PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Benim gibi yapan var mı?

tu_navy82
25/05/2013, 18:13
Arkadaslar ben son 3 yildir yaz kis kis lastikleriyle geziyorum tahminen 40 000 km den:rudolph0: fazla yol yaptim istanbulda.daha onceki aracimdada 2 yil kullandim yazkis. kardesimde aracinin lastikleri omrunu doldurunca oda gitti 4 adet kis lastigi yapistirdi corollasina babamin zaten torosunun onleri hep kendimi bildim bileli kis lastigi var. Bende michelin braderde brishton peder de lassa var.biz bu ise 5 6 yil once basladik ve artik bizim icin mevsim lastik yazlastik donemi bitmistir.suan 4 yildir calistigim is yerimde 20 kisilik arac sahibi nin benle beraber 4 kisisi boyle yapiyoruz.bazilari kulaktan duyma hurafelerle muhalefet oluyor ama ben sadece guluyorum.arkadas hersey yalan tecrube esastir.ontakimi bozar cabuk dagitir diyorlar torosun on takimini bile dagitamadik. Gurultu ugultu yapar diyorlar desibel olarak olcmedim ama hic rahatsiz olmuyoruz. Cok yakar diyorlar arkadas ben cebimdeki her kurusun hesabini yapa yapa matematik muhendisi olmusum.. Yani arkadaslar biz ailecek vakumlu lastikci olduk. Kullananlar yazsin lutfen.

halils2
25/05/2013, 18:33
geçtiğimizkış aldığım kışlık lastikler hala aracın üzerinde ne kadar yol yaptım bilmiyorum ben de şuan böyle devam edeceğim gibi evde 2 tane yazlık var seneye lastiklerde sorun olursa yazlıkları takacam ama bu sene bi deneme yapayım bakalım.

tu_navy82
25/05/2013, 19:46
Yap arkadasim sok dak rotbalans derken hepsi bi para arti şöyle bisey var. Lastigin raf ömru denen bisey var. Uretim tarihinden itibaren 4 yil. 40-50 bin km cin mali olmayan lastikler icin hic biseydir.aman uretim yilina ve haftasina dikkat edin ozellikle kampanyali lastiklere kanmayin.

celenlee
25/05/2013, 22:00
Arkadaslar ben son 3 yildir yaz kis kis lastikleriyle geziyorum tahminen 40 000 km den:rudolph0: fazla yol yaptim istanbulda.daha onceki aracimdada 2 yil kullandim yazkis. kardesimde aracinin lastikleri omrunu doldurunca oda gitti 4 adet kis lastigi yapistirdi corollasina babamin zaten torosunun onleri hep kendimi bildim bileli kis lastigi var. Bende michelin braderde brishton peder de lassa var.biz bu ise 5 6 yil once basladik ve artik bizim icin mevsim lastik yazlastik donemi bitmistir.suan 4 yildir calistigim is yerimde 20 kisilik arac sahibi nin benle beraber 4 kisisi boyle yapiyoruz.bazilari kulaktan duyma hurafelerle muhalefet oluyor ama ben sadece guluyorum.arkadas hersey yalan tecrube esastir.ontakimi bozar cabuk dagitir diyorlar torosun on takimini bile dagitamadik. Gurultu ugultu yapar diyorlar desibel olarak olcmedim ama hic rahatsiz olmuyoruz. Cok yakar diyorlar arkadas ben cebimdeki her kurusun hesabini yapa yapa matematik muhendisi olmusum.. Yani arkadaslar biz ailecek vakumlu lastikci olduk. Kullananlar yazsin lutfen.

Kullandığınız lastiğe göre de değişir bu durum.
Siz hangi markanın hangi modelini kullanıyorsunuz?

**Ben de bu ara Nokian WR D3 Modelini alıp yaz kış kullanmayı düşünüyorum.
Yakıt ve Fren performansı C

Ama tututp da yakıt performansı E olan bir lastiği yaz kış kullanmam ;)

ametist
25/05/2013, 22:32
kış lastiği yazın kullanılır. size bir zararı yok. nispeten yol sesi fazla olur, bir de sıcakta daha çabuk aşınır. gerisi keyfe keder.

tab
25/05/2013, 23:00
Kış lastiğini yazın kullanırsanız yakıt artar

kovboy
26/05/2013, 08:43
asıl yapılması gereken 8 jant 8 lastik.4 jant lastik yazın 4 jant lastik kışın kullanıyorum.balans sök tak ücreti ödemiyorum.tek ödediğim fazladan 4 jant parası.tavsiye ederim.

celenlee
26/05/2013, 10:05
kış lastiği yazın kullanılır. size bir zararı yok. nispeten yol sesi fazla olur, bir de sıcakta daha çabuk aşınır. gerisi keyfe keder.

Yılda 10BIN km yol yapan adam için de 2çift lastik kullanmak fazla masraf gib, yeni teknolojilerle artık kış lastikleri 4 mevsizm kullanılabiliyor. Yazın fazla aşınsa bile 5Yılda 50-60BIN yaparsınız. Artık ses seviylerive enerji verimlilikleri de neredeyse 4 mevsim lastikler ayarında.

Merruse
26/05/2013, 11:09
Şaban bey çok yanlış bir iş yapıyorsunuz. Kış lastiklerinin hamuru yaz lastiklerinden çok farklı. Lastiğin ısısı arttığında o lastik altınızda sabuna döner. Yol tutuşunuz inanamayacağınız kadar kötüleşir fren mesafeniz uzar. Sürüş karakterinizden ötürü şahsınız adına belki sorun yaşamıyor olabilirsiniz ancak bu başkalarının sizin gibi araba kullandığı anlamına gelmez. Özellikle sıcaktan parlamış asfaltta panik fren yapmanız gerekirse eşhedü diyecek zamanınız kalmayabilir.Yaptığınız yanlış olmasını bir kenara bırakalım o sizin kendi tercihiniz ancak başkalarına önermeseydiniz iyiydi.
Evet tecrübe önemlidir. Ancak dünyanın geri kalanının sizinle aynı fikirde olmadığı ve bunu bilimsel gerçeklere dayandırıldığı bir konuda tümüyle subjektif değerlendirmeye dayalı olan kişisel tecrübenizi mutlak doğru olarak kabul etmeniz ancak talihsizlik olarak adlandırılabilir. Böyle bir konuda matematik mühendisi olmanız yetmez birde fizik kanunlarını yeyip yutmanız gerekir. Hani moment nedir,sürtünme nedir, sürtünme katsayısı nedir, ani ağırlık merkezi değişimlerinde kütlenin hareketi gibi konular mesela..
Evet yazdıklarım hoşunuza gitmiyor, rahatsız olmuşsunuzdur ancak ben bunları zaten sizin için yazmadım. Siz kararınızı zaten vermişsiniz. Hayat sizin. Ama bırakın diğerleri kendi kişisel tecrübelerini yaşayacak kadar çok yaşasınlar.

celenlee
26/05/2013, 11:30
Şaban bey çok yanlış bir iş yapıyorsunuz. Kış lastiklerinin hamuru yaz lastiklerinden çok farklı. Lastiğin ısısı arttığında o lastik altınızda sabuna döner. Yol tutuşunuz inanamayacağınız kadar kötüleşir fren mesafeniz uzar. Sürüş karakterinizden ötürü şahsınız adına belki sorun yaşamıyor olabilirsiniz ancak bu başkalarının sizin gibi araba kullandığı anlamına gelmez. Özellikle sıcaktan parlamış asfaltta panik fren yapmanız gerekirse eşhedü diyecek zamanınız kalmayabilir.Yaptığınız yanlış olmasını bir kenara bırakalım o sizin kendi tercihiniz ancak başkalarına önermeseydiniz iyiydi.
Evet tecrübe önemlidir. Ancak dünyanın geri kalanının sizinle aynı fikirde olmadığı ve bunu bilimsel gerçeklere dayandırıldığı bir konuda tümüyle subjektif değerlendirmeye dayalı olan kişisel tecrübenizi mutlak doğru olarak kabul etmeniz ancak talihsizlik olarak adlandırılabilir. Böyle bir konuda matematik mühendisi olmanız yetmez birde fizik kanunlarını yeyip yutmanız gerekir. Hani moment nedir,sürtünme nedir, sürtünme katsayısı nedir, ani ağırlık merkezi değişimlerinde kütlenin hareketi gibi konular mesela..
Evet yazdıklarım hoşunuza gitmiyor, rahatsız olmuşsunuzdur ancak ben bunları zaten sizin için yazmadım. Siz kararınızı zaten vermişsiniz. Hayat sizin. Ama bırakın diğerleri kendi kişisel tecrübelerini yaşayacak kadar çok yaşasınlar.

Şaban bey hangi lastiği kullandığını yazmamış bu arada, yani direkt bu yorumu yapmak haksızlık olur.

Bu arada teknoloji ilerledi, artık her lastik sıcakta sabun olmuyor ;)
Yeni katkılar ile soğukta özelliğini kaybetmemesini sağlamak yetiyor yeni ürünler için.
Kaliteli bir markanın "All Wheather+" tarzı bir lastiğini alırsanız, yazın kullanmanızda bir sakınca olmaz.

Merruse
26/05/2013, 11:42
all wheather lastik kış lastiği değilki. Vakumlu lastik yazmış. Kış lastiği ile dört mevsim lastiği karıştırdıysa zaten kış lastiği kullanmıyor demektir. Yeni bir teknolojide değil açıkcası. Yaz lastiği diye bir klasman yok aslında.

celenlee
26/05/2013, 11:54
all wheather lastik kış lastiği değilki. Vakumlu lastik yazmış. Kış lastiği ile dört mevsim lastiği karıştırdıysa zaten kış lastiği kullanmıyor demektir. Yeni bir teknolojide değil açıkcası. Yaz lastiği diye bir klasman yok aslında.

All Weather işaretli kış lastikleri başladı, normal kış lastiklerinin de hamurları gittikçe gelişitiriliyor diyorum zaten. Alın bir örnek.

Nokian Lastikleri (https://www.lastiknokian.com/lastikdetay.aspx?URUNID=28)

Merruse
26/05/2013, 12:08
Şu cümledeki "bile" kelimesi yeterli değilmi?"Nokian All Weather +, yaz mevsiminde bile konfor ve ekonomi sunmaktadır."

Bu arada bu lastik kişilik problemi yaşıyor galiba. :) Ne olduğuna karar verememişler. O metni hazırlayanı tebrik etmek lazım :)

"buz durumlarında sıradan dört mevsim lastiklerden çok daha verimlidir. "

biancoangelo
26/05/2013, 12:25
Yanlış bi uygulama. Karar sizin.

shellcininabisi
26/05/2013, 13:05
ben bu yaz kış lastik işini anlamıyorum yani gerek var mı yok mu konusunda... daha hiç kullanmadım kış lastiği.. ve bundan sonrada sanmıyorum alacağımı... eski aracımda pirelli p6000 diye bir lastik vardı 0 almıştık 3 kez aynı lastiklerle değiştirdim 11 senede... eğer satmazsam puntomu kullandığım sürece üzerindeki continentalin aynısını alacağım.

yani ses mes tüketim değerleri falanlar filanlar bana saçma geliyor...

1. si ülkemizdeki yollar patates tarlası gibi ve malesef hala daha güzel ülkemde ZİFT ÜSTÜNE MICIR yollar olduğu sürece en manyağını kullansak da SES olacaktır diyorum ben...

2. si ülkemizde sürüş tarzı diye bir şey yok... benim sürüş tarzım diyen adama inanmam ben.. psikolojik olarak bazen ÇOK HIZLI ÇOK SERİ bazen de İNANILMAZ SAKİN kullanıyoruz hepimiz... Ya da sol şeritten kaptırıp 100 - 110 la giderken ileride önüne 70 le giden bir başka vatandaş çıkıyor sen fren yapıyorsun o sağa gidene kadar sen 80 lere iniyorsun sonra yüklen GAZA tekrardan... bunları çoğalta biliriz ki tüm bunlara bakınca YAKIT AÇISINDAN LASTİKTEN DAHA önemli faktörler var derim ben..

o yüzden bana saçma geliyor yok kış lastiği yok 4 mevsim... Fren mesafesi iyi olsun , çabuk aşınmasın balon yapmasın en az 60000 km götürsün yeter...

Not : Kişisel Düşüncelerimdir :)

not 2 : hoşuma giden bir foto paylaşayım; (mars , ay ve MERSİN isimli)

https://wowturkey.com/tr565/k_Ogulhan_Mars_Ay_Mersin.jpg

cemdogu
26/05/2013, 16:00
Kışlık lastik yazın kullanılmaz arkadaşlar.Lastik erir, en ufak darbede balon yapar.Kışlık lastik soğuk için, illa lastik masrafı yapmayayım diyorsanız 4mevsim lastiği alın. Biz 4mevsim lastiği bile kışım çıkartıp çivili lastik kullanıyoruz. .

Cebinizden para çıkmasın diye, ekstra masraf riski ve hayati risk almayın üzerinize....

MB860 cihazımdan 2 ile gönderildi

10ursbf
26/05/2013, 17:14
ben bu yaz kış lastik işini anlamıyorum yani gerek var mı yok mu konusunda... daha hiç kullanmadım kış lastiği.. ve bundan sonrada sanmıyorum alacağımı... eski aracımda pirelli p6000 diye bir lastik vardı 0 almıştık 3 kez aynı lastiklerle değiştirdim 11 senede... eğer satmazsam puntomu kullandığım sürece üzerindeki continentalin aynısını alacağım.

yani ses mes tüketim değerleri falanlar filanlar bana saçma geliyor...

1. si ülkemizdeki yollar patates tarlası gibi ve malesef hala daha güzel ülkemde ZİFT ÜSTÜNE MICIR yollar olduğu sürece en manyağını kullansak da SES olacaktır diyorum ben...

2. si ülkemizde sürüş tarzı diye bir şey yok... benim sürüş tarzım diyen adama inanmam ben.. psikolojik olarak bazen ÇOK HIZLI ÇOK SERİ bazen de İNANILMAZ SAKİN kullanıyoruz hepimiz... Ya da sol şeritten kaptırıp 100 - 110 la giderken ileride önüne 70 le giden bir başka vatandaş çıkıyor sen fren yapıyorsun o sağa gidene kadar sen 80 lere iniyorsun sonra yüklen GAZA tekrardan... bunları çoğalta biliriz ki tüm bunlara bakınca YAKIT AÇISINDAN LASTİKTEN DAHA önemli faktörler var derim ben..

o yüzden bana saçma geliyor yok kış lastiği yok 4 mevsim... Fren mesafesi iyi olsun , çabuk aşınmasın balon yapmasın en az 60000 km götürsün yeter...

Not : Kişisel Düşüncelerimdir :)

not 2 : hoşuma giden bir foto paylaşayım; (mars , ay ve MERSİN isimli)

https://wowturkey.com/tr565/k_Ogulhan_Mars_Ay_Mersin.jpg

Hocam sen İzmir'deymişsin. Sana tabi gerek yok kış lastiğine, Ankara'nın karına bekliyoruz, inan bana farkediyor... :)

tu_navy82
26/05/2013, 18:15
Sayin merruse arkadasim dusuncen icin tesekkur ederim. Agirlik merkezi hamurun kimyasal yapisinin falan filan teknik terimlerin hicbir anlami yok bir suru fizik muhendiside issiz atomu da icad etmisler. senin yumusak dedigin lastik 2 . yilindan sonra zaten sifir aldigin 4 mevsim lastik kivamina geliyor. arti bindigim araba 77 bg lik bi arac 90 bg lik punto olsa nolcak 140 bg passat olsa beklentim farkli olurdu.sana sunuda belirteyim insanlarin kislik diye bildigi vakumlu lastik sadece kar yagdiginda kullanilmiyor yagmurlu havalarda da kesinlikle faydasi var. ha kullandigin ticari taksidir ayda 5000 km yol yaparsin ona bisey diyemem yazin basinda ekstradan para verip daha pahali lastik almanin bi anlami yok tercih meselesi. ama sunu soyleyim passatda binsem yine vakumlu lastik saygilar.

tu_navy82
26/05/2013, 18:17
arkadaslar benim lastigim michelin alplin

Merruse
26/05/2013, 18:24
Sayin merruse arkadasim dusuncen icin tesekkur ederim. Agirlik merkezi hamurun kimyasal yapisinin falan filan teknik terimlerin hicbir anlami yok bir suru fizik muhendiside issiz atomu da icad etmisler. senin yumusak dedigin lastik 2 . yilindan sonra zaten sifir aldigin 4 mevsim lastik kivamina geliyor. arti bindigim araba 77 bg lik bi arac 90 bg lik punto olsa nolcak 140 bg passat olsa beklentim farkli olurdu.sana sunuda belirteyim insanlarin kislik diye bildigi vakumlu lastik sadece kar yagdiginda kullanilmiyor yagmurlu havalarda da kesinlikle faydasi var. ha kullandigin ticari taksidir ayda 5000 km yol yaparsin ona bisey diyemem yazin basinda ekstradan para verip daha pahali lastik almanin bi anlami yok tercih meselesi. ama sunu soyleyim passatda binsem yine vakumlu lastik saygilar.

Bence gayet anlamli. Kusura bakmayin ama benzin parasi hesabi ile matematik muhendisi oldugunuzu sanabilirsiniz, atomu icat eden fizik muhendislerini begenmeyebilirsiniz ama onlara hepimiz muhtaciz. Lumpenlik bir yere kadar.

Valla siz ne menem kislik lastik kullaniyorsunuz anlamadim ama kislik lastigin amaci sadece vakum ya da kar degildir. Normal lastikler 7 derecenin altinda sertlesir. Kis lastikleri - isilara kadar sertlesmez. En buyuk espirisi budur. Hamurlari daha yumusaktir. Eger sicakta kullanirsaniz erir, sumuk kivaminda asfalttan kazirsiniz lastiginizi. Kaliteli kis lastikleri ikinci yilindan itibaren oyle sertlesme falan yapmaz. Ben 4 sene her kis sok-tak yaparak kullanmak kaydi ile continental ts820 kullandim hic oyle sertlesme falan olmadi. 4ncu senenin sonunda 40 bin km yi doldurduklari icinde yenisini almistim..

140 hp lik passat in icindeki de ayni insan 60 hp lik uno 60s in icindeki de ayni insan.

tu_navy82
26/05/2013, 18:27
arkadaslar bu lastikleri kullandigim yer istanbul. ankara ve otesinde yasaynlar erzurum mus bitlis deki vatandas hic dusunmesin. sert lastik yumusak lastikten daha tehlikeldir.hube

sadece_erhan
26/05/2013, 18:28

bişey anlamadım.... sorun bende mi acaba?

bende ön camlarım çok kirleniyordu cam suyunu zırt pırt değiştirmeyim diye 3 gündür kafamı camdan çıkarıp araba kullanıyorum, herhangi bir sıkıntı yaşamadım, sizde boşuna para verip cam suyu kullanmayın derim, böyle hiç sorun çıkmıyo, üstelik bunu istanbul trafiğinde yapıyorum, ankara btlis konya gözü kapalı yapılır yani bence.

shellcininabisi
26/05/2013, 20:19
Hocam sen İzmir'deymişsin. Sana tabi gerek yok kış lastiğine, Ankara'nın karına bekliyoruz, inan bana farkediyor... :)

merak etme hocam :) 4 sene ankarada okudum 2002 - 2006 yıllarında ve arabam da vardı o zaman da 4 mevsim takılıydı pirelli zaten büyük şehirlerde ana arteller pek buzlanmıyor sorun ara yollar