PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bilgisayar ekranında hidrolik direksiyon hatası veriyor sorun city modda mı?

MaXIoN
23/05/2013, 17:26
arkadaşlar merhaba ,bir ay önce 2006 model ikinci el gp 1.3 multijet aldım, şu son bir haftadır bilgisayar ekranında kontağı açtığım zaman hidrolik direksiyon hatası veriyor , sorun nedir bilen varsa bilgi verebilir mi ? ( direksiyonda ağırlaşma ve ses yok ) hafiften solla çekiyor gibi

cemdogu
23/05/2013, 18:06
Rot balansınıza baktırın. Ayrıca bi kontrol ettirmekte fayda var.bu sorun çeşitli şekillerde baş gösteriyor..

MB860 cihazımdan 2 ile gönderildi

MaXIoN
24/05/2013, 13:35
aracı aldığımda 1 ay önce 4 lastik yeniledim , rot balansa da girdi araba gerçi yol tutuşunda da sıkıntı yok değil hani , zıplama ve titreme var özellikle 100 km hız sonrasında .. jantlar punto jantı değil dedi lastikçi burç çakma mız lazım dedi oda etkilemiş olabilir tabi ki ..

cemdogu
24/05/2013, 23:58
Teferruat bilmem.direksiyon bi anda şahin direksiyonu gibi oluyorsa, ilk açtığınızda farkli bi ses geliyorsa, city mode düğmesi işlevsizse eğer. Servis yolu yokuştur, kafaları vuruştur..

MaXIoN
27/05/2013, 10:58
direksiyonda daha öyle sertleşme, city modu işlevi bozulması gibi sorunlar olmuyor , bilgisayar ekranınnın hidrolik direksiyon arızası veriyor yarım dakika direksiyon ikaz ışığı yanıyor ve sönüyor ..bugün izmir birmota götürdüm biraz önce aradılar elektrik motoru gitmiş değişmesi lazım dediler .. 2400 tl .. şok oldum sabah sabah .. bu motorlar garanti kapsamında değişmiyormu diye sorunca yetili model ve km ye bakıyoruz sizinki garanti kapsamında dedi .. :/

MaXIoN
27/05/2013, 10:59
garanti kapsamında değil dedi

cihankardes
27/05/2013, 13:04
Valla city ise garantiden değiştiriyorlar kapsamda olmasa bile ama başka arıza için azcık cebinizi kaşırlar :)

MaXIoN
27/05/2013, 13:53
city arızası hocam servisin söylediği bu direksiyon servo elektrik motoru arızalıymış , bakalım fiat müşteri hizmetlerini aradım haber vereceklerini söylediler , haber bekliyorum ..

cihankardes
27/05/2013, 13:58
Büyük ihtimalle ücretsiz değişir. Geçmiş olsun

Merruse
27/05/2013, 14:17
Motor arızalı olsa direksiyonun ağırlaşması lazım?

MaXIoN
27/05/2013, 14:26
aynen bende anlamadım , herhangi bir ağırlaşma , ses yok sadece arıza ışığı yanıyor arabayı çalıştırdığım zaman arada , oda sönüyor yarım dakika içinde .. arıza başlangıcıdır diye izmir birmot servisine götürdüm oradakinler direk elektrik motoru değişecek 2500 tl civarında bir fiyat çıkardılar .. garantide kapsamıyor kendiniz yaptıracaksınız dediler ..bakalım işte fiat müşteri hizmetlerinden haber bekliyorum ..

delta0o
27/05/2013, 14:46
aynen bende anlamadım , herhangi bir ağırlaşma , ses yok sadece arıza ışığı yanıyor arabayı çalıştırdığım zaman arada , oda sönüyor yarım dakika içinde .. arıza başlangıcıdır diye izmir birmot servisine götürdüm oradakinler direk elektrik motoru değişecek 2500 tl civarında bir fiyat çıkardılar .. garantide kapsamıyor kendiniz yaptıracaksınız dediler ..bakalım işte fiat müşteri hizmetlerinden haber bekliyorum ..
aynı durum bende de vardı.arıza yakıyordu yarım dakka sonra sonuyordu.biraz sola çekme dısında hiçbirşeyi yoktu.geçen hafta ücretsiz değiştirdiler.89000 kmde 2007 mod.

MaXIoN
27/05/2013, 14:50
şimdi fiat müşteri hizmetleri aradı ve maalesef ücretsiz değişimi onaylamadıklarını söyledi , sebebi aracın yaşı ve km si diyolar ... ( 2006 model - 125 binde )

byspayn
27/05/2013, 14:52
başka servislerde şansınızı deneyin mutlaka değiştirmeleri gerekiyor ücretsiz olarak.

klasman01
27/05/2013, 15:31
kardeş geçmiş olsun aynı olay benim başımda benimkide 2006 model ve 30000 km de maalesef banada onay vermediler italya ile bilie görüştüm onlarında cevabı olumsuz ama benim aracım daha önce servise gitmemiş herhalde seninki servis bakımlıysa belki değişirler ben de herhalde mahkemeyle falan uğraşıcam.

Merruse
27/05/2013, 16:26
Ben motordan olduğunu sanmıyorum. Muhtemelen bir sensör falan sorunudur. Birkaç yerde rot ayarı ile ilgili falan denmiş. Demekki bir şekilde açıyı monitör eden bir sistem var. Onun yeniden kalibre edilmesi falan gibi basit bir sıkıntıdan dolayı bile bu problemi yaşıyor olabiliriz. Ya da direksiyonun açısı ile tekerin açısını karşılaştıran birşey de olabilir.

Bu arada benim arabamda da yapıyor benzer şeyi. Bende sadece direksiyon değil ESP ASR HillHolder ne varsa devre dışı yazıyor. Arabayı 3-5 metre yürütüp kontağı kapatıp açtığımda düzeliyor. Ama lamba yanarken hillholder da ASR de çalışmaya devam ediyor. ESP yi denemedim.

cemdogu
27/05/2013, 17:31
Arkadaslar hakkinizin arkasinda durun.Bu kronik bi hatadir.bununla ilgili forumda mahkeme karari var.cikartin bunu gonderin.Kronik hatalar garanti ile kisitlanamaz diye ibare var tuketici haklari kanununda..arkasinda durun işin gerekirse verin tuketici haklarina.emsal dosyalari ornek gosterin forumda para iadesi alan arkadaslar var

MaXIoN
27/05/2013, 18:28
arkadaşlar iyi doğru söylüyorsunuzda izmirde 3 tane yetkili servise gittim ( zaten 3 tane yetkili servis var ) , benim araç 40 bin km ye kadar servise gitmiş ondan sonraki bakımları filan hep dışarıda olmuş ( şuan 125 binde ) hem bu yüzden , hem aracımızın 2006 model olması yüzünden ( 2008 ve üstü olması gerekiyormuş ) değişim yapmıyolar .. ayrıcana servisteki tekniker ( ne kadar doğru bilemem ) sensör olmadığını direk motor ağrısası olduğunu söylüyor .. ayrıcana fiat müşteri hizmetleri dahil konu ile ilgili olumsuz yanıt veriyor .. başvurabileceğim başka bir yer kalmadı sanırım :/

Merruse
27/05/2013, 22:11
Tekniker sallamis. Fordlarda motorun uzerinde ufak bir zimbirti var. clockspring e benziyor. Lastigin acisini onunla belirliyor alet. Toyota da vardi. Bunda da illaki bir duzenek vardir. Adi sensor degildir de baska birseydir ama elektrikliyse illaki vardir.
Beni rahatsiz etmedigi ya da surus dinamiğini herhangi bir şekilde etkilemediği icin umursamiyorum acikcasi.

cemdogu
28/05/2013, 00:13
Servo motorla calisir bunlar dostum Direksyon hatasi kronik hatadir..2006 model grandem var.bn de haziranda gidip soke soke degistirtecegim.

erenemre
28/05/2013, 00:22
en kötü ihtimal değiştiremezsiniz gidip kazalı bir GP den bulabilirsiniz parçayı en azından 2400 tl gibi uçuk bir rakamdan kurtulmuş olursunuz.

smrkm
08/06/2013, 23:02
Kardeşim benimde böyle 2006 82000 de bir grande puntom var .. Ve bende serviste bu konuda magdur edildim .. Burda mahkeme tutanakları var aslında ve az öncede başka ir konu başlığı altında yazdım bu kronik hata olarak kabul edilmedi bunun içinde bastırmalıyız.. Yani sosyal medya olarak Fiat türkiyeye bilrik olup yüklenmeli hatta hep beraber tüketici mahkemesine gitmeliyiz.. Tutanakları da buraya koymalıyız... Sakın para vermeyin ve bastıralım iyi niyat garantisi dedikleri olaydan bu işi halletmeli benim tanıdığım bir çok servis çalışanı bu konuyu kabul ediyo ama fiat türkiyeden çekinip bunu kronik olarak açıklamıyorlar....

smrkm
08/06/2013, 23:05
Bende bu konuda yardımlarınızı bekliyorum ozgglm@hotmail.com benim direksiyonda gitti gidicek ve fiat bunu kabul etmiyor bunu kabul ettirmek bizim elimizde.. Kronik arıza olan bu hata grande puntonun tüm serilerinde ortaya çıkmış durumda hemen hemen tüm model grande puntolarda var ne olur yardım edinde bu konuda mağdur olan tüm vatandaşlarımızı kurtaralım... Bir italyan markasına yenilip gitmeyelim sorunu kabul etsinler.....

smrkm
08/06/2013, 23:12
Arkadaşlar yorumlarınızı okudum ama bu konuda mağdur 800 e yakın araç var ben araştırıyorum city arızası kronik ve bunu kabul ettirelim diyorum ben... Aynı anda herkes gidip tüketici mahkemesine bir dilekçe versin ve dilekçeyi işleme koydurtsun... burdan da takip edip haberleşelim derim ben... Bu konuda mağdur olanlar yazsın buraya . ben pazartesi günü tüketici mahkemesine gidicem...

brembo1
09/06/2013, 03:40
Benimkide gitti gidecek bende degişim talep ettim kabul edilmedi hepbirlikte hareket edelim