PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ateşleme bobin arızsasını cihaz gösterir mi?

ykaya1983
19/05/2013, 11:39
Arkadaşlar lpg yi taktırdığımdan beri(yaklaşık 2 yıl) rolantide motor sarsıntılı çalışıyor.Epey bir araştırma yaptıktan sonra bu surunun ndeni olarak en çok ateşleme bobini ya da buji kablolarından olacağına kanaat getirdim.Yalnız geçen gün serviste cihaza bağladık ama herhangi bir arıza göstermedi.Eğer ateşleme bobini ya da buji kablosu sorunlu olsa cihazda gösterir mi?

celenlee
19/05/2013, 12:53
Arkadaşlar lpg yi taktırdığımdan beri(yaklaşık 2 yıl) rolantide motor sarsıntılı çalışıyor.Epey bir araştırma yaptıktan sonra bu surunun ndeni olarak en çok ateşleme bobini ya da buji kablolarından olacağına kanaat getirdim.Yalnız geçen gün serviste cihaza bağladık ama herhangi bir arıza göstermedi.Eğer ateşleme bobini ya da buji kablosu sorunlu olsa cihazda gösterir mi?

LPG değişince Bujileri değiştirdiniz mi? Aynı bujileri mi kullanıyorsunuz(model olarak?)

ykaya1983
19/05/2013, 16:14
LPG değişince Bujileri değiştirdiniz mi? Aynı bujileri mi kullanıyorsunuz(model olarak?)

Daha geçen hafta grande puntonun orjinal bujileri olan ngk taktırdım.Usta orjinal bujisi bu dedi ama çalışmada bir değişiklik yok.

halils2
19/05/2013, 17:02
bahsettiğiniz sarsıntıyı video olarak çekebilir misiniz bir dakkalık bir çekim yetecektir aynı araca sahip olanlar (benim gibi) daha ii yorum yapabilir o zaman

celenlee
19/05/2013, 18:16
Daha geçen hafta grande puntonun orjinal bujileri olan ngk taktırdım.Usta orjinal bujisi bu dedi ama çalışmada bir değişiklik yok.
Acaba LPG için farklı bir buji öneriliyor mudur?
Bende de orjinal bujiler var daha takmadım, ama LPG'ye geçicem 1-2 ay içerisinde. O yüzden sormuştum.

khanunl
19/05/2013, 20:45

Aracınıza Lpg kiti taktırdığınız tarihte yeni buji ve kablo seti taktırdınızmı ? Taktırmadıysanız buji ve kablo setini yenilemeniz sizin yararınıza olacaktır.Lpg ayarları için makinaya bağlandığında en doğru ayarlar yapılacaktır.Buna rağmen rolantide düzensiz çalışma varsa ateşleme bobininide değiştirmeniz gerekir.Tabiiki aracınızın benzinle çalışırken sorunsuz çalıştığı varsayımını kabul ederek bu yazıyı yazıyorum.Benzinle çalışırkende bu sorun varsa var olan sorunu çözmediğiniz sürece lpg deki sorunu çözemezsiniz.

khanunl
19/05/2013, 20:47
Acaba LPG için farklı bir buji öneriliyor mudur?
Bende de orjinal bujiler var daha takmadım, ama LPG'ye geçicem 1-2 ay içerisinde. O yüzden sormuştum.
Orjinal NGK bujilerinizi kullanabilirsiniz.Lpg Kit montajını yaptırırken yeni bujilerinizide taktırınız.

ykaya1983
20/05/2013, 00:45
bahsettiğiniz sarsıntıyı video olarak çekebilir misiniz bir dakkalık bir çekim yetecektir aynı araca sahip olanlar (benim gibi) daha ii yorum yapabilir o zaman

Yarın müsait olursam çekip koymaya çalışacağım.

alparslan
20/05/2013, 14:04

Benzer sorunu ben de yaşamıştım. Epey araştırmadan sonra ateşleme bobini kaynaklı olduğu tespit edildi. Bobinler değişince sorun da ortadan kalktı. Cihaza bağlandığında direkt olarak bobinlerden kaynaklı olup olmadığına dair bir işaret yok. Ancak ateşleme sürelerindeki dengesizlik ve yakıt hava karışımının düzensizliği tespit edilebiliyor kanımca.