PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yol bilgisayarı A ortalama hız ve A ortalama yakıt tüketimi sorunu

atlatma
15/05/2013, 16:04
resimdende anlayacağınız gibi :

A Ortalama hız => 0 km/h
A Ortalama tüketim => 50 lt /100

yazmakta. A km sayacı doğru ama ortalama hız nasıl 0 oluyor anlayamıyorum bunun yüzündende ortalama yakıt tüketimim 100 km de 50 lt (yani sonsuz) çıkıyor. daha önce tam km hatırlamıyorum ama normal seyrediyordu.
6,4 lt/100 gibi bir rakamdı. aracımın kutup başını veyahut bir yerinde herhangi bir çalışma yapmadım. zorlamadım bilgisayara bağlamadım yada başka bir işlem yapmadım. bu sebeple bunu çözemedim.

Yorum yapacak bu sorunu daha önce yaşamış arkadaşlardan yardım beklemekteyim.

byspayn
15/05/2013, 16:40
Denemişsinizdir mutlaka ancak tekrar hatırlatmak istedim. TRIP tuşunu basılı tutarak A verisini sıfırlayınız.

Evren_c
15/05/2013, 17:59
Yol bilgisayarının menüsünde ortalama tüketimin nasıl gösterileceği ile ilgili 2 ayar olması lazım. Bir tanesi 100 km'deki ortalama tüketiminizi gösteriyor, sizin de istediğiniz bu. Diğeri ise yanlış hatırlamıyorsam 1 litre gidebileceğiniz km'yi gösteriyordu sanırım, emin değilim ama. Sanırım siz bir şekilde bahsettiğim 2. seçeneği seçtiniz ve o yüzden yol bilgisayarı abartılı rakamlar gösteriyor. Menüye girip kurcalayın isterseniz. Bir de B trip'e baktınız mı?

juventude
15/05/2013, 19:53
aynı şey benim de başıma geldi. nasıl ortaya çıktı hiçbir fikrim yok. genelde B verilerine bakıyordum. bir gün gözüme takıldı. a ortalama 50lt yazıyor. B tripi kapattım. A tripi de sıfırladım. sonra nasıl olduysa düzeldi. kendi kendine oldu kendi kendine düzeldi sanki :)
tavsiyem önce Byi kapayın. sonra A yı sıfırlayın.

dexter
15/05/2013, 20:28
bu sorun 2 defa başıma geldi...eskiden arabayı sıfır aldığımdan bu yana trip A yı hiç sıfırlamama niyetindeydim, ama iki defa 50lt gösterdiği için sıfırlamak zorunda kaldım...şimdi tripB yi hiç sıfırlamama niyetindeyim ve 8000 km dir bu sorunu yaşamadım...sanırım km arttıkça yaklaşık 10bin civarındayken yapıyor bu hatayı,iki defa olduğu için biliyorum... bakalım trip B de de yapacak mı? bikaçbin km sonra belli olur...

aykut_1914
15/05/2013, 20:48
resimden hiç bir şey anlaşılmıyor ki

celenlee
15/05/2013, 23:02
aynı şey benim de başıma geldi. nasıl ortaya çıktı hiçbir fikrim yok. genelde B verilerine bakıyordum. bir gün gözüme takıldı. a ortalama 50lt yazıyor. B tripi kapattım. A tripi de sıfırladım. sonra nasıl olduysa düzeldi. kendi kendine oldu kendi kendine düzeldi sanki :)
tavsiyem önce Byi kapayın. sonra A yı sıfırlayın.

Benim araç 3500km'de bir sıfırlıyor TripA'yı
Trip B'yi de ben sıfırlıyorum.

Eğer Trip B kendiliğinden sıfırlanmıyosa ben de Trip A'yı kullanayım kısa mesafeler için?

Ya da EVO ile mi değişti bu durum?

Evren_c
16/05/2013, 00:23
Benim aracım yeni Punto, 10bin kmye yaklaştım ama ne trip A ne de B sifirlandi. İlginç bir sorun.

byspayn
16/05/2013, 11:31
Yol bilgisayarının menüsünde ortalama tüketimin nasıl gösterileceği ile ilgili 2 ayar olması lazım. Bir tanesi 100 km'deki ortalama tüketiminizi gösteriyor, sizin de istediğiniz bu. Diğeri ise yanlış hatırlamıyorsam 1 litre gidebileceğiniz km'yi gösteriyordu sanırım, emin değilim ama. Sanırım siz bir şekilde bahsettiğim 2. seçeneği seçtiniz ve o yüzden yol bilgisayarı abartılı rakamlar gösteriyor. Menüye girip kurcalayın isterseniz. Bir de B trip'e baktınız mı?

Haklısın abi ordan ayarlanabiliyor ancak resimde l/100 yazdığı için ayar doğru. Öbür ayar geçerli iken km/l yazıyor değerin yanında ve aynen dediğiniz gibi 1 litre ile gidilebilecek yolu gösteriyor.

atlatma
16/05/2013, 15:27
Hayır şunu söylemek istiyorum bu A tarafından bana ortalama yaptığım sürati doğru gösteriyordu. Menüyüde kurcalamadım sadece yakıt alımından alımına B yi kapatıp açıyorum durduğum yerde. Şimdi bu mantıksız rakamı ortalama sürat " 0 " gösterdiği için alıyorum. Bugün düzgün fotograf çekip paylaşacağım. Belki bi anlayan çıkar.

biancoangelo
16/05/2013, 15:31
Resim çok canlı kardeş. :D

atlatma
16/05/2013, 15:40
komik mi traji komik mi?
10 tane fotograf çekmiştim. telaşeyemi geldi ne olduysa
1 tek bunu kaydetmiş makine belki açıklayıcı olur diye koydum.

juventude
16/05/2013, 21:59
bu sorun 2 defa başıma geldi...eskiden arabayı sıfır aldığımdan bu yana trip A yı hiç sıfırlamama niyetindeydim, ama iki defa 50lt gösterdiği için sıfırlamak zorunda kaldım...şimdi tripB yi hiç sıfırlamama niyetindeyim ve 8000 km dir bu sorunu yaşamadım...sanırım km arttıkça yaklaşık 10bin civarındayken yapıyor bu hatayı,iki defa olduğu için biliyorum... bakalım trip B de de yapacak mı? bikaçbin km sonra belli olur...

bende de 10bin km kullandıktan sonra oldu bu. sonra düzeldi. şu an 13bin km oldu. benim denemeye daha çok var :) haberleri bekliyoruz artık.

atlatma
18/05/2013, 21:14
vallaha arkadaşlar açıklama getiremiyorum. fotograflar ekte
ayrıca b ortalamamı görüyorsunuz. çok uzun sürüşler yapmadığım karabük ilinde bu hava şartlarında klima açık değilken bu ortalamayı aşağı yukarı tutturuyorum.

halils2
19/05/2013, 17:15
yol bilgisayarının a sını sıfırlayın bu tip işlemlerde hafızada çok fazla veri tutulamadığı için bilgisayar bir süre sonra sapıtıyor. sıfırlayıp kullandığınızda düzelecektir.

dexter
19/05/2013, 21:29
işte yol bilgisayarı sapıtıyor,arada oluyor öyle,sıfırlarsan düzelir...

atlatma
20/05/2013, 13:43
nasıl bir iş arkadaşlar bu
adam ona göre bir sistem geliştirir değilmi.
100 mb lık daha kapasite koyar ömürlük olur.
ayrıca A nasıl sıfırlanır. bir bilen anlatsın baklım

Evren_c
20/05/2013, 18:22
A verisini gösterirken sinyal kolundaki butona basılı tuttuğunuzda sıfırlamıyor mu?

atlatma
21/05/2013, 12:46
ben o dediğini denemedim. deneyip bildiririm. tşk

atlatma
22/05/2013, 01:41
dediğini yaptım ama bu nasıl saçma bir iş. sen ana kilometre sayacını sıfırlayabiliyormusun eski sistemde. bu sapıtır A kısmınıda sıfırlayabilirsiniz ne saçma bir olay. madem a sapıtıyor B yi neden koydun. Vallahada billahada çözemedim. Şimdi A göstergem sıfırlandı hah TAMDA OLDU :(

Evren_c
19/06/2013, 23:55
Konu biraz eskidi ama aynı sorun bugün benim de basıma geldi :) üstelik bende sorun yok demiştim yukarıdaki mesajımda. Trip A 50 litre gösteriyor, ortalama hiz da sifir. Trip B düzgün. A datasını hiç sifirlamamistim, sıfirlamayi da düşünmüyordum ama artık mecburen yapacagım... 11bin km civarında bu hatayı verdi bu arada. Belki bir yazılım güncellemesiyle düzelir ilerde.

EvoKoray
20/06/2013, 00:09
10 bin km ye kadar sıfırlamazsanız sapıtıyormuş yani normal bi durum :D sadece uzun yol seyahatleri yada deponuzu fullediğiniz zaman 2 sinide sıfırlayın gitsin

atlatma
20/06/2013, 00:11
bence çok mantıksız bir durum bu. a sıfırlanacaksa b neden var. aracı aldığımızdan beri ortalamamızı tutuyordu. hem hız hem tüketim hem kontk açık kalma zamanı olarak. ben bu olaydan biraz sıkıldım. salakca bir durum

EvoKoray
20/06/2013, 00:16
bence çok mantıksız bir durum bu. a sıfırlanacaksa b neden var. aracı aldığımızdan beri ortalamamızı tutuyordu. hem hız hem tüketim hem kontk açık kalma zamanı olarak. ben bu olaydan biraz sıkıldım. salakca bir durum

mesela evden çıktınız bi X şehrine gidiyorsunuz , trip A ve B yi sıfırladınız , X şehrine vardınız 2 si de aynı değeri gösteriyor ne yakmış gördünüz , ordan Y şehrine gittiğinizi varsayalım mesela Trip A yı sıfırlarsınız Trip B yi sıfırlamayın , Y şehrine vardığınızda Trip A da X-Y arası ne yaktığınız , Trip B de ise ilk sıfırlamadan Y şehrine kadar olan tüketim değerlerini görürsünüz

açıkçası gayet mantıklı kullanmayı bildikten sonra salakça bi durum yok bence :)

atlatma
20/06/2013, 01:20
neden böyle düşündün mantığını çözemedin. elin adamı düşünmüş devreyi yapmış. A arabanın sabiti olsa 100.000 km de de sana kaç saat kullanmışsın kaç litre ortalama tutturmuşsun. aracın tam kaç km yapmış gibi bilgileri 5 sene sonrada gösterse ne olur bence salaklık bunda. yoksa x şehrinden y ye gittim a da o var b ye de z şehrine gidişimi koysam bu bence mantıksız. Yaparsın a yı anlık ortalama ne varsa aracınla devam eder. neden böyle bişey yapmış çözemiyorum. ama bu bilinçli değil bence hata var devrede sayaç tuttuğ bilgi arttıkça (km de arttıkca) kapasitesimi yetişmiyo da resetliyo

EvoKoray
20/06/2013, 01:31
devrede sayaç tuttuğ bilgi arttıkça (km de arttıkca) kapasitesimi yetişmiyo da resetliyo

büyük ihtimalle dediğiniz gibidir