PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Amortisör takozumudur ?

erenemre
13/05/2013, 17:22
merhaba arkadaşlar aracımdan çok memnunum yakında 20 bin bakımına sokucam ancak son zamanlarda bir sesten şikayetçiyim.Özellikle yavaş giderken ve bozuk veya kasislerde veya direksiyonu sağa sola çevirince gunk gunk diye bir ses geliyor önden hızlı giderken hiç ses yok veya dümdüz yolda ama eğer hızım yavaş ise 20-30 sağa sola yaparsam veya kasisten geçersem veya frene bastığımda freni bıraktıktan sonra bu ses geliyor.Son zamanlarda ses oldukça arttı teyp kapalıysa çok rahat duyulabiliyor.Hava yağmurluysa ses dahada çoğalıyor bunada dikkat ettim ıslaklık varsa sizce sorun nedir benim aklıma herkesin kronik dediği amortisör takoz sorunu geliyor

not : ses önden geliyor

ferdigokhan
13/05/2013, 17:33
Amortisör takozu +1 ...

kadir07
13/05/2013, 17:34
Büyük ihtimal takozlardan...

erenemre
13/05/2013, 18:10
maliyeti fazlamıdır arkadaşlar ?

klasman01
13/05/2013, 18:48
çok fazla tutacağını zannetmem ama servise gidersen biraz tuzlu olabilir

kadir07
13/05/2013, 19:02
Ben tan çiftini 110tl ye almıştım.Alman malıydı 2 seneye yakın oldu bi daha sorun çıkarmadı zaten bozulmama garantisi vermişti :) orjinalinde çifti 170tl civarıydı yanlış hatırlamıyorsam...

erenemre
13/05/2013, 19:38
peki bu şekilde kullanmanın ses dışında bir zararı varmıdır ? birkaç ay böyle binsem sorun olurmu ?

fevrina
13/05/2013, 20:34
Oyle bınersen sorun olmaz ben bır kac gun once degıstım bendede aynı sesler vardı 50 tl tanesı on 50 tl işcilik

daldaozgur
13/05/2013, 20:51
herhangi bir zararı olmaz ama çok pahalı olmayan birşey için değmez o sesi çekmeyi maliyet 150 lira filan mazl+işçilik

arenas
14/05/2013, 11:48
aynisi bende de vardi.artarak devam etti.servis boyle binmenin bi zarari yok dedi.yine de degişmesini istedim.garantiden degistiler.

okn53
14/05/2013, 13:50
aynı sorun bendede vardı arabanın arkasına 2-3 kişi oturunca küt küt diye vuruyodu,boşken ses yoktu,amortisörün bir tanesi patlaktı değiştirdim.ama hala azıcık ses var bu takozdanmıdır?

erenemre
14/05/2013, 13:53
benim araçta küt küt vurma falan yok hatta içine kaç kişi bindiğide önemli değil tek başıma olsamda araç yavaş giderken eğer yolda biraz pütürlüyse veya direksiyon sağa-sola çevrildiğinde ve frene basıldığında gunk gunk diye önden ses geliyor aracı yıkadığımda veya yağmur varsa ertesinde ses çoğalıyor bazen ses iyice gidiyor anlamıyorum

iskmehmet1975
14/05/2013, 14:36
Aynı sorunlar bende de vardı dostum yeni hallettim.takozların su alması ve yağsız kalması sorunuymuş(bana söylenen) kendiliğinden düzeldi ama tekrar etme durumu da yok değil.tehlikesiz ve küçük bir sorun...

aon
14/05/2013, 20:02
sorun takozlarda gibi görünüyor değişim yaptırmadan önce takozları yağlatmayı deneyin. Bir çok usta önce parça değişimi düşünüyor forumdan öğrendiğim kadarıyla takozların yağlanması da bazen bu sorunu çözebiliyor.

celenlee
14/05/2013, 21:05
Amortisör takozu problemi.
Direksiyona bir arkadaşınız oturtun, o direksiyonu çevirken ön tekere yakın durun hatta bakın helezona doğru, ara ara takılmaar ve ara ara sürtünme sesi geliyorsa, takıla takıla bir hareket varsa süspansiyon grubunda Amortisör takozudur.

Ayrıca düşük hızlarda kalkış yaptığınızda ya da her freninizde lık lık diye de ses çıkartarak kendini belli eder :)

Şubat-Mart 2012 gibi (yağmur suyunu görüp kuruduktan sonra) sol önden ses başladı.
Nisan2012'de Ön takozları komple değiştirdim 50x2+50işçilik ile halletmişti usta.
Nisan2013 sağ takozdan sesler gelmeye başladı, ama bu yazı yağlayarak geçirmeyi hedefliyorum, en kötü ihtimal bir tanıdık ustam var, ona açtırtıp bolca gress sürdüreceğim.

Bildiğim kadarıyla parça fiyatı değişmemiş. 50TL İşçilik te taş çatlasın 75 olmuştur.

erenemre
14/05/2013, 22:13
bugün iş çıkışı bauhaus a gittim orda ince kamış hortumlu sprey yağ vardı 15 tl gibi bir fiyata aloyordum sonra vazgeçtim amortisörün tepe noktasından ( motor bölümündeki ) sprey yağı püskürtsem bir müddet sesi kesmiş olurmu yoksa işe yaramaz mı ? olmazsa 20 bin bakımına speedy e götüreceğim önümüzdeki ay araç 19800 oldu çünkü orda periyodik bakım bittikten sonra amortisörleri yağlayın desem yaparlar mı acaba ?

toprakozz
14/05/2013, 23:03
aracın yenı sanırım bahsettıgın soruna yakın bende de vardı.Amortısor takozlarıydı garantıden degıstırdıler.umarım senınde boyle bır fırsatın vardır.

yavuzselim
14/05/2013, 23:03
aynı sorun bendede vardı arabanın arkasına 2-3 kişi oturunca küt küt diye vuruyodu,boşken ses yoktu,amortisörün bir tanesi patlaktı değiştirdim.ama hala azıcık ses var bu takozdanmıdır?

Aynı sorun bendede vardı. arkaya çok kişi oturunca geliyordu ses. Amortisörleri değiştir takozu değiştir dediler. Ben daha önce egzos ucu taktırmıştım sanırım o zaman oldu. sonra iyice araştırmalarım sonucu bir baktım egzos arka teker dingiline çarpıyordu. Kaynakçıda 10tlye halletti 5dkda. ses seda kesildi. Egzos borusunun arka tekerden geçen yerine bak. egzosun üst tarafındaki egzos borusunda aşınma varmı diye bak. Aşınma varsa boruda çarpıyodur.

gurcan45
15/05/2013, 23:59
bence direksiyon kutusu 2 ay once degıstırdım garantıden bahsettıgınız tarz seslerın aynısı

erenemre
16/05/2013, 00:59
bence direksiyon kutusu 2 ay once degıstırdım garantıden bahsettıgınız tarz seslerın aynısı

direksiyon kutusundan olacağını sanmıyorum çünkü direksiyona dokunmayınca fren yaptığımdada ses geliyor bugün iyice inceledim ses amortisör takozlarından geliyor zaten yağmur olmadığı ve yeni yıkanmamışsa ses çok azalıyor

gurcan45
16/05/2013, 23:50
bahsettıgınız sesler benım yasadıgım sorunun aynısı hemen hemen bırtek yagıslı hava durumllarını bılemıyorum onun dısında anlattıklarınız cok yakın seyler umarım takozdur kı cok ugrasmadan sorununuzu cozebılırsınız

erenemre
17/05/2013, 09:26
bahsettıgınız sesler benım yasadıgım sorunun aynısı hemen hemen bırtek yagıslı hava durumllarını bılemıyorum onun dısında anlattıklarınız cok yakın seyler umarım takozdur kı cok ugrasmadan sorununuzu cozebılırsınız

benim araçta yıkama sonrası veya yağmurda ses artıyor ayrıca direksiyona dokunmasan bile eğer hız yavaş ise pürüzlü yolda o ses yine geliyor yani direksiyon kutusu sorunu farklı senin seste farklıdır ayrıca garantiside yok benim aracımın