PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor yağ sıçratması, fren sertleşmesi

Serkan27
09/05/2013, 21:51
Merhaba, geçenlerde Fiat punto evo kiraladım. Aracı teslim edeceğim gün araç ışıklarda stop etti. Kontağı çevirip aracı açtım fakat biraz ilerledikten sonra frenin sertleştiğini farkettim aracı kenara çektim. Fren tamamen sertleşmişti. Kaputu açtım ve aracın motor yağ cubugu yerinden çıkmış ve araç her tarafa yağ sıçratmıştı. Kiralama şirketini aradım aracı alıp servise götürdük ve o an bize bilgi vermediler. Ertesi günü veni kiralamacı arayıp motorun sıkıştığını ve komple tamire girmesi gerektiğini 10.000 TL gibi bir para istedi benden. Bununla ilgili ne yapabilirim aceba yardımlarınızı bekliyorum.

SaLDo
09/05/2013, 22:02
Bununla ilgili dava açabilirsin. Araç kaskolu ise senden 1 Tl bile almaya hakkı yok. Tabi nasıl bir sözleşme imzaladın falan bunu bilemem.

Ayrıca bu nasıl bir iştir,aracın komple motoru ne kadar ki senden 10.000 istemişler. Arkadaşım sakın yem etme kendini,tamamen aracın tüm sorunlarını senden çıkartacaklar .

punto_multijet
09/05/2013, 22:06
Bununla ilgili dava açabilirsin. Araç kaskolu ise senden 1 Tl bile almaya hakkı yok. Tabi nasıl bir sözleşme imzaladın falan bunu bilemem.

Ayrıca bu nasıl bir iştir,aracın komple motoru ne kadar ki senden 10.000 istemişler. Arkadaşım sakın yem etme kendini,tamamen aracın tüm sorunlarını senden çıkartacaklar .

Kaza degil ki bu kaskoyla ne alakasi var? Eger kullaniciya bagli mekanik hasar var ise hasari talep edebilirler.

Wildfire S A510e cihazımdan 2 ile gönderildi

SaLDo
09/05/2013, 22:17
Kaza degil ki bu kaskoyla ne alakasi var? Eger kullaniciya bagli mekanik hasar var ise hasari talep edebilirler.

Wildfire S A510e cihazımdan 2 ile gönderildi

Hayır edemez. Kiralık araçlarda mahalle arası yerlerden aldıysanız evet çok güzel yerler sizi. Benim dayım avis ten kiraladığı aracın içinde sigaradan dolayı bir koltuğu hemen hemen yakmıştı . 3-4 vuruk ve çocukların yaramazlığı minibüsün koltuk kol dayama yerlerinden 1 tanesini kırmışlardı. Tek kuruş istemediler.

Sonuçta arkadaşımız motoru kendisi bu hale getirmemiş. Daha önceden oluşmuş ki bir sorun arkadaşın elinde kalmış.

Ek olarak madem mekanikte para isteyecekler,böyle bir durumda ben aracı alır salarım bi dağdan aşağıya nerden anlayacaklar? Çıkartırım aracı perte. Resmen arkadaşı yemeye çalışıyorlar bu kadar basit.

Serkan27
10/05/2013, 07:47
Aracın rent a car kaskosu yok arkadaşlar, bireysel kaskoymuş. Bu şekilde araç kiralamak yasak değil mi. Sizden dönüş bekliyorum

punto_multijet
10/05/2013, 08:44
Hayır edemez. Kiralık araçlarda mahalle arası yerlerden aldıysanız evet çok güzel yerler sizi. Benim dayım avis ten kiraladığı aracın içinde sigaradan dolayı bir koltuğu hemen hemen yakmıştı . 3-4 vuruk ve çocukların yaramazlığı minibüsün koltuk kol dayama yerlerinden 1 tanesini kırmışlardı. Tek kuruş istemediler.

Sonuçta arkadaşımız motoru kendisi bu hale getirmemiş. Daha önceden oluşmuş ki bir sorun arkadaşın elinde kalmış.

Ek olarak madem mekanikte para isteyecekler,böyle bir durumda ben aracı alır salarım bi dağdan aşağıya nerden anlayacaklar? Çıkartırım aracı perte. Resmen arkadaşı yemeye çalışıyorlar bu kadar basit.

Konunun yazılış şeklinden aracın rent a car kaskosu olmadıgını tahmin ettiğimden o şekilde yazdım ki dogru tahmin etmişim ;)

Aracın rent a car kaskosu yok arkadaşlar, bireysel kaskoymuş. Bu şekilde araç kiralamak yasak değil mi. Sizden dönüş bekliyorum

işin yasal kısmını bilen arkadaslar aydınlatacaklardır.

cemyk
10/05/2013, 09:07
hocam şirket çalışanı olarak neredeyse her ilde araç kiraldım ama böyle şaçma şey duymadım. senin aracın kiralık kardeşim kimin nasıl kullandığı belli değil, sen git kimde arıza yaparsa parayı ondan iste. yok öyle dünya. mekanik aksamdan ve bakımlardan kullanıcı sorumlu değildir. ancak kaza olursa kullanıcı şucuna bakılır oda aracın masrafları değil en fazla kiralık aracın çalışamadığı gun kadar ücret talep edilebilir.

resmen dolandırıcılık bu...

Serkan27
10/05/2013, 09:30
Arkadaslar bana yasal konuda yardimci olacak kimse yokmu

fotobelit
10/05/2013, 09:45
Arkadaşım o yağ cubuguna ellemediysen cart diye çıkacak bir parça değil..Motoru Nekadar zorlarsan zorla o yağ cubuğu yerinden cıkmaz..Ama nasıl ispatlarsın bilmiyorum..Önce başka bir servise götür,ve hasar tespiti yaptır.Tanıdık bir tamirci ustası varsa orayla görüş..Sonra uzlaşma yoluna git..Geçmiş olsun..

10ursbf
10/05/2013, 09:49
Aracı alırken rent a car kaskosu olmadığını biliyor muydunuz..?
Bir keresinde mecburiyetten araç kiralayacağımda şahıs bana kaza yaparsan araç kiralık deme arkadaşın aracı dersin demişti, kiralamaktan vazgeçtim.
Böyle bir durumu bilmeden kiralamış olmanız avantaj sağlayabilir. Sonuçta adamlar da kanunsuz bir iş yapıyorlar. Bu durumu kullanıp uzlaşmaya çalışabilirsiniz.

kecelikalem54
10/05/2013, 09:52
açık senet de imzalattılar mı kardeşim en başta?

10ursbf
10/05/2013, 09:53
açık senet de imzalattılar mı kardeşim en başta?

Bu da önemli bir soru..

Serkan27
10/05/2013, 10:06
Acik senet imzalamadim sadece kiralama formu imzaladim

kecelikalem54
10/05/2013, 10:23
Acik senet imzalamadim sadece kiralama formu imzaladim

alt tarafındaki açıklamalar kısmı delikli yerlerinden yırtılınca senete dönüşen kiralama formu değildir inşallah.

cemyk arkadaşımızın dediği gibi en fazla arabanın yattığı gün parası kadar ücret talep edebilirler. gerisine itiraz edin. tanıdık bi avukat varsa yanlarına birlikte gidin. yoksa "ne koparırsak kardır..." kuralı işler.
çok geçmiş olsun bu arada...

Serkan27
10/05/2013, 10:37
Ne yapacagimi sasirdim abilerim. Yardim bekliyorum

Serkan27
10/05/2013, 12:53
Hukuki bir destek verecek varmi abilerim

kanky54
10/05/2013, 12:57
Bu iş bence sadece şiddet ile çözülür. ya onlar size , yada siz onlara.. geçmiş olsun kolay gele

SaLDo
10/05/2013, 19:46
Dostum bu işin hukuki yönünü en doğru şekilde sana anlatacak olan avukattır. Aramızda avukat var mı yok mu bilmiyorum . Ama en yakın bir avukata danışmanı öneririm.