PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto 1.3 Mj 75 bg ve 90bg tüketim?

valhalax
09/05/2013, 20:57
Puntoların 1.3 mjet 75 ve 90 bg lik versiyonları mevcut. bu iki motorun yakıt tüketimini karşılaştıran oldu mu?

hatta 1.4 77bg i de katabiliriz miyiz karşılaştırmaya.

tayfux
09/05/2013, 22:25
hocam 1 sene active yani 75 lik 5 ileri , 1 sene de 90 lık 6 ileri kullandım.. şehir içi kesinlikle 75 lik daha az yakıyor vites oranları şehir içine daha uygun ama şehirler arası dersen kesinlikle 6 ileri az yakıyor ben 3.3 lere kadar düşmüştüm..ama 75 lik şehirler arası 5 civarı yakıyor..

valhalax
11/05/2013, 15:35
bir de bu 90bg lik versiyonların baskı balataları ve bakım masrafları ciddi miktarda daha yüksek diyenler oldu, normal bakımlardaki fark aşağı yukarı ne kadardır?

daldaozgur
11/05/2013, 22:21
arkadaşlar 90 beygirlik punto her konuda 75 lik den üstün bir araç bastın mı rakip tanımaz uzun yolda bariz az yakar yüklendiğinizde araba şişmez masrafa gelince 90 beygirliğin 75 likden pahalı olan 2 parçası var 1-turbo 2-baskı balata bu parçalarda kolay kolay bozulmaz bozulsa bile 75 lik turbo 1100 civarı 90 lık 1300 civarı baskı balata fiyat farkı 50 lirayı geçmez diğer bütün parçalar aynı ancak siz bunları fiyat farkı olarak görüp de parçaları pahalı gözüyle bakıyorsanız gidin şahin alın parçası çok ucuz yakıt konusuna gelince kardeşimde 75 lik siyak 2006 punto var bende 90lık 2008 var yol bilgisayar verilerimiz aynı kullanmayla alakalı iki aracıda ben kullanıyor olsam 75 lik daha çok yakar çünkü ben aracımda hız ve performansa önem veren biriyim arabaların arkamdan sekllektör yapmasını yediremiyen biriyim karar sizin

lithium_
11/05/2013, 22:30
bilmeden konuşmayın arkadaşlar 90 beygirlik punto her konuda 75 lik den üstün bir araç bastın mı rakip tanımaz uzun yolda bariz az yakar yüklendiğinizde araba şişmez masrafa gelince 90 beygirliğin 75 likden pahalı olan 2 parçası var 1-turbo 2-baskı balata bu parçalarda kolay kolay bozulmaz bozulsa bile 75 lik turbo 1100 civarı 90 lık 1300 civarı baskı balata fiyat farkı 50 lirayı geçmez diğer bütün parçalar aynı ancak siz bunları fiyat farkı olarak görüp de parçaları pahalı gözüyle bakıyorsanız gidin şahin alın parçası çok ucuz yakıt konusuna gelince kardeşimde 75 lik siyak 2006 punto var bende 90lık 2008 var yol bilgisayar verilerimiz aynı kullanmayla alakalı iki aracıda ben kullanıyor olsam 75 lik daha çok yakar çünkü ben aracımda hız ve performansa önem veren biriyim arabaların arkamdan sekllektör yapmasını yediremiyen biriyim karar sizin
arkadaş zaten öğrenmek için soruyor, "bazı parçalarının ve bakımının pahalı olduğu söyleniyor" doğru mu diye görüş almaya çalışıyor. bildiğini iddia etmemiş zaten. niçin böyle bir çıkış yaptınız anlamlandıramadım

valhalax
11/05/2013, 22:39
biraz sert bir cevap olmuş ama ben 75 veya 90 lık kullanmadım, fiyatlar konusunda da bilgim olmadığından sadece duyduğumu öğrenmek için kullananlara sormaktan daha uygun bir yol olduğunu görmüyorum.

yine de cevap için teşekkürler. pahalı denilmesine rağmen, söylediklerinize göre arada ciddi sayılacak bir fiyat farkı yokmuş.

tayfux
11/05/2013, 22:41
bilmeden konuşmayın arkadaşlar 90 beygirlik punto her konuda 75 lik den üstün bir araç bastın mı rakip tanımaz uzun yolda bariz az yakar yüklendiğinizde araba şişmez masrafa gelince 90 beygirliğin 75 likden pahalı olan 2 parçası var 1-turbo 2-baskı balata bu parçalarda kolay kolay bozulmaz bozulsa bile 75 lik turbo 1100 civarı 90 lık 1300 civarı baskı balata fiyat farkı 50 lirayı geçmez diğer bütün parçalar aynı ancak siz bunları fiyat farkı olarak görüp de parçaları pahalı gözüyle bakıyorsanız gidin şahin alın parçası çok ucuz yakıt konusuna gelince kardeşimde 75 lik siyak 2006 punto var bende 90lık 2008 var yol bilgisayar verilerimiz aynı kullanmayla alakalı iki aracıda ben kullanıyor olsam 75 lik daha çok yakar çünkü ben aracımda hız ve performansa önem veren biriyim arabaların arkamdan sekllektör yapmasını yediremiyen biriyim karar sizin
Özgür bey sizi bilmem ama ben bilerek konuşuyorum..75 lik active 90 lık emotiona sahip oldum ve ikisine de en az 1 er sene bindim..baskı balata ve turbo öyle sizin dediğiniz gibi arada 100-150 lira oynamıyor..en basit örnekle turboda 600-700 lira fiyat farkı var baskı balatada 90 lıkların genelde değiştiği zaman volant da değişiyor ve masraf direk 2 ye katlıyor..biz 90 lığın gidişine yada konforuna en ufak bir laf etmedik ayrıca şu an benim aracım da 90 lık..fakat şehir içi bariz bir şekilde en az 1 litre fazla yaktığı bütün forumun malumudur..ayrıca forumda bir konu konuşurken rica ediyorum üsluba biraz olsun dikkat edelim en azınan şahsıma karşı..

Merruse
11/05/2013, 22:43
75 ligin balatasi kac para bilmiyorum ama 90 lik otomatigin balatasi pahali. Evet kolay bitmiyor ama bitince 2 bin lirayi gozden cikartmaniz gerekiyor. Cunku yetkili servis disinda pek alternatifiniz de yok. Robotun yeniden kalibre edilmesi falan gerekiyor cunku.. 75 liklerdeki klasik balata. Yani uzerinde yay falan filan var. Oysa 90 liklardaki ise klastik balata degil, Ayni PSA motorlarinin (ya da ford) 110 luklarinda oldugu gibi uzerinde gergi yayi olmayan tip balata kullaniliyor. Eger balata kacirmaya basladiysa ve farkinda olmazsaniz, volanin asiri isinmasina sebep olup uzerinde kilcal catlaklar olusmasina neden oluyor. Sonrasinda da volant ile birlikte degisimi gerekiyor. Bu da maliyeti arttiriyor dolayisi ile..

Merruse
11/05/2013, 22:46
Bu arada benim 4 bin km menzildeki yakit ortalamam 4.8 lt/100km.. Araba 90 lik otomatik 200 bin km de.. Sehirdisinda 3.9 a kadar dusurdum ama sehiricinde 4.8 - 5 arasinda geziyor.

tayfux
11/05/2013, 22:49
Bu arada benim 4 bin km menzildeki yakit ortalamam 4.8 lt/100km.. Araba 90 lik otomatik 200 bin km de.. Sehirdisinda 3.9 a kadar dusurdum ama sehiricinde 4.8 - 5 arasinda geziyor.
90 lık ile şehir içi 4.8-5 mükemmel değerler..hemde otomatik..gerçi biraz da şehir içine bağlı ayrıca anlık ortalama hıza..benim anlık ortalama hızım 28-29 İstanbulda sürekli dur kalk..

Merruse
11/05/2013, 23:05
Bahsettigim sehirici degerleri Istanbul ici. Kopru trafigine hergun girmiyorum ama haftasonu trafigi ile bogusuyorum. Surekli Bodrum da degilim. Sehirler arasi tuketim de istanbul-izmir- bodrum arasi tuketim degerleri.. Galiba ihtiyarladikca gaz pedalina daha nazik davranmaya basladim.. Tuketimin dusuk cikmasinin bir nedeni bu, digeri de eco mode u hic kapatmayip hiz sinirlarina harfien riayet etmemdir.. 90 ile 120 arasindaki hiz farki dusuk olsa da yakit tuketiminde %30 fark var.

cihankardes
12/05/2013, 01:05
90lık dediğimiz aracın alametifarikası güçlü ve rahat olmasıdır. Her gülün de bir dikeni vardır tabi ki debriyajı-turbosu pahalıdır. Bir iki farklı parçası daha var ama oraya girmeyek :D
Neyse onu geçelim de şehir içi kullanımda ufak farklar olur. Kime göre neye göre şehir içi di mi ama? Arkadaşlar var ortalama hızı 50 km/s 5,5 litre şehir içi nasıl az yaktım ama diyor. Ben karma tüketim ortalamam 7 litre ortalama hızım 19 km/s, buyurun buradan yakın :)

Fabrika verilerine göre bakarsak 90lık şehir içinde az, şehir dışında çok yakıyormuş 75liğe göre.

valhalax
12/05/2013, 23:05

200binde araç kullanını görmek memnun etti. Diğer bir sorumu tecrübenizden öğrenebilirim 100binden sonra ne yapılması gerekiyordu? neleri kontrol etmeliyiz. sorumun nedeni 120-140bin civarı bir araç aldığımızda neleri kontrol edip, karşımıza ilk çıkacak masraflar, bakımlar ne olabilir?

Merruse
13/05/2013, 00:15
Aslini isterseniz hicbirsey. Benim arabanin ne enjektoru sokuldu ne de turbosu degisti. Zinciri ve gergilerini degistirdik sadece. O da kendi pimpirikliligimden aslinda. Arabanin km sinden emin olduktan sonra kac binde oldugu cok onemli degil benim icin. Sonucta bu motoru taksiciler 500 - 600 bin km kullaniyorlar. Ki onlarin calisma saati normal bir kullanicidan cok daha fazladir. Saatlerce rolantide calistirdiklari oluyor sonucta. Dolayisi ile bakimli bir multijet ya da JTD motoru olan bir araci alan adamin aracin rutin bakimlari disinda birseyden baska yapmasi gereken birsey yok. Bundan once kullandigim JTD motorlu 2004 palioyu da 280 binde yegenime verdim, o hala kullaniyor.

valhalax
13/05/2013, 19:27
önceki sahibini bilmediğim için nasıl bakılmış nasıl kullanılmış fikrim olmayacak, bugun bir tane bakacaktım satılmış.

daldaozgur
13/05/2013, 20:48
arkadaş zaten öğrenmek için soruyor, "bazı parçalarının ve bakımının pahalı olduğu söyleniyor" doğru mu diye görüş almaya çalışıyor. bildiğini iddia etmemiş zaten. niçin böyle bir çıkış yaptınız anlamlandıramadım
tepkim soru soran arkadaşa değil genel olarak ön yargılı olmayalım sadece tepkili anlaşılmışım kusura bakmasın arkadaşlar