PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Eco mod

muratyasar
09/05/2013, 20:47
Merhaba. Otomatik benzinli puntoda bos yolda 80-100 arasi giderken eco modun acik olmasi yakut tasarrufunu nasil etkiler. Surekli acik kalabilirmi

Evren_c
09/05/2013, 20:50
Sürekli açık kalabilir. Eco mod sadece vites değişim devirlerine müdahale ediyor. Sabit hızda, diyelim ki 5. vitesle giderken eco mod açık ya da kapalı aynı tüketimi yapar. Bu modda mümkün olan en yüksek vitesi kullanır, vites değiştirirken de mümkün olan en düşük devirde vites değiştirir ;)

muratyasar
09/05/2013, 21:04
Peki eco mod acikken bazen 3-4 sn arac gaz yemiyor neden olur

EvoKoray
09/05/2013, 22:39
Peki eco mod acikken bazen 3-4 sn arac gaz yemiyor neden olur

forumdan öğrendiğim , dualogic e bazı durumlarda elle müdahale etmek gerekebiliyor bayırlarda bunu çok yapıyormuş

celenlee
09/05/2013, 23:06
Şunu net öğrenmek lazım. Eğer "ECO MOD" gaz tepkimesini de azaltıyorsa (SprintBoost'un tersi gibi), o zaman normal sürüşte de economi yaptırıyor olabilir..

EvoKoray
09/05/2013, 23:09
Şunu net öğrenmek lazım. Eğer "ECO MOD" gaz tepkimesini de azaltıyorsa (SprintBoost'un tersi gibi), o zaman normal sürüşte de economi yaptırıyor olabilir..

aracın torkunu kısıyormuş gibi oluyor normale göre geç hızlanıyor , bu mod un adı üstünde zaten :)

Evren_c
09/05/2013, 23:18
Açıkçası tepki süresiyle oynuyor mu bilmiyorum. Eco açık/kapalı sürüşlerimde de fark hissetmedim. Bana sorarsanız sadece vites değişim devirlerinde fark yaratıyor ama gaz tepkimesini belki de ben hissedememişimdir. Zira %99 eco açık oluyor. Yokuş konusunda ise eco açıkken bayıldığı doğrudur. Hep büyük viteste gitmeye çalıştığı için oluyor bu, manuel müdahale etseniz de birkaç saniye sonra vites bütüyor :) Böyle zamanlarda eco'yu kapatıyorum ben.

celenlee
09/05/2013, 23:27
1. Etkisi erken vites değiştirmesi.

Bunu Torku/gücü azalıyor gibi değerlendirenler var/ve olacaktır da. Ama Motor gücüne ya da torkuna bir etki yok. Düşük devirlerde vites değiştirdiği için, hep düşük güç, düşük torkta gidiyor araç. Sebebi bu yani. Yokuşlarda yığılması, çekmemezlik yapması hatta bazı anlarda asılı kalmasının sebebi bu.

2. Etki pedal tepkimesini azaltması olabilir. (Bu net değil)
Eğer gaz tepkimesini elektronik olarak azaltıyorsa, gaz artışını daha yavaş yaparak ekonomi yapıyor olabilir.

2. Noktada net bilgisi olan varsa, paylaşırsa çok makbule geçecek...

Merruse
10/05/2013, 01:01
Akselerasyonun dustugu kesin. Dip gaz bile yapmis olsaniz ECO mod acikken araba nazlaniyor. Sadece vites degisim devrinin degismesi mevzuusu degil yani. Enrichment lari da kisiyor. Daha gec hizlaniyorsunuz. Biraz dikkatli bir surucu cok rahat anlar.

Evren_c
10/05/2013, 09:08
Dediğim gibi ben çoğunlukla Eco açık kullanıyorum ancak nadiren de olsa Eco açık ya da kapalıyken dip gaz yapıp denediğim kadarıyla bir fark hissetmedim. Belki de çok denememiş olduğum içindir. Fiat'a sormak lazım ama Türkiye Fiat'ın bilme ihtimali bence %0,5 :) zira Eco Drive'ın silinebilir olduğunu bile bilmiyorlardı. Komple Blue&Me'nin baştan kurulması gerek demişlerdi...

Merak ettim şimdi, bu akşam deneyeyim eve giderken :)

muratyasar
10/05/2013, 10:28
merhaba;
eco mod açıkken düşük veya 80 ve üstü hızlarda tasarrufunu ölçümleyen varmıdır. çünkü gerçekten tasarrufu yoksa bence açmaya değmez. düz yolda bile giderken 50 km de vitesi 5 attığı için hızı yükselttmek istediğimde yemiyor. onun için tasarrufa fazla etkisi yoksa kapatmayı düşünüyorum.
econun tasarrufunu ölçümleyen varsa ve paylaşırsa sevinirim.

Evren_c
10/05/2013, 11:01
Ben Eco'dan çok memnunum açıkçası. Aracımı haftanın 5 günü işe gidip gelirken servis gibi kullandığımdan hıza, aksiyona ihtiyacım yok. Olabilecek en ekonomik, en konforlu sürüşü veriyor bana. Bu tüketime de yansıyor. Örneğin yavaş akan trafikte 50'yle giderken 5. viteste 4-5 litre aralığında anlık tüketim gösterirken Eco kapalı olduğunda inatla 3. viteste tutuyor aracı, böyle olunca anlık tüketim 8-9 litrelere çıkıyor. Sürekli yoğun trafikteyseniz Eco'nun ortalama tüketime katkısı büyük. Ben nerdeyse 10bin km'ye ulaştım, aracımı aldığımdan beri sıfırlamadığım ortalama tüketimim 6.0 litre. Son depoda ise 5.6 civarındayım.

Bu arada biraz teknik araştırma yaptım konuyla ilgili. Eco fonksiyonunun gaz pedalıyla bir bağlantısı olduğunu söylüyorlar. Birisi demiş ki; "ECO mode remaps the throttle response curve and the ECU limits the engine to 100Nm". Kaynağı nedir bilmiyorum ama Eco açıkken gaz pedalının tepkisiyle oynuyor diyor özetle. Hatta elektronik kontrol ünitesinin (ecu) aracın maksimum torkunu 100 Nm ile sınırladığını belirtmiş. Yani dip gaz haricinde aracın maks torku olan 115 Nm'ye ulaşmasını engelliyor. Bir başka deyişle 3250 devirlere çıkartmıyor hiçbir şekilde. Elimde tork eğrisi grafiği olsaydı daha güzel olurdu, neyse.

Bir başkası da demiş ki; "My take on Eco button is that it just s the pedal travel twice as long. As in you can only go to 1/2 throttle. You will savings accelerating the same way as if you'd put a block of wood under your accelerator pedal". Özetle Eco açıkken sanki pedalın altına bir tahta parçası koymuşsunuz ve (dip gaz haricinde) pedala ne kadar basarsanız basın, pedal hep bastığınızın yarısı kadar gaz veriyor demiş. Bir üstteki yorumu teyit ediyor bu da.

Yani Eco açıkken araç daha yavaş hızlanıyor, bir anda gaza yüklenip çabucak istediğiniz hıza ulaştırmıyor sizi çünkü bu esnada fazladan yakıt yakıyorsunuz, ortaya çıkan enerjinin bir kısmı çöpe gidiyor. Bir de işin psikolojik tarafı var, araç isteksiz olunca siz de basmaktan imtina etmeye başlıyorsunuz. Sanırım ben bu yüzden Eco açık/kapalı arasındaki farkı hissetmemişim :)

Fiat Türkiye'ye mail attım bakalım ne diyecekler.

hyzanki
10/05/2013, 11:55
bende dün eco modu denedim normal modla arasında farkedilir derecede bir performans farkı var. eco modda araç gaza bassanızda hızlanması yavaş oluyor ve daha düşük hızlarda vitesi 5 e atıyor. uzun yol için güzel bir özellik bence.

fakat bu eco mod şehir içinde kullanılırsa (hele anakarada) arkadan çok küfür yersiniz. dün başıma geldi yavaş hızlandığım için sürekli arkamda bi minibüs selektör yapıp durdu. :)

nakz
10/05/2013, 12:16
bende dün eco modu denedim normal modla arasında farkedilir derecede bir performans farkı var. eco modda araç gaza bassanızda hızlanması yavaş oluyor ve daha düşük hızlarda vitesi 5 e atıyor. uzun yol için güzel bir özellik bence.

fakat bu eco mod şehir içinde kullanılırsa (hele anakarada) arkadan çok küfür yersiniz. dün başıma geldi yavaş hızlandığım için sürekli arkamda bi minibüs selektör yapıp durdu. :)

Eco mod şehir içi kullanım için önerilmektedir. Şehir dışında kapatılabilir diyor servis. yalnız anlamadığım bir şey ;
Arkadaşlar eco mod dayken aracın ivmelenmesinin yavaş olduğundan bahsetmiş. Örneğin 59km hızda araç 5. vitese atıyor ve acil olarak hızlanma gereksiniminiz var. aracın gazına sertçe basınca basma şiddetinize göre aracı 4. vitese bazende 3. vitese bile alarak araç kendine tork sağlıyor. devir saati bir anda 3500-4000lere vuruyor gerekli hızı sağladıktan sonra 4. ve hatta sonrasında 5. vitese atıyor.
yani eco moddayken araç yavaş kullanımda 50km hızda 5. vitese atarak yakıt tasarrufu sağlıyorken. yine eco modda agresif kullanımda 100kmde 3. viteste olabiliyor.
bende eco modun yakıt tasarrufuna çok ciddi katkısı olduğunu düşünüyorum.

hyzanki
10/05/2013, 12:31
Eco mod şehir içi kullanım için önerilmektedir. Şehir dışında kapatılabilir diyor servis. yalnız anlamadığım bir şey ;
Arkadaşlar eco mod dayken aracın ivmelenmesinin yavaş olduğundan bahsetmiş. Örneğin 59km hızda araç 5. vitese atıyor ve acil olarak hızlanma gereksiniminiz var. aracın gazına sertçe basınca basma şiddetinize göre aracı 4. vitese bazende 3. vitese bile alarak araç kendine tork sağlıyor. devir saati bir anda 3500-4000lere vuruyor gerekli hızı sağladıktan sonra 4. ve hatta sonrasında 5. vitese atıyor.
yani eco moddayken araç yavaş kullanımda 50km hızda 5. vitese atarak yakıt tasarrufu sağlıyorken. yine eco modda agresif kullanımda 100kmde 3. viteste olabiliyor.
hocam ben tam tersi biliyordum sanki. eco modunu şehir dışında açın şehir içinde tavsiye edilmiyor deniyordu forumdaki bazı yazılarda. bunu bir açıklığa kavuşturmak gerek.

punto_multijet
10/05/2013, 13:47
95lik evoda 6. vitesten 2ye attıgına sahit oldum :)

muratyasar
10/05/2013, 13:57
hocam ben tam tersi biliyordum sanki. eco modunu şehir dışında açın şehir içinde tavsiye edilmiyor deniyordu forumdaki bazı yazılarda. bunu bir açıklığa kavuşturmak gerek.

bence eco mod şehir içi için düşük hızlarda geçerli gibi. çünkü devri düşük tutup düşük km de yüksek viteste gitmeyi sağlıyor. ama burda bana göre şöyle bir durum var. mesela hız 50 iken eco moddda vites 5 deivr 15-20 arasında. ama 70-80 e çıkınca bu sefer vites yine 5 devir bu sefer 30-35 e çıkıyor gib. burda sanki 80 ve üstüne çıkınca nerde olursa olursa olsun eco modu kapatmak bana mantıklı geliyor. böylece devri düşük tutuyor. nedeni ise şu. araçtaki yüksek yakıta aracın yüksek devirde gitmesi neden oluyor. fakat eco modda 80 de devir çok yükseldiğinden sanki olumsuza dönüyor gibi geliyor bana. siz ne dersniz

muratyasar
10/05/2013, 13:57
bu arada benim araç otomatik benzinli 1.4 punto

celenlee
10/05/2013, 14:22
Ş.içinde bol yokuşlu yerlerde kullananlar önermiyorlar ECO'yu. (Yani müdehale gerekiyor yokuşlarda, bunun yerine ECO kapatmak daha mantıklı geliyor bir süre sonra)

Uzun yolda çok da bir espirisi yok çünkü.

Büyük oranda kullanılan güzergahı yokuşsuz olan ş.içi kullanım için 10 numara ekonomi sağlıyor. Olay budur.

Merruse
10/05/2013, 14:26
ecomod işin teorisi ile ve pratiği ile çok sık gaz değişimlerinin olduğu bol hızlanmalı ve yavaşlamalı trafik ya da virajlı yollarda daha efektif olur. Kapatıp kapatmamak sizin elinizde. Ben hiç kapatmıyorum. Eğer ani hızlanmaya ihtiyacım olursa düze alıp vites düşürüyorum zaten eco mod kapanıyor. Tekrar otomatiğe aldığımda kendiliğinden devreye giriyor.

İşin teorisi şu;

Aracınız hızlanmasını istediğinizde kısa süreli olarak yakıt hava karışım oranını değiştirir. Yani benzinli için konuşursak normalde 14.7 birim havaya karşılık 1 birim yakıt girecekken, gaza bastığınızda bu karışımın oranı kısa süreli olarak 12.5 a kadar düşebilir. Ki euro4 ten sonraki araçlarda 4bin devire kadar gene düşmüyor çünkü başka türlü emisyon kriterlerini karşılayamıyorsunuz. Yani gaza basmaya başladığınızda arabanın ECU su sizin hızlanmaya çalıştığını anladığında normalde püskürttüğünden daha fazla yakıt püskürtüyor. Buna "acceleration enrichment" denir. Türkçe meali ile "hızlanma zenginleşmesi" falan olur herhalde. İşte ECO mode a aldığınızda bu zenginleştirmenin oranı çok daha az belkide hiç olmuyor gibi birşey. 12.5/1 değilde 14/1 gibi birşey oluyor. Dolayısı ile şehir trafiğinde ya da sık sık yavaşlayıp hızlanmanız gereken trafikte bunun yakıt tüketimini düşürücü etkisinin olması kaçınılmaz.

Bunun için farklı yöntemler uyguluyorlar. Opel de ve VW de emme manifoltunda kapakcıklar var onları kapatarak hava girişini kısıtlıyorlar mesela. VW nin 102 lik motorlarında yıllarca sattığı "değişken geometrili emme manifoltu" hikayesi ya da Opel in ecotech ten anlatmaya çalıştığı şey bu. Drive By Wire öncesi bunu mekanik olarak yapıyorlarken sonrasında elektronik gaz kelebeği ile birlikte direk gaz kelebeğinin tepkisini kısıtlıyorlar. Yani sonuna kadar gaza bassan bile gaz kelebeği yavaş yavaş açılıyor. Ani hava dolmuyor silindirin içine dolayısı ile yakıtta ani olarak artış göstermiyor.

Dizellerde gaz kelebeği olmadığı için direk yakıttan kontrol ediliyordu. Ancak yeni dizel makinelerde gaz kelebeği de takıp hem yakıtı hem de havayı kontrol etmeye başladılar. Fiatta durum nedir bilmiyorum ama fordta böyle.

Evren_c
10/05/2013, 17:32
Yani gaza basmaya başladığınızda arabanın ECU su sizin hızlanmaya çalıştığını anladığında normalde püskürttüğünden daha fazla yakıt püskürtüyor. Buna "acceleration enrichment" denir. Türkçe meali ile "hızlanma zenginleşmesi" falan olur herhalde. İşte ECO mode a aldığınızda bu zenginleştirmenin oranı çok daha az belkide hiç olmuyor gibi birşey. 12.5/1 değilde 14/1 gibi birşey oluyor. Dolayısı ile şehir trafiğinde ya da sık sık yavaşlayıp hızlanmanız gereken trafikte bunun yakıt tüketimini düşürücü etkisinin olması kaçınılmaz.

Tamamen katılıyorum. Kendi mesajımda alıntıladığım "gaz pedalının altında tahta varmışçasına" benzetmesinde kastedilen de buydu işte. Eco açıkken araç, gaza Eco kapalıyken bastığınız kadar bassanız bile daha az güç üretiyor, haliyle yavaş hızlanıyorsunuz. Tüketiminiz de o oranda az oluyor.

Evren
10/05/2013, 19:56
Yorum yapan herkese teşekkürler, çok güzel bir paylaşım olmuş.

Ben de Eco-Mod kullanıcısıyım. Sadece 5 kişi araca bindiğinde eco-modu kapatıyorum. Araç çok hantallaşıyor. Yakıt tasarrufu açısından yavaş hızlanmayı kabul edenler için eco mod tasarruf sağlıyor gibi görünüyor. Eco mod'un açık-kapalı olmasının yarı otomatik vites sistemindeki etkisi nedir? Eco-Mod'da 6.vitese atan araç normal mod'da 4.vitese ulaşıyor. Vites sisteminin çevrime bağlı bir ömrü söz konusuysa ki çoğunlukla öyledir, daha erken bakım gerektirmesi söz konusu olabilir mi? Mesela Aynı kilometre kullanımı, aynı sürüş stili için; eco-mod kapalı araç 10 yıl dayanacakken, eco-mod açık araç 6 yıl sonra dualogic arızası verebilir mi?

Evren_c
10/05/2013, 22:17

Ben de Eco-Mod kullanıcısıyım. Sadece 5 kişi araca bindiğinde eco-modu kapatıyorum. Araç çok hantallaşıyor. Yakıt tasarrufu açısından yavaş hızlanmayı kabul edenler için eco mod tasarruf sağlıyor gibi görünüyor. Eco mod'un açık-kapalı olmasının yarı otomatik vites sistemindeki etkisi nedir? Eco-Mod'da 6.vitese atan araç normal mod'da 4.vitese ulaşıyor. Vites sisteminin çevrime bağlı bir ömrü söz konusuysa ki çoğunlukla öyledir, daha erken bakım gerektirmesi söz konusu olabilir mi? Mesela Aynı kilometre kullanımı, aynı sürüş stili için; eco-mod kapalı araç 10 yıl dayanacakken, eco-mod açık araç 6 yıl sonra dualogic arızası verebilir mi?

Buna "zarar verir" ya da "vermez" demek çok güç. O kadar çok değişken var ki denklemde.. Ama çok çok kaba bir biçimde Eco açık kullanmak motor ve diğer mekanik aksam için iyidir denebilir -bence- zira yüksek devir=kısa ömür. Ama dediğim gibi çok genel konuşuyorum :)

Benim rc araçlarımda da durum böyle. Tabii ki bu araçlar ufacık modeller sonuçta ama sürekli tam gaz kullanılan araçların motorları aylar içinde "bitebilirken" efendi efendi kullanılanlar senelerce hizmet ediyor. Daha geç aşınıyor çünkü.

Merruse
10/05/2013, 22:53

Kesinlikle pozitif etkisi var. eco mod acikken 2000-2500 devir civarinda vites buyutuyor. dolayisi ile motor devir cevirmiyor, ayni zamanda turbo da yuksek devirlerde fazla calismamis oluyor, ve enjektorlerin dutycycle lari da hep dusuk oluyor.

Motorun omru km ile olculmez. Motorun omru calisma saati ile olculur. Soyle dusunun, 1 saat boyunca 1000 devirde calisan makine ile 1 saat boyunca 2bin devirde donen makinenin omru asla ayni olmaz. Agir tasitlarin motorlarinin uzun omurlu olmasinin nedeni de bu aslinda. Kamyonlari falan es gecersek tam yolda calisan gemi motorunun calistigi devir 700d/min falan ... Otobuslerde falanda 2000-2500 devir falan genelde.. Ne kadar devir, o kadar kisa omur. He bunu duz vitesle yapamazmisiniz? yaparsiniz elbet ancak bunu sizin yerinize yapan bir makine var.. Tembellik guzeldir. :)

nakz
13/05/2013, 09:13

O zaman size şöyle bir tavsiyem olsun; sayacı sıfırlayın ve eco modda şehir içinde bir tur atın, ardından sayacı tekrar sıfırlatın ve normal modda aynı güzergahtan gidin. aradaki farkı göreceksinizdir.

Ayrıca ekomodda dikkat ederseniz vites değişimleri 1900 devirlerde yapıyor. ama normal modda illaki 3000 deviri bulunca araç vitesi değiştiriyor. buda yakıtı atkiliyor.

hyzanki
13/05/2013, 09:39
eco modu denedim vitesler daha düşük devirlerde değşiyor. elbet yakıt tüketimine katkısı vardır ama yokuşlarda büyük sorun var. dün araç 2 ile yokuş çıkmaya çalıştı fakat çıkamadığı için durup 1 e attı sonra patinajla kalkarak yokuşu tırmandı. allahtan arkada araç yoktu yol mıcırlı olduğu için arkadaki araca taş gelecekti. bir de düşük hızlarda araç vitesi 2 de tuttuğu için sanki biraz silkeleme yapıyor arada.

sonuç olarak; genel olarak eco mod düz yolda iyi. ama yokuşlarda kesinlikle kapatılmalı ya da manuel kullanılmalı...

Evren_c
13/05/2013, 09:46
Evet dik yokuşlarda ya da dik olmasa da trafiğin sıkışık olduğu, yavaşlayıp hızlanmanız gereken yokuşlarda eco'yu kapatmak ya da manuele almak lazım.

nakz
13/05/2013, 09:54
Evet dik yokuşlarda ya da dik olmasa da trafiğin sıkışık olduğu, yavaşlayıp hızlanmanız gereken yokuşlarda eco'yu kapatmak ya da manuele almak lazım.

eco modu denedim vitesler daha düşük devirlerde değşiyor. elbet yakıt tüketimine katkısı vardır ama yokuşlarda büyük sorun var. dün araç 2 ile yokuş çıkmaya çalıştı fakat çıkamadığı için durup 1 e attı sonra patinajla kalkarak yokuşu tırmandı. allahtan arkada araç yoktu yol mıcırlı olduğu için arkadaki araca taş gelecekti. bir de düşük hızlarda araç vitesi 2 de tuttuğu için sanki biraz silkeleme yapıyor arada.

sonuç olarak; genel olarak eco mod düz yolda iyi. ama yokuşlarda kesinlikle kapatılmalı ya da manuel kullanılmalı...

Evren arkadaşa katılıyorum. aracımız tiptronik olduğu için benzer yol güzergahlarında manuele alarak vites kontrolünü yapmanızı öneririm...