PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tutanaksız kaza ve kasko

childofthecorn
08/05/2013, 01:13
herkese merhaba.. eşim arabayı kullanırken arkadan çarpmış biri.. tamponda küçük bir çatlak olmuş.. iki tarafta da fazla hasar yok diye tutanak tutmamışlar.. ama daha sonra ben baktığımda bagajın zor açılıp kapandığını farkettim.. ustaya götürdüm ve tamponun iç tarafının içe göçtügünü söyledi.. kaskom var.. ama tutanak olmadığı için kaskodan yaptırtabilirmiyim.. yardımcı olabilecek varmı?

SaLDo
08/05/2013, 02:06
Kendi kaskonuzdan yaptırabilirsiniz.

kimber
08/05/2013, 08:21
Kendi kaskonuzdan yaptırmanız gerekir, park halınde carpmıslar dersiniz snrm, kasko bozulur mu bozulmaz mı bılmem

cemyk
08/05/2013, 08:24
kaskonuz kesinlikle bozulur. çıkacak hasarın miktarına göre tercihi siz yapın. hasarsızlığınız bozulduğunda 200-300 tl kasko artışıyla karşılaşabilirsiniz yada aynı miktarda indiriminiz kalkar.

siyah rüzgar
08/05/2013, 10:11
masrafınız 100 maks 200 civarındaysa hesap yapın kaskonuzun indirimini vs ona göre beyan yazarak kaskonuzdan yaptırın.

holigan
08/05/2013, 10:18
Geçmiş olsun.tutanağınız olmadığı için beyan yazmanız gerekmektedir.Bu da sizin kaskonuz tarafından karşılanacağı anlamına geliyor.Hasarsızlık indirim oranınızı ve çıkacak maliyeti karşılaştırın ve ona göre karar verin derim ben.

burhankutlu
21/05/2013, 22:31
bir çok kaskoda mini onarım adı altında bir şey var anlaşmalı yerlerde kasko bozulmadan yaptırabiliyorsunuz hasar boyutu küçükse.kasko sözleşmenizde büyük ihtimal şartlar yazıyordur göz atmanızı öneririm tekrardan geçmiş olsun.

cdogu
21/05/2013, 22:36
bir çok kaskoda mini onarım adı altında bir şey var anlaşmalı yerlerde kasko bozulmadan yaptırabiliyorsunuz hasar boyutu küçükse.kasko sözleşmenizde büyük ihtimal şartlar yazıyordur göz atmanızı öneririm tekrardan geçmiş olsun.

kaskolarda mini onarım daha çok cam çatlaması,kaportada ufak çizikler gibi şeyleri kapsıyor diye biliyorum ben. Tampon göçüğüne ve bagaj kapağı gibi kaporta çekiç isteyen işlemlerde bakarlar mı emin değilim.. kasko firmasıyla görüşüp maliyetleri ve indirimi karşılaştırmak en doğru çözüme götürür bence de..

OzzY
22/05/2013, 00:12
kaskonuz kesinlikle bozulur. çıkacak hasarın miktarına göre tercihi siz yapın. hasarsızlığınız bozulduğunda 200-300 tl kasko artışıyla karşılaşabilirsiniz yada aynı miktarda indiriminiz kalkar.

bu kadar kesin konuşmayın. Anadolu sigortada hasarsızlık koruma klozu var, araba pert olmadığı sürece hasarsızlık indirimi korunuyor(max 2 adet). yine anadolu sigortada, yüksek hasarsızlık seviyelerinde ise hasarsızlık koruma klozu olmasa dahi ufak hasarlarda 1-2 kademe düşüyor...

atlatma
22/05/2013, 03:21
Ozanın dediği gibi sizin kasko poliçenizdeki ve hasarsızlık indirimi durumunuza göre değişiklik gösterir. Şimdi tampon hasarında mini onarım ile tampon eski haline getirilir bu sizin hasarsızlığınızı bozmadan yapılır fakat o tampon iç tarafının içe göçmesi nasıl birşey eğer plastik kısım kalkmış ve bağajı kapattırmıyorsa o düzeltilir ama başka kaporta hasarı varsa onun maliyeti önemli.
Bunları şunun için anlattım eğer eşiniz tutanak tutsaydı kaskoya başvursanız bile kasko şirketiniz arkadan çarpma olduğundan sizin aracınıza çarpan aracın trafik sigortasından tüm hasarı alacak ve sizin hasarsızlığınız aynı kalacaktı.

Şimdi tutanak olmadığından durduğu yerde olmuş diye beyan vereceksiniz onunla işlem açılacak. Eğer hasarsızlık indiriminiz yüksekse ve kasko şirketiniz küçük büyük hasarsızlığı kaldıracaksa sizin kar - zarar hesabı yapmanız lazım. Yani hasarı kendiniz yaptırsanız neye maloluyo, kaskodan alsanız önümüzdeki sene kaskonuzda ne farkettirecek. B unu acentenize sorduğunuzda size açıklayıcı cevap verecektir.

celenlee
22/05/2013, 07:41
Ozanın dediği gibi sizin kasko poliçenizdeki ve hasarsızlık indirimi durumunuza göre değişiklik gösterir. Şimdi tampon hasarında mini onarım ile tampon eski haline getirilir bu sizin hasarsızlığınızı bozmadan yapılır fakat o tampon iç tarafının içe göçmesi nasıl birşey eğer plastik kısım kalkmış ve bağajı kapattırmıyorsa o düzeltilir ama başka kaporta hasarı varsa onun maliyeti önemli.
Bunları şunun için anlattım eğer eşiniz tutanak tutsaydı kaskoya başvursanız bile kasko şirketiniz arkadan çarpma olduğundan sizin aracınıza çarpan aracın trafik sigortasından tüm hasarı alacak ve sizin hasarsızlığınız aynı kalacaktı.

Şimdi tutanak olmadığından durduğu yerde olmuş diye beyan vereceksiniz onunla işlem açılacak. Eğer hasarsızlık indiriminiz yüksekse ve kasko şirketiniz küçük büyük hasarsızlığı kaldıracaksa sizin kar - zarar hesabı yapmanız lazım. Yani hasarı kendiniz yaptırsanız neye maloluyo, kaskodan alsanız önümüzdeki sene kaskonuzda ne farkettirecek. B unu acentenize sorduğunuzda size açıklayıcı cevap verecektir.
Hasarsızlık koruma klozu varsa eğer, hesap kitaba gerek yok ;)

Bir örnek: 1. Yıl 1400TL'ye kasko yaptıran bir kişi.
Jantlarını taşa vuruyor kaskom bozulmasın diye 250TL veriyor...
Şimdi bu adam napcak, kaza yaparsam hesaplar tersine dönecek diye tedirgin olacak. Ya kapının önünde vurup kaçsalar?

Örnek2:
Kışın tavanıma kar düştü!! Tavangöçtü biraz. MTC'ye gittim 1000TL fiyat verdiler önce(Sonra kasko 700'e anlaşmış.). Sigortacıma danıştım, poliçeme bakıp, 1. hasarda değişim olmaz ama 2. bir hasarında 800-1000TL artar seneye dedi. Bende gittim kaskodan yaptırdım. İyiki de yaptırmışım!!

1 ay sonra kapının önünde çarpıp kaçtılar!! 500TL'de ona masraf çıktı kaskodan.

Daha 6 ay oldu, başıma 2 adet benimle hiçbir alakası olmayan olay geldi aracın başına.

İnşallah 3. bir olay gelmez başıma ama olsa da kafam rahat :p

celenlee
22/05/2013, 07:43
bu kadar kesin konuşmayın. Anadolu sigortada hasarsızlık koruma klozu var, araba pert olmadığı sürece hasarsızlık indirimi korunuyor(max 2 adet). yine anadolu sigortada, yüksek hasarsızlık seviyelerinde ise hasarsızlık koruma klozu olmasa dahi ufak hasarlarda 1-2 kademe düşüyor...

Ertesi sene sigorta şirketini değiştirmek istediğimizde, hasarsızlık koruma yeni şirkete etki ediyor mu acaba? Yoksa sadee aynı şirket içinde mi devam ediyor, siz kullandınız mı bu klozu?

holigan
22/05/2013, 12:33
Ertesi sene sigorta şirketini değiştirmek istediğimizde, hasarsızlık koruma yeni şirkete etki ediyor mu acaba? Yoksa sadee aynı şirket içinde mi devam ediyor, siz kullandınız mı bu klozu?

Hasarsızlık oranı şirket değiştirirken değişmez.

Ertesi sene başka şirkete gitseniz de düşülen hasarsızlık oranla geçiş sağlanır.

OzzY
22/05/2013, 21:12

Hasarsizlik korumayı kullandım ancak şirket değiştirmedim. Hep Anadolu.