PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lastiklerim Ters Takılmış

outlife
02/05/2013, 09:59
Arkadaşlar Merhaba. Araçta ve şoförlükte yeniyim. Daha 10 gün oldu alalı ve 3 kez trafiğe çıkabildim. Lastiklerden ses geliyordu havalarına baktırmaya götürdüm lastikçiye lastikçi lastiklerin ters takıldığını iç bakması gerekenlerin dışa baktığını söyledi. Bu durum araçta rotlarda falan arızaya sebep olur mu?

punto_multijet
02/05/2013, 10:23
bişey olmaz merak etme

Merruse
02/05/2013, 10:50
Arızaya neden olmaz ancak kamyon teker izlerine girdiğinizde arabanız normalden daha fazla sağa sola çeker.

punto_multijet
02/05/2013, 10:56
rotlara falan bişey olmaz dedim ama siz yinede en kısa zamanda duzelttirin. yol tutus vb lastik performanslarınız oldukca duser cunku duzelttirmezseniz

tyilgin
02/05/2013, 11:35
Lastiklerin mutlaka yönlerine uygun olarak takılması gerekiyor. Ön takıma doğrudan bir zararı tabiiki olmaz ancak yol tutuşu nedeniyle araç ve içindekiler üzerinde ekstra risk yaratacaktır.
Örneğin V desenli bir lastikte orta kısımda bulunan olası suyun kenarlara atılması sağlanırken ters takılması durumunda kenarlardaki suyun orta kısımda toplanarak yerle temasının gerekenden daha az olmasına yol açacaktır. V tip lastik uç bir örnek olabilir ancak üreticiler lastik desenlerini tasarlarken mutlaka değerlendirdiği faktörler nedeniyle yön bilgisini lastiğe işlemektedirler.

Bu arada aracınız ve sürücülüğünüz hayırlı olsun, Kazasız belasız keyifli sürüşler dilerim.

cihankardes
02/05/2013, 12:54
O şekilde takan kimse gidip gözlerin öpücem. Acil düzelttirin.