PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2. El aldığım araçtaki sorunlar

kunal87
25/04/2013, 11:33
Merhabalar

Arabamı alalı 3 ay oldu 2006 model 172600 de grande puntodur. Öğretmenden aldığımdan cok temizdir.Sadece ön tampon boyalıdır.Yaşadığım bir kaç sorun vardır, sizlere danışmak istedim.

1-Çukurlardan geçerken lak lak diye ön taraftan ses geliyor, her usta farklı şeyler sölüyor en kesin çözüm için hangi teste sokmalıyım yada rotcu sorunu bulabilirmi?
2-Turbo eskisi gibi değil, önceden bayağı kendini hissettirirdi ama şimdi normal geliyor herşey yada arabaya alıştığımdan böle oldu diye düşünüyorum.İstanbul anadolu yakasında bildiğiniz turbocu varmıdır kontrol ettirebileceğim.
3- Sitede en çok bahsedilen maf sensörü, carbon clean, inanın önceki sahibine hiç sormadım bilmiyorum yapıldımı hangi özel servisleri önerirsiniz.172 bindeki araca carbon clean yapılırmı?Turbo bakımı için nereye gidebilirim?
4-Tekrar çukurlardan geçerken sanki sağ kapıdan ses geliyor yada torpido tam çözemedim karşılaşan varmıdır?
5- 1 ve 2. siteyken sanki gaza basmama ragmen kendini bırakıyor sonra tekrar hızlanıyor.
6-Araç yağı olarak en son bakımda shell helix 10-40 koyuldu km yüksek oldugundan tam koruma sağlıyormuş düşüncelerniz nelerdir?
7-İstanbulda puntodan anlayan usta gibi puntocu varmıdır bildiginiz? Bakımlar için yetkili servis hariç güzel bir yere gitmek istiyorum.
8-Sabahları yağ çubuguna baktığımda 2 çizgi ortasında oluyor. Yağ oranı normalmidir?

Şimdiden okuduğunuz için teşekkür ederim.
İstanbul anadolu yakasındaki arkadaşlarla tanışmak isterim...

Merruse
25/04/2013, 11:57
Turbonuz muhtemelen yeterli flow u sağlayamıyor. 5nci maddede yazdığınız şey tam olarak aracınızın zengin çalıştığını ifade eder tarzda. Zengin çalışmak demek, "olması gerekenden fazla yakıt girerek optimum hava/yakıt karışım oranını düşürüyor" demektir. Yani elinizde iki seçenek var.
1- Olması gerekenden az hava giriyor olması ihtimali (turbo sorunu)
2- Olması gerekenden fazla yakıt giriyor olması ihtimali. (enjektör sorunu)

Birinci seçenek turbonun yeterli flow u yani hava akışını sağlayamadığı anlamına gelir, söktürüp flow ölçebilen bir atolyede revizyon gerekip gerekmediğini belirleyebilirisiniz.
İkinci seçenekse enjektörlerinizin olması gerekenden fazla yakıt püskürtmesi. Bunun malesef ölçümü yok. CR enjektörleri yüksek basınçlı olduğundan ölçüm yapamıyorlar. Benzinli enjektörleri gibi değil malesef. En kolay anlama yolu arkadan siyah duman atıp atmadığını gözlemlemek ya da gaza sürekli aynı miktarda bastığınızda devir yükselirlen arada tıklayıp tekrar hızlanmaya devam edip etmediğini hissetmeniz.

Ancak bu iki parçadan herhangibirisinin bozulmasından kaynaklanan bir sorundan dolayı bunlar olacak diye bir şartta yok. Yakıt püskürtme miktarı hesaplanırken temel nokta silindirlerin içine giren hava miktarının ölçülmesine dayanır. Bunu yaparkende MAF tan (manifolta giren havanın kütlesini ölçen sensör) ve IAT (emme manifoltuna giren havanın ısısını ölçen sensör) ilk temen verileri verir. Örneğin IAT sensörünüz sorunlu ve havanın sıcaklığını yanlış ölçüyorsa, ECU kütleyi daha yüksek hesapladığından daha fazla yakıtta püskürtüyor olabilir. Bunu anlayabilmeniz içinde OBD okuyucudan trimlerini gözlemleyebilirsiniz.

Başka alternatifte kurumlanmadan dolayı manifoltunuzun içinin dolmuş olması ki daha önce temizlenmediyse içinin katran gibi olduğuna bahse girerim. Benim noktacık 2007 model 195 bin km de, geçen MAP sensörünü söküp baktığımda çamur gibi birşeyle karşılaştım. Boş bir aralıkta manifoltunu söküp basınçlı suya yıkadıktan sonra kurutup tekrar takmayı planlıyorum. Muhtemelen EGR den dolayı kurumlanmış gibi gözüküyor. Hazır sökmüken EGR valfi, turbonun hortumları ve intercooler ın içini falanda temizleyeceğim.. Çok çalışlmam lazım çoook. :)

Bunları yapmadan karbon temizliği yaptırmanız bir işe yaramaz, elbet ilk yaptırdığınızda biraz fark hissedersiniz belki ama manifolttaki ve intercoolerdaki kurum 2-3 ay sonra gene süpapları doldururu ve tekrar aynı noktaya dönersiniz.

Turbo bakımı diye birşey olmaz. Revizyon yapılır ama bakım işi bana hikaye gibi geliyor. Flow unu ölçtürebilirsiniz sadece.

kunal87
25/04/2013, 16:17
Başka önerisi olan?

gurcan45
25/04/2013, 21:25
lak luk sesıde buyuk ıhtımal dıreksıyon kutusundan onu ya degısım yapacaksın yada tamırını yapan yerler var benım 2011 gp de gecen ay degıstı sımdı sorun yok ama tam sag yaptım mı dıreksıyonu yıne bı tık sesı var anlamadım gıttı :S

imaj58
27/04/2013, 11:58
lak luk sesıde buyuk ıhtımal dıreksıyon kutusundan onu ya degısım yapacaksın yada tamırını yapan yerler var benım 2011 gp de gecen ay degıstı sımdı sorun yok ama tam sag yaptım mı dıreksıyonu yıne bı tık sesı var anlamadım gıttı :S

bu bela bendede var ayağımı gazdan çekince horultu sesi geliyordu, triger kayışını değiştirdikden 1 gün sonra kesildi o ses bu başladı. anlamadımki sağ veya sola çevirdiğimde veya içeri çevirdiğimde tık diye birşey vuruyor sanki:huh00000:

000111
27/04/2013, 13:08
1. sorununuz amortisör takozu gibi geldi bana bir de bana göre bi debimetreyi ve maf sensörünü temizleyin onlarda arabanın çekişini önemli derecede etkiliyor bir de debimetre km ömründen dolayı bozulmuş olabilir kapıdaki ses için de kapı kilit mekanizmasına wd40 sıkarsanız o sesten kurtulursunuz bence