PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bravo jantı puntoda nasıl durur ?

tyilgin
24/04/2013, 16:00
Merhaba arkadaşlar,

Bilen arkadaşlar vardır, 17" ten standart 16" e dönmek için 1 senedir fun jantı arıyorum bir türlü denk gelmedi. Artık fun jantınıda geçtim t-jet, standart emotion jantı ne olursa deme aşamasına geldim. Bugün resimdeki jantı bir sitede gördüm. Sanırım bravo jantı. Bijon aralıkları bizimki ile aynı 4x100.

Gelelim sorularıma,

1. Bu jantı puntoya taksam yakışırmı, abesmi durur

2. Jant yerli üretimmiş. Ağırlığı konusunda orjinal jantlarla aynı ağırlıkta olduğunu söylediler. Takım fiyati 725TL. Sizce güvenilir mi ?

Not : Bu arda çıkma orjinal fun jantı bulmuştum ama 4x98 çıktı. Pazarlığınıda yapmıştım 400TL ye anlaşmıştık. Forumdan isteyen olursa adresini verebilirim.

https://o1304.hizliresim.com/18/s/mdqql.jpg

SteinGP
24/04/2013, 16:13
4x98 bu jantlar hocam. Takılması mümkün değil, oldu da taktınız bütün riskleri göze alarak, ona rağmen 16" punto jantları var bundan güzel olan.

tyilgin
24/04/2013, 16:25
4x98 bu jantlar hocam. Takılması mümkün değil, oldu da taktınız bütün riskleri göze alarak, ona rağmen 16" punto jantları var bundan güzel olan.

Eğer 4x98 çıkarsa yanına bile uğramam zaten. Not olarak yazdığım fun jantını satıcı 4x100 diye iddia etmişti. almaya gidince kumpasla ölçtüm, dolayısı ile gözümle görmeden almam :)

Bu arada yerli jantlar konusunda fikirleriniz nelerdir, güvenilebilir mi. Sıfır olmalarına rağmen fiyatları forumlarda satılan ikinci el fiyatı ile aynı olması düşündürüyor insanı ama üretim maliyetinin fazla olmamasından dolayı satış-sürüm politikası ile düşük fiyatlı olduğunu düşünüyorum.

ametist
24/04/2013, 18:11
orijinal ,ise 4*98 ... ziira bravonun ölçüsü bu... kullandığım yazlık 17" jant takımım 4*100, bunca yıldır herhangi bir sıkıntı yaşamadım. 4*98 ile 4*100 arasında güvenlik ile alakalı bir sıkıntı yaşanması teknik olarak mümkün değil, hele ki konsentrik bijonları kullanıyorsanız....

tonymontana
24/04/2013, 19:27
4*100 olamaz bravo jantı. kaldı ki orijinal bravo jantı da 725TL zor... kutusu falan varmı? tofaş logolu kutusu olması lazım? marka deseni varmı jant içinde?

ayrıca fun jantı olarak buldum dediğinizde linea emotion jantı :)

ayrıca 4*98'le 4*100 arasında güvenlik problemi olmaz diyen arkadaş neye dayanarak söylüyor? 2mm az mı geliyor gözüne? lütfen bilmediğiniz konularda insanların hayatını riske edecek yorumlar yapmayın....

tyilgin
24/04/2013, 20:01
4*100 olamaz bravo jantı. kaldı ki orijinal bravo jantı da 725TL zor... kutusu falan varmı? tofaş logolu kutusu olması lazım? marka deseni varmı jant içinde?

ayrıca fun jantı olarak buldum dediğinizde linea emotion jantı :)

ölçtüğümde 98mm çıkınca satıcıya linea olduğunu söylemiştim, adam hala iddia ediyordu :)

tonymontana
24/04/2013, 20:04
hocam git bak bravo jantına orijinalse üzerinde model numarası kesin yazar. o numarayı al bana yaz söyleyim sana neye ait.

tyilgin
24/04/2013, 23:05
hocam git bak bravo jantına orijinalse üzerinde model numarası kesin yazar. o numarayı al bana yaz söyleyim sana neye ait.

Orjinal derken fiatın ürettiği bir jant değil, yerli üretim bir jant. Satıcı üreticinin adını da verdi ancak hatırlamıyorum.

Benim merak ettiğim, jant eğer 4x100 ise gp de nasıl durur ve yerli üretim janta güvenebilirmiyim sizce ?

ametist
24/04/2013, 23:05
.....
ayrıca 4*98'le 4*100 arasında güvenlik problemi olmaz diyen arkadaş neye dayanarak söylüyor? 2mm az mı geliyor gözüne? lütfen bilmediğiniz konularda insanların hayatını riske edecek yorumlar yapmayın....

şimdi arkadaşım, sen niye güvenlik sıkıntısı yaratır anlat hele, sonra ben sana niye yaratmayacağını sayfalarca yazarım. ben öyle duyduğuyla hareket eden , haşa huzurdan şehir efsanelerini gerçekmiş gibi anlatan dangalaklardan değilim. bir şey söylüyorsam muhakkak ya eğitimini aldığım, ya üzerine kaynak araştırması yaptığım konulardandır. hele ki güvenlik , hayati risk gibi "efsunlu" sözcüklerle işe ehemmiyet katmaya hiç çalışmam.
ya şimdi kaynaklarınla bahsettiğin hayati risk taşıyan güvenlik sorununun ne olduğunu izah edersin, ya da ben seni müfteri ilan ederim.

alixxx
24/04/2013, 23:07
Orjinal derken fiatın ürettiği bir jant değil, yerli üretim bir jant. Satıcı üreticinin adını da verdi ancak hatırlamıyorum.

Benim merak ettiğim, jant eğer 4x100 ise gp de nasıl durur ve yerli üretim janta güvenebilirmiyim sizce ?

Tarık bey nasıl durduğuna şuradan bakabilirsiniz.

https://b1201.hizliresim.com/t/6/1m3f8.jpg

tyilgin
24/04/2013, 23:17
şimdi arkadaşım, sen niye güvenlik sıkıntısı yaratır anlat hele, sonra ben sana niye yaratmayacağını sayfalarca yazarım. ben öyle duyduğuyla hareket eden , haşa huzurdan şehir efsanelerini gerçekmiş gibi anlatan dangalaklardan değilim. bir şey söylüyorsam muhakkak ya eğitimini aldığım, ya üzerine kaynak araştırması yaptığım konulardandır. hele ki güvenlik , hayati risk gibi "efsunlu" sözcüklerle işe ehemmiyet katmaya hiç çalışmam.
ya şimdi kaynaklarınla bahsettiğin hayati risk taşıyan güvenlik sorununun ne olduğunu izah edersin, ya da ben seni müfteri ilan ederim.

Konu hakkında bilgili olmadığımı ve öğrenmek için sorduğumu belirterek başlatayım.

Bijon aralıklarındaki 2mm fark bijon başına 1mm merkez farkı doğuracağını düşünerek bijonun 180 derecelik bir tarafına hiç yük binmezken diğer 180 derecelik kısmına 2 kat yük bindireceğini, hakeza aynı oranda önlerde diskin, arkalarda da kampananın bijon yuvalarına 90 derece yerine (atıyorum) 110 veya 70 derecelik bir açıyla baskı uygulayacağını dünerek sağlıklı olmayacağını düşünüyorum. Amiyane tabirle dile getirmek gerekirse betona takılan bir çelik dubele duvarın tam karşı istikametine doğru 90 derecelik bir çekim uygulanırsa sorun olmayacağını, hafif aşağı doğru bir eğimle çekilirse duvara tutunduğu noktadan uca olan mesafesi kadar kısımda zamanla eğilmelerin olacağı aşikar. Aynı şeyin bijonlar içinde olacağını düşünüyorum.

tyilgin
24/04/2013, 23:20
Tarık bey nasıl durduğuna şuradan bakabilirsiniz.

https://b1201.hizliresim.com/t/6/1m3f8.jpg

Bence hiç fena durmamış sanki ama forumdan yorum almak isterim. Bilmem nereye kuş konmuş gibi demesinler sonra :D

Dur bakayım yarın fırsatım olursa aracın resmini aynı açıdan çekip bunun jantını montajlayayım nasıl duracak.

alixxx
24/04/2013, 23:28
Bence hiç fena durmamış sanki ama forumdan yorum almak isterim. Bilmem nereye kuş konmuş gibi demesinler sonra :D

Dur bakayım yarın fırsatım olursa aracın resmini aynı açıdan çekip bunun jantını montajlayayım nasıl duracak.
Bencede güzel duruyor aslında görsellerde aratsanız dahada fotoğraf çıkar

https://img301.imageshack.us/img301/1721/sany0047uw0.jpg

https://img174.imageshack.us/img174/8274/sany0048yh9.jpg

https://img687.imageshack.us/img687/4025/img2980l.jpg

tyilgin
24/04/2013, 23:31
Bencede güzel duruyor aslında görsellerde aratsanız dahada fotoğraf çıkar

https://img301.imageshack.us/img301/1721/sany0047uw0.jpg

https://img174.imageshack.us/img174/8274/sany0048yh9.jpg

https://img687.imageshack.us/img687/4025/img2980l.jpg

Yahu sen anahtar kelimelere ne yazıyorsunda çıkartıyor bu amca :)

alixxx
24/04/2013, 23:34
Yahu sen anahtar kelimelere ne yazıyorsunda çıkartıyor bu amca :)
İşte sizin aradığınız şeyi "puntoya bravo jantı" :D

https://img503.imageshack.us/img503/3572/grandepunto2f9ey.jpg

MethyLen
24/04/2013, 23:35
Konu hakkında bilgili olmadığımı ve öğrenmek için sorduğumu belirterek başlatayım.

Bijon aralıklarındaki 2mm fark bijon başına 1mm merkez farkı doğuracağını düşünerek bijonun 180 derecelik bir tarafına hiç yük binmezken diğer 180 derecelik kısmına 2 kat yük bindireceğini, hakeza aynı oranda önlerde diskin, arkalarda da kampananın bijon yuvalarına 90 derece yerine (atıyorum) 110 veya 70 derecelik bir açıyla baskı uygulayacağını dünerek sağlıklı olmayacağını düşünüyorum. Amiyane tabirle dile getirmek gerekirse betona takılan bir çelik dubele duvarın tam karşı istikametine doğru 90 derecelik bir çekim uygulanırsa sorun olmayacağını, hafif aşağı doğru bir eğimle çekilirse duvara tutunduğu noktadan uca olan mesafesi kadar kısımda zamanla eğilmelerin olacağı aşikar. Aynı şeyin bijonlar içinde olacağını düşünüyorum.

Bu kadar hesap yapacağına git bir tornacıda 4x100 yaptır bijon aralıklarını. Senin de kafan rahat olsun bizim de.

tyilgin
24/04/2013, 23:35
Bu jant konusu o kadar uzun sürdü ki, Bu gidişle neredeyse elime ne geçerse doblo, bravo dinlemiyecem takacam vallahi.

Yokmu bir t-jet, fun jantı satan tanıdığı olaaaan.....

Bu arada alınık parça bölümünde zaten 2 ilan olduğu için birde ben açmayayım dedim, yeri gelmişkende söylemeden geçemedim..

AYTEK AYDIN
24/04/2013, 23:36
Ben o jantlardan nerede bulup baktıysam tüm satıcılar 4x100 dedi. aracım linea olduğu için uzak durdum. satıcı 4x98 için de olur diyor, amaç satmak 2 mm fark etmiyor onlar için.
orjinal bravo jantı 4x98 mm dir. orta göbek arması tüm orjinal fiat lardaki arma boyutu ile aynıdır. sizin resimde gösterdiğiniz replika jant ise 4x100 bijon aralığındadır. bu jantın orta böbek amblemi daha büyüktür. sonuçta punto ya uyar. ama görüntü olarak çok dışarda duruyor bilginize..

tonymontana
24/04/2013, 23:45

Ne eğitimi aldınız çok merak ettim? İşe ehemniyet katmak gibi bir kaygım hiç yoktur ancak ortada güvenlik söz konusu ise yorum yaparım. Sizin beni birşey ilan etmeye hakkınız var ancak ettiğinizle kalırsınız.

Ayrıca konuya dönecek olursak, jant bijon bağlantılarında bijonların kesinlikle taşıyıcı görevi yoktur. Bijonların amacı jantı akson göbeğine sabitlemektir. Asıl taşıma görevi porya göbeğindedir ki siz bijonları ekseninden kaçık bir şekilde sıkmaya çalışırsanız (büyük ihtimalle zaten diş yer) eksenel kuvvete de maruz kalacağı için sanayide bijon kesme diye tabir edilen durum başınıza gelebilir. Civatalar konusunda bilginiz yok belli ki, civatayı değil ekseninden kaçık takmak gereğinden fazla torkla sıkmak bile son derece sakıncalıdır. Her ne kadar servisler uymuyor olsa da araç üzerindeki her bir civatanın kaç Nm'lik torkla sıkılacağı bile bellidir. Sonuç olarak bu civataların kopması durumuyla karşılaşılırsa 3 teker üzerinde gitmek gayet hayati risk taşıyacaktır. Bu arada bilginiz olsun, yorulma diye bir kavram var. Siz o civatayı tasarlandığı şeklin dışında bir dinamik yüklemeye maruz bırakırsanız malzemesi nominal ömründen daha önce plastik deformasyona uğrayıp hasara sebebiyet verir.

Şimdi siz kim olduğunuzu yazın isterseniz de görelim sanayi ağzıyla mı konuşuyorsunuz yoksa bilginiz mi var?

tonymontana
24/04/2013, 23:48

fiat zaten jant üretmez. gerçekten yerli üretim ise muhtemelen Hayes Lemmerz'dir. Bizim tedarikçi o oluyor genelde. yerli üretim janta niye güvenilmesin? gp'de nasıl durur bilemem.

MethyLen
24/04/2013, 23:51
Ne eğitimi aldınız çok merak ettim? İşe ehemniyet katmak gibi bir kaygım hiç yoktur ancak ortada güvenlik söz konusu ise yorum yaparım. Sizin beni birşey ilan etmeye hakkınız var ancak ettiğinizle kalırsınız ancak.

Ayrıca konuya dönecek olursak, jant bijon bağlantılarında bijonların kesinlikle taşıyıcı görevi yoktur. Bijonların amacı jantı akson göbeğine sabitlemektir. Asıl taşıma görevi porya göbeğindedir ki siz bijonları ekseninden kaçık bir şekilde sıkmaya çalışırsanız (büyük ihtimalle zaten diş yer) eksenel kuvvete de maruz kalacağı için sanayide bijon kesme diye tabir edilen durum başınıza gelebilir. Civatalar konusunda bilginiz yok belli ki, civatayı değil ekseninden kaçık takmak gereğinden fazla torkla sıkmak bile son derece sakıncalıdır. Her ne kadar servisler uymuyor olsa da araç üzerindeki her bir civatanın kaç Nm'lik torkla sıkılacağı bile bellidir. Sonuç olarak bu civataların kopması durumuyla karşılaşılırsa 3 teker üzerinde gitmek gayet hayati risk taşıyacaktır. Bu arada bilginiz olsun, yorulma diye bir kavram var. Siz o civatayı tasarlandığı şeklin dışında bir dinamik yüklemeye maruz bırakırsanız malzemesi nominal ömründen daha önce plastik deformasyona uğrayıp hasara sebebiyet verir.

Şimdi siz kim olduğunuzu yazın isterseniz de görelim sanayi ağzıyla mı konuşuyorsunuz yoksa bilginiz mi var?

Arkadaşın ağzı sanayi ağzı olabilir. Çokta doğaldır, en azından eli iş tutar. Ama senin ağzının ne olduğunu ben burda söylemeyeyim :sansürlü:

07VE296
24/04/2013, 23:51
kardeşim bu bravo jantlarına bende bakmıştım hatta 600 tly bırakmışlardı küçükçekmecede bir jantçı geçenlerde oradan geçerken uğradım jantlar hala duruyo istersen özelden yaz ben sana adresini atarım eğer düşünürsen.

alixxx
24/04/2013, 23:52
Beyler lütfen fikirlerimizi birbirimize kızarak değil de daha sakin beyan edelim. Konu tartışma konusuna dönmesin.

07VE296
24/04/2013, 23:52
bu arada arkadaşların paylaştığı jantlar bravo jantı değil nfs diye geçiyor bu jantlar ve 17 dir.

ametist
25/04/2013, 00:02

sizin dediğiniz kendi içinde doğrudur, mamafih burada ne çivi çakıyoruz, ne de temas yüzeyi 90 derece.... yükü taşıyan merkez (poryo) dir, civataların (bijonların) taşıma ve yük binme vasfı yoktur. sadece bağlama vazifesi yaparlar. ayrıca bijonların delikleri bijon çapından büyük olmakla beraber, bijonun üst kısmındaki açılı birleşme yüzeyi halihazırda bağlantının üretim toleranslar içindeki hatalarını ( burada %2 olduğunu varsayabiliriz, 100 mm ye karşılık 98 mm ) tolere edebilecek şekildedir.bu yüzeyin açılı ( eşmerkezli, konsentrik, concentric)olmasının sebebi de budur zaten. işte bu yüzden kenarlara yük binmesi 90 derece değildir.

hasılı, eğer merkezleme çapı uygun bilezikle eşitlenmemişse ya da burada sıkıntı varsa yük bijonlara binmeye başlar, bunu da balans vurmasından ve ne yaparsanız yapın ayar tutmamasından anlarsınız. bu noktada bijon aralıklarının tam olması ya da 2 mm kaçık olmasının hiç önemi yoktur, sıkıntı zaten yükün bijona binmesidir. bu durumda bile dört bijonun kırılması için aşağı yukarı 100g darbe gerekir ki o darbede de zaten ön takımda kırılmayacak eleman yoktur. asıl güvenlik riski %2 lik sapma değil, ne idüğü belirsiz çin malı lastikler, kaynama noktasını kontrol etmediğiniz veya dört senedir değiştirmediğiniz fren hortumları ve hidroliği ya da parlatacağım diye sürdüğünüz kimyasal maddelerin hasar verdiği lastikleri de unutmamak lazım, aşınmış ve incelmiş diskler ile yola çıkmaktır. miadı dolmuş bir cam sileceğinin şiddetli yağışta oluşturacağı güvenlik riski bile kat be kat fazladır.

bu metal dayanımı işini daha teferruatlı anlatmamı isterseniz brinell, rockwell sertliklerine, bunlara göre yapılan çeşitli testlerin averaj sonuçlarına bakıp detay hesap yapmak gerekir ki ne yeridir ne zamanı...

hasılı, isteyen istediğine inanır. inanılan herşeyi mutlak doğru kabul ederseniz buna iman etmek denir. dünya ilmine iman edilmez, zira sürekli değişir. bu yüzden ben inandığımı değil, bildiğimi söylüyorum, gerisi keyfe kederdir.

saygılar

tonymontana
25/04/2013, 00:03
Serkan senin gibilerden çok var bu forumda hadi hocam başka kapıya. Sen bildiğini okumaya devam et.

tyilgin
25/04/2013, 00:05
Çok agresif gördüm seni :) Gerçekler acıttı mı ?

Arkadaşlar yapmayın, yazdıklarınız pek hoş olmuyor. Kaldı ki kişisel uzuvlara laf atıp birde bunu gerçeklermiş gibi telaffuz etmek ne size ne okuyanlara nede foruma hiç yakışmıyor...

SteinGP
25/04/2013, 00:06
Arkadaşlar konu bu jantların takılıp takılamayacağı. Evet 4x98 jant 4x100 jant ölçüleri olan araca takılmamalıdır. Bijon kesmesi durumunda hayata son bakışınız arabanızdan fırlayan jant olur.

Konuyu tartışmaya döndürüp farklı imalarda bulunan arkadaşlar. Lütfen üslubunuza dikkat edin!

alixxx
25/04/2013, 00:07
Tamam arkadaşlar konu başlığı hakkında yorumları olanlar yazsın lütfen kişisel tartışmalara bir son verelim. İyi akşamlar herkese.

tyilgin
25/04/2013, 00:08
sizin dediğiniz kendi içinde doğrudur, mamafih burada ne çivi çakıyoruz, ne de temas yüzeyi 90 derece.... yükü taşıyan merkez (poryo) dir, civataların (bijonların) taşıma ve yük binme vasfı yoktur. sadece bağlama vazifesi yaparlar. ayrıca bijonların delikleri bijon çapından büyük olmakla beraber, bijonun üst kısmındaki açılı birleşme yüzeyi halihazırda bağlantının üretim toleranslar içindeki hatalarını ( burada %2 olduğunu varsayabiliriz, 100 mm ye karşılık 98 mm ) tolere edebilecek şekildedir.bu yüzeyin açılı ( eşmerkezli, konsentrik, concentric)olmasının sebebi de budur zaten. işte bu yüzden kenarlara yük binmesi 90 derece değildir.

hasılı, eğer merkezleme çapı uygun bilezikle eşitlenmemişse ya da burada sıkıntı varsa yük bijonlara binmeye başlar, bunu da balans vurmasından ve ne yaparsanız yapın ayar tutmamasından anlarsınız. bu noktada bijon aralıklarının tam olması ya da 2 mm kaçık olmasının hiç önemi yoktur, sıkıntı zaten yükün bijona binmesidir. bu durumda bile dört bijonun kırılması için aşağı yukarı 100g darbe gerekir ki o darbede de zaten ön takımda kırılmayacak eleman yoktur. asıl güvenlik riski %2 lik sapma değil, ne idüğü belirsiz çin malı lastikler, kaynama noktasını kontrol etmediğiniz veya dört senedir değiştirmediğiniz fren hortumları ve hidroliği ya da parlatacağım diye sürdüğünüz kimyasal maddelerin hasar verdiği lastikleri de unutmamak lazım, aşınmış ve incelmiş diskler ile yola çıkmaktır. miadı dolmuş bir cam sileceğinin şiddetli yağışta oluşturacağı güvenlik riski bile kat be kat fazladır.

bu metal dayanımı işini daha teferruatlı anlatmamı isterseniz brinell, rockwell sertliklerine, bunlara göre yapılan çeşitli testlerin averaj sonuçlarına bakıp detay hesap yapmak gerekir ki ne yeridir ne zamanı...

hasılı, isteyen istediğine inanır. inanılan herşeyi mutlak doğru kabul ederseniz buna iman etmek denir. dünya ilmine iman edilmez, zira sürekli değişir. bu yüzden ben inandığımı değil, bildiğimi söylüyorum, gerisi keyfe kederdir.

saygılar

Zaman ayırıp bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim..

MethyLen
25/04/2013, 00:12

saygılar

Arkadaş gereken cevabı vermiş zaten. İyi akşamlar :)

tonymontana
25/04/2013, 00:14

saygılar

1.si, 100g'lik bir yüke dayanım zaten hiç bir ekipman üzerinde istenmez. ECE normu kilitler üzerinde bile bu kadar bir değerden bahsetmezken 100g'yi konuşmak manasızdır. Bijonların kesilmesine sebebiyet verecek olan kesinlikle yorulmadır. Ayrıca bu tip merkezlemeli bağlantı elemanlarında bahsettiğiniz gibi 100mm ölçü üzerinde +-2mm tolerans verilmez. Verildiğini kabul etsek bile 4*98'lik bir jantta da bu tolerans olacağı için durumun daha kötüye de gitme olasılığını her zaman gözönünde bulundurmak gerekir.

Sizin bahsettiğiniz brinell rockwell yüzey sertliğini ifade ederki bunlardan ancak malzemenin çekme dayananımı için çıkarımda bulunabilirsiniz. Yorulma için esas olan malzemenin çekme mukavemetinden ziyade yükleme koşulları ve çentik faktörüdür. Kaldı ki diş açılmış bir civatanın (diş açma yöntemine göre de değişir ovalama ya da kesme olması) yüzeyinde çentik etkisi yaratacak bir çok faktör bulunur. Brinell'i Rockwell'i bilen bunları da bilir.

StrawBeeRy
25/04/2013, 00:23
yeter arkadaşlar sakin olun!! 50 kerede söylesek 100 kerede söylesek kimse laftan anlamıyor.diyoruzki konuları araştırarak açalım aynı konudan,tartışmaya girdiğiniz konudan en az 3-4 tane daha vardır.boşuna tartışıyorsunuz adam akıllı efendi gibi tartışmayı beceremiyoruz.kesinlikle son olsun bir daha tartışma olurda sözlü atışmalara girerseniz her kim olursa olsun ceza alacaksınız.bu konuyuda amacından çıkardığınız için teşekkürler.

konu kilit.