PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Şehir İçi Kısa Mesafe yakıt Azaltma

ilyas87
22/04/2013, 12:46
merhaab arkadaşlar, punto 1.4 dualogic aracımı genelde tatiller haricinde kısa mesafelerde kullanıyorum. genelde eşim kullanıyor. yakıt ortalamamız şehir için kısa mesafe, küçüksu,kanlıca,hekimbaşı v.s yokuşlu ve kısa mesafe 10-12 lt arası değişiyor. uzun biryerlere gitsem hemen düzeliyor ortalamam. Uzun yolda çok iyi yakıyorum, o konuda çok mutluyum. 4 lt - 4.5 lt ve 4.8 lt uzun yol değerlerim var ayrı ayrı . sürüş uzun yolda 90-130 km arası sürüyorum. şehir içi düşük hız, kısa mesafe, yokuşlar v.s 10 - 12 lt arası yakıyorum. ne tavsiye edersiniz. nasıl çözeceğiz bu işi. Kısa mesafe böyle biliyorum ama yapılacak bir şey yok mu? Şehir içinde uzun mesafe gittiğimde yakıt 6,0 -6,5 lt civarlarına düşüyor. Anadolu yakasından köprüyle avrupaya açık yolda az trafikte gittiğimde değerler bunlar..

teşekkür ederim şimdidenn

kunal87
22/04/2013, 12:52
Merhabalar

Bende küçüksuda oturuyorum, bayırlar cok oldugundan benim dizel puntomda çok yakmaktadır. Yapacak bişey yok aslında

ilyas87
22/04/2013, 12:54
sizin punto ne yakıyor. Bizim oralarda maalesef böyle. dizellerde durum ne merak ediyorum. teşekkür ederim

celenlee
22/04/2013, 13:29
Bunun bilinen tek çözümü kısa mesafede kullanmamak :)
Şakası bir yana başka yapılacak birşey gerçekten yok.

Çünkü işin doğası gereği ilk çalıştırmada motor ısınana kadar araç çok yakıyor, bir de buna yokuş faktörü eklenince tadından yenmiyor.

Ben de aynı durumdayım, 10lt civarı ortalamam var.
Tüp taksanız o da kar etmiyor.
Dizel multijet zaten çok geç ısınıyor. Onun da yakacağı 12-14lt olur aynı şartlarda.

Yani keyfinize bakın çok takılmayın..

kunal87
22/04/2013, 14:03
benim punto kısa mesafede ortalamayı bile 8 9 lara kadar yükseltiyor. Çünkü motor ısınana kadar ben tekrardan işimi bitirip evime dönmüş oluyorum.

shellcininabisi
22/04/2013, 14:03
Kısa mesafelerdeki yakıt tüketimini düşürmek çok zor be dostum ama ben çözümü buldum baya da tasarruf ediyorum :) YÜRÜYORUM :)

cihankardes
22/04/2013, 14:42
Bende aracımın çok yaktığını düşünürdüm. Ta ki trip'i sıfırlayıp tek seferde 100 km yol uzun yol yapana kadar. Basa basa gitmeme rağmen 5 litre ortalama yakaladım. Ancak şehir içi kısa mesafede durum fecaat.

cihankardes
22/04/2013, 14:48
Sürekli kısa mesafe kullananların puntolar için en ince lastik olan 175/65/15 takıp lastik basınçlarını yüksek tutmaları, stepneyi çıkarıp yerine lastik tamir köpüğü koymaları, ön-arka spoiler ve diğer hava akımını önleyici ek parçaları çıkartmaları tavsiyemdir :)

culudamar
22/04/2013, 15:39
Ben de motor soğukken çok yüksek devirlere çıkmamalarını tavsiye edeceğim. Özellikle yokuşları düşük viteste yavaş yavaş çıkmalısınız. Tabii arkadan gelen araçlar 2. viteste ağır ağır yokuş tırmanmanıza kızar, ama yapacak bir şey yok :)

Evren_c
22/04/2013, 16:29
Tecrübe etmeden önce de tahmin ediyordum, kullanmaya başlayınca emin oldum; Dualogic yokuşlu yerleri sevmiyor. Vites değiştirmede ve uygun vites seçmede ağır kalıyor. Dolayısıyla çok yakıyor. Kendi adıma konuşuyorum tabii, bol yokuşlu bir yerde yaşasaydım bu motor-şanzıman ikilisini seçmezdim. Ama düzlükte çok memnunum.

Bana sorarsanız yapılabilecek en güzel şey yokuşlara geldiğinizde vitesi manuele alın. Diğer zamanlarda da eco fonksiyonu açık olsun, gaz pedalını da yumuşak kullanın :)

fotobelit
22/04/2013, 17:38
%100 tasarrufu söyliyim hocam..Kısa mesafede aracınızı kullanmayın :)

didi77
22/04/2013, 22:42
Tecrübe etmeden önce de tahmin ediyordum, kullanmaya başlayınca emin oldum; Dualogic yokuşlu yerleri sevmiyor. Vites değiştirmede ve uygun vites seçmede ağır kalıyor. Dolayısıyla çok yakıyor. Kendi adıma konuşuyorum tabii, bol yokuşlu bir yerde yaşasaydım bu motor-şanzıman ikilisini seçmezdim. Ama düzlükte çok memnunum.

Bana sorarsanız yapılabilecek en güzel şey yokuşlara geldiğinizde vitesi manuele alın. Diğer zamanlarda da eco fonksiyonu açık olsun, gaz pedalını da yumuşak kullanın :)

Size katılıyorum maalesef yokuş sevmiyor yokuşda bisiklet bile geçer bizi ama cok nadir yokuşlu yerden gidiyorum onda bile sıkıntı yaşıyorum

sehzadeamasya
23/04/2013, 17:53
tasarruf yürümeklen oluyor bundan dolayı benim ortlalamam sfır yni