PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Duologic vites arıza

mozgul
17/04/2013, 09:58
arkadaşlar benim araç bazen yolda giderken N ye geçmeye başladı. bir de arada bir park halindeki aracı çıkartırken geri vitese atınca gear unavalible diyor ve vitese geçmiyor. kontağı kapatıp açınca düzeliyor. araç 94 binde daha önce debriyaj balatası değişmemiş şanzıman yapı ve robot yağı değişmiş. sorun neden kaynaklanıyor olabilir.

Merruse
17/04/2013, 10:02
Debriyaj bitmiş.

MethyLen
17/04/2013, 10:10
Genelde araç soğukken mi yapıyor ?

celenlee
17/04/2013, 14:16
Balata değişimi geldiğinde yapıyor bu tarz şeyleri ;)

Hidrolik yağını neden değiştirdiniz?
Ne tip bir problem çıkartmıştı?

mozgul
18/04/2013, 09:35
sabah evet genelde ilk çalıştırmada geri vitese atarken bu sorun oluyor. şanzıman yağı ve robot hidrolik yağı galiba 70 bin bakımda değiştirilmiş.

MethyLen
18/04/2013, 09:43
sabah evet genelde ilk çalıştırmada geri vitese atarken bu sorun oluyor. şanzıman yağı ve robot hidrolik yağı galiba 70 bin bakımda değiştirilmiş.

Sabahları 15-20 sn. kadar aracınızı ısıtıp vitese takmayı denerseniz sorunu yaşamayacağınızı görürsünüz.

Birde sol ön kapının açılmadığı durumlarda , sağ kapıdan mecburi biniş yaptığınızda mutlaka sol kapıyı hafif aralayın ve yakıt pompasının çalışmasını sağlayın, aksi taktirde dualogic saçmalıyor.

İyi sürüşler.

mozgul
18/04/2013, 10:11
Ama bazı zamanlarda da yolda giderken araç kendini boşa alıyor. bu neden olabilir

MethyLen
18/04/2013, 10:17
Yoğun trafikte 1nci viteste uzun süreli beklemelerde (3 dk.) gaz pedalını kullanmazsanız araç kendini boşa alır.

Bunun dışında boşa alma işlemi yapıyorsa problem şanzımandandır. Servise bir gösterin.

celenlee
19/04/2013, 00:30
Sabahları 15-20 sn. kadar aracınızı ısıtıp vitese takmayı denerseniz sorunu yaşamayacağınızı görürsünüz.

Birde sol ön kapının açılmadığı durumlarda , sağ kapıdan mecburi biniş yaptığınızda mutlaka sol kapıyı hafif aralayın ve yakıt pompasının çalışmasını sağlayın, aksi taktirde dualogic saçmalıyor.

İyi sürüşler.

Kapı açmak yerine, aracı çalıştırmadan önce, yarım kontak yaparak biraz bekleyip, hidrolik ünitenin basıncını ayarlamasını sağlayabilirsiniz ;)

MethyLen
19/04/2013, 01:41
Kapı açmak yerine, aracı çalıştırmadan önce, yarım kontak yaparak biraz bekleyip, hidrolik ünitenin basıncını ayarlamasını sağlayabilirsiniz ;)

Sol kapı açılmayınca dualogic saçmalıyor ;) Sabaha kadar yarım kontak yap.

Evren_c
19/04/2013, 08:02
Sanırım yarım kontakta sadece yakıt pompası devreye giriyor, ancak şöför kapısı açıldığında aracın kullanma kılavuzuna göre dualogic şanzıman "ilk çalışma için kendini hazırlıyor". Zaten kapıyı açınca şanzımanın sesini duyuyorsunuz :)

celenlee
19/04/2013, 08:12
Sanırım yarım kontakta sadece yakıt pompası devreye giriyor, ancak şöför kapısı açıldığında aracın kullanma kılavuzuna göre dualogic şanzıman "ilk çalışma için kendini hazırlıyor". Zaten kapıyı açınca şanzımanın sesini duyuyorsunuz :)

İşte aynı hidrolik ünitesi sesini yarım kontak yaptığınızda da duyuyorsunuz.
Dualogic'in kendini hazırlaması demek, hidrolik basıncını ayarlaması demek, duyduğumuz ses te ta kendisi. Sürüş esnasında da Dualogic her 2-3 vites değişiminden sonra yeniden hidrolik basıncını ayarlar.

Havalı kapılarda basınç tüplerinin sürekli doldurulması gibi, basınç bir değerin altına indiğinde havalı(basınçlı) kapılar açılmaz. Pistonlar çalışmaz. Aynen bu yüzden.

2. bir olaydan da durumu anlayabiliyoruz.
Araca biner binmez araç vitesteyken hemen marşa basınca ne oluyor?
Hidrolik ünite kendini hazırlayana kadar, vites boşa geçmediği için, zaten araç çalışmıyor. Yani hidrolik ünite kendini hazırlamadan zaten araç çalışmıyor ;) Bu işi hızlandırmanın en basit yolu araç kapısı açıldığında sistemi devreye sokmak.Fiat'ın yaptığı şey de bu ve gayet mantıklı.

Yani 2. olay neymiş: Otomatik olarak marş basana kadar (mecburen) sistemin hazırlanmasını beklemek. Çünkü zaten araç vitesteyse boşa atmasını bekliyor. Basıncın tamamlanmasını bekliyor.

Durum budur.

Evren_c
19/04/2013, 08:19
Doğrudur. Yarım kontak yaptığımda kapı haliyle kapalı olduğundan duyduğum sesi yakıt pompası sesi zannediyor olabilirim :) Demek ki ikisinin sesini birden duyuyormuşum.

Merruse
25/04/2013, 20:10
Ama bazı zamanlarda da yolda giderken araç kendini boşa alıyor. bu neden olabilir

Ayni sey benim duldulde de oluyordu. Eger yolda giderken bosa atiyorsa debriyaj bitmis demektir. Bendeki debriyaj + volan degistirerek cozuldu. Volan icin konustugum tum servisler dizellerin hastaligi demisti, Catlakmi ne olusuyormus. Ki sokup baktigimizda acikca gozukuyordu. Sizinki dizel olmadigina gore volan sorununuz olamaz. Muhtemelen balata kacirmaya baslamistir.

Ikinci ihtimal yeniden kalibre ettirmek. Bunu sadece yetkili serviste yaptirabiliyorsunuz. 2 saat falan suruyor. Bilgisayara baglayip bir suru zamazingoyu ototmatik olarak ayarlamasini bekliyorsunuz. Balata inceldiginde debriyaji ayarlayacagi yer degistigi icin bosa atabiliyormus. Ilk gittigimde sanzimani indirtmek istemedigim icin kalbire ettirmistim, bir sure idare etti (15bin km falan) sonra gene ayni sey baslayinca balatayi degistirmistik. Simdi yok Allaha sukur.

nakz
01/05/2013, 23:25
Arkadaşlar bendeki araça 1den 2'ye ve 2'den 3'e geçişlerde çok sarsıntı yapıyor zaman zaman. her zaman olmuyor. özellikle klima açıkken yapıyor. bazen hiç sıkıntı olmadan vites geçişlerini yapıyor. yani bu tutarsızlık neden bir türlü anlamadım?

dincsoy16
01/05/2013, 23:36
Şanzuman robotunun üzerindeki basıncı ayarlayan motorun kömürleri bitmek üzere :thumbup:

GT-I9300 cihazımdan 2 ile gönderildi

abahri
02/05/2013, 01:11
bende de benzer bir sorun olmuştu.ilk başlarda vitesten atma oldu birkaç kez,1-2 gün sonra vitese geçmemeye başladı 1 haftanın sonunda vitese hiç geçmeyince doğru çekici ile servise.bir konuda yazmıştım resmini de koydum arkadaşlar parça numarasını da söylemişti.küçük bir hortum sürtmeden dolayı delinmişti.değişince en ufak sorun kalmadı.Yani yağ basıncı olayındaki sorunmuş benimki.Bu ihtimali de değerlendirmenizi tavsiye ederim.
Saygılar.

nakz
02/05/2013, 23:11
Şanzuman robotunun üzerindeki basıncı ayarlayan motorun kömürleri bitmek üzere :thumbup:

Bahsettiğin motorun kömürleri ne kadar bir fikrin var mı?

dincsoy16
02/05/2013, 23:54
Bahsettiğin motorun kömürleri ne kadar bir fikrin var mı?

Tek başına satilmiyor.sanzuman tamir takiminin içinde geliyor.fiyati 1800 tl civari :(

nakz
03/05/2013, 00:29
Tek başına satilmiyor.sanzuman tamir takiminin içinde geliyor.fiyati 1800 tl civari :(

bahsettiğin durumu garantiden değiştirebilmek için tam olarak ne demeli?

dincsoy16
03/05/2013, 03:01
bahsettiğin durumu garantiden değiştirebilmek için tam olarak ne demeli?

Aracınız garantiliyse servis zaten değiştirir.şanzuman robotu basınç motoru kömürlerini ve şanzuman rölesini kontrol edin deyip problemlerini anlat.

Petrucci
23/08/2013, 17:22
Merhaba Arkadaşlar,
Ben de yaklaşık 3 ay önce çok az kullanılmış 2008 model bir Grande Punto Dualogic aldım. Aracın ilk sahibi bayan dualogic vitesi kullanmayı beceremediği için daha 500. km'de vites beyni ve fren sensörü değişmiş. Ben aldığımda ilk bir hafta 10 gün kadar bir problem yaşamadım ancak daha sonraları sabahları çalıştırdığımda vites hatası verdiği oldu ancak kapatıp açılınca düzelmekteydi. Daha ilerleyen zamanlarda trafikte ilerlerken (ki genelde gazdan çekip frene aniden basınca oluyordu çoğunlukla) vitesi bir anda boşa alma veya düşük viteslere alma gibi problemlerle karşılaştım. Hatta bir keresinde anayolda ışıkların ortasında kaldım ve motoru kapatıp yeniden başlatmam gerekti ki bu yaklaşık 1 dk. durmama neden oldu neredeyse. 3 hafta önce akşam evime dönerken yine yavaşlayıp yan yola girdiğim esnada vites tamamen iptal oldu ve ileri giderken vitesi geriye attı malum inanılmaz bir sürtünme sesi gelerek araba stop etti. Ben aracı kapatıp tekrar çalıştırdım ancak bu sefer de GEAR NOT AVAILABLE ibaresi çıktı, tekrar açıp kapatınca araç tamamen kendini kilitledi ve hiç bir şekilde marş almadı. Kenara çektim ve özel bir servise çektirdim. Servisteki arkadaşlar aracı tekrar çalıştırdılar ancak aynı arızaları tekrarladı ta ki vites basınç yağını tamamlayana kadar. Servistekilerin söylediklerine göre şanzıman basınç yağı eksilme yaptığı için bu problem oluşuyormuş, yağ ilave edildikten sonra böyle bir sıkıntım kalmadı, muhtemelen bu problemi tekrarlarsa yağ ilavesi yapacağım. Yağın model ve markasını bulamadım ama öğrenirsem yazarım.