PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Otomobil örtüleri Yararli Mi, Zararli Mi?..

Misafir2
24/08/2007, 15:29
Otomobil sahibi yurttaşlarımız, işyerlerinde veya oturdukları apartman önlerinde her gün boğuştukları park sorunlarının yanı sıra, değeri milyonları geçen otomobillerini dış etkenlerden koruma sorunlarını da yaşarlar. Türkiye 'de kapalı oto park bulmak veya kullanmak kavramları yeterince oluşmadığından bu sorunları nasıl çözümler?

Otomobillerimizi çoğunlukla dışarıda, açıkta park ederiz. Bu yüzden yaz sıcaklarında otomobil boyasında ve iç döşemelerde sararmalar, cam ve kapı lastiklerinde çatlamalar, kuş pislikleri yüzünden de kaportada lekeler oluşur. Kışınsa yağmurdan, hava kirliliğinden kaportada çürümeler meydana gelir. Kapalı garajımız varsa böyle sorunlar yaşamayız, yok ise otomobilimizi oto dış kılıfı ile koruma yoluna gideriz.

Otomobilimizi dış etkenlerden korumak için kullandığımız örtüler yararlı mı, zararlı mı? Piyasada kullanılan dış oto kılıflarını, imal edilen malzeme yönünden incelediğimizde aşağıdaki özellikleri görürüz:

1. Bezden yapılmış oto dış kılıfları: Yağmurlu ortamda ıslanan kılıf, otomobili sudan koruyamaz. Ayrıca kaportaya yapıştığından, aracın hava almasını engeller. Bu da kaportada lekelerin oluşmasına yol açar, ilerleyen lekeler de zamanla kaportada çürümelere neden olur.

2. Naylon oto dış kılıfları: Aracın su ile temasını önleyen örtü sert maddeden imal edildiği için otomobilin boyasını çizer . Hava sirkülasyonunu engeller. Alt kısmı açık olduğundan nem ve tozların girmesini önleyemez ve gece-gündüz ısı farkının fazla olduğu ortamlarda kaportada çürümeler yaratır.

3. PVC kaplama oto dış kılıfları: Diğer örtülere göre daha yumuşak maddeden yapıldığı için daha hafiftir, otomobilin boyasını çizmez. Ayrıca havalandırmayı sağlamak için kılıf içinde açılan pencerelerle hava sirkülasyonu sağlanır. Ancak örtü içinde meydana gelen buğulanma zamanla kaporta aksamını olumsuz etkiler. Peki otomobilimizi dış etkenlerden daha başka nasıl koruyabiliriz? Örneğin, yaz ve kış mevsimlerine girmeden önce otomobilimizin kaporta aksamının pasta-cilası yenileyebiliriz. Pahalı bir yöntem olan bu seçeneği, işin ustasına yaptırmakta fayda vardır.

Daha ucuz bir yöntem de, otomobil aksesuarcılarında veya benzin istasyonlarında satılan koruyucu maddeleri, kullanım talimatlarına bağlı kalarak kullanmaktır.
En basit yöntem ise, otomobilimizi yıkadıktan sonra iyice kurulamak ve gazlı bezle silmektir. Bu uygulamada boya kayganlaşır, su ve toz kaporta üzerinde durmaz, akar gider. Bu gazlı bezi naylon torba içerinde saklayarak daha sonra da kullanabiliriz.

Kaynak:otoklinik

bahcelili_ali
24/08/2007, 15:36
abi bende 1 numara olandan var el yapımı değişik bi kumaş. suda bırakmaya kesinlikle gelmio acayip leke yapıo o yüzden yağmurda hemen toplamak lazım ve araba da en ufak toz varken bile örtmemek lazım çizik çizik çizio. bana yinede en iş görür olanı gibi gelio 2 yıldır kullanıorum bu yaz yağış olmadı zaten araba 2 ay yattı örtünün altında çıkarttığımda gıcır gıcırdı. yine paylaşım için ellerine sağlık.

anvil
24/08/2007, 15:41
bir keresinde 3 günlüğüne ankaraya gitmiştim geldiğimde araba toz içindeydi. cadde üzerine parketmiştim. bayramda da 1 haftalığına izmire gitmeyi düşünüyorum ama arabayı nasıl koruyacağımı bilmiyorum