PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lastik Basıncı ve Tavsiyeler

kimber
08/04/2013, 10:40
Merhaba arkadaşlar,

Aracımda fabrika çıkışlı Continental marka lastikler var.

Önceki sahibi, lastiğin birini bıçakladıklarını ve stepneyi bıçaklanan kısma taktıklarını ve stepne yerine de kullanılabilecek çıkma lastik aldığını bildirmişti.

Sizce aracın bu şekilde kullanılmasında bir sıkıntı olur mu? Stepne de aynı marka sonuçta.

Araç 18 bin de, kaç km de lastik yenilenmelidir?

Bir de kaç psi basınç basmak gerekir?

Nitrojen bastırtırsam ne kadar süre lastiklerin basıncında düşme olmaz?

Şimdiden bilgilendirmeniz için teşekkür eder iyi günler dilerim.

kanky54
08/04/2013, 11:38
lastiklerin diş derinliği kontrol edilmelidir. kullanıma ve yol şartlarına göre değiştiği için km belirtmek olanaksız. Kabak dediğimiz olaya gelmeden değişmekte fayda var tabi ki. ben önler 31-32 , arkalar 29-30 civarı kullanıyorum memnunum. bnm ebatlar 185 65 R 15

omer06
08/04/2013, 11:50
her lastiğe 32 basmanız yeterli bence
lastiklerin tahminen 4 yıl veya genelde 40-50 bin km civarına kadar dayanır sağlıklı bir şekilde:)
nitrojen bastırırsanız sürtünme daha az olacaktır zeminle buda lastiğinizin ömrünü uzatır

Evren_c
08/04/2013, 11:54
Temelde 4 lastiğin aynı anda değiştirilmesi lazım, eşit aşınmaları için. Önceki kullanıcı stepneyi ne zaman değiştirmiş? Her lastiğin kimyasal özellikleri farklı olduğundan üreticisinin web sitesine bakmak en doğrusu. Bir de tabii Okan'ın söylediği gibi diş derinliğine bakmak lazım ama 18binde çok aşınmamıştır diye tahmin ediyorum.

Lastik basıncı konusunda da ben üreticinin tavsiyelerine uyanlardanım :) Boş/orta doluluktaki araç için önler 32, arkalar 30 olsun diyor. Bence siz de böyle yapın. Basınçları lastik soğukken kontrol edip tazeleyin. Bir kez dalgınlıkla önlere 34 basıp 20-30 km gitmiştim, resmen zıplıyordu araç. 1-2 bar bile çok farkediyor yani.

kimber
08/04/2013, 13:10
çok teşekkür ederim

cihankardes
08/04/2013, 13:51
Aracın lastik değişim zamanı gelmiş benim düşünceme göre. Kışa girerken alırsınız artık. 4 yıl veya 40000 km en iyi markada bile artık ömür sonu demektir. 10 bin km'de bir ön arka yer değişimi (sağı sola, solu sağa takmadan) ile dengeli bir aşınma ile kullanılmalıdır.

Stepne, orijinal lastiğin yerine ne zaman takılmış acaba? 15 bin kmlik bir aşınma sonrası takıldıysa arada büyük farklar olur.

Sanırım aracınızda 185/65/r15 lastik var. Olması gereken basınçlar kılavuzunuzda yazmaktadır. Ayda bir kontrol ederek yaz kış farketmeksizin aynı basıncı koruyunuz.

Nitrojene boşuna para vermeyin. Kazasız belasız sürüşler.

kimber
08/04/2013, 19:30
teşekkürler

celenlee
08/04/2013, 19:43
Bir çok araçcın ön dingil daha fazla yük taşıdığı için (Motor yüzünden)
Ön tekerler arka tekerlerden fazla şişirilir, ki eşit miktarda aşınma gerçekleşsin.

175/65/15 lastikleriniz için Önler35 Arkalar 30
185/65/15 için Önler 33 Arkalar 30

Bagajı ve arka koltuğu dolurduğunuzda arkalara 2-3 psi daha basmalısızın ;)

therasmus
08/04/2013, 20:14
Bana garip gelen birkaç nokta var.
35 -30 lastik basıncı çok değil mi.5 bar fark var arada?
Nitrojen kullanınca daha az sürtünme diyorsunuz ama bu sürtünme tam olarak nedir?Lastik ömrüne olan etkisi nedir ?

Evren_c
08/04/2013, 20:19
185'lik orijinal Continental lastikler için basınçlar 32/30 arkadaşlar. Kitapçıkta yazıyor ;) Genelde hep 2 psi fark olur.

methko
09/04/2013, 00:13
Arkadaşlar bende bu konuyu araştırcaktım.
205*45*17 lastiğe ne kadar hava basıncı uygulamak gerekir? ön ve arka?

bilenler yardımcı olursa sevinirim :)

omer06
09/04/2013, 01:13
arkadaşlar bende bu konuyu araştırcaktım.
205*45*17 lastiğe ne kadar hava basıncı uygulamak gerekir? ön ve arka?

Bilenler yardımcı olursa sevinirim :)
32 :)

cihankardes
09/04/2013, 02:48
Bende 205 55 16 var ve 36 hava basıyorum. Sizce çok mu? Orjinal ölçü dışına çıkmanın sakıncası işte bu basacağın havayı bilmiyorsun.

celenlee
09/04/2013, 02:57
Bende 205 55 16 var ve 36 hava basıyorum. Sizce çok mu? Orjinal ölçü dışına çıkmanın sakıncası işte bu basacağın havayı bilmiyorsun.
Taban genişlediği için aynı yükü daha düşük basınçla da taşıyabilirsin. Tabi yanakların da etkisi var bir miktar.
Megane'da 32-29'du ön arka 205/55/16

Megane Sedan 1170KG
90lık Puntoşar 1150kg

Ön arka yük dağılımları da az çok aynı dersek siz de aynı şekil kullanabilirsiniz.
Önler 32- arkalar 29

Tam yükte 33-33

erenemre
09/04/2013, 08:40
Aracın lastik değişim zamanı gelmiş benim düşünceme göre. Kışa girerken alırsınız artık. 4 yıl veya 40000 km en iyi markada bile artık ömür sonu demektir. 10 bin km'de bir ön arka yer değişimi (sağı sola, solu sağa takmadan) ile dengeli bir aşınma ile kullanılmalıdır.

Stepne, orijinal lastiğin yerine ne zaman takılmış acaba? 15 bin kmlik bir aşınma sonrası takıldıysa arada büyük farklar olur.

Sanırım aracınızda 185/65/r15 lastik var. Olması gereken basınçlar kılavuzunuzda yazmaktadır. Ayda bir kontrol ederek yaz kış farketmeksizin aynı basıncı koruyunuz.

Nitrojene boşuna para vermeyin. Kazasız belasız sürüşler.

ben 4 yıl olayına katımıyorum 4 yıl tamamiyle ülkemizde lastik satıcılarının aldatması iyi bir lastik eğer çok km yapmadıysa rahat 8-10 sene götürür.

MICHELIN uzun ömürlü lastik? | Neden Michelin? | | Öğren ve Paylaş | MICHELIN (https://www.michelin.com.tr/otomobil-lastikleri/ogrenim-paylasim/neden-michelin/uzun-mesafeler-kat-eden-lastik)

Bridgestone | Hizmetler | Lastik Kullanım ve Raf Ömrü (https://www.bridgestone.com.tr/oneri-ve-yardim/lastik-kullanim-ve-raf-omru-onerileri/)

lithium_
09/04/2013, 10:55
Aracimda hala orjinal fabrika lastikleri durmakta. Km 81 bin model 2008. Yazi da gecirip sonra degistirmeyi dusunuyorum.

Evren_c
09/04/2013, 11:09
Evet bazı üreticiler 8-10 yıl diyor, doğrudur. Ama ben Türkiye'nin yol şartlarında kendi adıma 10 sene aynı lastiği kullanmam :) Zaten epeyce yol yaptığım için 4 seneyi göremeden lastiklerim aşınıyor, tutuşun zayıfladığını da hissediyorum.

CoachK
09/04/2013, 11:15
175/65/r 15 fabrikasyon dunlop sp20 lastik var,

önler 33 - arkalar 34 kulanıyorum,kitapçıkta yazdığı gibi elbette doğrudur ama ben en iyi bu şekilde verim alıyorum. 32 yapınca nedense teker inikmiş gibi duruyor ve çok yol sesi geliyor.

cihankardes
09/04/2013, 11:17
Üreten 10 satan 4 diyor :) galiba en önemlisi arabanızın ne dediği.

celenlee
09/04/2013, 16:44
ben 4 yıl olayına katımıyorum 4 yıl tamamiyle ülkemizde lastik satıcılarının aldatması iyi bir lastik eğer çok km yapmadıysa rahat 8-10 sene götürür.

MICHELIN uzun ömürlü lastik? | Neden Michelin? | | Öğren ve Paylaş | MICHELIN (https://www.michelin.com.tr/otomobil-lastikleri/ogrenim-paylasim/neden-michelin/uzun-mesafeler-kat-eden-lastik)

Bridgestone | Hizmetler | Lastik Kullanım ve Raf Ömrü (https://www.bridgestone.com.tr/oneri-ve-yardim/lastik-kullanim-ve-raf-omru-onerileri/)

Kendi tecrübem:
44000'deki 4 yıllık Michelin Energy lastiklerim taş gibiydi, değiştirdim 20BIN'deki 2 yıllık conti eco 3 e geçtim acayip derecede rahatladım tümseklerden geçerken ve yol tutuşum arttı.

Mischelin , Ömrü içerisinde çok konforlu ancak,diğerlerine göre çok çabuk sertleşen bir lastik.

erenemre
09/04/2013, 16:56
yapılan km ve yol koşullarına göre değişir ama 4 senede 35-40 bin km yapmış bir aracın lastiklerinin değişmesi eğer yıpranma yoksa bence gereksizdir.Benim aracım 2008 model 19 binde (amcamdan almıştım fazla kullanmamıştı iki aracı olduğu için ) lastikler taş gibi hatta geçen lastikci arkadaşa gösterdim enaz 3 sene daha idare eder hiç değiştirmene gerek yok dedi yani satıcı değil üreticilerin söylediklerini dikkate alalım.Yukarda verdiğim linkte çok güzel anlatılmış km hariç olarak iyi bir lastiğin en az 8 sene ömrü vardır ama tekrar diyorum km ve kullanılan yol bu süreyi azaltabilir ama yinede 4 senenin çok erken olduğunu düşünüyorum.

kimber
09/04/2013, 16:59

aynen ben de katılmıyorum yıl olarak ömure,aynı sey km ıcın gecerlı değil tabıkı

celenlee
09/04/2013, 17:18
yapılan km ve yol koşullarına göre değişir ama 4 senede 35-40 bin km yapmış bir aracın lastiklerinin değişmesi eğer yıpranma yoksa bence gereksizdir.Benim aracım 2008 model 19 binde (amcamdan almıştım fazla kullanmamıştı iki aracı olduğu için ) lastikler taş gibi hatta geçen lastikci arkadaşa gösterdim enaz 3 sene daha idare eder hiç değiştirmene gerek yok dedi yani satıcı değil üreticilerin söylediklerini dikkate alalım.Yukarda verdiğim linkte çok güzel anlatılmış km hariç olarak iyi bir lastiğin en az 8 sene ömrü vardır ama tekrar diyorum km ve kullanılan yol bu süreyi azaltabilir ama yinede 4 senenin çok erken olduğunu düşünüyorum.

44000km'de 4. yılında taşlaşmış michelin lastiklerimde, 5mm diş vardı, hele ki soğuklarda iyice beter oluyordu, takur tukur sanki.

Ömrü bitince, dişi hikaye. Yaşı biten lastik çöp oluyor ne yazık ki..

Ama KM sınırı yoktur.(Diş sınırı vardır.) 2-3 Yıllık lastik 3mm kalana kadar sorunsuz kullanılır, yeter ki yıldan ötürü malzeme kalitesi bozulmasın..

Evren_c
09/04/2013, 18:23
Bizim ülkemizde yazları avrupaya nazaran daha sıcak geçiyor. Özellikle Ege ve Akdeniz'de yazları bence 3 ayda 1 yaş yaşlanıyor lastikler, kuruyor resmen. Bunu da göz önüne almak lazım :) Eski aracımdaki Michelin'ler de 3 senede taş gibi olmuştu.

erenemre
09/04/2013, 18:52
44000km'de 4. yılında taşlaşmış michelin lastiklerimde, 5mm diş vardı, hele ki soğuklarda iyice beter oluyordu, takur tukur sanki.

Ömrü bitince, dişi hikaye. Yaşı biten lastik çöp oluyor ne yazık ki..

Ama KM sınırı yoktur.(Diş sınırı vardır.) 2-3 Yıllık lastik 3mm kalana kadar sorunsuz kullanılır, yeter ki yıldan ötürü malzeme kalitesi bozulmasın..

oda sizin görüşünüz bence diş daha önemlidir yola tutunmasını malzeme kalitesi değil diş sağlar neyse sizin görüşünüz birşey diyemem.

Evren_c
09/04/2013, 21:35
Yola tutunmayı malzeme kalitesi sağlamaz demek çok yanlış olmuş :) Hem lastiğin deseni hem de çok büyük oranda malzeme kalitesi sağlar.

elbruz
10/04/2013, 18:54
Ben acaba kaç bassam 195/55/16 ya öne 32 arkaya 30 mu...

celenlee
10/04/2013, 22:25
oda sizin görüşünüz bence diş daha önemlidir yola tutunmasını malzeme kalitesi değil diş sağlar neyse sizin görüşünüz birşey diyemem.
Ben yaş dişten daha önemlidir demiyorum, yada diş yaşdan daha önemlidir demiyorum.
2si bir arada önemlidir, herhangi birinin eksikliği lastiğin değişimi için yeter.

**Diş vardır, yaş bitmiştir, lastik çöp..
(Sertleşen lastik iyi tutunmaz, kış lastiğinin mantığı da budur,7 derecenin altında normal lastik çok sertleşir yol tutuşu azalır. Yani neymiş sertleşen lastiğin yol tutuşu azalırmış, yaşlanan lastik sertleştiğine göre siz düşünün gerisini)

**Yaş vardır, diş bitmiştir, lastik yine çöp

Mantık budur ;)