PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Beyaz gösterge çalışmam

tarsuslu
06/04/2013, 23:53
mehraba arkadaşlar
forumda gezerken, gösterge ışıklarına yapılan uygulamalar çok hoşuma gitmişti. ben neden yapamayayım dedim ve koyuldum işe. 2 mt şerit iç mekan beyaz led aldım. lehim takımı, çeşitli tornavidalar, cımbız gibi aletlerle uygulamayı yaptım. fakat uygulama sırasında teypteki ledleri değiştiremedim. oradaki ledler diğerlerinden küçüktü. ne olur ne olmaz dedim ve bulaşmadım. hafta içi elektronikçide küçük beyaz bulabilirsem onlardan takacağım.
özetle şunu söyleyeceğim. gözünüzde büyütmeyin, biraz el beceriniz ve malzemeniz varsa yapıla biliyor. yanınızda bir arkadaşınızın olması ve biraz zaman ayırmanız yeterli. bol modifiyeli günler dilerim...

alixxx
07/04/2013, 00:05
Elinize sağlık güzel çalışma. Teyp için 805 kılıf smd led alırsanız işinizi görür fakat sökerken dikkat edin yönleri karışmasın.

tarsuslu
07/04/2013, 00:12
teşekkür ederim. siz bunu yazarken forumda bende karşılaştım. daha önce de söylemişsiniz. peki 4 bacaklı led için nasıl bir çözüm öneriyorsunuz ?

alixxx
07/04/2013, 00:53
teşekkür ederim. siz bunu yazarken forumda bende karşılaştım. daha önce de söylemişsiniz. peki 4 bacaklı led için nasıl bir çözüm öneriyorsunuz ?
Ekrandakini diyorsunuz değil mi? Dört değil o 3 bacaklıydı yanlış hatırlamıyorsam. Onun için şerit leddeki ledlerden kullanabilirsiniz. Tam olarak hangi kısmı birleştirdim hatırlamıyorum ama ya tek artı 2 eksi vardı ya da tek eksi 2 artı vardı o kısımda. Yani lede ya 2 artı ya da 2 eksi giriyordu. Ben 2 smd ledi uzunlamasına arka arkaya birleştirdim ve lehimledim ama aynı kısımlarını (ikisininde artı ya da eksi kısmını) sonra diğer dışarda kalan kısımlarına boşta kalan 2 kısımdan tek tek kısa kablo çektim. Yani ya 1. resimdeki ya da 2. resimdeki gibi lehimleyip ortadaki ortak kısımı bir yere diğer kısımlarıda boşta kalan yerlere lehimledim. Zaten ekranın arkasında beyaz plastikte smd ledlerin uzunlamasına sığacağı bir boşluk var oraya denk getirdinizmi tamamdır bu iş. Sökünce görürsünüz o kanalı.

https://f1304.hizliresim.com/18/7/luukj.jpg (https://bit.ly/c25MCx)

tarsuslu
07/04/2013, 00:59
ok. tekrar sökeceğim artık. teşekkür ederim ilgine...