PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : LPG Hak. yardım Lütfen .

cosworth20
05/04/2013, 11:48
Arkadaşlar merhaba,

LPG ile ilgili sorularım var.Yardımcı olursanız sevinirim.Bugüne kadar hiç LPG'li araç kullanmadım.

1-Opel ve Fiat'lara en uygun LPG Kiti nedir ?
2-İzmir ve ya Denizli'de montajını yapan yetkili servisler nerelerdir ?
3-LPG Aracın arıza lambasını yakar mı ve ya araca zarar verir mi ?
4-LPG'nin bakımı nasıl oluyor ve maliyeti nasıl ?
5-Simit Tank mı yoksa diğer tip tank mı kullanışlı ?
6-Benzinden LPG'ye geçerken araçta bişey hissediliyor mu ?
7-Aracın çekişinde bir değişme oluyor mu ?

Teşekkürler.Çok sordm ama napam ; )

cosworth20
05/04/2013, 11:50
Ayrıca çok sık karşılaştığım bir durum arkadaşlarımdan biliyorum.Aracın motoru soğukken Arıza ışığı yanıyor, motor ısındıktan sonra aracı tekrar çalıştırıyor arıza ışığı yanmıyor.Bu neyden kaynaklı normal mi bu ?

stilo67
05/04/2013, 11:55
Otomobiliniz nedir.

GT-I9300 cihazımdan 2 ile gönderildi

cosworth20
05/04/2013, 11:58
Aracım nasipse Opel Vectra 1.6 Elegance 2007 model 120.000 Km olacak.Anlaştım gibi eğer kafamdaki soru işaretlerini de atarsam pazartesi aracı üstüme alıcam.

Eğer anlaşamaz isem Bravo 120 HP Tjet araştırıcam.Her durumda da Tüplü kullanıcam aracı.Yılda 20-25 Bin km Yapıorm Çünkü.

erdiyilmaz
05/04/2013, 12:23
Punto'ya en uygun Lpg kiti şudur demek zor, çünkü burada Atiker taktırıp hiç sorun yaşamayan da var, en pahalı Prinslerden taktırıp sorun yaşayanlar da var. O nedenle şu marka hiç sorun çıkartmaz diyemem. Montaj yapıp ayarlayan yere de bağlı. Bakımları (filtre temizliği vb.) düzenli yapılırsa bir sorun çıkartmaz, ayarları iyi yapılabilirse arıza ışığı, çekişten düşme, tekleme vb. yapmaz. Puntolar için simit tank bana göre daha uygun, zaten bagaj dar bir de tank ile daha da daralır. Ancak stepne olayı ortadan kalktığı için lastik tamir kiti kesinlikle gerekiyor. Geçişlerde bir şey hissedilmiyor, ancak bu durumlar takan ustaya, takılan kite göre tabi ki değişkenlik gösterebilir.

stilo67
05/04/2013, 13:03
Erdiye katiliyorum.marka bi yere kadar onemli olan ustanin o araclardaki tecrubesi , fiat stiloma taktirmistim 2 sene once Umraniye candan muhendislik atiker bayii..usta stilolara problemsiZ montaj yaptigi ve kullanicilar cok memnun oldugu icin oraya taktirmistim.sikintim yok cok sukur. Eger ustanin gormedigi bilmediği bir araca denk gelirseniz basi agriyabilir.tavsiyem merkezi ana bayii den lpg taktirin usta ise nasil takilacagini iyi biliyorsa problem olmas.

stilo67
05/04/2013, 13:09
Ayrica motor saglam ve bakimlari duzenli ise lpg nin kronik bir problemi yoksa sikinti yaratmaz.motorun benzinle rahat calistigi gibi lpg de rahat calistigini soylemek imkansız.motor elektronik aksami atesleme sistemi daha narin oluyor oyuzden bobin buji vs cok onem tasiyor lpg ye motorun alismasi ve duzenli yakmasi gerekiyor , rolanti dalgalanmalari , devir saati oynamalari, titresim , yakit pompasi sorunlari olusabiliyor onemli olan dikkatli ve titiz kullanmak bakimlarini eksiksiz yaptirmak.

altanasci
05/04/2013, 16:16
markadan çok takacak usta önemli arkadaşım işçilik

dimetokavi
05/04/2013, 16:52
Kesinlikle işçilik çok önemli; Markadan ziyâde usta araştırması yapmanızı salık veririm bende diğer arkadaşlar gibi.

Eski Alfa'mda ve şimdiki Punto'mda Landirenzo var. Alfa'da çekiş sıkıntım vardı, eski bir modeldi ama Punto'da yok; Zaten yalnızca Punto için üretilen kit var üstünde. Aynı şekilde, farklı marka araç ve modeller sahibi arkadaşlarım BRC kullanıyorlar ve memnûnlar.

Ben simit depodan yanayım ki hemen hemen 40 litrelik bir kapasite sunuyorlar ve yeterliler.

Arıza ışığını (eski kasa) Opel'lerde olduğunu ancak herhangi bir sıkıntı vermediğini kullanan arkadaşlarımdan duymuştum. Yeni modelleri hakkında herhangi bir bilgim ya da duyumum yok maalesef.

eexelanss
05/04/2013, 17:42
Arkadaşlar herkez klasik sağda solda duyduğunu yazıyor markadan çok usta önemli diyor..
Yapmayın gözünüzü seveyim her ikiside çok önemli ustada markada. Malesef herşey ustanın maharetli ellerinde bitmiyor..
Markadan çok usta önemlidir diyenler kehin enjektörler ile Xmarka enjektörlerin açılıp kapanma milisaniyelerine bir baksınlar bakalım diğer teknik verilerini bir incelesinler..
Malesef her lpg sistemi aynı çalışmıyor arkadaşlar.. Bazı araçlarda en mükemmel montaj bile sistemin gereksinimlerini karşılamadığından dolayı istenilen verimi sunamıyor malesef..
Enjektör açılıp kapanma mil.saniyeleri nekadar kısa olursa okdar performans ve bir okadarda uzun vadede sağlık elde edersiniz. Aracın isteklerinize en kısa sürede ve sorunsuz olarak cevap vermesini istiyorsanır marka çok önemli..
Konuyu açan arkadaşım, şayet opel alıp lpg taktırcaksan aracın subap ve subap yataklarına baktır.. Şayet insignia, cruzz gibi magnezyum ise uzun vadede belkide kısa vadede subap erimesi yüzünden başın ağrıyabilir. Bazı markaların bu tip motorlar için yağlama sistemleri var onuda taktırman lazım ama onuda iyi araştır çünkü bu işi gerçek anlamda yapan tek bir firmanın sistemi var..( O da marka malesef :) )
Bravolarda böyle bir sorun yok gözün kapalı taktırabilirsin..
lpg li bir araçta arıza ışığı yanıyorsa kesinlikle yolunda gitmeyen birşeyler vardır ve bu şekilde kullanmak ilerleyen zamanlarda araç için büyük sorunlar çıkartacaktır.. çünkü sürekli zengin yada fakir karışımda çalışmak aracın ömründen götürecektir..( lpg li araçlarda arıza ışığığının yanmasının en büyük sebebi zengin fakir karışımla alakalıdır.. Bir ustanın işçiliği nekadar iyi olursa olsun kullandığı kitin arayüzü ve bileşimleri araca en yakın değerleri sağlayamıyorsa burda markaların önemi ortaya çıkar.)

Not: Piyasadaki en kaliteli ve pahalı lpg markasını taktırsanız bile performansınız düşecektir.
çok iyi bir marka ve mükemmel bir ayarla günlük kullanımda ve gazlamalarda herhangi bir kayıp hissetmediğiniz düşünebilirsiniz hatta hissetmezsiniz bile.. Amaa işin gerçek yanı öyle değil malesef max hız denemelerinizde ve roll denemelerinizde benzin ile lpg arasındaki fark moralinizi bir hayli bozabilir..
Aracımda prins takılı yıllarca performansımda en ufak bir düşüş olmadığını iddia ettim soranlara çünkü gerçekten hiç bir kayıp yok araçta hissetmiyorum hala deli gibi gidiyor..
Yaklaşık bir ay önce yapmış olduğum bir roll denemesinde neyin ne olduğunu benzin ile lpg arasında nasıl bir fark olduğunu anladım malesef.. Lpg bakımları Lpg ayarına ve lpg montajına hiç girmiyorum çünkü herşey sorunsuz..
3-50 de Lpg de 1 boy önüme geçip arayı açarak giden aracın benzinde yarım boy gerisine düşüp 5. viteste bir boy fark atıp uzamaya devam etmesiyle sonuçlandı.. ( araçlar bravo 150 lik sport stok, 120 lik multijet chip ve dpf iptali ile 156 hp 340 tork)
tekrar Ustamı markamı konusuna gelirsek..
Piyasada en kaliteli ve en iyi teknik verilere sahip kehin enjektörleri takan firma dahi en mükemmel montaj ve sorunsuz kalibrasyon ile lpg de en fazla 1 kw düşüş olacağını iddia ediyor artık X marka enjektörlerde nekadar düşüş olacağını siz düşünün ve markamı ustamı siz karar verin..
Bence Lpg konusunda ustada markada birbirine ikame edebileceğiniz bir seçenek değil.. Bütçenizin el verdiği en iyi markayı ve en iyi ustayı bulup taktırmak en mantıklısı..

stilo67
05/04/2013, 19:26
Arkadaşlar herkez klasik sağda solda duyduğunu yazıyor markadan çok usta önemli diyor..
Yapmayın gözünüzü seveyim her ikiside çok önemli ustada markada. Malesef herşey ustanın maharetli ellerinde bitmiyor..
Markadan çok usta önemlidir diyenler kehin enjektörler ile Xmarka enjektörlerin açılıp kapanma milisaniyelerine bir baksınlar bakalım diğer teknik verilerini bir incelesinler..
Malesef her lpg sistemi aynı çalışmıyor arkadaşlar.. Bazı araçlarda en mükemmel montaj bile sistemin gereksinimlerini karşılamadığından dolayı istenilen verimi sunamıyor malesef..
Enjektör açılıp kapanma mil.saniyeleri nekadar kısa olursa okdar performans ve bir okadarda uzun vadede sağlık elde edersiniz. Aracın isteklerinize en kısa sürede ve sorunsuz olarak cevap vermesini istiyorsanır marka çok önemli..
Konuyu açan arkadaşım, şayet opel alıp lpg taktırcaksan aracın subap ve subap yataklarına baktır.. Şayet insignia, cruzz gibi magnezyum ise uzun vadede belkide kısa vadede subap erimesi yüzünden başın ağrıyabilir. Bazı markaların bu tip motorlar için yağlama sistemleri var onuda taktırman lazım ama onuda iyi araştır çünkü bu işi gerçek anlamda yapan tek bir firmanın sistemi var..( O da marka malesef :) )
Bravolarda böyle bir sorun yok gözün kapalı taktırabilirsin..
lpg li bir araçta arıza ışığı yanıyorsa kesinlikle yolunda gitmeyen birşeyler vardır ve bu şekilde kullanmak ilerleyen zamanlarda araç için büyük sorunlar çıkartacaktır.. çünkü sürekli zengin yada fakir karışımda çalışmak aracın ömründen götürecektir..( lpg li araçlarda arıza ışığığının yanmasının en büyük sebebi zengin fakir karışımla alakalıdır.. Bir ustanın işçiliği nekadar iyi olursa olsun kullandığı kitin arayüzü ve bileşimleri araca en yakın değerleri sağlayamıyorsa burda markaların önemi ortaya çıkar.)

Not: Piyasadaki en kaliteli ve pahalı lpg markasını taktırsanız bile performansınız düşecektir.
çok iyi bir marka ve mükemmel bir ayarla günlük kullanımda ve gazlamalarda herhangi bir kayıp hissetmediğiniz düşünebilirsiniz hatta hissetmezsiniz bile.. Amaa işin gerçek yanı öyle değil malesef max hız denemelerinizde ve roll denemelerinizde benzin ile lpg arasındaki fark moralinizi bir hayli bozabilir..
Aracımda prins takılı yıllarca performansımda en ufak bir düşüş olmadığını iddia ettim soranlara çünkü gerçekten hiç bir kayıp yok araçta hissetmiyorum hala deli gibi gidiyor..
Yaklaşık bir ay önce yapmış olduğum bir roll denemesinde neyin ne olduğunu benzin ile lpg arasında nasıl bir fark olduğunu anladım malesef.. Lpg bakımları Lpg ayarına ve lpg montajına hiç girmiyorum çünkü herşey sorunsuz..
3-50 de Lpg de 1 boy önüme geçip arayı açarak giden aracın benzinde yarım boy gerisine düşüp 5. viteste bir boy fark atıp uzamaya devam etmesiyle sonuçlandı.. ( araçlar bravo 150 lik sport stok, 120 lik multijet chip ve dpf iptali ile 156 hp 340 tork)
tekrar Ustamı markamı konusuna gelirsek..
Piyasada en kaliteli ve en iyi teknik verilere sahip kehin enjektörleri takan firma dahi en mükemmel montaj ve sorunsuz kalibrasyon ile lpg de en fazla 1 kw düşüş olacağını iddia ediyor artık X marka enjektörlerde nekadar düşüş olacağını siz düşünün ve markamı ustamı siz karar verin..
Bence Lpg konusunda ustada markada birbirine ikame edebileceğiniz bir seçenek değil.. Bütçenizin el verdiği en iyi markayı ve en iyi ustayı bulup taktırmak en mantıklısı..

Kendi adima yasadiklarimi yazdim kimsenin burada onemli bir konuda kulaktan dolma bilgilerle sallayacagini dusunmuyorum..

Herkesin yorumu kendinedir.

eexelanss
07/04/2013, 00:33
Kendi adima yasadiklarimi yazdim kimsenin burada onemli bir konuda kulaktan dolma bilgilerle sallayacagini dusunmuyorum..

Herkesin yorumu kendinedir.

Kusura bakmada herkezin yorumu kendine diye birşey yok burda. Belkide burda yapılacak bir yorum konu sahibinin karar vermesini etkileyecek..

Ben kimsenin kulaktan duyma salladığını söylemedim onu nerden çıkardın acaba..
Sağdan soldan duyma ile ilişkilendirdiysen o ayrı tabi ama sallama tabiri konuya yorum yapanlar için biraz ağır bir tabir olmuş..

Evet sağdan soldan duyma diyorum çünkü kaç kişi piyasadaki birçok markayı tecrübe edipte markadan çok usta önemlidir diyor acaba.. Mesela sen atikeri kullandında hiç telefex veya prins kullanıp tecrübe ettin mi ki marka bir yere kadar önemli olan usta diyorsun?
Tabikide iyi bir markanında iyi bir ustalığın işçiliği ile takılması lazım bunun zaten aksini iddia eden yok ama markadan çok usta onemli demek yanlış. Usta nekadar önemliyse markada okadar önemlidir. ( Ben tecrübelerimle söylüyorum.)
Haaa eğer sen diyorsanki bende çoğunu kullandım en alttaki ve en tepedeki markaları tecrübe ettim ve ona dayanarak söylüyorum ve iddia ediyorum diyorsan ozaman oturup daha teknik konuşalım bu konuyu.
Neticede en mükemmel ustanın yapmış olduğu en harika montaj lpg sisteminin size sunduğu teknik verileri değiştirmiyor değil mi?

kovboy
07/04/2013, 06:58
:thumbs_up2:t jet lineada landirenzonun turbolusunu kullanıp sorun yaşamamıştım.fakat tofaş t jete izin vermiyor.t jetin keyfini 1.6 vectra vermez,demedi deme