PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Rot ayarlarından sonra direksiyon hafif sağa döndü

aaaccc
02/04/2013, 20:38
Merhabalar, bugun sabah ise giderken aracimin saga cektigini farkettim. Ozellikle yuksek hizda giderken direksiyonu biraktigimda saga digeu yoneliyodu. Yol duz lastikler sifir ve balans ayari yapilmis bir sekilde giat birmot servisinden aldim.İse gitmeden is yerimin yakinlarinda bir lastikci buldum ve rot ayarlarini kontrol ettirmek icin girdim. Firma HUNTER ENGINEERING sistemlerini kullaniyormus.
Hunter engineerin web sitesi: www.hunter.com.tr

Buda aracimin olcum degerlerini yapan aletin resmi:
https://www.hunter.com.tr/urun1_1.php

Aracimin 4 tekerinede sensorler bagladiktan sonra isleme basladi ve olcum sonuclarida aracin saga cektigini dogruladi. Gerekli ayari yaptilar tamam dediler. Oradan ciktip ise geldim. Aksam eve donus icin aracima bindim ve duz yola ciktigimda aracin cekme problemi kaybolmustu fakat direksiyonun hafif saga donuk sekilde durdugunu farkettim.

Rot ayarindan sonra city modu vs gibi bir auarin araca uygulanmasi gerekiyormu? Yoksa direksiyonun acilip hafif sola donderilip mi takilmasi gerekiyor? Bu problem hakkinda yardimlarinizi bekliyorum.

Sent from my iPhone using 2

alixxx
02/04/2013, 21:00
Altan bey çözümü bilmiyorum ama bizim araçlar airbag li olduğu için direksiyon simidi ile oynanamıyor. Çıkarılıp döndürülmesi bildiğim kadarı ile imkansız. Benim bildiğim rot ayarında önce direksiyon düz olarak sabitlenir ama yanlışım varsa arkadaşlar düzeltsin.

aaaccc
02/04/2013, 21:10
Altan bey çözümü bilmiyorum ama bizim araçlar airbag li olduğu için direksiyon simidi ile oynanamıyor. Çıkarılıp döndürülmesi bildiğim kadarı ile imkansız. Benim bildiğim rot ayarında önce direksiyon düz olarak sabitlenir ama yanlışım varsa arkadaşlar düzeltsin.

Oradaki ustada ayni sizin soylediginiz gibi yapti direksiyon duz bir sekilde ayar yapti. Ama ufa bir sapmada olsa direksiyonda neden diye aklina takiloyo insanin.

Castell
02/04/2013, 21:48
Rot ayarlarından düzlenebilirr yada bilgisayara bağlayıp bilgisayardan düzelttireceksin....

aaaccc
02/04/2013, 21:49
Rot ayarlarından düzlenebilirr yada bilgisayara bağlayıp bilgisayardan düzelttireceksin....

servise mi gitmek gerekiyor yoksa gitmiş olduğum yere böyle bir işlemi yaptırayım mı?

Castell
02/04/2013, 22:03
servise mi gitmek gerekiyor yoksa gitmiş olduğum yere böyle bir işlemi yaptırayım mı?
Rot balanscılarrın kendi bilgisayarları oluyor ama o genelde sadece ölçmek için kullandıkları bilgisayar. Benim dediğim arabanın beyninee bağlanan bilgisayar, şöfor kısmından yaniii..... Eğer bilgisayarları varsa bağlayıp trim ayarlarındn düzleştirebilirler ama yoksa mecburen yetkili bir yerler bulmaya bak derim......

ametist
02/04/2013, 22:10
rot ayarı hatalı yapılmış.... direksiyonu sabitlemek için özel bir kilit takıp ayarı öyle yapmalıydılar, ya öyle yapmamışlar ya da kiliti tam ortalamamışlar. rotçuya gidin düzeltsinler... bilgisayarla şununla bununla yapılacak bir ayar yok, olay mekanik...

femoli
02/04/2013, 23:33
cok basit işlem direksiyon düz gittiği gibi eğri vaziyette tutun rot vidalarından istediği tarafa çevirir .. 5 dakikalık işlem .

aaaccc
03/04/2013, 00:16
rot ayarı hatalı yapılmış.... direksiyonu sabitlemek için özel bir kilit takıp ayarı öyle yapmalıydılar, ya öyle yapmamışlar ya da kiliti tam ortalamamışlar. rotçuya gidin düzeltsinler... bilgisayarla şununla bununla yapılacak bir ayar yok, olay mekanik...

cok basit işlem direksiyon düz gittiği gibi eğri vaziyette tutun rot vidalarından istediği tarafa çevirir .. 5 dakikalık işlem .

Dediğiniz gibi yapıyım yarın giderim aynı yere durumu söylerim. Sonuç olarakta foruma dönüş yaparım.

Evren_c
03/04/2013, 11:45
Bende de aynı sorun var (araç düz gidiyor, direksiyon yamuk). Yetkili servise gittim, kolaya kaçmak için direksiyonu sökeceğiz dediler (araç sıfır), onlar kolaya kaçmadan ben oradan kaçtım. Rot'tan ayarlanması gereken bir şey için bu kadar hassas bir parçayı söktürmeyin.

icngz
03/04/2013, 13:39

Evet işlem aynen böyle .benim de direksiyon hafif sagda iken düz gidiyordu. bu şekilde 5dk da hallettiler.

aaaccc
04/04/2013, 00:59
Bugun rot ayari yapilan yere gittim ve direksiyonun rot ayarindan sonra cok hafif saga dondugunu bu halde duz gittigini soyledim. Araci kaldirdilar ve sol taraftan sikma islemi yaptilar. Problem halloldu. Ustalardan biri araci cikarirken bana dediki; bunun direksiyonu cok donuyo anlamiyosun ne cevirdigini ben cikaramam gel sen cikar, bide servise gotur bunu biraz sertlestirsinler direksiyonu cok kaldirima carparsin sen bununla dedi :) city modu usta o oyle dedim bende, siti neymis hidrolik direksiyon bulamamislar mi arabaya takicak dedi :D

femoli
04/04/2013, 09:44
Bugun rot ayari yapilan yere gittim ve direksiyonun rot ayarindan sonra cok hafif saga dondugunu bu halde duz gittigini soyledim. Araci kaldirdilar ve sol taraftan sikma islemi yaptilar. Problem halloldu. Ustalardan biri araci cikarirken bana dediki; bunun direksiyonu cok donuyo anlamiyosun ne cevirdigini ben cikaramam gel sen cikar, bide servise gotur bunu biraz sertlestirsinler direksiyonu cok kaldirima carparsin sen bununla dedi :) city modu usta o oyle dedim bende, siti neymis hidrolik direksiyon bulamamislar mi arabaya takicak dedi :D

:D :D :gun_band: