PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bu faizle Mortgage kullanılmaz

SteinGP
21/08/2007, 19:58
İfade çok kesin ve cümle çok mu iddialı oldu! O zaman dozunu artıralım, "hayır kullanılır" mı diyorsunuz, o zaman deneyin! 1,50'lik bir faizle 30 yıllık bir borçlanma yapın, bakın ne kadar para ödüyorsunuz! Varlığınızın ne kadarı "başkalarının cebine" transfer oluyor.

Mortgage konusunda son detayları ele almak istediğim bu yazıya bilerek bu şekilde "iddialı" bir başlık attım. Nedeni birkaç gündür bazı ekranlarda görüp çıldırdığım mortgage örneklemeleri. Her yerde aynı haberler var, "artık 30 yıl vadeli borçlanma başladı."

Değerli dostlar, birçok haberde aynı cümleyi duydum: "Ölene kadar borçlanma" İntihar anlamına gelir.

Bu ne demek biliyor musunuz, "30 yılı bugünkü faiz üzerinden yani yüzde 1,5 ile borçlanırsanız, varlığınızı borç verene transfer edersiniz. Daha mı açık söyleyeyim, Bu mortgage değil alan için açıkça "intihar". Nedenlerine gelince.

Gayet net: 30 yıl vadeli 100 bin YTL krediyi 1,50 faiz ile hayata geçirirseniz, toplam ödemeniz 540 bin YTL'den, faiz ödemeniz ise doğal olarak 440 bin YTL'den fazla olur.

Tepkinizi duyar gibiyim: Ne var "30 yıl süre, her şey normal"!

Öyle düşünmeyin, ilk 50 ay içinde anaparayı faiz harici durumda ödediğinizi dikkate alırsanız, ödediğiniz toplam değer korkunç.

BU FAİZLE SİSTEM İŞLEMEZ

Sonuç 1: Varolan faiz yapısıyla Türkiye'de mortgage işlemez.

Sonuç 2: İşler nasıl işler onu da söyleyeyim, "ben intihar etmek istiyorum, alırım" diyorsanız, size sözüm yok. Buyurun "çoluk çocuğunuzun geleceğini" ipotek edin ve 100 bin YTL'ye 540 bin YTL geri ödeyin. Aldığınız evi de gerektiğinde kaça satacaksınız, ödediğiniz toplam değer yanında nasıl bir fiyat çıkacak, o da işin başka bir kısmı.

Sonuç 3: Uzun vadeli geri ödeme planlarında faiz yüksek ise kullanılan bileşik faiz metotları ile aldığınız paranın kat kat fazlasını geri ödersiniz. Nasıl olsa aylık olarak ödüyorum diyerek olaya bakmayın. Bu para sizin cebinizden çıkıyor ve aldığınız bir emlak değere ederinin çok üstünde sahip oluyorsunuz.

YURTDIŞI PİYASALAR FED KARARINDAN ÖNCE DÜZELDİ

Cuma akşamından pazartesi bu yazıyı yazdığım saate kadar yapılan yorumlarda yurtdışındaki düzelme her zaman ABD Merkez Bankası'nın (FED) kararına bağlanıyor. Buna kesinlikle katılmıyorum. DOW'da, Bovespa'da hatta dolar-yen paritesi denkleminde Türkiye saati ile perşembe gece geç saatlerde "yani kapanışa doğru" düzelme geldi. Tek kelimeyle, piyasalar düştükleri yerden kalktılar ve tepki verdiler. Bu noktada "perşembe-cuma" eksenine dönmek ve olanları hatırlamak istiyorum.

DÜŞÜŞE TEPKİ GELDİ

1- Bovespa: Perşembe gecesi yeniden 48.000-50.000 bandına giren Bovespa, cuma günü 49.500-50.000 bandını zorladı ve gün sonunda 48.000-50.000 bandında kalmayı başardı.

Yandaki iki grafik 5 dakikalık ve günlük olarak Bovespa'da perşembe akşamından itibaren yaşananları gösteriyor. Dikkat ederseniz, FED kararından çok önce düştüğü yerden gelen tepki var.

2- DOW: Perşembe günü düşüşün "en" noktasında 12.500 destek bölgesine kadar gerileyen DOW, 12.500 üstünden başlattığı hareketi ilk tepkide 12.800-13.000 bandına kadar, cuma FED algılaması ile birlikte 13.000 üstüne taşımayı başardı.

Yandaki grafik DOW'un perşembe akşamı verdiği tepkiyi 5 dakikalık olarak aktarıyor. Cuma günkü hareketi bilerek dışarıda bıraktım, net olarak "gelen tepki" görülsün diye.

Sonuç: Dünya piyasaları FED kararından 12-24 saat önce düşüşe "dur" dediler ve gördükleri kısa vadeli diplerden tepki verdiler. Piyasaların geleceğini değerlendirirken bu gerçeği dikkate almakta yarar var.

Alıntıdır..Mynet Haber

ABNEW
22/08/2007, 13:49
Dünya vazgeçer biz yeni başlarız işte:)

Teşekkürler...