PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Rolanti sorunu deli ediyor

puntohastasi
26/03/2013, 20:57
arkadaşlar arabayı çalıştırıyorum rolanti ibresi 8 ile 10 arası gidip geliyor aynı zamnda gaz yiyip kesiyor sanki gaz pedalına hafif dokunup çekersin ya onun gibi... motor ısınınca herhangi bi sıkıntı yok uzun yol yapıyorum motor ısınıyor arabayı istop ediyorum 2-3 saat sonra çalıştırıyorum hayliyle motor soğukla ılık arası oluyor hararet yarı oluyor aynı sorunu yapıyor yani anlıcanız arkadaşlar motor soğukken ve soğumak üzereyken yapıyor yokmu bi çare nedir neden olur videosunu atıyorum arkadaşlar bi bakın
punto rölanti sorunu - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=jO_YMk_LZpk&feature=youtu.be)

halils2
26/03/2013, 21:05
bilgisayara bağlatıp bakın bakalım hata kodu var mı

abulbul08
26/03/2013, 21:20
Frene ayağınızı basıp çekerseniz o aralıkta oynuyor.Ayağınızı frene bastığınızda 8 e çektiğinizde 10 a çıkıyor.

puntohastasi
26/03/2013, 21:28
Frene ayağınızı basıp çekerseniz o aralıkta oynuyor.Ayağınızı frene bastığınızda 8 e çektiğinizde 10 a çıkıyor.

dediğiniz gibi oluyor ama motor soğuk ken oluyor ısınınca hiç bi sorun yok anlam veremedim sinir bozucu

puntohastasi
26/03/2013, 21:43
yokmu arkadaşlar bi fikri olan

tayfux
26/03/2013, 21:47
motor sıcakken de yapıyordur o bence ama hissedilir derecede değildir..bence akü ile de alakalı olabilir..şarjda sıkıntı olabilir..ayrıca enjektörlerden de olabilir..

therasmus
26/03/2013, 22:03
Aynı sorun bendede mevcut aracı ilk çalıştırdığımda devir göstergesinde bir dalgalanma oluyor.Aklıma debimetre geliyor acaba ondanmıdır?

tayfux
26/03/2013, 22:05
bu arada benim yazmayı unutmuşum benim aracım da 90 lık astra aynı motor bende de dalgalanma oluyor ilk çalıştırmada..debriyajı basıp çektiğimde 4 lüyü yaktığımda bile oluyor..

bossman449
26/03/2013, 22:09
dostum map sensor u nü ve debimetreyi kontrol et sitede resimli anlatım mevcut kolay gelsin

Ziyaretci046
26/03/2013, 22:12
map maf egr enjektör bakmak lazım ;) 90lık puntolarda çok az olur onu söyliyeyim 75liklerde gram olmaz

sinbar
26/03/2013, 22:15
aynı oynama bende de oluyor ama motor soğuk iken oluyor ilk çalıştırdığımda... motor sıcakken milim oynama yok... 3 4 ay önce bütün memeleri bosch servisinde değiştirdim enjektörden değildir herhalde...?

biancoangelo
26/03/2013, 22:17
devir sensörü olabilir

abulbul08
27/03/2013, 09:45
dediğiniz gibi oluyor ama motor soğuk ken oluyor ısınınca hiç bi sorun yok anlam veremedim sinir bozucu
Ben şöyle düşündüm. Dizel araçlarda gaza basmadan ayağını debriyajdan çekerek hareket ettirebiliyorsun. Frenden ayağını çekince araç hareket etmeye hazırlanıyor ve gazı kendiliğinden artırıyor.Ayak frende olunca araç hareket etmiyeceğinden dolayı gazı kesiyor.Soğuk motorda rölantinin yüksek olması normal bir olay zaten.

tab
27/03/2013, 12:43
Yakıt sistemin üzerinde rölantı sensörü(Basınç sensörü Bosch 300tl.) var yada enjektörlere baktır. Sakın yakıt sisteminde kurum var ise yakıt(sistem) katkısı atma sağlam olan yakıt sistemdeki sensörleri tıkıyor.

ares666
27/03/2013, 13:22
hiç bir problem yok araçlarınızda motor soğukken her araçta olur öle herşeyi takmayın arkadaşlar motor optimum duruma gelebilmek için kendi gaz veriyor ne güzel işte otomatik cikle dediğimiz olay gibi. araçlarınızda sürekli kusur aramayın. 1989 model bmw e30, 2006 model corolla verso elegance, 2006 model gp multijet emotion ve 1998 model ford mondeo hepsi de kendi aracım hepsinde de aynı durum motor soğukken oluyordu rolatinde 1 dk ya yakın bekletin oynama falan kalmadığını göreceksiniz. saygılar.

puntohastasi
28/03/2013, 00:58
hiç bir problem yok araçlarınızda motor soğukken her araçta olur öle herşeyi takmayın arkadaşlar motor optimum duruma gelebilmek için kendi gaz veriyor ne güzel işte otomatik cikle dediğimiz olay gibi. araçlarınızda sürekli kusur aramayın. 1989 model bmw e30, 2006 model corolla verso elegance, 2006 model gp multijet emotion ve 1998 model ford mondeo hepsi de kendi aracım hepsinde de aynı durum motor soğukken oluyordu rolatinde 1 dk ya yakın bekletin oynama falan kalmadığını göreceksiniz. saygılar.

Ama daha önce böyle bir sıkıntı yoktu son 6 aydır var şırnaktayim yakıtı petrol ofisinden alıyorum burda pek yakıtlara güven olmuyor kaçak yakıt koyulmuş olabilir. Daha önce adanadaydim böyle bi sıkıntı yoktu. Serviste yok burda. Map sensörü,boğaz kelebeği temizlendi sorun devam ediyor arabadan soğumaya başladım

puntohastasi
28/03/2013, 01:01
devir sensörü olabilir
Multijetlerde devir sensörü varmı ki

gurik
29/03/2013, 01:36
hiç kurcalamayın aynı sorun sıfır aracımda da vardı serviste yazılımla düzeltildi.

CoachK
29/03/2013, 09:39
yakıt aldığın yeri değiştir... Ben opetten alıyordum, shell'e geçtim düzeldi :)

quqla
29/03/2013, 22:17
Aynı sorun bende de vardı. Araç soğuk veya sıcakken rolantide dalgalanmalar oluyordu. Devir 600'e inip 1300'e cıkıyor sonra normale iniyordu. Serviste bilgisayarı takıp hallettiler. Şİmdi bi sorun yok.

therasmus
29/03/2013, 22:43
map sensoru temiz.cihaza yeni baglandi.fren yada gaza basmadansabahlar motor sogukken devirde dalgalanmalar oluyor.nedeninibilmiyorum. bundan onceki aracim polo idi bogaz kelebeginden kaynaklaniyordu.

grbzgpunto
09/04/2013, 16:23

Merhaba Arkadaşlar,
Ben de uzun zamandır bu problem ile ilgili hem araştırıyorum hemde uğraşıyorum. Yazdıklarınızı okudum otomatik jiklenin devreye girdiğini görebiliyorsunuz. Sanki gaz pedalına ayağınız sürekli ve sabit basıyormuş gibi 30-45 saniyeliğine deviri artırıyor. Bizim bahsettiğimiz sorun devir göstergesinin sürekli hareket halinde olması. Hele ki sabah acil işim olduğunda beklemeden gidersem 2. vites 2000 devir/dakika da aracımın arkasından bir şey hafif hafif çekiyormuş gibi oluyor. Buji ve kalem(ateşleme) bobini testi yapılmıştır. Arkadaşın bahsettiği gibi bende yaklaşık 6 aydır uğraşıyorum. Bu sorunu önceden yaşamış olan arkadaşlarımız var mı ? LPG ya da Benzin fark etmiyor. 40 °C ye kadar benzin ayarlı, 40 °C den sonra yapmıyor. Bu konu hakkında yardım edebilirseniz çok sevinirim.

K yalcin
10/06/2014, 01:27
Merhabalar,
Bende de motor soğukken yapıyor, ısınınca düzeliyor. Motor şehir içinde 2 dakikada 80 dereceye geliyor bana çok hızlı ısınıyor gibi geliyor. 1. viteste gaza basmasam bile araç kendisi gidiyor normal olarak fakat benimki baya yokuş çıkıyor stop etmeden, 25 L/100 km gördüm yol bilgisayarında dimdik yokuşta hiç gaza basmadan. Araba kafasına göre gaz veriyor çok sorun yok bence, yanılıyor muyum?
Bu arada 3.9 l /100 km tüketim ölçtüm eskişehir sakarya arasında.