PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sebze yetiştiriciliği , tohum, fide, çiçek, ağaç işleri ile ilgilenenler buraya...

vek66
26/03/2013, 09:16
Merhabalar arkadaşlar. Hobi olarak bu işe gönül verenlerdenim. Aranızda bu işlerle uğraşan hevesi olanlar varsa bilgilerimizi tohum, fide, vs. burada paylaşabiliriz. Yaklaşık 3 senedir bu iş ile ugrasmaktayim macunköy de 250 m2 bahçem var.

GT-S5830 cihazımdan 2 ile gönderildi

Ziyaretçi049
26/03/2013, 09:20
Zirai İlaç Bayiisinde çalışıyorum yanımda 3 tane Ziraat mühendisi var soruları olan banada ulaşabilir yardımcı olmaya çalışırım bende (ÜCRET TALEP EDİLMEMEKTEDİR.)

vek66
26/03/2013, 09:34
Bahçemde kenar otlarıyla iki senedir mücadele ediyorum ama bir türlü başaramadım bunun için ne yapmam gerekir. Teşekkürler

Ziyaretçi049
26/03/2013, 09:38
Resim çekip koyabilirsen daha çok yardımcı olabiliriz.
Ayrık otu denilen bir bitki var, ne kadar kurutursan kurut tekrardan çıkıyor en etkili çözüm Metam Sodyum vermek ve üzerini sera naylonu ile kapatmak.

vek66
26/03/2013, 09:44
bunlarda benim tohumdan yetiştirdiğim fidelerim.
melisa ve rayhanlarım
25315
mor soğan ve mor lahana
25316
bamya ve chery domates
25317
kerevizler
25318

25319

vek66
26/03/2013, 09:46
bunlarda devamı;
25320
ay çekirdeği
25321

25322
bamya
25323
Bu sene tam 34 çeşit tohum ektim ve bazıları bunlar idi.

vek66
26/03/2013, 09:47
Resim çekip koyabilirsen daha çok yardımcı olabiliriz.
Ayrık otu denilen bir bitki var, ne kadar kurutursan kurut tekrardan çıkıyor en etkili çözüm Metam Sodyum vermek ve üzerini sera naylonu ile kapatmak. bu hafta sonu gittiğimde resmini çekip gösteririm teşekkürler.

Ziyaretçi049
26/03/2013, 10:15
Bana mesaj'da at ama unuturum görmem konuyu falan :)

malebow
26/03/2013, 10:46
çocukken oturduğumuz binanın çatısında 3-5 metrekare , 1 karışlık toprakta mısır , fasulye , domates vs. yetiştirirdim :) güzel bir zevkte istanbulda biraz zor olur. tebrik ederim sizide özen isteyen bir hobi.

Evren_c
26/03/2013, 11:26
Bu konu güzel olmuş :) Benim de epeyce büyük bir bahçem var, yavaş yavaş meyve ağaçları ve çiçeklerle dolduracağım. Zamanı geldikçe sorarım buradan.

kayya
26/03/2013, 11:57
Benim de hayalim bahçeli müstakil bir ev :)

Ama henüz apartman dairesinde yaşıyorum ve bu hayalim için bayağı bir zaman ve paraya ihtiyacım var gibi görünüyor. Umarım hayal olarak kalmaz... Geçenlerde markette sebze tohumu satıldığını gördüm ve satın aldım. Saksıda balkon ve pencere kenarında yetiştirmeyi planlıyorum. Domates, maydonoz, roka ve yeşil biber... Tavsiyeleriniz olursa dikkate alırım. Zaten tohumları ektikten sonra bu konuya bol bol soru yazabilirim :)

Amacım, hem hobi olarak yapmak ki çok ilgim var aslında. Hem de temel besin kaynaklarımı hormonsuz ve mümkün olduğunca ilaçsız yetiştirmek... Başarabilirsem harika olacak ama saksıda ne kadar başarılı olunur göreceğiz bakalım...

Vek66, sizin bahçeniz hobi bahçesi olarak satılan/kiralanan yerlerden mi? Yoksa yatırım olarak satın aldığınız bir bahçe mi? Yolu vs. var mı ve böyle bir bahçe için o bölgede ne kadarlık maliyeti göze almak gerek?

segin
26/03/2013, 12:15
güzel konu olmuş benimde ektiğim bir tarlam, yazın domates,biber,patlıcan, salatalık, kabak, bamya ve elime geçen fide ve tohum varsa ekip yetiştirmeye çalışıyorum ve çok zewkli, ben profesyonel değilim daha çok babam yardım eder, hatta el çapa makinesi alıcaz çok gerekli oluyor :) izmirde fide yetiştiren varsa ziyaret edebilirim :D

1ocak2011
26/03/2013, 12:18
güzel konu olmuş benimde ektiğim bir tarlam, yazın domates,biber,patlıcan, salatalık, kabak, bamya ve elime geçen fide ve tohum varsa ekip yetiştirmeye çalışıyorum ve çok zewkli, ben profesyonel değilim daha çok babam yardım eder, hatta el çapa makinesi alıcaz çok gerekli oluyor :) izmirde fide yetiştiren varsa ziyaret edebilirim :D

Anca kendin ye bize hiç gönderme :gun_band:

vek66
26/03/2013, 13:48
Benim de hayalim bahçeli müstakil bir ev :)

Ama henüz apartman dairesinde yaşıyorum ve bu hayalim için bayağı bir zaman ve paraya ihtiyacım var gibi görünüyor. Umarım hayal olarak kalmaz... Geçenlerde markette sebze tohumu satıldığını gördüm ve satın aldım. Saksıda balkon ve pencere kenarında yetiştirmeyi planlıyorum. Domates, maydonoz, roka ve yeşil biber... Tavsiyeleriniz olursa dikkate alırım. Zaten tohumları ektikten sonra bu konuya bol bol soru yazabilirim :)

Amacım, hem hobi olarak yapmak ki çok ilgim var aslında. Hem de temel besin kaynaklarımı hormonsuz ve mümkün olduğunca ilaçsız yetiştirmek... Başarabilirsem harika olacak ama saksıda ne kadar başarılı olunur göreceğiz bakalım...

Vek66, sizin bahçeniz hobi bahçesi olarak satılan/kiralanan yerlerden mi? Yoksa yatırım olarak satın aldığınız bir bahçe mi? Yolu vs. var mı ve böyle bir bahçe için o bölgede ne kadarlık maliyeti göze almak gerek?

ilk sene balkonda denedim ama olmadı sanırım kaliteli toprak ısı güneş gibi faktörlerden dolayı olmadı. ama size tavsiyem domates ve biberler için balkonda saksıyı koyocağınız yer için söylüyorum yerden yüksekten olsun.

Bir arkadaşımın arazisi var orada 30 dönümlük bu işin ticaretini yapıyor sağolsun bana da ufak bir yer ayarladı şimdilik idare ediyorum. geçen sene arabanın arkasını full sebzelerle doldurup eve gelene kadar yolumun üstünde eşe dosta dağıtıyordum.

Araba için yol var ama tarlaya kadar girmiyordu taki geçen haftalardan uğraşıp yol yapana kadar puntama güzel bir yol yaptım.

birde arkadaşlar konuyu açarken baya bir çekingendim kimse bakmaz diye ama sizlerden gelen mesajları okuyunca çok sevindim. İsteyen arkadaşlar olursa fazladan ektiğim tohumlardan fide olarak verebilirim bedelsiz olarak.

Ha bu arada evde saksı çiçekleri hastasıyım. yani sadece sebze tohum fide işyle uğraşmıyorum.

malebow
26/03/2013, 14:55
ilk sene balkonda denedim ama olmadı sanırım kaliteli toprak ısı güneş gibi faktörlerden dolayı olmadı. ama size tavsiyem domates ve biberler için balkonda saksıyı koyocağınız yer için söylüyorum yerden yüksekten olsun.

Bir arkadaşımın arazisi var orada 30 dönümlük bu işin ticaretini yapıyor sağolsun bana da ufak bir yer ayarladı şimdilik idare ediyorum. geçen sene arabanın arkasını full sebzelerle doldurup eve gelene kadar yolumun üstünde eşe dosta dağıtıyordum.

Araba için yol var ama tarlaya kadar girmiyordu taki geçen haftalardan uğraşıp yol yapana kadar puntama güzel bir yol yaptım.

birde arkadaşlar konuyu açarken baya bir çekingendim kimse bakmaz diye ama sizlerden gelen mesajları okuyunca çok sevindim. İsteyen arkadaşlar olursa fazladan ektiğim tohumlardan fide olarak verebilirim bedelsiz olarak.

Ha bu arada evde saksı çiçekleri hastasıyım. yani sadece sebze tohum fide işyle uğraşmıyorum.

Böylede ballandıra ballandıra anlatılmazki abi :ermm: şu durumda istanbulda yetiştirmek mümkün olmadığı için tohum değilde direk mahsulu almaya gelebiliriz :D

vek66
26/03/2013, 16:51
Tabiki de beklerim buralara yolunuz düşerse.

orkun09
27/03/2013, 18:10
Bende sizler gibi yeşille içli dışlıyım. 2 balkonumda çeşitli bitkilerim var. Bir tanesinde benim için çok önemli olan mum çiçeği (HOYA) türleri, orkideler, menekşeler diğer balkonda ise kaktüs-sukulent türü bitkilerim var. Hoyalarımın tamamı Tayland-Hollanda siparişleriyle geldi. Size HOYA balkonumdan birkaç toplu halde foto göstericem (çiçekli olan menekşe türü İNCİ MENEKŞE - CHİRİTA TAMİANA) :D

vek66
27/03/2013, 18:23
Ah benimde böyle bir balkonum olsa keşke. Benim bütün süs bitkilerim evin içindeler.

vek66
28/03/2013, 23:29
Bunlarda benim evde yetiştirdiğim gözümün nuru çiçeklerim.
25360
lilium
25361
ANTHURİUM
25362
aleo vera
25363

25364

vek66
28/03/2013, 23:30
Devamı;
25365

25366

25367

25368

25369

malebow
28/03/2013, 23:33
hocam merakımı mazur görün :) evlimisiniz? yenge kızmıyormu? :D evin heryerinde var sanırım

vek66
28/03/2013, 23:36
bunlarda evde ki sebzeler için yaptığım seralarım;
25370

25371

25372

25373

25374

vek66
28/03/2013, 23:46
hocam merakımı mazur görün :) evlimisiniz? yenge kızmıyormu? :D evin heryerinde var sanırım

5 yıllık evliyim. Evde odanın biri bana bu işler için ait. Bu resimdekileri ve malzemeleri oda dışına çıkarmam kesinlikle yasak:):) 3 yaşında oğlum var onunla yapıyoruz. Ona da nohut falan ektiriyorum. ben işteyken eşimin gazabından oğlan koruyor bitkilerimi. aşağıdaki resimlerde sınırlarımın içerisinde beslediğim çılgınla okşan.
25375

malebow
28/03/2013, 23:50
:D çılgınla okşandan sonra mest oldum, kıskandım, özendim ve daha bir sürü şey :D

ne diyelim allah yengeye sabır versin. :) siz ve oglunuzada tabi

cihankardes
29/03/2013, 02:30
Bizim evde de Kumkat ( kamkat, kumkuat ) var. Sözde abim bakıyor ama bir kere suladığını görmedim :D

vek66
31/03/2013, 22:01
Bizim evde de Kumkat ( kamkat, kumkuat ) var. Sözde abim bakıyor ama bir kere suladığını görmedim :D
bizim buralara uygun değil sanırım.

vek66
31/03/2013, 22:05
İyi akşamlar arkadaşlar. iki gündür yoğun bir şekilde bahçemle uğraşıyorum. haftaya yetiştirmek için. Çünkü haftaya ekimlere başlayacağım(patates, yer elması, soğan). sizler için bol resim çekecektim ama uğraşmaktan unutmuşum. Onun için dün çalışmaya başlamadan önce resmini çekmiştim onları size göstermek istiyorum.
25430

25431

cihankardes
01/04/2013, 01:50
Abi aklıma Farmville'i getirdin :D

kimber
01/04/2013, 08:28
cok guzel elinize sağlık benim de eşim bitlileri cok seviyor, evde :) limon ağacımız mandalina ğacımız, orkidemiz, yılbaşı çiçekleri, güller, fitonyalar balkonda sümbüllerimiz, lalelerimiz, ....
adını bile bilmediğim bir sürü çiçekler var

kayya
01/04/2013, 09:12
Ben de dikdörtgen saksı alacağım, geçenlerde marketten aldığım biber, maydonoz, roka ve domates tohumlarını ekmek için. Evdeki saksılardan birine de soğan atarım, o kolay çıkıyor nasıl olsa. Bakalım başarılı olacak mıyım? :)

vek66
01/04/2013, 09:17
Hadi bakalım kolay gelsin. Sormak istediğiniz danisacaginiz herhangi birsey olursa beklerim.

vek66
07/04/2013, 23:30
25537

25538

25539

bu hafta ki bahçemden bir kaç kare ekleyeyim dedim. bu hafta benim için ve ufaklık için baya yorucu oldu. bu senenin ilk sebzelerini ektik. patates, yeşil soğan, havuç, kıvırcık, marul.

kayya
08/04/2013, 00:21
Çok güzel görünüyor bu haliyle bile. Filizleri de fotoğraflayın lütfen.

Elle mi yapıyorsunuz her şeyi? Çapa, karık vs... tüm işlemler elle mi?

uurknkc
08/04/2013, 00:53
bende istedim hep şöyle bi bahçem olsun ekiyim biçeyim ama işte nasip :) eğer izmirde bahçesi olupta boşta duran, gel istediğini ek biç diyen bi arkadaş varsa hemen başlarım :) ektiğimden ihtiyacınıda alabilir hatta :)

vek66
08/04/2013, 10:07
Çok güzel görünüyor bu haliyle bile. Filizleri de fotoğraflayın lütfen.

Elle mi yapıyorsunuz her şeyi? Çapa, karık vs... tüm işlemler elle mi?

filizlerim evde şuan büyümekteler mayıs başında bahçeye alacağım.çapa işini oradaki bahçecilerle ortak kullandığımız çapa makinesi var benzinli. Karık işinide kel duvarla yapıyorum.

vek66
27/04/2013, 18:58
Bugün itibari ile evde yetişdirdiğim fideleri bahçeye ektim. Resimleri sizlerle paylaşmak istedi.

GT-I9300 cihazımdan 2 ile gönderildi

vek66
27/04/2013, 19:00

kayya
28/04/2013, 18:55
Tebrikler. Sadece yeşil soğanı tanıyabildim, gerisini tanıyamadım :)

Ben de 2 hafta önce, saksıya biber tohumu ekmiştim ama henüz bir gelişme olmadı. Gerçi havalar biraz soğuk seyretti. Bir de saksı, kuzey cepheli balkondaydı. Sanırım güneş de alamayınca tohumlar filizlenemedi. Bugün saksıyı batı cephedeki pencere önüne aldım. Öğleden sonra 2-3 gibi güneş almaya başlıyor o pencere... Bir de maydonoz tohumu ektim bir başka saksıya ve onu da batıya bakan pencerenin önüne koydum. Her ikisi de çıkar mı dersiniz?

Son olarak cam balkon ile kapatılmış kuzey cepheye bakan balkonumda bir yakınımdan aldığım nane fidesi vardı ancak onun da yaprakları beyaz bir şeyle kaplanmaya başladı. Sanırım hastalandı. Nedir ve nasıl çözülür fikri olan var mı acaba?

ersan16
28/04/2013, 22:32
bizde evin balkonunda 10 gündür fide ektik, sebze yetiştirmeye çalışıcaz küçük de olsa.

uzun bir saksıya 3 adet salatalık fidesi.
orta boy bir saksıya 2 adet biber fidesi.
1 adet sırık domates
1 adet de chery dfomates ektim.

Bursada 10 gün önce havalar serindi mutfaktaydı bitkiler.bugün dışardı balkona koyduk. sularını eksik etmişiz herhaldeki bitkilerin boyunları bükülmüştü.bugün güzel güneş alan bir yere koydum sularınıda verdim artık kendilerine gelirler yarın.

zannedersem domates, biber ve salatalıkları gün aşırı sabah/akşam saatlerinde sulamak gerekiyor.bugünden itibaren bu şekilde sulamaya başlıycam.

kullandığım toprakda siyah nemli, zannedersem gübreli bir toprak. internette gördüğüm videolarda daha kuru bir toprak kullanmışlar ve fideleri ekerken toprağa fazla baskı uygulamadılar.

balkon olarak iki opsiyonum var.

1) batı (kuzey batı) cephesi. öğle 1 den sonra 7 ye kadar gayet iyi güneş alıyor.
2) doğu (kuzey) sabah 8-öğlen 12 arası güneş alıyor.

daha uzun süre güneş aldığı için. 1 nolu balkona yerleştirdim şuan için ama ana balkonumuz olduğu için ileride yer değiştirmek zorunda kalabilirim.

balkon rüzgar alıyor. domates esintiyi severmiş ama biber sevmezmiş. bakalım ikisi de mutlu olabilicekmi aynı yerde.

vek66
29/04/2013, 01:16
Tebrikler. Sadece yeşil soğanı tanıyabildim, gerisini tanıyamadım :)

Ben de 2 hafta önce, saksıya biber tohumu ekmiştim ama henüz bir gelişme olmadı. Gerçi havalar biraz soğuk seyretti. Bir de saksı, kuzey cepheli balkondaydı. Sanırım güneş de alamayınca tohumlar filizlenemedi. Bugün saksıyı batı cephedeki pencere önüne aldım. Öğleden sonra 2-3 gibi güneş almaya başlıyor o pencere... Bir de maydonoz tohumu ektim bir başka saksıya ve onu da batıya bakan pencerenin önüne koydum. Her ikisi de çıkar mı dersiniz?

Son olarak cam balkon ile kapatılmış kuzey cepheye bakan balkonumda bir yakınımdan aldığım nane fidesi vardı ancak onun da yaprakları beyaz bir şeyle kaplanmaya başladı. Sanırım hastalandı. Nedir ve nasıl çözülür fikri olan var mı acaba?

Kıvırcık,patates, roka ve tere. 2 sene acemiliğimde balkonda ektiğim fidelerden yeterli randıman alamadım. Benim balkonumda kuzey cephe olduğundan. Birde ektiğimiz tohumların üzerini şefffaf naylon veya poşet ile kapatın takı tohumlar filizlenene kadar. Böylece sera etkisi yapmış olursunuz ve tohum filizlenmesi için gerekli ısıyı ve nemi sağlamış oluruz. Naneniz için bilet diyemeyeceğim ama sanırım yeterli güneş ve rüzgar alamadığından olabilir

vek66
29/04/2013, 01:22
bizde evin balkonunda 10 gündür fide ektik, sebze yetiştirmeye çalışıcaz küçük de olsa.

uzun bir saksıya 3 adet salatalık fidesi.
orta boy bir saksıya 2 adet biber fidesi.
1 adet sırık domates
1 adet de chery dfomates ektim.

Bursada 10 gün önce havalar serindi mutfaktaydı bitkiler.bugün dışardı balkona koyduk. sularını eksik etmişiz herhaldeki bitkilerin boyunları bükülmüştü.bugün güzel güneş alan bir yere koydum sularınıda verdim artık kendilerine gelirler yarın.

zannedersem domates, biber ve salatalıkları gün aşırı sabah/akşam saatlerinde sulamak gerekiyor.bugünden itibaren bu şekilde sulamaya başlıycam.

kullandığım toprakda siyah nemli, zannedersem gübreli bir toprak. internette gördüğüm videolarda daha kuru bir toprak kullanmışlar ve fideleri ekerken toprağa fazla baskı uygulamadılar.

balkon olarak iki opsiyonum var.

1) batı (kuzey batı) cephesi. öğle 1 den sonra 7 ye kadar gayet iyi güneş alıyor.
2) doğu (kuzey) sabah 8-öğlen 12 arası güneş alıyor.

daha uzun süre güneş aldığı için. 1 nolu balkona yerleştirdim şuan için ama ana balkonumuz olduğu için ileride yer değiştirmek zorunda kalabilirim.

balkon rüzgar alıyor. domates esintiyi severmiş ama biber sevmezmiş. bakalım ikisi de mutlu olabilicekmi aynı yerde.

O kadar fazla sulamanıza gerek yok ben pet bardaklara şaşırttığım fideleri 3 günde bir suluyorum. Toprağınıza siyah ve nemli dediğinizden anladığım kadarı ile torf heleki torfu o kadar sık sularsanız fidelerde çürümeler görebilirsiniz çünkü torf un özelliği su tutmasıdır. Fidelerinizi asıl yerlere alırken torf+bahçe toprağı+gübre kullanmalısınız.

vek66
26/05/2013, 17:47
Bahçemin son durumu.

vek66
26/05/2013, 17:48
Devamı...

vek66
26/05/2013, 17:57
Yalnız başım burada ki ot ile bela da.

Evren_c
27/05/2013, 14:14
Arkadaşlar elinize sağlık, süper görünüyor çiçekleriniz/sebzeleriniz :) Bizim de bahçemiz var ama hem nakit hem de vakit ayıramadığımdan çok küçük bir kısmında çiçek yetiştiriyoruz sadece. Gerisi biçilmiş, doğal yeşillik olarak duruyor.

Konudan biraz bağımsız olacak ama, hemen sorup kaçacağım :) Yetiştirdiğimiz bitkiler (gül ve yer minesi [yer örtücü olarak kullanılan çiçekli bir bitki, adından emin değilim]) bazen böcekleniyor, yaprakları delik deşik oluyor. Acaba nasıl bir ilaç verebilirim? Spreyle sıkar gibi mi kullanılıyor? Şimdilik şu kadar bir alanda çiçek yetiştiriyoruz;

https://www.dropbox.com/sh/4l5uvx429ys2kvh/YdmhnL81Ai

3. fotoğrafta sandalyenin arkasında görülen minicik alanda da güllerimiz var, 2 tanesi çok küçük, belli belirsiz görünüyor. Sağ baştaki epeyce yaşlı, kocaman oldu.

outlife
27/05/2013, 14:16
bi an farmville deyim sandım fotolara bakarken. aynı benim bhaçeye benziyor diyecektim. ellerinize sağlık... hepsi şahane bahçelerin. bende memlekete gidince bizim bahçeyi çekip koyayım. anacığım ekiyo biçiyo şimdi oralarda :)

vek66
27/05/2013, 17:02
Arkadaşlar elinize sağlık, süper görünüyor çiçekleriniz/sebzeleriniz :) Bizim de bahçemiz var ama hem nakit hem de vakit ayıramadığımdan çok küçük bir kısmında çiçek yetiştiriyoruz sadece. Gerisi biçilmiş, doğal yeşillik olarak duruyor.

Konudan biraz bağımsız olacak ama, hemen sorup kaçacağım :) Yetiştirdiğimiz bitkiler (gül ve yer minesi [yer örtücü olarak kullanılan çiçekli bir bitki, adından emin değilim]) bazen böcekleniyor, yaprakları delik deşik oluyor. Acaba nasıl bir ilaç verebilirim? Spreyle sıkar gibi mi kullanılıyor? Şimdilik şu kadar bir alanda çiçek yetiştiriyoruz;

https://www.dropbox.com/sh/4l5uvx429ys2kvh/YdmhnL81Ai

3. fotoğrafta sandalyenin arkasında görülen minicik alanda da güllerimiz var, 2 tanesi çok küçük, belli belirsiz görünüyor. Sağ baştaki epeyce yaşlı, kocaman oldu.

çok fazla böcekleniyorlarsa bizim burada ki çiçekçiler su,çok az sirke,karbonat, çok çok az deterjan ı karıştırıp spreyleme yöntemi ile günde bir kez ilaçlama yapıyorlar. kendi evimde ki çiçeklerin böceklenme sorununu bu şekilde çözdüm.

Evren_c
27/05/2013, 17:30
çok fazla böcekleniyorlarsa bizim burada ki çiçekçiler su,çok az sirke,karbonat, çok çok az deterjan ı karıştırıp spreyleme yöntemi ile günde bir kez ilaçlama yapıyorlar. kendi evimde ki çiçeklerin böceklenme sorununu bu şekilde çözdüm.

Teşekkürler öncelikle. Su ve sirke tamam ama deterjan şaşırttı beni. Acaba ölçüsü ne olmalı? (1 litre suya 1/10 litre deterjan gibi)

vek66
28/05/2013, 19:40
Ben şöyle ayarladım 1-1,5 lt suya yarım çay bardağı sirke, bir çay kaşığı karbonat,
Yarım çay kaşığından daha az çamaşır deterjanı

Evren_c
28/05/2013, 20:52
Tamam deterjan cok azmış, deneyeyim bunu :) teşekkürler.