PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kalorifer sorunu, soğuk üflüyor, sıcak üflemiyor

akillideli
25/03/2013, 16:23
Arkadaşlar, digital klima sorunum var yardımcı olabilir misiniz? neden yapabilir

klimayı açtığımda soğuk hava son derece iyi üflüyor, istenen sıcaklığı artırıp içeri sıcak hava girmesini istediğimde üfleme yapmamaya başlıyor ama fanlarda sıkıntı yok sesini duyabiliyorum son ayarda bile değişliklik yok çok az bir hava sirkülasyonu var, acaba radyatör mü tıkalı? aracın içi yavaş ta olsa ısınıyor ama

kayya
25/03/2013, 17:02
Fan kaliperi miydi neydi, hava akışını ayarlayan parçada sıkıntı var galiba. Garanti devam ediyorsa servis çok kısa sürede halleder.

uurknkc
25/03/2013, 17:50
kaputu açın çatlak, kopuk hortum var mı diye bir bakın.. eğer varsa o şekilde binmeyin araca... bende aynı şeyi yaşamıştım

sadece_erhan
25/03/2013, 18:24
aracını çalıştırıyosun,

kontağı çevirdikten sonra 40sn geçmeden mono ve auto butonlarına basılı tutuyosun,

soför tarafı sıcaklığı gösteren değerlerde 3 den 1 e kadr geri sayım başlıyo, bırakmıyosun, geri sayım bitince sağ ve sol taraflarda 0 değerini görünce bırakıyosun, bu digital klimanın kendini yeniden kurmasını sağlıyor. bi süre konsoldan dız dız sesler geliyo yukarı aşşağı falan üflüyo, bitince kendiliğinden kapanıyor kalibrtasyon

tekrarlıyorum

1-motor çalıştır
2-mono ve auto ya basılı tut, geri sayım bitene kadar bekle
3-geri sayım bitip 0 ları görünce butonları bırak.
4-kalibrasyon başlar ve bi süre sonra kendiliğinden biter

------------------

kalibrasyon sonunda eğer sorun devam ediyorsa

1- öncam hava aktüvatörü (dışardan hava girişine izin veren flapları açıp kapatan servo motor)
2- hava sirkülasyon aktüvatörü arzalıdır. (soğuk ve sıcak hava karışımına izin veren flapları açan servo motor)

-----------------------------------------------------------

benim de havalandrma ile ilgili sıkıntım var, fan kapalıyken araç içeri dışardan hava alıyor, kontrol ettim, flapla actuator arasındaki plastik kırılmış sanırım, çok ters biyerde bırakın vida sökmeyi el yordamıyla zor kontrol ettim, konsolun komple inmesi gerekiyo heralde (benim araç bravo, stiloda çok kolay, puntoyu bilmiyorum). aktuvatörler çıkmacılarda karaborsaya düşmüş 200 civarı istiyorlarmış, yenisi ise 300 civarı.

kesin tanı için aracını arıza cihazına bağlattır servisde, fiatecuscan la çıkıyor herhangi bir sorun varsa. benim sorunun screenshotunu aşağı ekliyorum.

akillideli
26/03/2013, 09:15
teşekkürler arkadaşlar, aracın garantisi yok 2006 model...

akşam eve geçtiğimde kalibrasyonu yapayım ve hortumları kontrol edeyim...

dışardan hava girişi yada araç içi sirkülasyonu sağlayan kapak değişimi yapıyor motor sesi de geliyor tepkide veriyor, ama sıcak soğuk hava değişimini yapan ayrı bir flap varsa dediğin gibi o iptal :)... inş kalibrasyon yada hortumla çözeriz 300 tl pahalıymış

muratxx5
26/03/2013, 10:32
Bence sıcak soğuk ayarını yapan dişli sistemi takılı kalmıştır veya servo motoru bozulmuştur. İki taraf ta soğuk mu üflüyor ?

tayfux
26/03/2013, 10:41
hocam sıcak vermemesi contalardan da kaynaklanabilir..araç hiç hararet yaptı mı?

akillideli
26/03/2013, 11:29
arkadaşlar hararet yapmıyor araç, motor normal sıcaklığına ulaşıyor... klima devreye girdiğinde soğuk hava akışı son derece iyi, ama sıcak hava üflemesi gerektiğinde bir anda sağırlaşıyor,

sağa verip te sola vermeme gibi bir durumu yok ama kontrol edeceğim, her zaman solda oturduğumdan da farketmemiş olabilirim :)

culudamar
26/03/2013, 15:02
bende de aynı sorun vardı, sanayide 80 liraya bir cihaza bağlayıp kaloriferden ilaçlı su geçirdiler, artık sıcacık ısıtıyor.. daha sonraları sanayiye gittiğimde bir çok yerde ilanlarını gördüm, cihazla kalorifer temizliği diye..

akillideli
28/03/2013, 08:34
bende de aynı sorun vardı, sanayide 80 liraya bir cihaza bağlayıp kaloriferden ilaçlı su geçirdiler, artık sıcacık ısıtıyor.. daha sonraları sanayiye gittiğimde bir çok yerde ilanlarını gördüm, cihazla kalorifer temizliği diye..

anladığım kadarı ile tıkanan peteğin çözümü için bu yöntem, benim sorunum hava üflememesi

bu arada kalibrasyonu yaptım ama düzelmedi, hafta sonu hortumların kontrolünü de yapıp şaşmaz da iyi bir elektronikçi bulursam göstereceğim...

aktivatör gibi görünüyor... çözebilirsem sonucu buraya yazacağım

akillideli
30/03/2013, 23:50
arkadaşlar sorunu çözmüş bulunuyorum ama anlamadım mantıksız da gelmedi değil :)
elektronikçiden önce, aracın zamanı gelmiş olan bakımını yaptırdım, değişen polen filtresi ile sorun çözülmüş oldu :), bu arada üzerinden çıkan polen filtresi fiat stilo ya ait ve uyumsuz bir parça imiş

sadece_erhan
31/03/2013, 12:27
Geçmiş olsun :) ucuz yırtmışsın :)

Sent from my iPhone 4s using

muratxx5
31/03/2013, 12:36
polen filtresi çok saçma bence. çünkü hava ısınmadan ve soğumadan önce polen filtresinden geçiyor. orayı daha önce komple sökmüştüm yani filtre bir şekilde tıkandıysa hiç üflememesi lazım. sıcak veya soğuk farketmeksizin sadece hava içeri sirkülasyonu açıkken üflemesi lazım diye düşünüyorum..

neyse mesele çözülmüş ona bakmak lazım...

akillideli
31/03/2013, 22:24
polen filtresi çok saçma bence. çünkü hava ısınmadan ve soğumadan önce polen filtresinden geçiyor. orayı daha önce komple sökmüştüm yani filtre bir şekilde tıkandıysa hiç üflememesi lazım. sıcak veya soğuk farketmeksizin sadece hava içeri sirkülasyonu açıkken üflemesi lazım diye düşünüyorum..

neyse mesele çözülmüş ona bakmak lazım...

durum bana da saçma geldi, belkide kapakçıklardan biri sıkışmıştı o tekrar hareket etmeye başladı... ama şimdi inanılmaz üflüyor :) fazla açmamak gerek

arkadaşlar yardımlarınız için çok teşekkür ederim, bu forumda punto ile ilgii her sorunumda çözüm buluyorum

fluent
29/04/2013, 17:23
benimde aynı sorun vardı, su bitmeye yüz tutmuş, servise girdim radyatör sorunlu dediler ondan yapıyo dediler, sanayi de ustaya gösterdim devir daim pompası arızalanmış kesin dedi değiştirdi ve düzeldi ;)

celenlee
29/04/2013, 17:49
benimde aynı sorun vardı, su bitmeye yüz tutmuş, servise girdim radyatör sorunlu dediler ondan yapıyo dediler, sanayi de ustaya gösterdim devir daim pompası arızalanmış kesin dedi değiştirdi ve düzeldi ;)

Devir daimi kaçBIN'de değiştirdiniz?

fluent
29/04/2013, 23:53
Devir daimi kaçBIN'de değiştirdiniz?

170 bin, çatlamış öyle değiştirdim

kocsistem19
02/04/2014, 01:29
aracını çalıştırıyosun,

kontağı çevirdikten sonra 40sn geçmeden mono ve auto butonlarına basılı tutuyosun,

soför tarafı sıcaklığı gösteren değerlerde 3 den 1 e kadr geri sayım başlıyo, bırakmıyosun, geri sayım bitince sağ ve sol taraflarda 0 değerini görünce bırakıyosun, bu digital klimanın kendini yeniden kurmasını sağlıyor. bi süre konsoldan dız dız sesler geliyo yukarı aşşağı falan üflüyo, bitince kendiliğinden kapanıyor kalibrtasyon

tekrarlıyorum

1-motor çalıştır
2-mono ve auto ya basılı tut, geri sayım bitene kadar bekle
3-geri sayım bitip 0 ları görünce butonları bırak.
4-kalibrasyon başlar ve bi süre sonra kendiliğinden biter

------------------

kalibrasyon sonunda eğer sorun devam ediyorsa

1- öncam hava aktüvatörü (dışardan hava girişine izin veren flapları açıp kapatan servo motor)
2- hava sirkülasyon aktüvatörü arzalıdır. (soğuk ve sıcak hava karışımına izin veren flapları açan servo motor)

-----------------------------------------------------------

benim de havalandrma ile ilgili sıkıntım var, fan kapalıyken araç içeri dışardan hava alıyor, kontrol ettim, flapla actuator arasındaki plastik kırılmış sanırım, çok ters biyerde bırakın vida sökmeyi el yordamıyla zor kontrol ettim, konsolun komple inmesi gerekiyo heralde (benim araç bravo, stiloda çok kolay, puntoyu bilmiyorum). aktuvatörler çıkmacılarda karaborsaya düşmüş 200 civarı istiyorlarmış, yenisi ise 300 civarı.

kesin tanı için aracını arıza cihazına bağlattır servisde, fiatecuscan la çıkıyor herhangi bir sorun varsa. benim sorunun screenshotunu aşağı ekliyorum.
merhaba. 1.3 2004 model multijet aracım var.yaklaşık 2ay oldu alalı. İlk başlada bir sorun yoktu ancak kalorifer sol tarafta soğuk sağ tarafta sıcak üfleme problemi oluştu. belirttiğiniz kalibrasyonu yaptım.otomatik çalışmaya başlıyor ancak işlem ya bitmiyor yada ben yapamıyorum.Şu anda sol taraf değer yanıp sönüyor ayarı sabitleyemiyorum.
sebebi acaba ne olabilir.? Klimanın resetlenmesi gibi bir durum söz konusu mu.? Yardımlarınızı rica ederim

kocsistem19
02/04/2014, 19:17
Arkadaşlar merhaba
Bugün tekrar denwdim ancak maalesef sol taraftaki değer yanıp sönmeye devam ediyor

aliastam
07/04/2014, 08:21
Merhabalar,Önder Bey gibi bende Serkan Bey'in tavsiye ettiği kalibrasyonu yaptım.Fakat;aynen bendede sol ekrandaki derece yanıp sönmeye devam ediyor.Ne yaptıysam sabitleyemedim.Hem klimanın sorunu devam ediyor hemde bu sorun çıktı.Erhan Bey'e özel mesaj attım ama dönüş olmadı.Yardımcı olacak arkadaşlardan yardım bekliyoruz.Teşekkürler.

aliastam
08/04/2014, 11:45
Güncel.

kocsistem19
11/04/2014, 00:57
Merhaba,
Ustalardan halen bilgi bekliyorum.

aliastam
11/04/2014, 10:49
Aynen bende sorun halen devam etmektedir.

ERSL
14/04/2014, 11:53
merhaba arkadaşlar ;

bende de aynı problem mevcuttu. kalorifer klapesini hafta sonu Bursa da bir parçacıda buldum. sağ ve sol taraf olmak üzere iki tarafında parçası bu dediğim mağazada mevcut. size sadece bozulan eski parçayı çıkarıp yenisini takmak kalıyor. yeni parçayı taktığınızda birde klimanızı arkadaşın dediği gibi resetlerseniz klima ekranında derece işaretinin yanıp sönmesi de düzeliyor. bizzat denedim. bulduğum mağazanın linkini de paylaşıyorum. Satıcı arkadaş çok iyi niyetli düzgün bir esnaf.

GRANDE PUNTO KALORİFER KUTU KLAPESİ TAMİR TAKIMI SOL 77363877 - İlan ve alışverişte ilk adres sahibinden.com' da - 150361094 (https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-grande-punto-kalorifer-kutu-klapesi-tamir-takimi-77363876-150361094/detay/)

volkan1065
27/03/2016, 23:53
SOL TARAFsıcak sağ taraf soğuk ise klapelerdeki dişlilerin kırılmasından. Klima soğuk ufluyor yada calışmıyor ise diğer bir durumda resiztör arızandan kaynaklanabilir. Arkadaş polen filtresi değişince çalışıtğına göre rezistörün dibindeki kablo arızasından olabilir.

Yani şu işide biraz kaliteli yapsalar.

igny
10/04/2016, 12:49
Cevap yazan herkese teşekkürler sorun çözüldü arkadaşlar polen filtresinin kapağı tam oturmamış sorun bundanmış

Sent from my iPhone using