PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Boya Koruma Yaptıracak Olan var mı?

elbruz
21/08/2007, 12:40
Arkadaşlar ankarada boya bu aralar boya koruma yaptıracak olan var mı ortak hareket edip fikir alışverişinde bulunalım diye soruyorum...:help::melek:

elbruz
21/08/2007, 14:34
yaptıran yok galiba tek başıma yaptıracağım..

karakas_fiat
21/08/2007, 14:37
boya koruma yaptırmanı tavsiye etmem. aslı sadece arabayı pasta cila yapıyorlar

elbruz
21/08/2007, 14:43
bir kere yaptırdık bir kere yaptırınca yaptırmak gerekiyor deniyor her sene o yüzden bir de eğer sadece pasta cila yapyorlorsa ,bende baktım kulandıları malzemeye,kendim yapamam pata cilayı birde ondan..

microab
21/08/2007, 14:54

Desteksiz konuşmayalım.

@elbruz
Fiat bayileri de artık boya koruma olayına başladılar.Ankara da büyük servislerden birine giderek bu konuda fikir alabilirsin.

Müslüm yapmaya başlamış ise ona da danışabilirsin ..

elbruz
21/08/2007, 15:32
Desteksiz konuşmayalım.

@elbruz
Fiat bayileri de artık boya koruma olayına başladılar.Ankara da büyük servislerden birine giderek bu konuda fikir alabilirsin.

Müslüm yapmaya başlamış ise ona da danışabilirsin ..

sağol abi araştırıyorum boya korumayı üstün oto yapıyordu ben orda o tazr bir şeyler yaptırdım zaten bir sene öncede servis yapmıştı boya korumayı müslüm abiye sorduma ama ses çıkmadı,sonax kamapanyasını duydum bende siteden başka yaptıran olursa beraber yaptıralım diye bekliyorum soruyorum...

afozgen
21/08/2007, 16:53
Boya koruma yapıldıktan sonra bir kez de ücretsiz yapma taahhüdünde bulunan firmalar var. Araştırdığınızda göreceksiniz. Ayrıca yaptırdığınız işlemin fatura ve garanti belgesini mutlaka isteyiniz. Kolay gelsin

engin
22/08/2007, 12:17
arkadaşlar boya koruma dedikleri ciladan başka bişey değil geçen yıl yaptırdım artık kendim yapıyorum

elbruz
22/08/2007, 15:26
bildiğim kadarıyla boya koruma cila değil kulandıkları malzemeye baktım ciladan farklı sonax da kampanya varmış bu aysonu bitiyor bilmiyorum bir daha o fiyata bulabilirmiyiz o yüzden yaptıralım diyordum..

elbruz
14/09/2007, 17:00
boya koruma yaptıracağım araştırmaya devam ediyorum...

sonax aca ile konuştum 150 ytl 6 taksit yapacaklarını söylediler hem marka olsun sonax ın adı var ...

Halook!!!
14/09/2007, 17:16

Arkadaşımızın boya koruması yaptırmasını niye tavsiye etmiyorsunuz?Bunu anlayamadım.Kendi aracımada her sene boya koruma yaptırıyorum ben.Çok da yararı var.Kuş pisliklerine çam reçinelerine karşı arabanın boyası daha dayanıklı oluyor bir kere.Ayrıca arabanın üstünden su hemen akıp gidiyor ve arabaya çok hoş bir parlaklık veriyor.

@elbruz
Ben İzmirde kendi aracım Sonax boya koruma yaptırdım ve gayet memnunum.Sizede tavsiyem boya korumanızı Sonaxta yaptırmanız.Sonaxın size vermiş olduğu fiyat (150 YTL 6 taksit) bence çok makul bir fiyat.Yalnız unutmayınız ki boya koruma uygulaması her yıl tekrar edilmelidir...

elbruz
14/09/2007, 17:47
Arkadaşımızın boya koruması yaptırmasını niye tavsiye etmiyorsunuz?Bunu anlayamadım.Kendi aracımada her sene boya koruma yaptırıyorum ben.Çok da yararı var.Kuş pisliklerine çam reçinelerine karşı arabanın boyası daha dayanıklı oluyor bir kere.Ayrıca arabanın üstünden su hemen akıp gidiyor ve arabaya çok hoş bir parlaklık veriyor.

@elbruz
Ben İzmirde kendi aracım Sonax boya koruma yaptırdım ve gayet memnunum.Sizede tavsiyem boya korumanızı Sonaxta yaptırmanız.Sonaxın size vermiş olduğu fiyat (150 YTL 6 taksit) bence çok makul bir fiyat.Yalnız unutmayınız ki boya koruma uygulaması her yıl tekrar edilmelidir...

sağol kardeş sonax da kendine güveniyor yalnız bunun üç çeşiti varmış süreside one göre değişiyormuş altı aylık olan 150 ytl liyi iyi bakarak 8 9 aya çıkarabilirim birde 200 ytl olanı var birde bir sene olanı oda 230 250 galiba..ben bu fiyatları forumuda söyleyerek aldım.

boya korumanın kesinlikle faydası var özellikle koyu renk araçlarda benimde ikinci yaptırmam olacak bir seneyi geçti ama sonax a hiç yaptırmamıştım..

Halook!!!
14/09/2007, 17:54
sağol kardeş sonax da kendine güveniyor yalnız bunun üç çeşiti varmış süreside one göre değişiyormuş altı aylık olan 150 ytl liyi iyi bakarak 8 9 aya çıkarabilirim birde 200 ytl olanı var birde bir sene olanı oda 230 250 galiba..ben bu fiyatları forumuda söyleyerek aldım.

boya korumanın kesinlikle faydası var özellikle koyu renk araçlarda..

Benim bildiğim kadarıyla böyle çeşitleme olayı yok.Ama kesin konuşmayım tabi.Senin dediğin gibi 6 aylık olandan yaptırırsan ve iyi bakarsan aracına dediğin gibi 8-9 aya kadar çıkar onun süresi.Bu da sana yeter sanırım.Ben özellikle yaz başında yapıyorum ki boya koruma yeni olsun ve güneşe,kuş pisliğine,çam reçinesine daha iyi dayansın.Sende şimdi yaptırırsan ve Haziran başına kadar idare eder herhalde boya koruman.Haziran başında tekrar girersen eğer boya korumaya daha güzel olur ve sıcak yaz günlerinden boya koruman taze olacağı için daha iyi bir koruma sağlamış olursun bütün yaz...

elbruz
14/09/2007, 18:23
Benim bildiğim kadarıyla böyle çeşitleme olayı yok.Ama kesin konuşmayım tabi.Senin dediğin gibi 6 aylık olandan yaptırırsan ve iyi bakarsan aracına dediğin gibi 8-9 aya kadar çıkar onun süresi.Bu da sana yeter sanırım.Ben özellikle yaz başında yapıyorum ki boya koruma yeni olsun ve güneşe,kuş pisliğine,çam reçinesine daha iyi dayansın.Sende şimdi yaptırırsan ve Haziran başına kadar idare eder herhalde boya koruman.Haziran başında tekrar girersen eğer boya korumaya daha güzel olur ve sıcak yaz günlerinden boya koruman taze olacağı için daha iyi bir koruma sağlamış olursun bütün yaz...
evet sıcak yaz günlerinde ve kışında faydası oluyor önümüz kış benim bir sene geçti idare etti yani iyi baktım bir sene gitti hemen hemen..

misli1
14/09/2007, 18:27
Ben yılardır kendim yapıyorum, tek rakibim ZIEBRT

elbruz
17/09/2007, 00:29
biz yapamıyoruz kendimiz yapabilsek napalım şimdi olmo mu sonax mı daha iyi onu düşünüyorum fikri olan var mı..

multijet
17/09/2007, 00:47
Bizim fabrikanın 15 yıllık bekçisi oldu güvenlik görevlisi :)
boya koruma da bunun gibi. 40 yıllık cila oldu boya koruma. Tabii bu isim altına girdikten sonra kazığın boyutu da büyüdü. Boya koruma ile cila aslında aynı şey.
Yalnız alacağınız cilanın markası ve içeri çok önemli. Silikonsuz, teflon içerikli, nano teknoloji ile üretilmiş markalı ürünleri tercih etmeniz kanımca daha isabetli olacaktır. 3m, turtle wax, sonax marka ürünleri içeriğine bakarak rahatça ercih edebilirsiniz. Çok daha da ekonomik olacaktır...

doritoch
18/09/2007, 15:03
2 gün önce Ankara dikmen sonaxda 225 ytl e boya koruma+motor koruma yaptırdım.Şu an için memnunum.Uzun dönem sonuçlarını sonra anlatırım.

misafir3
18/09/2007, 19:36
bende yaptırmak ıstıyorumda palı gıbı geldı yaaa nasıl bunun ucuzu yokmu ne yapsan ates pahası bıtmıyo bu gp lerın derdıı

mizginn
28/10/2007, 14:16
Arkadaslar, baska bir forumda karsilastigim bir yaziyi sizinle paylasmak istiyorum. Yararli olacagini umitederim..

Arkadaşlar öncelikle pasta, cila ve boya korumayı birbirinden ayırmak lazım. Pasta denilen işlem genel olarak araç bir hasar gördükten ve boyandıktan sonra üzerinde kalan tozların alınması amacıyla yapılır. Bu işlem sırasında aracın boyasıda incelir. Hatta eğer verniksiz bir boya ise pasta işlemi sırasında aracın boyasının ne kadar aktığını görebilirsiniz. Kırmızı bir arabaya yapılan bu işlemde sanki kurban kesiyormuş hissine bile kapılabilirsiniz.

Pasta genel olarak yıkama sırasında oluşan ince fırça çiziklerinin alınması için az miktarda uygulanmalıdır. Bahsettiğim bu çizikler genel olarak güneş altında gördüğünüz dairesel kılcal çiziklerdir. Bu işlem yapıldıktan sonra araca cila işlemi uygulayabilirsiniz. Cila pasta sırasında matlaşan yüzeyin parlatılması amacıyla uygulanır. Genel olarak uzun süreli bir etkisi yoktur ve 3 ay kadar sonra yenilenmelidir. Boya koruma işlemi ise (gerçekten yapılan boya koruma cila değil) kullanılan malzemenin kalitesine bağlı olarak 1yıl-3 yıl arası aracın parlaklığını kaybetmemesini sağlar. Teflon içerikli boya malzemesi kullanılmasını öneririm.

Cila makinesinin alınıp uygulanması ise çok doğru uygulama değildir. Yapılan işlemin profesyonel olarak bu işi yapan bir yerde yaptırılmasının faydası var. Zira kendi kullandığınız makine ile bu kılcal çiziklerin artmasına yol açarsınız. İsteyen arkadaşlar makine ile cila yaptıktan sonra araçlarını görüntüsüne güneş altında bir baksınlar. Bu işlem için kullanılması gereken makina orbital makinası adı verilen cihazdır. Bu makina düşük devirde ve eliptik olarak döner ve el hareketini simule eder. Fakat el ile yapılmasından farkı her noktaya eşit ağırlık vermesidir. El ile yapıldığında parmaklarınızın basıncı farklı olacağından malzemeyi eşit miktarda yediremezsiniz. Böyle bir cihazın Türkiye de satılmamakla birlikte fiyatı Amerika da yaklaşık 600 dolardır.

Son olarak marketerden aldığınız boya koruma malzemeleri genel olarak wax(mum) içerikli olduklarından her yıkamada ve güneş altında aracın üzerinden akarlar . Bu yüzden kullanım ömürleri azdır ve 3 ayda bir tekrar yapılmaları gerekir.

--------------------------------------------------------------------------

Arkadaşlar öncelikle pasta ve cila ayrımını iyi yapın bu iki işlem birbirinden farklıdır. Nasıl rot ve balans ayrı işlemlerse pasta ve cila da ayrı işlemlerdir.

Araca durduk yerde parlasın diye pasta yapılmaz parlaması için cila yapılır. Pasta işlemi daha önce de belirttiğim gibi boya işlemi sonrasında veya kılcal çiziklerin giderilmesi için yapılır. Çizik kavramına da açıklık getirilmesi gerekirse; eğer bir çizik tırnağınıza gelecek kadar hissediliyorsa bu çiziği hiç bir pasta kapatamaz. Ancak aracınız opak ise yani verniksiz boya ise pasta yaparken yüzeyden kopardığınız boyalar çiziğin için doldurur yani ince bir rötuş işlemi yapmış olursunuz. Fakat vernikli boyada siz aslında boyaya pasta yapmazsınız pasta yaptığınız yer aracın boyasının üstünde bulunan verniktir.

Nissanın kataloğunda pasta cila değil sadece cila yazması gerekir. Her yapılan pasta işlemi aracın verniğinden yada verniksiz boya ise boyasından inceltir.

Ben cila işlemini kendim yapmak istiyorum diyorsanız teflon içerikli boya koruma malzemelerini tercih etmenizi öneririm. Autowax ve ziebart tarafından kullanılan boya koruma malzemeleri wax içeriklidir ve verebildikleri garanti süreleri 1 yıl ile sınırlıdır. Bu işlem sırasında dikkat ederseniz aracın plastik kısımlarını kağıt bant ile kapatırlar bunun sebebi malzemenin yağ bazlı olmasıdır. Teflon içerikli malzemeler genelde su bazlıdır ve plastik kısımlarına sürseniz bile plastiğin boyasında henhangi bir hasar oluşturmazlar.

İstanbul ve Ankara da Dr. Vnyl ve Ankara da Toughseal firmaları teflon içerikli boya koruma malzemeleri kulaanıp 5 yıla kadar garanti veriyorlar.

------------------------------------------------------

Arkadaşlar kuş pisliğine karşı kimse garanti veremez, yok öyle bir şey. Ancak boya koruma yaptırırsanız size biraz daha zaman kazandırır. Boya koruma olmayan arabada kuş pisliği kuşun cinsine de bağlı olarak 24 saat içinde boyanızı yakar. Boya koruma yapılan bir arabada ise koruma malzemesinin kalitesine göre 5-6 gün kadar dayanır. Ziebart ta geçen ömür boyu garanti sadece reklamdır. her yıl 150 dolra verip yeniletilen bir sistemde ömür boyu garanti bir şey ifade etmez o olsa olsa bir yıl garanti demektir. Ayrıca bu garantinin kapsamı nedir? Kuş pisliği 1 yıl kalsa arabanın üzerinde bir şey olmayacak mı?

Ayrıca hem sonax hemde ziebart wax içerikli ürünler kullanırlar ve maks. koruma süreleri 7-8 aydır. Teflon içerikli ürünleri kullanmanızı tavsiye ederim.

Bu konudaki bilgilerime güvenebilirsiniz çünkü ben boya koruma malzemesi ithal eden ve uygulayan bir firmanın ortağıyım ve kim ne kullanıyor çok iyi biliyorum.

BB
01/11/2007, 00:43
Orhan; Beylikdüzü tarafına yolun düşerse burdaki Birmot'a uygun fiyata yaptırırız.

serus
10/11/2007, 12:41
Mizginn tarfından alıntı yapılan yazı bana aittir. Boya koruma ve cilanın aynı şey olduğunu iddia eden arkadaşlar hiç bir şey bilmeden ve araştırmadan ortaya atıyorlar, lütfen önce araştıralım sonra fikrimizi belirtelim. Boya koruma üzerine milyonlarca dolarlık araştırmalar sonucunda üretim yapılmaktadır.

serus
10/11/2007, 13:10
Arabasına boya koruma yaptırıp da memnun kalmayan arkadaşlar, sorun arabaya boya koruma yaptırmanız değil kime ve hangi malzemeyle yaptırdığınızdır. Maalesef konusunda uzman olmayan kişiler tarafından yanlış ya da yetersiz malzeme ile yapılan uygulamalar istenilen sonucu veremekte ve yanlış intibalar oluşmasına yol açmaktadır.