PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ELM 327 Modifiye Etme

alixxx
22/03/2013, 19:11
Bir ara yayınlayıp konuyu kaldırmıştım fakat birkaç arkadaşın ihtiyacı varmış. Tekrar anlatmaya çalışayım.

Merhabalar uzun zamandır ELM 327 cihazının nasıl modifikasyon yapılacağı soruluyordu bende bunu elimden geldiğince anlatayım dedim. ELM 327 cihazını modifiye etmemizin amacı normalde bulunması gereken 3 adet (Sar, Kırmızı, Yeşil) kabloların bulunmayışıdır (en azından bende yok). Umarım açıklayıcı olmuştur.
Şu kabloyu yapmaya çalışacağız.
https://b1303.hizliresim.com/17/q/lbmwq.jpg

Boardı sökmeden elimizde 2 adet biri çiftli olmak koşulu ile açma kapama düğmesi(On / Off / On Toggle anahtar), havya, lehim, tornavida, matkap (elm cihazının plastiğinin kenarlarından delmek için fakat siz ben havyayla delerim derseniz onu bilemem) bir miktar da ince kablo (zil teli gibi bir kablo işinizi görecektir)’yu tedarik etmeniz gerekiyor. Bu malzemeleri ayarladıktan sonra gelelim cihazı sökmeye.
Benim kullandığım anahtarlardan birisi çiftli biriside tekli. Teklinin fotoğrafı aşağıda. Bu anahtarın bide çiftlisi oluyor piyasada kolaylıkla bulunabilir.

https://b1303.hizliresim.com/17/q/lbmy8.jpg

Öncelikle ELM 327 cihazının üzerindeki etiketi kaldırıyoruz ve altındaki toplam dört adet vidayı söküyoruz ve plastik parçaları birbirinden ayırıyoruz. Boardın olduğu kısım görüyoruz.

Daha sonra Elm 327 cihazının soketine bağlı olan kabloların yanlarına baktığımızda plastik parçanın üzerinde rakamlar yazar. Bizim için gerekli olanlar 6, 7 ve 14. Pinlerdir. (Adapter cable 3 yazan kabloyu elde etmek amacı ile bu pinler gerekli).
Öncelikle 6. Pini buluyoruz ve bu pin üzerindeki kabloyu sökerek çiftli dediğim anahtarın (On / Off / On 6 Ayak Toggle)ortasında bulunan pine lehimliyoruz. Daha sonra 6. Ve 1. Pine birer adet kablo lehimliyoruz. Bu kabloların diğer uçlarını ise anahtarın(On / Off / On 6 Ayak Toggle) ortasına lehimlediğimiz kablonun sağındaki ve solundaki pinlere lehimliyoruz.
Daha sonra 7. Pini buluyor ve söküyoruz. Anahtarın diğer boş kalan orta pinine lehimliyoruz. Soketin boş kalan 7. Ve 12. Pinine birer kablo lehimleyerek kabloların diğer uçlarını anahtarda (On / Off / On 6 Ayak Toggle) 7. Pinden çıkarıp lehimlediğimiz kablonun sağına ve soluna lehimliyoruz fakat burada dikkat etmemiş gereken bir nokta var. Oda anahtara ilk 6. Kabloyu çıkarıp lehimlediğimiz sıra ile aynı şekilde 7. Ve 12. Pinleri lehimlemeliyiz. Yani 6. Pinden söktüğümüz kabloyu anahtarda hangi tarafa lehimledi isek 7. Pinden çıkan Kabloyuda o tarafa lehimlemeliyiz (Anlatmaya çalıştığımı aşağıda çizdim).
https://b1303.hizliresim.com/17/q/lbmzs.jpg

Son olarak sıra geldi 14. Kablonun ayarlanmasına. 14. Kabloyu söküp aldıpımız tekli toggle anahtarın orta pinine lehimliyoruz. Daha sonra 14. Pine ve 9. Pine birer kablo lehimliyoruz ve bu kabloların diğer uçlarını anahtarın boş kalan pinlerine lehimliyoruz.

https://b1303.hizliresim.com/17/q/lbn16.jpg

Şimdi sıra geldi düğmeleri nereye koyacağımıza. Ben kutu üzerinde uygun bulduğum(içeride devre elemanlarının olmadığı 2 yer buldum ben) 2 yere matkap ile anahtarların girebileceği 2 delik açtım ve anahtarları buralara yerleştirdim.
Umarım anlatabilmiştirim.
İnternetten bulduğum bir foto aşağıda. Arkadaş başka bir araç için tek anahtar kullanmış fakat biz mecbur 2 anahtar kullanmalıyız.
https://b1303.hizliresim.com/17/q/lbn2k.jpg

En son kapağını kapatıp vidalarını sıkıyoruz ve etiketini yapıştırdığımızda ELM cihazımız hazır.
Anahtarlar bir konumda iken arabanın belli kısımlarına bağlanırken (motor gibi) diğer konumda iken farklı kısımlarına (body computer, cproxy gibi) bağlanabilirsiniz.

Buda benim yaptığım ELM 327 cihazı. Butonları sağlı sollu koydum ben.
https://b1303.hizliresim.com/17/q/lbn79.jpg

halils2
22/03/2013, 20:34
emeğinize sağlık teşekkürler.

alixxx
22/03/2013, 22:48
emeğinize sağlık teşekkürler.

Rica ederim elimden gelen yardımı yaparım. Kapım herkese açık.

OzzY
23/03/2013, 01:26
bu modifiye araca göremi değişiyor? eski kasa focusta GEMi okuyup yazabilmek içinde benzer bir modifiye gerekiyor ancak yapılan işlem 3-6 arası ve 11-14 arası

alixxx
23/03/2013, 01:29
bu modifiye araca göremi değişiyor? eski kasa focusta GEMi okuyup yazabilmek içinde benzer bir modifiye gerekiyor ancak yapılan işlem 3-6 arası ve 11-14 arası
Valla Ozan diğer araçları bilmiyorum hiç araştırmadım açıkçası fakat bizim araçlara göre böyle olması gerekiyor. Araştırayım istiyorsan diyecektim ama sen biliyormuşsun zaten :)

OzzY
23/03/2013, 01:38
Valla Ozan diğer araçları bilmiyorum hiç araştırmadım açıkçası fakat bizim araçlara göre böyle olması gerekiyor. Araştırayım istiyorsan diyecektim ama sen biliyormuşsun zaten :)

bilgi değil tahminim bu elm327 bazı araçlarda kullanılan standart protokol ancak bazı kabloların yeri değişerek farklı özelliklerde yerleri okuyup yazabiliyor aynı chip ile önemli olan bilgisayar tarafındaki yazılım tabi.

mesela standart elm327 ile focusta gösterge paneliyle ilgili özellikler açılabiliyor temel olarak, modifiye edince ise GEMe bağlı, harekete geçince kapıların otomatik kilitlenmesi gibi.

Ziyaretci035
23/03/2013, 01:39
bilgi değil tahminim bu elm327 bazı araçlarda kullanılan standart protokol ancak bazı kabloların yeri değişerek farklı özelliklerde yerleri okuyup yazabiliyor aynı chip ile önemli olan bilgisayar tarafındaki yazılım tabi.

mesela standart elm327 ile focusta gösterge paneliyle ilgili özellikler açılabiliyor temel olarak, modifiye edince ise GEMe bağlı, harekete geçince kapıların otomatik kilitlenmesi gibi.

ELM yi boşver Ford için IDS verelim :D

alixxx
23/03/2013, 01:43

Evet dediğin doğru Ozan şimdi araştırdım bir forumda böyle bir konu var focuslarda değiştireceğin pinler farklı.

OzzY
23/03/2013, 01:43
ELM yi boşver Ford için IDS verelim :D

Pahalidir o :D bide online kullanilabiliyormu? Bugün servise gittim güncellemeleri yapın dedim sorun yoksa gerek yok diyorlar :D sorun söyledim yine olmaz diyor adamlar resmen tirsiyor ya :D

OzzY
23/03/2013, 01:44
Evet dediğin doğru Ozan şimdi araştırdım bir forumda böyle bir konu var focuslarda değiştireceğin pinler farklı.

Fordclubtr :D ordan görüp yaptım zaten :D onlarda İngiliz forumundan gormuş onlarda Ruslar'dan :D :D

Ziyaretci035
23/03/2013, 01:46
Pahalidir o :D bide online kullanilabiliyormu? Bugün servise gittim güncellemeleri yapın dedim sorun yoksa gerek yok diyorlar :D sorun söyledim yine olmaz diyor adamlar resmen tirsiyor ya :D

Orijinal IDS cihazı bile modül programlama bölümünde ECU uçurabiliyor. Bizzat başıma geldi :D Biz klonlarla takılıyoruz tabi :D

OzzY
23/03/2013, 01:47
Orijinal IDS cihazı bile modül programlama bölümünde ECU uçurabiliyor. Bizzat başıma geldi :D Biz klonlarla takılıyoruz tabi :D

Ozaman servisi ikna çalısmalarına devam :D bi ara bakmıştım 100-200dolar filandi ebayda.

alixxx
23/03/2013, 01:51
Ozaman servisi ikna çalısmalarına devam :D bi ara bakmıştım 100-200dolar filandi ebayda.
Benim işimi görsünde klon mılon ne olursa olsun :) Benim ELM cihazı benim ve taaaa Elazığdaki Fatih beyin işini gördü ya daha ne olsun :) Umarım bu anlatımda birçok arkadaşımın işini görür. Yapamayan olursa bana göndersin yapar gönderirim ben :)

Ziyaretci035
23/03/2013, 01:59

200$ lık cihazda modül programlama yok.

Ziyaretçi049
23/03/2013, 08:16
Paylaşımların çok yararlı ve karşılık beklemeden yapıyorsun hepsini, çok teşekkürler Ali bey :)

alixxx
23/03/2013, 10:35
Paylaşımların çok yararlı ve karşılık beklemeden yapıyorsun hepsini, çok teşekkürler Ali bey :)

Biraz faydam dokunuyorsa ne mutlu bana :) Bu forum paylaşım için var. Bende amacına uygun hareket ediyorum ve bazı insanlar 5 dklık işi devlet sırrıymış gibi anlatıyorlar ya ona çok sinir oluyorum açıkçası :)

volume23
23/03/2013, 12:04
Tebrik ederim üstat yapıp paylaştığın içinde teşekkürler.

Ziyaretci035
23/03/2013, 12:45
Biraz faydam dokunuyorsa ne mutlu bana :) Bu forum paylaşım için var. Bende amacına uygun hareket ediyorum ve bazı insanlar 5 dklık işi devlet sırrıymış gibi anlatıyorlar ya ona çok sinir oluyorum açıkçası :)

Kimmiş onlar?

Sony Ericsson Xperia Ray cihazından 2 ile gönderildi.

Ziyaretçi049
23/03/2013, 12:55

Forum'ların asıl amacıda budur zaten karşılık beklemeden paylaşım yapmak, bunu bilen insanların olması beni gerçekten çok mutlu ediyor :)

alixxx
23/03/2013, 16:49
Kimmiş onlar?

O, bu ya da şu kişi demedimki ben bu forumdan birisi de demedim ki neden takıldınız İlker bey ben sadece bu foruma üye değilim birçok forumda paylaşımlarım oluyor ve bu konu benim, konum üzerinden tartışma yaratılmasını istemiyorum. Bu konuda bildiğiniz birşey varsa paylaşırsanız, beni ve diğer okuyanları aydınlatırsanız çok mutlu olurum :)

Ziyaretci035
23/03/2013, 17:24
O, bu ya da şu kişi demedimki ben bu forumdan birisi de demedim ki neden takıldınız İlker bey ben sadece bu foruma üye değilim birçok forumda paylaşımlarım oluyor ve bu konu benim, konum üzerinden tartışma yaratılmasını istemiyorum. Bu konuda bildiğiniz birşey varsa paylaşırsanız, beni ve diğer okuyanları aydınlatırsanız çok mutlu olurum :)

Konu senin, benim, sizin değil forumun. , Barış, Şakir yanımda, o terbiyesiz kimmiş merak ettik. Bizimle paylaşarak aydınlatırsanız seviniriz.

alixxx
23/03/2013, 21:59
Konu senin, benim, sizin değil forumun. , Barış, Şakir yanımda, o terbiyesiz kimmiş merak ettik. Bizimle paylaşarak aydınlatırsanız seviniriz.

Herkese selam söyleyin benden o halde ama tartışmaya gerek yok. Terbiyesiz kendini biliyordur ve terbiyesiz zaten terbiyesiz utansa zaten terbiyesizlik yapmaz değil mi :) Boşverelim bunları o yüzden.
Açmış olduğum bu konu hakkında bana ya da bu konuyu okuyan insanlara yararlı olabilecek, bu cihazı geliştirmeye yönelik bir fikriniz var mı ya da benim yanlış yaptığım anlatımımda eksik kalan biryer var mı onu söylerseniz gerçekten mutlu olurum ve teşekkür ederim size. İyi akşamlar diliyorum şimdiden :)

celenlee
22/04/2013, 10:20
Çok faydalı bir konu olmuş, teşekkürler.

Peki modifiye etmeden kullanabileceğimiz modeller satılmıyormu bu Hongkong'dan ürün yollayan sitelerde?
DealeXtreme - Cool Gadgets at the Right Price - DX Shipping Worldwide (https://dx.com)
ya da everbuying.com 'da?
Bilginiz var mı bu konuda?

alixxx
22/04/2013, 15:12
Çok faydalı bir konu olmuş, teşekkürler.

Peki modifiye etmeden kullanabileceğimiz modeller satılmıyormu bu Hongkong'dan ürün yollayan sitelerde?
DealeXtreme - Cool Gadgets at the Right Price - DX Shipping Worldwide (https://dx.com)
ya da everbuying.com 'da?
Bilginiz var mı bu konuda?
Furkan bey ELM 327 cihazının adaptörleri var her biri aracın farklı bir bölümüne bağlanmanızı sağlıyor. Bu adaptörler elinizde var ise modifiye etmenize gerek yok fakat adaptörler yok ise modifiye etmez iseniz motor ve elektrikli direksiyon dışında bir yere bağlanamazsınız. Modifiyenin amacı o adaptörlerin işlevini yerine getirmektir.

juanito
21/02/2014, 21:08
Hocam bendeki elm 1.5 bluetooth lu bunu nasıl modifiye edebilirim hız sabitlemeyi açmak için yada olmaz ise alıp en basit şekilde modifiye edebileceğim daha önce kullanmış olduğunuz herhangi bir elm cihazı satın alabileceğim bir link verebilir misiniz

alixxx
21/02/2014, 21:15
Hocam bendeki elm 1.5 bluetooth lu bunu nasıl modifiye edebilirim hız sabitlemeyi açmak için yada olmaz ise alıp en basit şekilde modifiye edebileceğim daha önce kullanmış olduğunuz herhangi bir elm cihazı satın alabileceğim bir link verebilir misiniz

Mehmet bey diğer konuda da yazdım sizin bluetoothlu elm de araca bağlanan bir soket var siyah bir ucu eğri kısım. Onun arka tarafına bakarsanız 1 den 16 ya kadar rakamlar vardır. Pinlerin yanında onlara bakarak benim konuda anlattığım şekilde yapacaksınız. O kısmın fotoğrafını çekip paylaşabilir misiniz? Beyaz kabloların çıkıp sokete bağlandığı kısmın ama hem birkaç açıdan çekin hem de sayılar belli olsun size yardım etmeye çalışayım :)

juanito
21/02/2014, 21:25
Hocam resimler net değilse tekrar çekerim yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim

alixxx
21/02/2014, 21:33
Hocam resimler net değilse tekrar çekerim yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim

Mehmet bey sistem aynı işte soketin arkasında rakamlar var dikkat etti iseniz ilk mesajımda nasıl yaptığımı anlattım siz önce 6-7 ve 14. pinlere dikkat edin tek tek sökün mesela önce 6. pini sökün ve 6. pine yeni bbir kablo lehimleyin. Sonra 1. pine bir boş bir kablo lehimleyin bu kabloları anahtarın iki ucuna lehimleyin en son olarakta 6. pinden söktüğünüz ELM den gelen kabloyu anahtarın ortadaki boş ucuna lehimleyin. Bu pinlerle işiniz bitti sonra 7. ve 14. pinler için aynı işlemleri uygulayın. İlk mesajımda hangi pinlere kablo lehimleneceği var.

juanito
21/02/2014, 21:36
Çok teşekkürler hocam bluetooth lu olunca farklı olur diye düşündüm yarın bunu deneyeyim yapamazsak sizi tekrar rahatsız edeceğiz gibi görünüyor. Sağolun

alixxx
21/02/2014, 21:37
Çok teşekkürler hocam bluetooth lu olunca farklı olur diye düşündüm yarın bunu deneyeyim yapamazsak sizi tekrar rahatsız edeceğiz gibi görünüyor. Sağolun

Yok ne rahatsızlığı elimden ne geliyorsa yardım ederim :) Kolay gelsin şimdiden :)

gececiyiz35
28/02/2014, 11:20
Üstadım bende aynı şekilde elm327 cihazımı modifiye ettim lakin ettikten sonra ne oluyor 2 girişli anahtar açıkken ne olur kapalıyken ne olur. sonra o tekli açıkken ne oluyor kapalıyken ne oluyor. Turbo basıncı vs yi scanmaster kullanarak mı göreceğiz ? diğer ikazları uyarı ve arıza lambalarını fiat ecu scan ile mi temizleyecegız detaylı bi bilgi verebilirmisinz ?

aozalatur
28/02/2014, 15:52
hayırlı bişey bellide.. ben anlamadım ne işe yarar bu alet :)))

gececiyiz35
28/02/2014, 22:54
Bişey daha sormak istiyorum dyno test verilerini bu cihazın programı sayesinde hp ve tork cinsinde bi belirleme yapabiliyormuyuz ?

RecepK
01/03/2014, 01:40
Elm 327 ile hp ve tork u gorebilirsiniz fakat olumlu sonuc vermez net degerleri alamazsiniz bu cihazi sadece boost ve ariza tespit cihazi olarak kullanmak daha olumlu sonuclar ortaya koyar... dyno test i 30-40 bin tl degerindeki dinamometreler bile ufak tefek yanilma paylari ile cikariyor hatta uygun devirlerde cevrilmezse sacma sapan sonuclar veriyor... Buna dayali olarak elm327 den bu tarz bir is beklemek bayagi ucuk oluyor kisaca denedim ve olumlu bir sonuca ulasmadim ama sadece basinc kontrolu yaparim ariza kodu okur silerim derseniz gayet yeterli bir alet ;)

GT-S5660 cihazımdan 2 ile gönderildi

gececiyiz35
01/03/2014, 02:02
Pekala bu okuma işlemini hangi program ile yapmalıyız scanmaster elm mi ?

gececiyiz35
01/03/2014, 17:11
resimdeki şekle göre birebir bende elm mi modifiye ettim fakat sadece motor bölümünü okuya biliyor diğer bolume geçince bağlanamıyorum.

hadesksk
11/03/2014, 16:08
Üstadım bende aynı şekilde elm327 cihazımı modifiye ettim lakin ettikten sonra ne oluyor 2 girişli anahtar açıkken ne olur kapalıyken ne olur. sonra o tekli açıkken ne oluyor kapalıyken ne oluyor. Turbo basıncı vs yi scanmaster kullanarak mı göreceğiz ? diğer ikazları uyarı ve arıza lambalarını fiat ecu scan ile mi temizleyecegız detaylı bi bilgi verebilirmisinz ?

Aynı soruyu bende sormak istiyorum konuyuda güncelliyelim.

klavikula
11/03/2014, 20:32
normal modda motora anahları diğer moda alıp body comp. airbag gibi bölümlere girilebilir . ki cruise v.s. activasyonu için anahtarlı kısım kullanılır .
Motora sıkıntısız bağlanıp diğer kısımlara doğru şekilde modifiyeye rağmen bağlanamayan arkadaşlar faulty elm diye google aratıp konuları incelerse sonuç alabilir bir direnç iptali gerekiyor onuda cihazdan cihaza yeri değiştiği için tarif edemem ben şahsen. değişik programlar var denemesi bedava multiecuscan en popülerlerindendir . tabiki full sürüm olmalı yoksa herşeye izin vermez onuda google efendiye sorarsanız cevap verir . Yanlış anlaşılmasın yardımcı olmak isteriz/isterim ama ilk önce forumda açılmış benzerikonuları sonra google kullanıp ne ne için ayrıntılı araştırın yoksa uygulama yaparken sıkıntı yaşar belkide zarar verebilirsiniz . basit şeyler için ihtiyacınız yoksa kolayca bir usta veya servisten faydalanabilirsiniz bir söz vardır bozuk değilse tamir etme merak gidermek için bu işlere girişirseniz sıkıntı yaşadığınızda yardımcı olamayabiliriz kolay gelsin umarım yardımı olur.

celenlee
03/04/2014, 18:02
Yok ne rahatsızlığı elimden ne geliyorsa yardım ederim :) Kolay gelsin şimdiden :)

Selamlar abi,

Şahin'e aldığımız WİFİ ELM cihazı geldi.
Wİfisinde sorun yok ancak "interface not found" uyarısı verdi.

Ben de 2. step olarak cihazı açtım ve malum 121Ohm luk direnci kırıdm.

Ancak hala aynı hatayı veriyor. Acaba yapmamız gereken başka bir işlem var mı? Vaktin olur da fotoyu incelersen çok memnun oluruz.

https://forum.grandepuntotr.com/attachment.php?attachmentid=28800&stc=1&d=1396537298

https://forum.grandepuntotr.com/attachment.php?attachmentid=28801&stc=1&d=1396537319

alixxx
12/07/2014, 15:14
Güncel...

KG777
19/08/2014, 09:04
Arkadaşlar, bende bu cihazdan aldım fakat masaüstü bilgisayarda aleti tanıdı , dizüstünde tanıtamadım bir türlü. Yapmam gereken nedir yardımcı olabilir misiniz?

İkiside win7 pro

webcakali
01/03/2015, 21:33
merhaba bunu linea için yapabilirmiyiz acaba başarılı bir çalışma olmuş çok araştırdım sizin gibi anlatan uğraşan birine denk gelmedim :)

halils2
02/03/2015, 00:44
Modifiye ettikten sonra tüm fiatlarda kullanabilirsiniz, linea için ayrı bir modifiyeye gerek yok, hatta modifiye etmesenizde lineada kullabilirsiniz.

webcakali
02/03/2015, 22:05
bende ki cihaz linea da sadece motorla ilgili bölüme bağlanıyor. Bu işlemi yapsam diğer bölümlere de bağlanabilir miyim.

halils2
02/03/2015, 22:13
bende ki cihaz linea da sadece motorla ilgili bölüme bağlanıyor. Bu işlemi yapsam diğer bölümlere de bağlanabilir miyim.

Bende de linea var ve cihazda mod lu, bu haliyle abs ünitesi hariç her yere bağlanıyor. Abs ünitesi için 1 nolu diye geçen kablonun da bağlantısı gerekli, modifiye 2 3 nolu kabloların.

Ama şöyle bir şey var, aynı bağlantı kablosu pozisyonunda tüm bölümlere bağlanıyor sizde sadece motora bağlanması tuhaf, yani bu haliyle diğer yerlere de bağlanmalı

webcakali
02/03/2015, 22:40
ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim ama yeni aldım cihazı netten baya merak sardım airbag arızası veriyo aracım motor haricinde işlem yapamıyorum bağlanamıyorum nasıl bir işlem yapmam lazım

halils2
02/03/2015, 23:07
ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim ama yeni aldım cihazı netten baya merak sardım airbag arızası veriyo aracım motor haricinde işlem yapamıyorum bağlanamıyorum nasıl bir işlem yapmam lazım

Rica ederim. Konunun ilk mesajında gerekli tüm anlatımlar var, sadece sizde de airbag arızası verdiren bir direnç var onun alınması gerektiği belirtilmemiş, o da her elm de olmadığından sanırım. Elmnin içini açtığınızda sıralı bir soket göreceksiniz o soketin beyaz kısmın altında ya 4 5 ya da 5 6 pinleri arasında bir direnç var, o direnci ordan almanız gerek. ama elm modeline göre değişiklik olabiliyor. Benim aldığım bluetooth elm araçta tüm haberleşmeyi kesiyordu mesela, aynı şekilde şuan kullandığım elm de modifiyeden önce sorun çıkartmıştı.

mcosgun
12/06/2015, 21:26
Bende lineada sorun yaşıyorum forumda anlatıldığı gibi modifiyesini yaptım motor bölümünden başka hiçbiryere giremiyorum bahsi geçen direnç 04 nolu dirençmidir ?

mcosgun
12/06/2015, 21:28
Rica ederim. Konunun ilk mesajında gerekli tüm anlatımlar var, sadece sizde de airbag arızası verdiren bir direnç var onun alınması gerektiği belirtilmemiş, o da her elm de olmadığından sanırım. Elmnin içini açtığınızda sıralı bir soket göreceksiniz o soketin beyaz kısmın altında ya 4 5 ya da 5 6 pinleri arasında bir direnç var, o direnci ordan almanız gerek. ama elm modeline göre değişiklik olabiliyor. Benim aldığım bluetooth elm araçta tüm haberleşmeyi kesiyordu mesela, aynı şekilde şuan kullandığım elm de modifiyeden önce sorun çıkartmıştı.

Merhaba bahsettiğiniz direnç 04 nolu dirençmidir?

sulkoc
19/06/2015, 12:41
Bu elm cihazı anahtarsız olarak sadece fiatlar için nasıl modifiye etmemiz lazım?

fct1071
19/06/2015, 13:25
Ali bey, halil bey;
bu elm327 cihazının modifiyesizi ile cruise control'ü aktifleştirebilir miyim? araç 2009 1.3mj active

fct1071
19/06/2015, 13:26
benim değerleri okamak ya da hata silmek gibi bi ihtiyacım yok sadece montajını tamamladığım cc'yi aktifleştirsin yeter

halils2
19/06/2015, 15:39
Ali bey, halil bey;
bu elm327 cihazının modifiyesizi ile cruise control'ü aktifleştirebilir miyim? araç 2009 1.3mj active

Hayır, modifiye şart. Ali bunun hazır halini satıyor, bir görüşün isterseniz.

kemer
20/06/2015, 20:24
Selamu aleykum arkadaslar bu konuya ben de katılmak isterimde elm 327 cihazinin ne ise yaradını ogrenebilirmiyim

Afy
27/06/2015, 16:38
Bu güzel paylaşım için teşekkürler.
Ben elm327 bluetooth v1.5 cihazına uyguladım. Ancak araca bağlanma da sıkıntı yaşıyorum. Program registered. "unreliable communication" hatası veriyor. Yardımcı olabilir misiniz
@ali @halils2

Afy
27/06/2015, 16:44
Hayır, modifiye şart. Ali bunun hazır halini satıyor, bir görüşün isterseniz.
Merhaba halil hocam, cihaza modifiye yaptım ama bağlanamıyorum aracı tanımıyor. Yardımcı olabilir misiniz

dermen
31/08/2015, 22:22
İyi akşamlar arkadaşla Bu ELM327 aldım Aracın sadece motor kısmına bağlanabiliyorum. Şimdi benim aldığım cihaz Kırmızı board olan modelden bunda yapılması gerekn modifiyede İlk mesajda anlatıldığı gibi mi yoksa farklı bir modifiye şekli mi var bu arada direnç alma meseleside kafamı karıştırdı bende ki cihazın 5 ve 6. pinlerinin altında kalan direnç R17 şaştım kaldım farklı farklı şeyler okuyorum. Ne yapmak lazım bi el atsaydınız iyiydi... Saygılarımla teşekkürler şimdiden...

Afy
01/09/2015, 11:22
@dermen mrb, aldığınız cihaz bluetoothlu mu kablolu mu? Boardun resmini çekip atarmısın buraya ona göre yorum yapalım

dermen
01/09/2015, 17:10
Merhaba @Afy İlgine teşekkür ederim. İşlem tamamdır. Alixx arkadaşın anlatımında ki gibi modifiye işlemini tamamladıktan sonra R04 Devresini yerinden aldık ve bağlantı sağlandı. Oradan da CC aktifleştirip test sürüşümüzü gerçekleştirdik. Herkesin eline emeğine sağlık Teşekkürler...

tnrsahin
18/03/2017, 23:17
Iyi gunler
Ben blutooth elm327 cihazi aldim. Cihazla cep telefonundan tourqe programina baglaniyorum problem yok. Fakat algaobd programiyla arabanin bilgilerini alamiyorum. Arabam 2007 gp 1.3 mjet 75 bg.
Yardimlarinizi bekliyorum. Iyi calismalar.

Gemlikforum
22/10/2017, 00:45
merhaba
konuyu hortlatmış olucam kusura bakmayın

aliexpressden modifiye edilmiş bir cihaz aldım bu cihazı tekrar modifiye etmeme gerek varmı sizlerin anlattığı durumda cift anahtar kullanılmıs benım aldığım cihaz tek anahtarlı

aldığım cihaz bu

https://tr.aliexpress.com/item/ELM327-USB-V1-5-modified-for-Ford-ELMconfig-CH340-25K80-chip-HS-CAN-MS-CAN/32761065127.html?spm=2114.49010108.5.4.o4qXUr&&scm=1007.12783.72505.0
yada bu konuda bana yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim

Ahmetanik1
20/02/2018, 23:26
Ali t abi eline koluna sağlık 05317672418 bana burdan ulaşa bilirmisiniz

djclup
12/03/2018, 09:43
Merhaba arkadaşlar ben bu elm 327 cihazını yeni aldım fakat içindeki board resimdekinden farklı çıktı herhangi bir direnç sökme işlemi yapmam gerekirmi?https://i.hizliresim.com/0EArRR.jpg

emre299
30/03/2020, 02:52
Ali Bey'in anlattığı ilk mesajdaki tüm resimle silinmiş, tekrar yükleyebilirler mi mod arkadaslar mümkünse? (modifiye yapacağım ama resım olmayınca anlaması zor)

ahmetcayirli
13/08/2020, 22:26
merhaba arkadaşlar modiye yapılan elm nin güncel fotolarını atabilecek biri varmı foruma

Fatma faruk1414
01/03/2021, 17:44
Bir ara yayınlayıp konuyu kaldırmıştım fakat birkaç arkadaşın ihtiyacı varmış. Tekrar anlatmaya çalışayım.

Merhabalar uzun zamandır ELM 327 cihazının nasıl modifikasyon yapılacağı soruluyordu bende bunu elimden geldiğince anlatayım dedim. ELM 327 cihazını modifiye etmemizin amacı normalde bulunması gereken 3 adet (Sar, Kırmızı, Yeşil) kabloların bulunmayışıdır (en azından bende yok). Umarım açıklayıcı olmuştur.

Boardı sökmeden elimizde 2 adet biri çiftli olmak koşulu ile açma kapama düğmesi(On / Off / On Toggle anahtar), havya, lehim, tornavida, matkap (elm cihazının plastiğinin kenarlarından delmek için fakat siz ben havyayla delerim derseniz onu bilemem) bir miktar da ince kablo (zil teli gibi bir kablo işinizi görecektir)’yu tedarik etmeniz gerekiyor. Bu malzemeleri ayarladıktan sonra gelelim cihazı sökmeye.
Benim kullandığım anahtarlardan birisi çiftli biriside tekli. Teklinin fotoğrafı aşağıda. Bu anahtarın bide çiftlisi oluyor piyasada kolaylıkla bulunabilir.

Öncelikle ELM 327 cihazının üzerindeki etiketi kaldırıyoruz ve altındaki toplam dört adet vidayı söküyoruz ve plastik parçaları birbirinden ayırıyoruz. Boardın olduğu kısım görüyoruz.

Daha sonra Elm 327 cihazının soketine bağlı olan kabloların yanlarına baktığımızda plastik parçanın üzerinde rakamlar yazar. Bizim için gerekli olanlar 6, 7 ve 14. Pinlerdir. (Adapter cable 3 yazan kabloyu elde etmek amacı ile bu pinler gerekli).
Öncelikle 6. Pini buluyoruz ve bu pin üzerindeki kabloyu sökerek çiftli dediğim anahtarın (On / Off / On 6 Ayak Toggle)ortasında bulunan pine lehimliyoruz. Daha sonra 6. Ve 1. Pine birer adet kablo lehimliyoruz. Bu kabloların diğer uçlarını ise anahtarın(On / Off / On 6 Ayak Toggle) ortasına lehimlediğimiz kablonun sağındaki ve solundaki pinlere lehimliyoruz.
Daha sonra 7. Pini buluyor ve söküyoruz. Anahtarın diğer boş kalan orta pinine lehimliyoruz. Soketin boş kalan 7. Ve 12. Pinine birer kablo lehimleyerek kabloların diğer uçlarını anahtarda (On / Off / On 6 Ayak Toggle) 7. Pinden çıkarıp lehimlediğimiz kablonun sağına ve soluna lehimliyoruz fakat burada dikkat etmemiş gereken bir nokta var. Oda anahtara ilk 6. Kabloyu çıkarıp lehimlediğimiz sıra ile aynı şekilde 7. Ve 12. Pinleri lehimlemeliyiz. Yani 6. Pinden söktüğümüz kabloyu anahtarda hangi tarafa lehimledi isek 7. Pinden çıkan Kabloyuda o tarafa lehimlemeliyiz (Anlatmaya çalıştığımı aşağıda çizdim).

Son olarak sıra geldi 14. Kablonun ayarlanmasına. 14. Kabloyu söküp aldıpımız tekli toggle anahtarın orta pinine lehimliyoruz. Daha sonra 14. Pine ve 9. Pine birer kablo lehimliyoruz ve bu kabloların diğer uçlarını anahtarın boş kalan pinlerine lehimliyoruz.

Şimdi sıra geldi düğmeleri nereye koyacağımıza. Ben kutu üzerinde uygun bulduğum(içeride devre elemanlarının olmadığı 2 yer buldum ben) 2 yere matkap ile anahtarların girebileceği 2 delik açtım ve anahtarları buralara yerleştirdim.
İnternetten bulduğum bir foto aşağıda. Arkadaş başka bir araç için tek anahtar kullanmış fakat biz mecbur 2 anahtar kullanmalıyız.

En son kapağını kapatıp vidalarını sıkıyoruz ve etiketini yapıştırdığımızda ELM cihazımız hazır.
Anahtarlar bir konumda iken arabanın belli kısımlarına bağlanırken (motor gibi) diğer konumda iken farklı kısımlarına (body computer, cproxy gibi) bağlanabilirsiniz.

Selam ustam resimler gorunmuyor yardımcı olabılırmısın benım pınlerde numara yazmıyor

Fatma faruk1414
01/03/2021, 17:47
Selam ustam resimler gorunmuyor yardımcı olabılırmısın benım pınlerde numara yazmıyor

Selam ustam resımler gorunmuyor bırde benım pınlerde numara yazmıyor nasıl yapacam yardımcı olurmusun. Tel. 5366621396

alixxx
01/03/2021, 18:13
Resimleri yüklemiştim ama zamanla siliniyot demek ki. Bilgisayarımda kaldı o da memlekette elimde yok ama gene bakarım. Soketin içinde ya da arkasında yazar pinler.

RMX2170 cihazımdan gönderildi

makmak
18/03/2022, 23:38
Merhabalar Ali bey bir sorum olacaktı,
Benim elm327 v1.5 swicthli cihaz ford içinmiş bu bunu fiat çevirmem için anlattıklarını yapsam yeterli olur mu siz direk fiat için olanın üzerinde değişiklikler yapmışsınız o yüzden soruyorum.
Elinize sağlık bu arada

alixxx
18/03/2022, 23:39
Merhabalar Ali bey bir sorum olacaktı,
Benim elm327 v1.5 swicthli cihaz ford içinmiş bu bunu fiat çevirmem için anlattıklarını yapsam yeterli olur mu siz direk fiat için olanın üzerinde değişiklikler yapmışsınız o yüzden soruyorum.
Elinize sağlık bu aradaDirenci koparıp anahtarlamayı yaparsanız çalışır problem olmaz

RMX2170 cihazımdan gönderildi

makmak
18/03/2022, 23:42
İlk işim oydu açıkcası :)
şimdi deniyorum teşekkürler...