PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Multijet çok fazla yakıyor, sorun nedir?

siyahpundo
22/03/2013, 16:41
Herkese Merhaba, siyah puntomuz ile aranıza yeni katıldık :) 2. el henüz 2 haftalık yeni aldığım ilk arabam olmuş olan 2007 model 1,3 multijet puntom (118.000km) hakkında bir sorunum/sorum var. Forumu takip ederek birşeyler öğrenmeye başladık lakin otomobil ve bakımı konusunda çok tecrübeli değiliz ne de olsa ilk arabamız :) Acaba çok mu yakıyor acaba bir yerde bir sorun mu var diye meraklandık. Şöyle anlatayım özetle; yakıt uyarı lambası yanar yanmaz 40tl'lik mazotla 127 km yaptık ve ikaz ışığı yandı. Sizce de fazla değil mi bu? ya da norma mi? şehiriçinde kullanıyoruz...

erenemre
22/03/2013, 16:49
evet banada biraz fazla geldi ben 55 tl lik mazot aldım 160 km yaptım şuana kadar halende ışığın yanmasına enaz 50km daha rahat gider çünkü ışık 7 lt kalınca yanıyor seninde 40 tl ile enaz 155-160 km yapman gerekirdir düşünüyorum tabi kullanıma bağlı ama en önemli şey bakım aracının hava filtresi temizmi daha sonra yağ ve yağ filtesi çok önemli ayrıca vites değişimlerinde 3000 deviri geçirme en uygun aralık 2500 dir ayrıca lastiklerin inik olmasıda yakıtı çok etkiler 29 civarı uygundur punto lar için bu söylediklerimi bir bakın olmaz ise arkadaşlar yardımcı olurlar.

BeCkS
22/03/2013, 16:50
böle yakıt ölçmek yanıltır seni tavsiyem deponu full le 100 km yap tekrar aynı istasyon aynı pompodan full le o zaman yakıtının gerçek değeri çıkar...

emrgnc
22/03/2013, 17:17
böle yakıt ölçmek yanıltır seni tavsiyem deponu full le 100 km yap tekrar aynı istasyon aynı pompodan full le o zaman yakıtının gerçek değeri çıkar...

+1

uurknkc
22/03/2013, 17:22

Katiliyorum. Hatta full depoyu bitirerek denersen daha saglikli olur

serdareren
22/03/2013, 17:32
Bende 75 lik 2006 model punto var ve geçen hafta depoyu fulledim.237 km yol yaptım.tamamı şehir içi ve trafikten dolayı bol bol dur kalk yaptım diyebilirim.Tekrar aynı pompadan fulledim ve 72 TL para ödedim.hesaplarıma göre km'de 310 kuruş yakmış.Millet benzinli araba ile yakıyor bu kadar hala anlamış değilim.

siyahpundo
22/03/2013, 17:34
Çok ama çok teşekkürler sevgili arkadaslar, dediğiniz gibi yapıp sonucu paylaşacağım. Bir de sorulu not ilave edeyim, serviste gösterirken inceleyen usta yaz mevsimi sonuna doğru turbonun değişmesi ve zincirin değişmesi iyi olur halledelim dediler. Bunlar da etkiler değil mi yakıtı ?

Ziyaretçi033
22/03/2013, 17:43
Herkese Merhaba, siyah puntomuz ile aranıza yeni katıldık :) 2. el henüz 2 haftalık yeni aldığım ilk arabam olmuş olan 2007 model 1,3 multijet puntom (118.000km) hakkında bir sorunum/sorum var. Forumu takip ederek birşeyler öğrenmeye başladık lakin otomobil ve bakımı konusunda çok tecrübeli değiliz ne de olsa ilk arabamız :) Acaba çok mu yakıyor acaba bir yerde bir sorun mu var diye meraklandık. Şöyle anlatayım özetle; yakıt uyarı lambası yanar yanmaz 40tl'lik mazotla 127 km yaptık ve ikaz ışığı yandı. Sizce de fazla değil mi bu? ya da norma mi? şehiriçinde kullanıyoruz...

Hocam öncelikle hayırlı uğurlu olsun. Güle güle kullanın.
Aracınızın kullanım mesafesi çok önemlidir.

Araç soğuk ve kısa mesafe kullanılıyorsa malesef tüketim biraz artıyor.
Ben 50 liralık mazotla 150km anca yapıyorum.

Sabah işe git 3 km araç ısınmadan kontak kapatıyorum. haliyle bu civarlarda 150km anca gidiyor.

Ama şehir içi uzun kullanımda, 50 tl ile 200-210 km gidiyor.

En iyi test yolu depoyu fulleyip, belirli bir km gittikten sonra tekrar depoyu fulleyip hesap yapmaktır.

Saygılar.
Tekrardan hayırlı olsun

*Turbo etkiler. Zincire birşey diyemiyeceğim, bilgisi olan arkadaşlar paylaşacaktır.

siyahpundo
22/03/2013, 17:53
Hocam öncelikle hayırlı uğurlu olsun. Güle güle kullanın.
Aracınızın kullanım mesafesi çok önemlidir.

Araç soğuk ve kısa mesafe kullanılıyorsa malesef tüketim biraz artıyor.
Ben 50 liralık mazotla 150km anca yapıyorum.

Sabah işe git 3 km araç ısınmadan kontak kapatıyorum. haliyle bu civarlarda 150km anca gidiyor.

Ama şehir içi uzun kullanımda, 50 tl ile 200-210 km gidiyor.

En iyi test yolu depoyu fulleyip, belirli bir km gittikten sonra tekrar depoyu fulleyip hesap yapmaktır.

Saygılar.
Tekrardan hayırlı olsun

*Turbo etkiler. Zincire birşey diyemiyeceğim, bilgisi olan arkadaşlar paylaşacaktır.

Sağolun hocam çok teşekkür ediyorum.... Mesafelerimiz aynı sanırım, ben de sabah işe gidiyorum 3,5 km., akşam dönüyorum 3,5 km., genelde böyle.. tekrar bir deneyeceğim full yapıp...

erenemre
22/03/2013, 17:55
Çok ama çok teşekkürler sevgili arkadaslar, dediğiniz gibi yapıp sonucu paylaşacağım. Bir de sorulu not ilave edeyim, serviste gösterirken inceleyen usta yaz mevsimi sonuna doğru turbonun değişmesi ve zincirin değişmesi iyi olur halledelim dediler. Bunlar da etkiler değil mi yakıtı ?

turbo neden değişecek ? çok pahalı turbolar ustanın her söylediğine inanma çoğu .erefsiz paragöz eğer sorun yoksa turbonda hiç değiştirme

Ziyaretçi033
22/03/2013, 17:59
Sağolun hocam çok teşekkür ediyorum.... Mesafelerimiz aynı sanırım, ben de sabah işe gidiyorum 3,5 km., akşam dönüyorum 3,5 km., genelde böyle.. tekrar bir deneyeceğim full yapıp...

Tamamen kısa mesafaden kaybediyoruz hocam :)
Aracınızın değerleri normal bence :)

Ama aynı şekilde kullanarak test etmeyin, moraliniz bozulur :)

erenemre
22/03/2013, 18:02
Tamamen kısa mesafaden kaybediyoruz hocam :)
Aracınızın değerleri normal bence :)

Ama aynı şekilde kullanarak test etmeyin, moraliniz bozulur :)

aslında yinede iyi değerler benimde işe gidişim küçükyalı - bostancı sadece 3,5 km evden işyeri eski lpg li palio da 20 tl lik gaz ile 60 anca gidiyordu punto yine ona nazaran çok daha iyi bende 50 tl yükledim 180 tl gitti.

siyahpundo
22/03/2013, 18:04
turbo neden değişecek ? çok pahalı turbolar ustanın her söylediğine inanma çoğu .erefsiz paragöz eğer sorun yoksa turbonda hiç değiştirme

Vallahi ne olduğunu çok net ve teknik anlamda bilmiyorum, "ses var, üfürme, ıslık vb? Bu gibi şeyler demişti :) acelesi yok ama yaz sonuna doğru halledebiliriz dedi, 650-700 gibi rakam vermişti...120'bine az kaldığı için de zincir değişecek demişti....

Ziyaretçi033
22/03/2013, 18:07
aslında yinede iyi değerler benimde işe gidişim küçükyalı - bostancı sadece 3,5 km evden işyeri eski lpg li palio da 20 tl lik gaz ile 60 anca gidiyordu punto yine ona nazaran çok daha iyi bende 50 tl yükledim 180 tl gitti.

İyi değerler lafım yok aşaa :) Ama forumda 50liralık yakıtla 200-250 km giden arkadaşlar olunca insan ister istemez "aceba araçta sorun mu var?" " benim aracım neden çok yakıyor?" gibi sorular oluşuyor kafamızda :) sonra anladım ki tamamen kullanım mesafesinden.

Şehir içi çok sakin uzun kullanımda 5.7lt/100km yi gördüm.

Ama şuan 7.8-8.0 civarı.

Ziyaretçi033
22/03/2013, 18:09
Vallahi ne olduğunu çok net ve teknik anlamda bilmiyorum, "ses var, üfürme, ıslık vb? Bu gibi şeyler demişti :) acelesi yok ama yaz sonuna doğru halledebiliriz dedi, 650-700 gibi rakam vermişti...120'bine az kaldığı için de zincir değişecek demişti....

Zincir bildiğim kadarıyla 160.000km.

Siz yinede başka bir ustaya da gösterin aracınızı. Fikir edinmiş olursunuz.

Yagmuradam
22/03/2013, 18:30
Benim hanım 7 km yol gidip geliyor sabah akşam. Dizel otomatik Linea kışın soğuklarda 10 lt altına inmez.

Aynı yolu ben onu işe bırakıp kendi işime gidip gelerek 6 lt tamamlıyorum.25 km tek gidiş. Soğuk motor kısa mesafe yaktırır..

erenemre
22/03/2013, 19:28
Benim hanım 7 km yol gidip geliyor sabah akşam. Dizel otomatik Linea kışın soğuklarda 10 lt altına inmez.

Aynı yolu ben onu işe bırakıp kendi işime gidip gelerek 6 lt tamamlıyorum.25 km tek gidiş. Soğuk motor kısa mesafe yaktırır..

yalnız 10 lt de biraz abartı olmuş çok şükür benim hiç o rakamlara çıkmadı soğukta olsa kısa mesafe olsada en faz 7 lt yi gördüm.

sakinkaradas
22/03/2013, 20:34
arkadaşlar çogu zaman yakın konusunda arkadaşlarımız tam manası ile dürüst olmuyorlar..olmuyoruz..zira araba az yaktı havası varya..2011 evo 1,3 75 var..geçen hafta 385km uzun yol yaptım yakıt 246kr..şehir içide 260/270 kuruş aralıgında..ben bazı arkadaşlardan formdan degil lpgli araçlarının 180 krş yaktıgını bile duyuyorum..ve gülüyorum..yakıt fiyatları ve iklim şartları göze alndıgında şehir içinde lpg li araçlar 350kr dizel araçlar 260 kr nin altına düşme şansı zor...

SteinGP
22/03/2013, 20:42
Benim arabam 29 kuruş yakıyor şehir içinde. Benim gittiğim yolu işe gidiş ve akşam çıkış saatlerinde 20 kuruşa gidin, ne isterseniz isteyin benden :)

dincsoy16
22/03/2013, 20:50
Benim punto 90 lik dizel ve aşırı bakimli.dur kalk yapmadigimda yani uzun yolda yakit tuketimi 3.3 lt.ama sehirici 6.4 lt ve bazen 7 lt yi bile goruyor.bende sehirici efsanelerine inanmiyorum :D

GT-I9300 cihazımdan 2 ile gönderildi

Misafir046
22/03/2013, 20:50
Benim arabam 29 kuruş yakıyor şehir içinde. Benim gittiğim yolu işe gidiş ve akşam çıkış saatlerinde 20 kuruşa gidin, ne isterseniz isteyin benden :)

Güzergah alayım. :dilcikartma:

adrentos
22/03/2013, 20:53
kısa mesafe soğuk motorda 40 liraya 100 km yapıyorum ( full şehir içi hiç sıkıştırmadan )
uzun yolda ise 25 liraya 137 km yapıyorum

erenemre
22/03/2013, 20:57
arkadaşlar çogu zaman yakın konusunda arkadaşlarımız tam manası ile dürüst olmuyorlar..olmuyoruz..zira araba az yaktı havası varya..2011 evo 1,3 75 var..geçen hafta 385km uzun yol yaptım yakıt 246kr..şehir içide 260/270 kuruş aralıgında..ben bazı arkadaşlardan formdan degil lpgli araçlarının 180 krş yaktıgını bile duyuyorum..ve gülüyorum..yakıt fiyatları ve iklim şartları göze alndıgında şehir içinde lpg li araçlar 350kr dizel araçlar 260 kr nin altına düşme şansı zor...

ben zaten 7 lt dedim eğer beni kastettiysen ki buda 28 krş denk gelir umarım beni kastetmedin ama şehirlerarası 5 lt lere rahat düşerim

uurknkc
22/03/2013, 21:14
benim yakıt tüketimim şehiriçi 6.0 lt.. 100 tl lik aldığımda şehiriçi 400 km kesinlikle yapıyorum..

Ziyaretçi048
22/03/2013, 21:59
Bugünlerde benim puntoda çok yakıyor. Son 15 günde 3 kez İstanbula gittim geldim..3000 Km yol yaptım. CC ile 90 Km ye sabitledim ana nafile 4.5 den aşağı düşüremedim ortalamayı...Araba Hızlanmaya isteksiz, hantallaştı.70 beygirlik albeaya bindim benim puntodan daha seri... Özellikle ikiden üçe atarken gaza asılınca siyah dumanda atıyor :(. Hortumlarda kaçak yok baktırdım. EGR komple söküldü temizlendi. Sanırım enjektörler ayara gidicek :( Daha dizel almam.Hatta araba almam. Hiçbir esprisi yok bana göre multijetin..

Ziyaretci040
22/03/2013, 22:05
En son fulledikten sonra neredeyse 650 km de yakıtım bitti kardeş :) Sanayi içinde dolaşmaktan sürekli çalıştırıp kapatmaktan bi hal oldu arabam. Ama uzun yolda 1150 km yol yaptığımda bir gerçek :) Pek takılmamak lazım dizel araçlar kışın baya iyi yakıyor ne yazıkki :(

erenemre
22/03/2013, 22:13
Bugünlerde benim puntoda çok yakıyor. Son 15 günde 3 kez İstanbula gittim geldim..3000 Km yol yaptım. CC ile 90 Km ye sabitledim ana nafile 4.5 den aşağı düşüremedim ortalamayı...Araba Hızlanmaya isteksiz, hantallaştı.70 beygirlik albeaya bindim benim puntodan daha seri... Özellikle ikiden üçe atarken gaza asılınca siyah dumanda atıyor :(. Hortumlarda kaçak yok baktırdım. EGR komple söküldü temizlendi. Sanırım enjektörler ayara gidicek :( Daha dizel almam.Hatta araba almam. Hiçbir esprisi yok bana göre multijetin..

multijet en başarılı dizellerdendir sen benzinliye binsen o zaman görürdün bu arada bence aracında problem var siyah duman atması ve hantallaşması yoksa 70 lik albea dan çok daha seri bizim araçlar ayrıca cc ile sabit 90 da 3,5-4 litreleri görmen gerekirdi.

Ziyaretçi048
22/03/2013, 22:37
multijet en başarılı dizellerdendir sen benzinliye binsen o zaman görürdün bu arada bence aracında problem var siyah duman atması ve hantallaşması yoksa 70 lik albea dan çok daha seri bizim araçlar ayrıca cc ile sabit 90 da 3,5-4 litreleri görmen gerekirdi.

Biliyorum aracım eskiden böyle değildi.. Bu aralar sağırlaştı iyice motor. Gaz tepkileri azaldı. Gaza basıyorum nazlanıyor ..Ya turbo ya enjektör bilemiyorum. Anlayan ustada yok. eski aracımda multijet puntoydu onu burda mundar ettiler dahada Bartında motoruma anahtar değdirmem.. ustaya kadar gideceğim Ankara'ya..128 bine geldi araç. 120 binde carbon clean yapıldı. 120 bin bakımıda yapıldı :S..

sakinkaradas
23/03/2013, 08:46
ben zaten 7 lt dedim eğer beni kastettiysen ki buda 28 krş denk gelir umarım beni kastetmedin ama şehirlerarası 5 lt lere rahat düşerim

yok kardeşim..genelleme yaptım ben..sana göre degil..

Yagmuradam
23/03/2013, 20:16
Yeni bilgi paylaşayım. Uzun yol 90 km hız ile 4 kişi 4.7 lt ortalama ile 600 km yol yaptım.
Linea dizel otomatik aracım..

Ziyaretci040
23/03/2013, 20:39
Yukarıda yanlış yazmışım 750 km imiş az önce arabadan bakarken indim. Şehir içi 800 km kullanabiliyorum yani bir depoyu çok rahat şekilde. :)

altanasci
31/03/2013, 15:48
bende hep ş.içi kullanıyorum işe gidip geliyorum sabah akşam 6 gidiş 6 geliş

bu durumda 6,8 altına düşemiyorum 6,8 - 7,0 ltre gösteriyor 75 lik dizel

yuvarlak hesabımla da dolu bir depoyla 600 650 km ancak yapabiliyorum

tabiki memlekete gittiğimde uzun yolda 140 civarlarında gidiyorum samsun 830 km

bir depo yetiyor ve yaklaşık 50 80 km lik yakıtım kalıyor ışık anca yanıyor yani

hesabınız kullanımınıza göre değişiyor tabiki

siyahpundo
24/04/2013, 10:28
Tekrar merhaba ve selamlar sevgili arkadaşlar, uzun bir süre sonra açmış olduğum bu konu için verdiğiniz önerileri dikkate alarak bazı güncellemeler ve yeni sorular sormak istiyorum; ve yardım bekliyorum:
* Dediğiniz gibi depoyu fulledim (shell). Şehir (Kayseri) dışına hiç çıkmadım. Yakıt tüketimi yol bilgisayarında 6.3 ile 5.9 arasında değişti. Toplamda 630 km yapabildim. Sizce durum nasıl ? not: shell'den aldığım dizel'den sonra araba müthiş ağırlaştı, o eski atak hali, canlı hali kalmadı, memnun kalmadım. Bu durumdan sonra tanıdık bir ustaya gittik ve enjektörleri temizlettik, yakıt filtresi değişti, hava filtresi vb. kontrol edildi. Enjektörlerde sorun yok, tamamen de temizlendi ve ayarlandı. Fark edecek mi bilmiyorum. Şu an için durum aynı...
Bir ikincisi ilk defa uzun yola çıktım geçen gün. Bu sefer shell değil total tercih ettim. Uzun yoldayken 4. vitesten 5'e geçerken çekişte bir itekleme bir garip durum oldu ve motor arıza lambası yandı. Durduk, bir süre bekledik. Sonra söndü. Garip bir durum var puntom öyle canlı enerjik, atak olma kabiliyetini yitirdi gibi. Sanayide kimisi turbo diyor, kimisi kaçak mazottan diyor, düzelir diyor vb. Forumda araştırdım map sensörü vb. diyorlar, sizin fikriniz nedir, bu durumlarla karşılaştınız mı hiç acaba diye sormak istedim.

celenlee
24/04/2013, 11:34
Tekrar merhaba ve selamlar sevgili arkadaşlar, uzun bir süre sonra açmış olduğum bu konu için verdiğiniz önerileri dikkate alarak bazı güncellemeler ve yeni sorular sormak istiyorum; ve yardım bekliyorum:
* Dediğiniz gibi depoyu fulledim (shell). Şehir (Kayseri) dışına hiç çıkmadım. Yakıt tüketimi yol bilgisayarında 6.3 ile 5.9 arasında değişti. Toplamda 630 km yapabildim. Sizce durum nasıl ? not: shell'den aldığım dizel'den sonra araba müthiş ağırlaştı, o eski atak hali, canlı hali kalmadı, memnun kalmadım. Bu durumdan sonra tanıdık bir ustaya gittik ve enjektörleri temizlettik, yakıt filtresi değişti, hava filtresi vb. kontrol edildi. Enjektörlerde sorun yok, tamamen de temizlendi ve ayarlandı. Fark edecek mi bilmiyorum. Şu an için durum aynı...
Bir ikincisi ilk defa uzun yola çıktım geçen gün. Bu sefer shell değil total tercih ettim. Uzun yoldayken 4. vitesten 5'e geçerken çekişte bir itekleme bir garip durum oldu ve motor arıza lambası yandı. Durduk, bir süre bekledik. Sonra söndü. Garip bir durum var puntom öyle canlı enerjik, atak olma kabiliyetini yitirdi gibi. Sanayide kimisi turbo diyor, kimisi kaçak mazottan diyor, düzelir diyor vb. Forumda araştırdım map sensörü vb. diyorlar, sizin fikriniz nedir, bu durumlarla karşılaştınız mı hiç acaba diye sormak istedim.

İlk bakıp temizlemen gereken şeyler.
Map Sansörü
Hava Akış Ölçer - Debimetre. eğer bu ikisinden birinde problem varsa çekişte dengesizlikler yaratır.

siyahpundo
25/04/2013, 09:55
Evet arkadaşlar, map sensörünü temizleme yöntemini forumdan bularak sensörü söktüm (biraz zor çıkıyor yerinden, çok uğraştık) ve temizledim. Lakin birşey değişmedi. Debimetre nasıl sökülür temizlenir bilmiyorum. Bilgi var fakat map sensörü gibi resimli anlatım bulamadım. Cesaret de edemiyorum açıkçası. Bir müddet daha kullanıp servise gideceğiz gibi görünüyor. Hayırlısı bakalım...

brembo1
25/04/2013, 11:25

Bence öyle düşünme aracın reno yada fort olsaydı aglardın burada bi enjektörü 2000lira ve tamiride pahalı sen multıjetin sıfır enjektörünğ 4 adet 1000lira tamiride450lira daha ne olsun

Merruse
25/04/2013, 19:49
Hangi ford un bir enjektoru 2bin liraymis? En pahalisi 550 lira o da servisten alirsaniz.

engincantan33
26/04/2013, 01:19
valla arkadaslar sımdı degerlerı gorunce sasırdım cok!!! bende multıjetın fazla yaktıgına ınananlardanım benım arac yol bılgısayarında 5.6 gosterıyor ve 50 tl ıle cok ama cok rahat 200 km nın ustunde yol alabılıyorum kı ortalama 215*220 km gıbı bırsey yapıyor...ama garıptırkı sehırdısı ortalamam yuksek cıkıyor hep dıger arkadaslara gore.... arac 1.3 75 lık

Merruse
26/04/2013, 02:25
Multijet degilde punto cok yakiyor o da agirliktan sanirsam. Bundan once 1.3 JTD motorlu paliovan kullaniyordum, onun tuketimi 4 lt civarinda geziyordu. Punto ise 5.3lt civarinda geizyor. Gerci bu otomatik vites falan ama fiat otomatik icin daha az tukettigini iddia ettigi icin ayni kefede degerlendirilebilir sanirsam.

celenlee
26/04/2013, 15:16
Multijet degilde punto cok yakiyor o da agirliktan sanirsam. Bundan once 1.3 JTD motorlu paliovan kullaniyordum, onun tuketimi 4 lt civarinda geziyordu. Punto ise 5.3lt civarinda geizyor. Gerci bu otomatik vites falan ama fiat otomatik icin daha az tukettigini iddia ettigi icin ayni kefede degerlendirilebilir sanirsam.

90lık manuele göre az tükettiğinis söylemiyor mu :) ??

Ş. içinde 90lığın daha fazla yaktığı biliniyor zaten.
Ş.dışında ise 90lık daha az yakıyor, hız yükseldikçe.

altanasci
26/04/2013, 15:28
punto, albea ve paliodan daha ağır

jant / lastik ebatlarıda büyük

ayrıca palio ve albelar 70 bg

puntolar 75 bg

buda albea ve palioya göre yakıt tüketimini artırır.

tabi birde egr yi unutmamak gerekir lanet olası manifolt düşmanı

aykut_1914
26/04/2013, 17:12

daha büyük motorda daha yüksek beygir daha az yakar çünkü alt devirleri daha yüksek olur, gaza basma ihtiyacınız azalır ters orantıyla :)

Merruse
29/04/2013, 10:39

Onu kastetmiştim zaten. Manuele göre az tükettiğini iddia ediyor. Onun için otomatik olması tüketime negatif etti ediyor denilemez.

Bence onun nedeni turbonun değişken geometrili olması. Paliodaki turbo malum klasikti ve 2000-2500 devir arasında tam doluyordu. Oysa bu 1700-1800 devir civarında boost vermeye başlıyoır (OBD loglarımdan aldığım veri bu). Dolayısı ile palio da boost gelene kadar düz dizel gibi yürüyor ve az yakıyorsunuz. Oysa bu çok erken dolduğu için neredeyse sürekli boost var ve ne kadaa hava o kadaa yakıt prensibinden kaynaklanan bir tüketim artışı söz konusu..

Merruse
29/04/2013, 10:40
daha büyük motorda daha yüksek beygir daha az yakar çünkü alt devirleri daha yüksek olur, gaza basma ihtiyacınız azalır ters orantıyla :)
Hacimden bahsediyorsak, bu korelasyon doğru değil. Evet daha az gaza basarak aynı güce ulaşırsınız ancak güç ve yakıt tüketimi doğru orantılı olarak artar ya da azalır. Büyük hacimli motorların şehirdışında daha az tüketmesinin nedeni vites oranlarının daha uzun olması.

Merruse
29/04/2013, 10:43
tabi birde egr yi unutmamak gerekir lanet olası manifolt düşmanı

EGR yi iptal edeceğim zaten de yazılımlamı iptal etsem yoksa önünümü kapatsam daha ona karar veremedim.

celenlee
29/04/2013, 11:08
Onu kastetmiştim zaten. Manuele göre az tükettiğini iddia ediyor. Onun için otomatik olması tüketime negatif etti ediyor denilemez.

Bence onun nedeni turbonun değişken geometrili olması. Paliodaki turbo malum klasikti ve 2000-2500 devir arasında tam doluyordu. Oysa bu 1700-1800 devir civarında boost vermeye başlıyoır (OBD loglarımdan aldığım veri bu). Dolayısı ile palio da boost gelene kadar düz dizel gibi yürüyor ve az yakıyorsunuz. Oysa bu çok erken dolduğu için neredeyse sürekli boost var ve ne kadaa hava o kadaa yakıt prensibinden kaynaklanan bir tüketim artışı söz konusu..

Yanlış anladınız.

90 Dualogic- 90 Manuelden az yakıyor.

70lik Multijet Palio'dan az yaktığını kim söyledi :)

Merruse
29/04/2013, 11:16
Galiba meramımı tam anlatamadım, daha açık yazayım.
Fiat diyor ki;
1.3 Otomatik GPunto 1.3 manuel GPuntodan az yakıyor. (gücüne falan takılmayın) Dolayısı ile otomatik olması bir dez avantaj olarak görülemez. Yani düz viteste olsa sonuç çok fazla değişmezdi. Yani karşılaştırdığım şey paliodaki JTD motor ile 90 lık multijet otomatik değil. Normal şartlarda otomatik vitesler daha fazla tükettiği için, bunda öyle bir sıkıntı yok demeye çalışmıştım.

CoachK
29/04/2013, 11:57
turbo bir araçda otomatik olanın daha az yakması teorik olarak mümkündür ama şehiriçi dur kalk trafiğinde yani pratikde nasıl olur bunu bilemem. Çünkü turbo araçlarda turboya nefes aldırmazsan turbonun verimliliği %90 lara yakın olur ve buda ekonomik isteyene ekonomi, güç isteyene de güç olarak döner.

ets28
29/04/2013, 12:49
arkadasım hayırlı olsun ama bence ilk olarak jant ebatın kac bence bu cok onemlı benim aracımda cok yakıyordu jantlar 17 inçti 15 inçe dusurdum cok fark ettı

siyahpundo
30/04/2013, 14:32
Evet arkadaşlar esas konuyu başlatan kişi olarak tekrar bir güncelleme yapmak istiyorum, daha önceki mesajımda enjektörlerin tamamen temizlendiğini ve kendi başıma map sensörünü de temizlediğimi söylemiştim. Performansı ve tüketimi tam anlayamadığımı belirtmiştim. Fakat 2 gün sonra yakıt ikaz lambası yanınca total excellium'dan yakıt aldım, sanırım temiz enjektörler ve temiz map sensörü ve total ile yol bigisayarındaki göstergem 5.9'dan 4.4'e (şehiriçi) inmiş durumda. Araç sessiz, temiz ve çok stabil hale geldi. Sanırım bundan sonra da Total'den asla şaşmayacağım. Paylaşmak istedim. (not:vakit bulup da debimetreyi de temizletip turboya da baktırabilirsem sonucu yine paylaşacağım)

altanasci
30/04/2013, 15:44
Evet arkadaşlar esas konuyu başlatan kişi olarak tekrar bir güncelleme yapmak istiyorum, daha önceki mesajımda enjektörlerin tamamen temizlendiğini ve kendi başıma map sensörünü de temizlediğimi söylemiştim. Performansı ve tüketimi tam anlayamadığımı belirtmiştim. Fakat 2 gün sonra yakıt ikaz lambası yanınca total excellium'dan yakıt aldım, sanırım temiz enjektörler ve temiz map sensörü ve total ile yol bigisayarındaki göstergem 5.9'dan 4.4'e (şehiriçi) inmiş durumda. Araç sessiz, temiz ve çok stabil hale geldi. Sanırım bundan sonra da Total'den asla şaşmayacağım. Paylaşmak istedim. (not:vakit bulup da debimetreyi de temizletip turboya da baktırabilirsem sonucu yine paylaşacağım)

enjektör temizlemesi olayı carbon clean mı yaptırdınız?

siyahpundo
02/05/2013, 09:33
Valla öyle mi deniyor bilmiyorum, öyle bir ibare geçmedi hiç yaptırırken... Fakat enjektörleri almaya gittiğimde hepsi büyük bir cihaza bağlıydı ve bilgisayar üzerinden ölçümleri yapılıyordu.

enjektör temizlemesi olayı carbon clean mı yaptırdınız?

altanasci
02/05/2013, 09:36
bende dün cc yaptırdım ve emme manifoltunu temizlettim ciddi bi fark oldu o yığılmalar yok oldu

yakıt için biraz yakar sonra ş.içi 5.4 lere kadar düşücek dediller bakalım bekleyip görecez

aktas24
13/05/2013, 02:19
yalnız 10 lt de biraz abartı olmuş çok şükür benim hiç o rakamlara çıkmadı soğukta olsa kısa mesafe olsada en faz 7 lt yi gördüm.

abicim benim aracımda 90 lık punto kışın kısa mesafede 8.8 9 litreleri görüyor bunu değiştiremiyosunuz aynı araç uzun yolda 1 depoya 1000 km yapıyor buda 4.5yada 5 litreyte denk geliyor ortalama 110 120 km hız ile

siyahpundo
28/05/2013, 10:34
YENİ GÜNCELLEME: Arkadaşlar tekrar merhaba, aracımdaki yakıt sorununa bağlı gelişmeleri yazmıştım. Yazdığım sorunlardan birisi de çekişten düşme ve hantallaşma idi ve map sensörünü de temizlediğimi, enjektör vb. revizyondan geçti diye söylemiştim. Evet yakma oranım 4-5 lt arasında ve gayet memnunum lakin çekme olayı hantallık geçmeyince boş zaman bulup servise gittim ve şunlar oldu:
1- Yağa mazot karışmış ve yağ oranı yükselmiş hatta debimetreye kadar yağ kaçırmış dediler. Büyük sorun teşkil ediyormuş. Mazot pompası revizyona girdi, temizlendi, ayarlandı.
2- Yağ boşaltıldı, yenilendi..
3- Debimetre temizlendi. (sorun yokmuş debimetrede)
4- Hava filtresi değişti.
5- Yağ filtresi değişti
6- Önceki bakımda şunlar yapılmıştı: *enjektörler temizlendi, ayarlandı, bir sorun bulunamadı.*mazot filtresi değiştirildi.

Sonuç: Araçta yine çekiş problemi değişmedi, punto resmen hantal, sanki yorgun gibi. Bugün akşama doğru yine gideceğim, sorun devam ediyor diye. Sizler ne dersiniz, başka nerelere bakmaları temizlemeleri gerekiyor? Turboyu kontrol ettirmeyi düşünüyorum, ıslık sesi de arttı çünkü.

erenemre
28/05/2013, 12:38
YENİ GÜNCELLEME: Arkadaşlar tekrar merhaba, aracımdaki yakıt sorununa bağlı gelişmeleri yazmıştım. Yazdığım sorunlardan birisi de çekişten düşme ve hantallaşma idi ve map sensörünü de temizlediğimi, enjektör vb. revizyondan geçti diye söylemiştim. Evet yakma oranım 4-5 lt arasında ve gayet memnunum lakin çekme olayı hantallık geçmeyince boş zaman bulup servise gittim ve şunlar oldu:
1- Yağa mazot karışmış ve yağ oranı yükselmiş hatta debimetreye kadar yağ kaçırmış dediler. Büyük sorun teşkil ediyormuş. Mazot pompası revizyona girdi, temizlendi, ayarlandı.
2- Yağ boşaltıldı, yenilendi..
3- Debimetre temizlendi. (sorun yokmuş debimetrede)
4- Hava filtresi değişti.
5- Yağ filtresi değişti
6- Önceki bakımda şunlar yapılmıştı: *enjektörler temizlendi, ayarlandı, bir sorun bulunamadı.*mazot filtresi değiştirildi.

Sonuç: Araçta yine çekiş problemi değişmedi, punto resmen hantal, sanki yorgun gibi. Bugün akşama doğru yine gideceğim, sorun devam ediyor diye. Sizler ne dersiniz, başka nerelere bakmaları temizlemeleri gerekiyor? Turboyu kontrol ettirmeyi düşünüyorum, ıslık sesi de arttı çünkü.

eğer hepsi değişmiş ve hantallık devam ediyorsa muhtemelen turbo hakkın rahmetine kavuşmuştur zaten ıslık yaptığınıda söylüyorsun zaten turboların ömürleri genelde senin aracının km sinin olduğu rakamlarda bitiyor ha nadirde olsa 150 bini geçen kişilerde var turbo değişmeden aslında turboyu değiştirmeden tamir yapan yerlerde var ama ne kadar sağlıklıdır bilemiyorum en iyisi değişmek

rafetkurt
28/05/2013, 13:06
geçmiş olsun hocam..

cnbyrktp
28/05/2013, 15:12
Öncelikler geçmiş olsun.. Dediğiniz değişiklikler;
-Yağ boşaltma/yenileme..
-Hava filtresi değişimi
-Yağ filtresi değişimi
-Enjektör temizleme,mazot filtresi değiştirme yakıt değerlerini iyileştirebilir. Bunların değişimi, çekişi inanılmaz derecede fark ettirecek kadar değişikliğe neden olmaz.
Her zaman söylediğim gibi dizel araçlara bir kere kırsal motorin vs gibi yakıt almak belki o anda sorun yaşatmaz ama ilerde mutlaka bir yerden patlak verir. Sizin aracınızdaki değişikliklerden sonra yakıtın normal değerlere inmesi yakıtın motora verdiği bir zarardan vs gibi bi durumdan olmadığını gösteriyor.
Fakat çekiş ile ilgili olan sıkıntı direk turbo ve emme manifoltuna bakmayı gerektirir. Emme manifoltu zamanla turbo ile beraber sorun çıkartabiliyor. Özellikle şunu belirtmekte fayda var turbo hortumlarında delik veya patlak varsa çekişi düşürür. Bunlar sadece benim deneyimlerim tabiki. Yine de servis son sözü söylemeli.Tekrar geçmiş olsun.

cnbyrktp
28/05/2013, 15:16
Birde şunu söyliyebilirim, aracın turbosunun kanatlarında yıpranma olabilir. bunun için turbo kanatlarında boşluk varmı yokmu ona bakmak gerekir...

siyahpundo
28/05/2013, 15:30
Tekrar merhaba arkadaşlar, şimdi servisten geldim ve kabaca bir özet yapacağım, araç bilgisayara tekrar bağlandı ve detaylı bilgiler, ölçümler vb. alındı. Turbo vb. kontrol edildi. Usta: evet, turbodan çok ama çok az bir ses geliyor ama ne değişmesi ne de bakım yapılmasını gerektiren bir durum şimdilik yok dedi. Kontrol edildi, ölçüldü vb. sorun yokmuş. Sizin de bahsettiğiniz manifold vb. sensörler vb. birçok ufak bilmediğim parçalar temizlendi, bir parça gösterdiler adını hatırlayamıyorum, kurum bağlamıştı, temizlendi. Usta aracı birkaç kere denedi, rampada da denedi. Sorun yok diyor. Sonra tekrar ben direksiyona geçtim ve denedik. Bence çok az bir değişiklik dışında aynı dedim. Ustanın bana dediği aracı düşük devirli kullanıyorsun, sen sürerken farkettim, bu turbonun devreye giriş zamanlarını etkiliyor, dolayısıyla araba ona göre davranıp sakinleşiyor. Biraz devirli kullan, korkma bas diyor. 1 hafta tam devirli kullan biraz araba kendine gelsin, o bahsettiğin atak haline kavuşacak dedi. Değişmezse gel tekrar diyor. Siz nasıl yorum yaparsınız bilmiyorum, durum böyle şu an... Servisin yakıt için önerisi ise total excellium.
1 hafta denedikten sonra o ufak dokunuşta bile sırtınızı koltuğa yapıştıran ataklığı görebilecek miyiz bakalım zaman ne gösterecek ? :) Gelişmeleri tekrar bildireceğim, herkese teşekkürler...

celenlee
28/05/2013, 15:40
Aracı yeni aldıysan ve çekişte eksiklik hissediyorsan ustanın dediği bir nebze doğru olabilir.
Ancak araçta çekiş kaybı oluştu diyorsa, usta halt etmiş!!

Debimetreye nasıl yağ kaçırmış diyorlar hayret ya..
Debimetre denen şey, hava kanalında. Oraya kadar yağ kaçtıysa kaputun altı komple yağ olmuş olmalı :p Bu işte bir iş var..

erenemre
28/05/2013, 15:52
geçmiş olsun kardeş neyse en azından turbonda sorun yokmuş bu sevindirici çünkü turbonun masrafı büyük sonuçta en iyisi ustayı dinle bakalım 1 hafta aracı biraz devirli kullan 3000 den aşağı vites değişimi yapma bakalım ne olacak.

siyahpundo
12/06/2013, 14:23
Evet arkadaşlar tekrar bir güncelleme yapıyorum, bildiğiniz üzere 1 hafta 3000 devirden aşağı vites değiştirmeyerek deneme yapıp son durumu paylaşacaktım. Son durumlar şöyle, evet ciddi değişimler, temizlik ve bakımlar da yapılmıştı, aracı ustanın dediği gibi devirli ve korkmadan kullandım. Evet öyle tam istediğim gibi olmasa da biraz kendine geldi punto, daha ataklaştı, seri hale geldi. Lakin yakıt tüketimi çok arttı, yol bilgisayarında 7.1 lt görünüyor. 75 tl'lik bp ultımate euro dizel aldım ve yakıt uyarı lambası yandığında 255 km yapabildiğimi gördüm. 30 kuruş gibi... :( Daha önceleri hantal iken 4.5-5.7 arasında gidip gelirdi. Durumlar böyle. Bir de bu aralar arada bir kızdırma bujisi işareti yanıp sönüyor sonra gidiyor. Fırsat bulup yine servise gidebilirsem kontrol ettirip tekrar baştan sona başka bir serviste kontrol ettireceğim....

cosworth20
12/06/2013, 15:08
90lık 2006 multijet kullandım 1 yıl.Deneyimlerime dayanarak sana bir kaç sorum var ona göre yorum yapayım ...

1-Aracının lastik havalarını kaç basıosun ?
2-Aracındaki bu denemende araçta kaç kişi var idi ?
3-Ekranda yazan ortalama hız ve ortalama yakıt tüketimin nedir ?
4-Aracı aldıktan sonra servise götürdün mü servis zamanı gelmiş olabilir ?
5-Klima açık mı idi ?
6-Mazotu nerden alıosn aldıysan kaç kuruştan aldın ? (Tavsiyem Shell Vpower)
7-Aracındaki Jant Lastik ebatı nedir ?
8-Aracına hiç carbon clean yaptırılmış mı ?

Kolay gelsin.

murat17
12/06/2013, 17:43
enjektorlerde poreblem olabılır enjektorler de kromlan ma varsa bıldıgım kadarıyla fazla yakıt yakabılır gene servıse goturun

murat17
12/06/2013, 17:46
enjektorun pulu degıstımı

siyahpundo
13/06/2013, 10:09
90lık 2006 multijet kullandım 1 yıl.Deneyimlerime dayanarak sana bir kaç sorum var ona göre yorum yapayım ...

1-Aracının lastik havalarını kaç basıosun ?
2-Aracındaki bu denemende araçta kaç kişi var idi ?
3-Ekranda yazan ortalama hız ve ortalama yakıt tüketimin nedir ?
4-Aracı aldıktan sonra servise götürdün mü servis zamanı gelmiş olabilir ?
5-Klima açık mı idi ?
6-Mazotu nerden alıosn aldıysan kaç kuruştan aldın ? (Tavsiyem Shell Vpower)
7-Aracındaki Jant Lastik ebatı nedir ?
8-Aracına hiç carbon clean yaptırılmış mı ?

Kolay gelsin.

Öncelikle teşekkürler :)

yanıtlar:

1- Önler 30, arkalar 29.
2- Bu denemelerde genelde sadece ben vardım, çok nadir 3 kişi binmiştir.
3- Ortalama hıza bakmadım ama yakıt tüketimi 7.1 lt
4- Servise gittik, turbodan şüphelenmiştik, bütün bakımlar/değişimler yapıldı ve sorun görünmüyor.
5- Klima kapalı
6- Mazotu mümkün olduğunca Total excellium'dan almaya çalışıyorum. "4,26"
7- Lastik ve jant büyük. Çok anlamam kaç inç olduğunu bilmiyorum; aracın ilk sahibi büyükçe pirelli lastik ve jant taktırmış, aracın kendi fabrikasyon lastiği değil yani özetle...
8- Evet bizzat 2 ay önce biz yaptırdık, enjektörlerde de bir sorun olmadığı gayet iyi durumda olduğu söylendi....

siyahpundo
13/06/2013, 10:11
enjektorlerde poreblem olabılır enjektorler de kromlan ma varsa bıldıgım kadarıyla fazla yakıt yakabılır gene servıse goturun

Enjektörler tamamen ciddi biçimde elden geçti, temiz ve bir sorun olmadığı söylendi. 2 ay önce temizlettik, baktırdık vb.

siyahpundo
13/06/2013, 10:12
enjektorun pulu degıstımı

Valla bunu bilmiyorum ve duymadım hocam; ama enjektörlerde bir sorun olmadığı söylenmişti temizlik sonrası....

cosworth20
13/06/2013, 11:17
O zaman dostum senin tek sıkıntın bence lastik tabanlarının kalınlığı ve jantlarının ağırlığı.Benim multijette 17'' war idi ve km'de şehir içi 30 kuruş yakıyordu.Eğer orjinal lastiklere dönersen bu yakıt 5-6 kuruş daha düşer.

cosworth20
13/06/2013, 11:19
Ayrıca servise gittiğinde makinaya bir bağlat aracını tam olarak teknik bir sorun var ise orada çıkacaktır.Yoksa dediğim gibi sıkıntının kaynağı lastik ebatı ve jant ağırlığı.

06CAN
29/06/2015, 21:48
benim 2006 model 138 binde 1,3 multijet puntom var 15.2 yakıyor sorun ne olabilir ?

senty83
22/11/2019, 23:50
Merhaba arkadaşlar,

4 yıldır 2012 1,3 multijet punto pop kullanıcısıyım. Araç 140.000 km oldu. Araçta yakıt ortalaması arttı, başka bir sıkıntı yok. Araştırdım bir çok şey söylediler, kısa tutmak istiyorum. EGR'yi kendim temizledim. Öncesi araç marş basınca 2-3 saniye de çalışıyordu, soğukken gürültülü ve sesli çalışıyordu, araç geç topluyordu yani güç kısmında sağır çalışıyormuş farkında değilmişim.Malum EGR hemen anında tıkanan birşey değil. Yavaş yavaş kurum ve yağ biriktiği için güç kaybı farkını yaşamıyorsun.. SONUÇ: EGR VE BOĞAZ KELEBEĞİ TEMİZLİĞİNİ YAPTIM, ARAÇTA TİTREŞİMLİ-GÜRÜLTÜLÜ (MOTOR SOĞUK OLSA DAHİ) ÇALIŞMA GİTTİ. MARŞ BASTIĞIN GİBİ MOTOR ANINDA (2-3 SANİYE YALAN OLDU) ÇALIŞIYOR, ARAÇ VİTES DEĞİŞTİRDİĞİN GİBİ TURBO AÇINCA ANLIYORSUN VİTES FARK ETMEKSİZİN AYAĞININ ALTINDAN KAÇIYOR.YANİ ARACIN TEPKİLERİ FENA OLDU. ARACI DEĞİŞTİRMEYE DÜŞÜNÜYORDUM, ŞU AN TAMAMEN VAZGEÇTİM. HELE Kİ BU ÜLKE VE ENFLASYON ŞARTLARIN DA.

KAZANDIĞIM TECRÜBEYİ SİZE AKTARMAK İSTEDİM... BİLGİNİZE..

Ama deneyin farkı görün derim.

HAA... ŞUNU DA SÖYLİYEYİM BUNU YAPMAZSANIZ TURBOYU MOTORU YORARSINIZ. ARACA MOTOR IŞIĞI YAKTIRIRSINIZ. YANİ BAŞKA AKSAMLARA ZARAR VERİR VE MALİYETİNİZ ARTAR.. Tamamen yardımcı olma amaçlı paylaşıyorum. bilginize..

Tercan
23/11/2019, 21:31
Merhaba arkadaşlar,

4 yıldır 2012 1,3 multijet punto pop kullanıcısıyım. Araç 140.000 km oldu. Araçta yakıt ortalaması arttı, başka bir sıkıntı yok. Araştırdım bir çok şey söylediler, kısa tutmak istiyorum. EGR'yi kendim temizledim. Öncesi araç marş basınca 2-3 saniye de çalışıyordu, soğukken gürültülü ve sesli çalışıyordu, araç geç topluyordu yani güç kısmında sağır çalışıyormuş farkında değilmişim.Malum EGR hemen anında tıkanan birşey değil. Yavaş yavaş kurum ve yağ biriktiği için güç kaybı farkını yaşamıyorsun.. SONUÇ: EGR VE BOĞAZ KELEBEĞİ TEMİZLİĞİNİ YAPTIM, ARAÇTA TİTREŞİMLİ-GÜRÜLTÜLÜ (MOTOR SOĞUK OLSA DAHİ) ÇALIŞMA GİTTİ. MARŞ BASTIĞIN GİBİ MOTOR ANINDA (2-3 SANİYE YALAN OLDU) ÇALIŞIYOR, ARAÇ VİTES DEĞİŞTİRDİĞİN GİBİ TURBO AÇINCA ANLIYORSUN VİTES FARK ETMEKSİZİN AYAĞININ ALTINDAN KAÇIYOR.YANİ ARACIN TEPKİLERİ FENA OLDU. ARACI DEĞİŞTİRMEYE DÜŞÜNÜYORDUM, ŞU AN TAMAMEN VAZGEÇTİM. HELE Kİ BU ÜLKE VE ENFLASYON ŞARTLARIN DA.

KAZANDIĞIM TECRÜBEYİ SİZE AKTARMAK İSTEDİM... BİLGİNİZE..

Ama deneyin farkı görün derim.

HAA... ŞUNU DA SÖYLİYEYİM BUNU YAPMAZSANIZ TURBOYU MOTORU YORARSINIZ. ARACA MOTOR IŞIĞI YAKTIRIRSINIZ. YANİ BAŞKA AKSAMLARA ZARAR VERİR VE MALİYETİNİZ ARTAR.. Tamamen yardımcı olma amaçlı paylaşıyorum. bilginize..

Egr ve emme manifoldu temizliği multijetlerde çok önemli geçen sene bende temizletmistim dediğiniz gibi oluyor arac gerçekten. Ben temizletirken 2-3 arabada geldi onlarında doluydu boğaz kelebeği ve emme manifoldu
Yanlız kendiniz iyi temizleyebildiniz çünkü baya bı maseggatli is