PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor sağlığı için

ulusoy032
21/03/2013, 23:18
arkadaşlar dün 1.4 FIRE 77 HP S&S EASY aracımı aldım.yani ilk defa 0 araç kullanıyorum.motorun daha sağlıklı olması için ne yapmam gerekiyo acaba hız olarak min.max.bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

Porque
21/03/2013, 23:21
Bilgim dahilinde konuşacak olursam rodaj süresi boyunca fazla hız yapmamanızı öneririm. Parçaların birbirine uyum sağlamasını beklemek gerekir. 2-3bin km yaptıktan sonra rodaj süresi bitiyor diye biliyorum. Forumda benden daha çok bilgi birikimi olan abilerimiz var. Daha çok yardımcı olacaklarını düşünüyorum. Hayırlı olsun, kazasız belasız kullanın...

biancoangelo
22/03/2013, 00:39
Bizim araçlarda rodaj sıkıntısı yoktur. Motorlar eskisi gibi toplanmıyor. Artık mikronlar seviyesinde hassas hesaplamalar ve montoajlar ile motorlar toplanıyor. O yüzden rodaj söz konusu değil. Zaten test edilemeden hiç bi motor üretimden (max sınırlarda) çıkmaz. O yüzden sıkıntı değil rodaj. Yinede şehir efsanelerine kulak asmakta fayda var. 3-4 bin km aracınızı zorlamayın. Daha sonra istediğiniz gibi kullanın. Şu an için ne 1500 dd vites geçisi yapın nede 4500 dd veya 5000 dd sadece yapmanız gereken aracın hakkını vererek kullanmak. 2500-3000 yer yer 3500 de vites geçisi yapınız. İmkanınız varsa uzun yol yapınız. Hem siz aracınıza hemde aracınız size adapte olacaktır. Kazasız belasız kullanmanız dileğiyle hayırlı olsun.

ulusoy032
22/03/2013, 08:44
çok saolun arkdaşlar Allah razı olsun aracı teslim alırken pazarlamacı fırsat buldukça 150-160 basın dedi bu benim biraz kafama takıldı sormak istedim.

kayya
22/03/2013, 09:01
Arabaya hasar verip servise gelmeniz için bilinçaltınıza baskı yapmaya çalışmıştır :)

biancoangelo
22/03/2013, 11:59
çok saolun arkdaşlar Allah razı olsun aracı teslim alırken pazarlamacı fırsat buldukça 150-160 basın dedi bu benim biraz kafama takıldı sormak istedim.

Sıkıntı olmaza 150-160 ama bi faydasıda yok. 190 km yapmış biri olarak 10000den sonra aracınızın nefeskendiğini hissedeceksiniz.

Evren_c
22/03/2013, 13:43
"Fırsat buldukça basmayı" ben yeni aracımda şöyle uyguladım ve uyguluyorum; aracı trafikte hiç zorlamıyorum, gayet sakin kullanıyorum. Otobanda da 90'ı aşmadan hız sabitleyici ile gidiyorum. Zaman zaman düzlüklerde 140-150'lere kadar çıkıp çıkar çıkmaz gaz keserek motor freniyle 90'a kadar düşüp tekrar sabit hıza geçiyorum. Amaç hızlanıp motor freni yaptırıp motorun kompresyonunu artırmak. Hep aynı istasyondan yakıt alıyorum.

fotobelit
22/03/2013, 17:22
Aracınız sağırlaşmasın diye bas demiş..Evren '' Amaç hızlanıp motor freni yaptırıp motorun kompresyonunu artırmak''demişsin..Ben bir ara bu olayın bir zaman sonra motorda titremeye neden oldugunu duydum..Ne derece doğru bilmiyorum..Bende yararlı oldugunu düşünüyordum..

Evren_c
22/03/2013, 18:36
Aracınız sağırlaşmasın diye bas demiş..Evren '' Amaç hızlanıp motor freni yaptırıp motorun kompresyonunu artırmak''demişsin..Ben bir ara bu olayın bir zaman sonra motorda titremeye neden oldugunu duydum..Ne derece doğru bilmiyorum..Bende yararlı oldugunu düşünüyordum..

Hmm titremeyle ilgili bir şey duymadım, ilginç bir durum. Teknik olarak bir mantık yürütemedim açıkçası.

Hızlanıp motor freni yaptırmanın mantığı da hem hızlanırken haliyle motor devrini artırmak ve hareketli parçaların birbirine yüksek devirde "alışmasını" sağlamak hem de motor freni esnasında oluşan yüksek basınç ile silindir içindeki kurumların mikron seviyesindeki boşlukları doldurmasını sağlamak. Böylece "kapalı" yani kompresyon kaçağı olmayan bir motorumuz olmuş oluyor :) Bir diğer deyişler motorumuz "sağır" kalmıyor.

CoachK
23/03/2013, 08:57
İlk 500km son hız yapmaya uğraşma, 500km den sonra uzun yol yaparsan çok sağlıklı olur. Ben ilk 500 den sonra ankara-antakya arası gittim geldim. Makinasını iyice açtım...
Motor freni uygulamasını her zaman uygulamaya çalış, balata ve disklere çok güvenme.
Hem motor kompresyonunu iyi tutar, hemde frenlemelerde daha sağlıklı durursun. Motor freni segmanlardaki çapaklanmayı da giderir derler...

levan34
24/03/2013, 03:18
Öncelikle hayırlı olsun....Motor yağ değişiminde motoruna "katkı" koydurmayarak ona en büyük iyiliği yaparsın...yağın ne ise onu kullan...hertürlü katkı kolpasından (bor'da dahil) uzak dur.....forumlar bunlarla dolu,araştır....arabayı alıp ertesi gün otobanda yarışa girmeyeceksen rodaj falan işin hikaye kısmı.

ulusoy032
24/03/2013, 11:34
Öncelikle hayırlı olsun....Motor yağ değişiminde motoruna "katkı" koydurmayarak ona en büyük iyiliği yaparsın...yağın ne ise onu kullan...hertürlü katkı kolpasından (bor'da dahil) uzak dur.....forumlar bunlarla dolu,araştır....arabayı alıp ertesi gün otobanda yarışa girmeyeceksen rodaj falan işin hikaye kısmı.

teşekkür ederim,öyle fazla hız yapmam genelde 90'nı geçmem zaten + yağ değişimi için 10.000 km de gidicem demi