PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ön Takım Sesleri İçin Çözüm

Porque
21/03/2013, 23:04
İki gündür aracımın ön tarafından gelen sesler ve vites değiştirildiğinde gelen ''lık'' sesi nedeni ile bugün soluğu Bakırköy Haliç Oto Yetkili serviste aldım. Usta ile önce bir tur attık. Benim söylediğim sesin haricinde kalorifer borularından da gelen bir sesin olduğunu söyledi. Daha sonra aracı lifte kaldırdık ve bir de orada baktık. Liften sonra seslerin düzelmesi için bir dizi parçanın değişmesi gerektiğini söyledi. Ama gene de emin konuşamadı. Fiyat bana baya bir kabarık geldi. Parça kodları ile buraya yazıyorum. Belki daha uyguna yaptırabileceğim bir yer çıkar ya da forumda aynı dertten müzdarip olan arkadaşlarıma, abilerime yardımcı olur.

Parça Adı.........................Parça Numarası...............Fiyat

Viraj Demiri.........................50515568........... ....472TL
Askı Rotu x2........................50515276................ 94TL
Şanzuman Arka Kulak............55702836...............148TL
Şanzuman Orta Gövde..........55229496...............589TL
Şanzuman Ara Pleyt.............55200660...............128TL
Şanzuman Arka Kulak Sol.......55702833...............135TL
Şanzuman Arka Kulak Demiri...55702834...............261TL
3 Adet Vida........................55701885.............. ...30TL
Debriyaj Seti......................71753318................ 251TL
Çatal Burç x2.....................46784964-65..............14TL
Aks Somunu.......................46541344............. ....14TL
Şanzuman Yağı 2lt...............55175968.................74TL
Somun x4..........................12578321.............. ....12TL

İşçilik

Viraj Demiri ve Askı Rotu...........96TL
Diğer İşlemlerin Hepsi..............480TL

malebow
21/03/2013, 23:13
fiyatı bilmemde , ne yaptınız da araca bu kadar parca değişmesi gerekiyor diye sormak isterim :)

acRep
21/03/2013, 23:15
Parçaların güncel fiyatlarını bilmiyorum ama bildiğin baştan araba yapmak istemiş ustaa Bu nee kardeşim :S

acRep
21/03/2013, 23:16
fiyatı bilmemde , ne yaptınız da araca bu kadar parca değişmesi gerekiyor diye sormak isterim :)

al benden de o kadar adamın sıfırdan araba yapası varmış herhalde ;)

Ziyaretçi034
21/03/2013, 23:16
o viraj demiri ustanın kafasına vurup pekmezini akıtmak içinse güzel bir rakam :D

Porque
21/03/2013, 23:18
Valla fiyatlar hakkında hiçbir bilgim yok adam 10tl olan şeyi 100tl yazsa niye bu böyle diyemem :D Varsa eğer fiyatlar hakkında bilgisi olan bir babayiğit yardımcı olsun şu güzel kardeşine :)

Ziyaretci040
21/03/2013, 23:25
Kardeşim 2 ye böl :)

Baskı balata işçilik dahil 260 tl.
Askı rotu çifti 40 tl
Amortisör takozu 2 adet 130 tl
Sağ sol salınca 130 tl ben tekini değiştim
Balata 25 tl
Şanzuman yağı 40 tl :)

Saçmalanmış fiyat konusunda açıkcası. Ama servis işte yapacak birşey yok ben olsam dışarıda yaptırırım. Parçalanmanın mantığı yok.O lık sesinide merak ettim bendede var ama öyle rahatsız edecek derecede birşey değil ya. Sendeki dahamı yüksek seste falan geliyor merak ettim.

malebow
21/03/2013, 23:27
Valla fiyatlar hakkında hiçbir bilgim yok adam 10tl olan şeyi 100tl yazsa niye bu böyle diyemem :D Varsa eğer fiyatlar hakkında bilgisi olan bir babayiğit yardımcı olsun şu güzel kardeşine :)

valla hocam, fiyatı düşünücek birşey kalmamış. sizin yerinizde olsam o yerin kapısından dahi geçmem.
bu adam ya pire için yorgan yakıyor ya da ... :)

eğer bu parçalar gerekiyorsa arabaya arabanın yürümüyor olması gerekir.

Porque
21/03/2013, 23:27

Abi sen bir şeyler yaptırmıştın şu ön takımda. Onların fiyatları falan aklındaysa eğer beni özelden ya da konu altından bilgilendirirsen sevinirim :)

Porque
21/03/2013, 23:29
valla hocam, fiyatı düşünücek birşey kalmamış. sizin yerinizde olsam o yerin kapısından dahi geçmem.
bu adam ya pire için yorgan yakıyor ya da ... :)

eğer bu parçalar gerekiyorsa arabaya arabanın yürümüyor olması gerekir.

Gayet güzel yürüyor hocam ancak tek sorunum vites değişirken ''lık'' sesi gelmesi ve araba devirden düşünce sanki motor yerinden çıkacakmış gibi ''gır gır'' ses yapması.

Ziyaretci040
21/03/2013, 23:30
Abi sen bir şeyler yaptırmıştın şu ön takımda. Onların fiyatları falan aklındaysa eğer beni özelden ya da konu altından bilgilendirirsen sevinirim :)

Mesajı düzenledim kardeşim tekrar. Ara ara yaptığım masrafları yazdım ve arabam çok çok iyi durumda şuanda bana göre keyiflede biniyorum. Ya biz şenerle komple ön takım dağılmış olsun diyerek parçacılardan fiyat aldım 450 tl tuttu işçilikle 600 tl ye komple ön takım inip biniyor. Saçmalayıp gidip parçalanma sakın.

Porque
21/03/2013, 23:35
Mesajı düzenledim kardeşim tekrar. Ara ara yaptığım masrafları yazdım ve arabam çok çok iyi durumda şuanda bana göre keyiflede biniyorum. Ya biz şenerle komple ön takım dağılmış olsun diyerek parçacılardan fiyat aldım 450 tl tuttu işçilikle 600 tl ye komple ön takım inip biniyor. Saçmalayıp gidip parçalanma sakın.

Yok zaten abi buraya danışmadan hiçbir şey yaptırmam. En kısa zamanda buluşma olduğunda geleyim de bir karşılaştıralım şu sesleri. Acaba bana mı anormal geliyor. Gerçi ben biraz devirli kullandığım için ses pek kulağıma gelmiyor ancak abim baya bir şikayetçi bu durumdan...

Ziyaretci040
21/03/2013, 23:39
Bak kardeşim illaki değiştirelim diyorsa abin sana açık adreste veririrm gider yaptırırsın. Ancak bence bu dedikleri ile alakalı değil o lık diye tarif ettiğin ses. Neden dersen 3 tane farklı punto kullandım benimki hariç hepsinde vardı o ses. Şirket arabam var flueance ondada var. Bence alakasız.

Porque
21/03/2013, 23:43
Bak kardeşim illaki değiştirelim diyorsa abin sana açık adreste veririrm gider yaptırırsın. Ancak bence bu dedikleri ile alakalı değil o lık diye tarif ettiğin ses. Neden dersen 3 tane farklı punto kullandım benimki hariç hepsinde vardı o ses. Şirket arabam var flueance ondada var. Bence alakasız.

Yakın zamanda buluşma olursa telefondan haberleşelim abim. Ya da müsait olursan eğer haftasonu minik bir buluşma düzenleyelim bir karşılaştırma yapalım. Bu konu hakkında şikayeti olan herkesi toplayıp bir karşılaştırma buluşması yapmak çoğu kişiye yarar sağlayabilir diye düşünüyorum...

ligdevi
21/03/2013, 23:46
o "lık" sesi bende de var ama rahatsız edici değil ...Allah'tan motoruda listeye eklememiş usta :D

Ziyaretci040
21/03/2013, 23:47
Tamam ilk müsait zamanında arıcam seni . Bakarız.

matadorcuk
21/03/2013, 23:51
Senın sanzıman hava duruyo galıba saglam bıseyı kalmamıs.Ucmuslar valla burak yenı yaptırdı daha on takımı bende gıdecem oraya.sende bı ugra

Porque
21/03/2013, 23:55
Tamam ilk müsait zamanında arıcam seni . Bakarız.

Tamamdır abim haberleşelim ;)

Porque
21/03/2013, 23:56
Senın sanzıman hava duruyo galıba saglam bıseyı kalmamıs.Ucmuslar valla burak yenı yaptırdı daha on takımı bende gıdecem oraya.sende bı ugra

Valla hocam şu karşılaştırmayı bi yapalım eğer ses fazla ise uğramak şart gibi. Eğer dediğiniz gibi olursa ki öyle olacak gibi, servisin önünden geçmem bir daha...

biancoangelo
22/03/2013, 00:44
Bu hesaba göre senin 3-4 bin TL ne göz dikmiş bu usta. Mümkünse tanıdık bi yere git ve daha makul fiyatlar al derim.

Muhtemelen aracın altını vurdunuz bu kadar masraf çıkmaması lazım.

Ziyaretci035
22/03/2013, 01:27

Baskı balata işçilik dahil 260 tl.
Askı rotu çifti 40 tl
Amortisör takozu 2 adet 130 tl
Sağ sol salınca 130 tl ben tekini değiştim
Balata 25 tl
Şanzuman yağı 40 tl :)

Saçmalanmış fiyat konusunda açıkcası. Ama servis işte yapacak birşey yok ben olsam dışarıda yaptırırım. Parçalanmanın mantığı yok.O lık sesinide merak ettim bendede var ama öyle rahatsız edecek derecede birşey değil ya. Sendeki dahamı yüksek seste falan geliyor merak ettim.

Şanzuman yağı nerede 40 TL? Bizim araçların şanzumanı ucuz şahinlere konulan 85w95 yağ ile değil 75w85 yağ ile doludur ve litresi 35-40 TL

Porque
22/03/2013, 19:41
Bu hesaba göre senin 3-4 bin TL ne göz dikmiş bu usta. Mümkünse tanıdık bi yere git ve daha makul fiyatlar al derim.

Muhtemelen aracın altını vurdunuz bu kadar masraf çıkmaması lazım.

Altını vurmak gibi bir durum olmadı. Bu arada iki gündür ses eskisi gibi gelmiyor. Nasıl bir şey çözebilmiş değilim...

Ziyaretci040
22/03/2013, 22:52
Şanzuman yağı nerede 40 TL? Bizim araçların şanzumanı ucuz şahinlere konulan 85w95 yağ ile değil 75w85 yağ ile doludur ve litresi 35-40 TL

Akınsal sanayi sitesinden bir dükkandan aldım yaklaşık 1 sene önce hocam.Baskı balata değiştirirken onuda değiştirdik.Yeri tarif edebilirim sadece marka vs hatırlamıyorum.

erosistanbul
22/03/2013, 23:43
hocam bu -lık işi değil. sen neddin araca öyle.

Porque
23/03/2013, 00:57
hocam bu -lık işi değil. sen neddin araca öyle.

Benim araca bir şey yaptığım yok servis olayı abarttı :) Ayrıca ses falan yok arabada kendiliğinden kayboldu nedense...:unsure00:

Tayfun-E30
23/03/2013, 04:12
Ustaya hemen giydirmis herkezde arabada liftin altinda berabermiydiniz? Yansanayi parcayla araba toplamak is degilki..

Viraj demiri,sanzuman orta govde neden degisiyor, araba alttan darbemi aldi? Tum kulaklar kopukmu? Lifte kalktiginda baksaydiniz keske gozle hasar gozukebilir...

Parcacidan ayni parcalari daha ucuza alip disarda bir yerde yaptirabilirsiniz daha uygun iscilikle.. Tabi liftte bir bakmak lazim...

mywzz
28/03/2013, 20:04
o parayı ona harcıycagına bırakda araba sarkı soylemeye dewam etsın hocam :)

ametist
28/03/2013, 22:05
ben bravoda ön takım sesi keseceğim diye bir dünya masraf yaptım, amortisörleri, takozları, rotları, rot başlarını, z rotları vs vs değiştirdim ama sesten kurtulamadım. taaki bir gün başka bir arkadaşın arabasını bırakmak için beraber gittiğimiz serviste lafı gçip de usta benim arabayı lifte kaldırana kadar... adam bir parça lastiği kesip sıkıştırdı ve şak diye ses kesildi.. meğer viraj demiriymiş.... onu değiştirince iş çözüldü ki sanırım 500-600 lira civarında resmi fiyatı var, ben parçacıdan 350 tl civarına almıştım. aslında ses yapan viraj demiri plastik burçları.. maamfih bravoda değişebilir yapılmadığı için tüm parçayı almak gerekiyor. şuraya bağlayacağım: punto için de benzer sorunlardan şikayet edenler var. bunun için poliüretan malzemeden özel burçlar yapılmış, burada var (https://www.fiat-sportiva.de/product_info.php/info/p3149_PU-Bushes-Set-For-Anti-Roll-Bar-Front-Axle.html)... viraj demirini değiştirmek yerine belki bunları (https://https://www.fiat-sportiva.de/product_info.php/info/p3149_PU-Bushes-Set-For-Anti-Roll-Bar-Front-Axle.html) getirtip monte ederek sorununuzu çözersiniz....