PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arabamin çekişinden Memnun Değilim Yardim Lütfen

ince5757
20/08/2007, 11:54
Merhabalar ben sinop tan serdar forumu yakından takip etmekteyim çok yararlı bilgiler edindim herkese teşekkürler.Benim sorunum ise arabamın çekişinden özelliklete yokuş çıkarken memnun değilim.Arabam dizel alt devirlerde turbo devreye girene kadar(1750 devir e kadar) cansız biliyorum ama yokuş çıkarken bağırtmadan rahat çıkamıyorum.Araba düz yolda giderken bile kendini kasıyor gibi geliyor.Araba 2006 model 39000 kilometrede ikinci el aldın daha 3000 kilometre kullandım.Aldıktan sonra 36000 kilometrede servise gittim yağını, mazot,hava filitresini dahi değiştirttim,daha servise arabanın gitmesi gerekmediği halde.Sonra arabaya carbon clear yaptırdım.Daha bu sorunla ilgili servise arabayı götürmedim sizin fikirlerinizi alayım dedim önce.Yardımlarınızı bekliyorum hepinize iyi günler.......

doritoch
20/08/2007, 13:26
Sevgili kardeş ;daha önce kullanmışmıydın?Bence zaten performansı bu kadardır,bu motordan 2. vitesde 2000 devire kadar bişey beklememek lazım.Özellikle 1.vitesin sonu 2.vitesin başı çok sıkıntılı,özellikle de yokuşda.Ama bu arabada amaç performans değil diye biniyoruz.Şehir içinde deli gibi basa basa kullanıyorum,160 000 TL yakıyor.Ama şikayetin çok fazla ise servise gösterebilirsin.daha teknik olarak konuyu değerlendirebilirler,güle güle kullan.

ABNEW
20/08/2007, 15:18
Serdar, dizel araçlar turbosuz bir hiç:)Dolayısıyla turbo kendini gösterene kadar (1750d/d civarı) maalesef hepsi çok hantal.Gaza bassanız da devirlenme yok denebilecek kadar az olur.Bir de 1250cc lik küçük bir hacimde üretilmiş bir mjtd alt devirlerde oldukça hantal olacaktır.Bunun için gerek kalkış esnasında gerekse hareket halinde iken deviri 2000 in altında tutmamak lazım.Tabi performans almak için:)

ince5757
20/08/2007, 18:10
Arkadaşlar daha önce dizel araba kullandım ama tabi bu oranda kullanmadığım için dizel arabaları daha yeni tanıyorum.Turbo devreye girene kadar hantal olduklarını biliyorum, birde yanında küçük motor daha hantal yapıyor tabi.Ancak araba dik bir yokuşta 1 de 3000 devir civarına çıkıp 2 ye atıp gitmeyince sinirim bozuluyor.Arkdaşımda da punto var 75 lik,dün onu eve bırakırken benim rahat çıkamadığım yerlerden o ben rahat çıkıyorum deyince içime daha fazla kurt düştü.Onun arabasının 5 vites olması dişli aralıklarından dolayı buna etken olabilir tabi.Gittiğim yol yine yokuş ve 1 ile 2.viteste gittiğim yerlerdiBu arada arabaya hep euro dizel alıyorum shell den.

KAANİTO
21/08/2007, 13:26
serdar bende aynı şikayetle servise gitmiştim sonunda EGR valfi değişti şimdi 2.viteste 80 3.viteste 120 4. viteste ise 160 ı rahatlıkla buluyorum.sana tavsiyem servise git aracı smarta bağlasınlar eger bir sorun varsa orada zaten görülür eger debimetrede hata gözüküyor ve deşimi gerekiyorsa bu işlemden sonra EGR değerlerine iyi bakılsın normal şartlarda EGR off durumunda iken hava giriş miktarı 270-275 civarını gösterirken EGR on oldugunda bu miktar 160-170 lere düşüyor halledilmeyecek bir şey değil ama keşke opetin yakıt güvence kartı olsa idi ve onu kullansaydın en azından garantin olurdu

ABNEW
21/08/2007, 17:54
Arkadaşlar daha önce dizel araba kullandım ama tabi bu oranda kullanmadığım için dizel arabaları daha yeni tanıyorum.Turbo devreye girene kadar hantal olduklarını biliyorum, birde yanında küçük motor daha hantal yapıyor tabi.Ancak araba dik bir yokuşta 1 de 3000 devir civarına çıkıp 2 ye atıp gitmeyince sinirim bozuluyor.Arkdaşımda da punto var 75 lik,dün onu eve bırakırken benim rahat çıkamadığım yerlerden o ben rahat çıkıyorum deyince içime daha fazla kurt düştü.Onun arabasının 5 vites olması dişli aralıklarından dolayı buna etken olabilir tabi.Gittiğim yol yine yokuş ve 1 ile 2.viteste gittiğim yerlerdiBu arada arabaya hep euro dizel alıyorum shell den.

Yokuşta 3000d/d da 2. vitese geçince hem eğimden hem de seri vites değiştirememekten kaynaklanan gecikme nedeniyle araç devirlenemeyebilir.Ben hiçbir yokuşta sorun yaşamıyorum.Tabi performans kaybı varsa servise danışmalısın...

dejavu
21/08/2007, 21:05
iyi bir yokuşta 3000 devirde vites atıyorsan, o yokuşta ikinci vitese ancak 1600-1700 devir hatta dahada altında girebilirsin.. buda senin o rampada takılman demektir... ama dedikleri gibi serviste motor performanslarını bir ölçtür bakalım... ben genelde yokuşlarda soğuk değilse motor 3500 devirde vites değiştiriyorum ve genelde rampaları 2500 - 3000 devirde çıkıyorum... samsundan ankaraya gelirken samsun rampasını... ankara elmedağ rampasını genelde 3000 devire yakın modlarda çıkıyorum.. dizelin kuralı budur...

ince5757
22/08/2007, 09:59
Dün servise gittim baktılar her hangi bir sorun olmadığını söylediler.Servisteki arkadaşta kullandı test etti normal olduğunu söyledi.Servisteki deneme aracını kullandım onun tepkileride benim arabamla aynı gibi geldi bana(test aracıda benim arabamın aynısı idi).Ben vites değiştirmelerde yokuşta, dejavu senin dediğin gibi 3000 devirde aynı senin dediğin gibi oluyor sanırım bu normal bir durum biraz arabayı bağırttırmam gerekli yokuşlarda.Kaanito EGR olayınıda servise sordum bizim arabalarda kapalı olduğunu söyledi.Hatta ilk çıkan linea larda açıkmış ançak şuan onlarıda kapatıyorlar diye söyledi bana.Yardımlarınız için teşekkürler.Hepinize iyi günler........

candan
22/08/2007, 11:46
arabayı aldığım ilk günlerdi, benim evin ordaki dik bi yokuşta 3'le çıkamıycağımı anlayınca 2'ye düşürmek istedim. allahım kabus gibiydi, ben 2'ye alırken, iyce düştü devirden. sonuna kadar basıyorum gaza, yok, olmuyo, düştükçe düşüyo... sonunda stop etmişti arabam...

bi arkadaş, dizel araba bağırtılarak kullanılır diyince, öyle yapmaya başladım. performansı benim bile hissedebiliceğim şekilde değişti.

eğer yokuştaysam vites küçültmeden önce bile 3500-4000 devri görüp öyle küçültüyorum. biraz da vites değiştirme konusunda yavaş olduğum için sanırım, ben küçültene kadar zaten arabanın hızı, devri azalmış oluyo, 2000'lere yakın bi yerde yakalıyorum, rahat ediyorum :)

ya da önceden karar veriyorum hangi vitesle çıkabiliceğime... mesela 2'nin uygun olduğunu düşünürsem, baştan 2'ye alıyorum... gerisini önemsemiyorum... bağırmak benim arabamın da hakkı, o da daşarj olsun arada, di mi ama :)

ben esas sorunu, klima çalışırken yaşıyorum... vites değiştirirken, çok çabuk düşüyo devri, çok sarsılıyo araba. klima eşliğinde kullanırken, vitesi daha hızlı değiştirmeyi öğrenmem lazım sanırım...

stilo
22/08/2007, 12:24
Performans biraz da 90 bg ile 75 bg arasındaki farktan kaynaklı

ben de araba alırken 90 bg mi 75 bg alayım diye araştırdığımda bana kesinlikle 75 bg al dediler . Performans olarak daha iyi olduğunu söylediler .

her ikisinide sürdüm .

ve kesinlikle 75 bg daha atak olduğunu gördüm

ve 75 bg aldım . şu an performanısdan memnunum

ABNEW
22/08/2007, 13:29
Performanstan kasıt, hızlanma ve son sürat ise 90bg/200nm daha iyi bir seçenek...

ince5757
22/08/2007, 13:47
Candan benim başıma gelinde aynın bu işe,bir kaç kere oldu delirdim.Artık benim arabamda desarj olacak.Normalde arabayı sakin kullanan biriyim şehir içinde özellikle,vites değiştirmelerimde yavaş kalıyor bundan dolayı ama artı hızlı değiştireceğim.Serviste 90lık ile 75 lik arasında dişli farkından dolayı performans farkı olurmu demiştim olmaz demişlerdi bana.Deneme arabası linea kullandım 5 vites 90 beygirlik performansından memnun kalmıştım.Tabi devirli kullandık oda var.Forumdaki yazılardan hatırlıyorum 6 vitesliler dişli farkından dolayı 5 viteslilere göre alt vitesler daha güçsüz diye.Ama ben GP dan memnunun iyi bir seçim yapmışım.

şekerlioğlu
22/08/2007, 14:52
belki hepimiz biliyordur ama yinede bir hatırlatma olsun.dizellerde özellikle ara hızlanmalarda sorun yaşamamak için aracı devirli kullanmak lazım,özellikle dizeller vites değiştirirken çabuk devirden düşer.aracınızı daha iyi tanıyarak hangi devir aralığında daha iyi ivmelenme olduğunu bulduktan sonra,sorun kalmıyacaktır.özellikle turbonun devreye girdiği devirin altına düşürmemek lazım.

dejavu
22/08/2007, 15:07
@ candan
@ ince 5757 özelliklede sana....

arkadaşalar diesel sürmek biraz daha araba bilgisi ister. biraz daha motor bilgisi ister.. bizim gp lerin altındaki motorlar aslında güzel motorlar ama biraz farklı.. bunu size biraz anlatmaya çalışayım. ben daha önce doğan görünümlü şahin arabası kullandım uzun süre.. ve üzerinde ısuzu diesel motor vardı.. bir zamanlar bu tüp hikayeleri çıkmadan önce trabzonda taksi dolmuşlar kartal, doğan, şahin arabaların üzerine atma dediğimiz audi nin yada ısuzu nun diesel motorlarını koyarlardı. ben o arabalardan uzun süre kullandım.. daha sonra reno expres 1,9 diesel kullandım.. şimdi bende gp diesel var babamda hundai pikap denilen şu 2500 cc olan diesel motoru olan arabalar var.. doğan görnümlü şahin arabası her yol koşulunda çok kahrımızı çekti. neyse reno hakkında bişey demicem 98 model olması ve renoya göre normal bir motoru vardı.. bu tatilde babamın hundai minibüsünü kullandım gerçi daha öncede kullandım.. inanırmısın kulanımı bizim araçlardan daha kolay.. motora koklat motor kalkarken sanki şaha halkıyor. hemde hiç gaz vermezken, gaz versen zaten patinajdan kalkmıyor arkada hafif zaten... rampada devirsiz bir üst vitese geç ve gaz ver araba o devirsiz halde genede şaha kalkıyor.. ama bizim araclar kalkarken sanki ağlıyor gibi biraz deviri yuksek kaldırmak gerekiyor.. babam bir ara aracımı kullandı.. söylediği tek söz var aracım hakkında başkada bişey demedi zaten.. aynen şöyle dedi " bir aracın motoru büyük olcak " aynen böyle.. tabi bu birazda beklenti meselesidir..

bizim motorların (75 hp 5 vitesli olanlar için diyorum) en ideal kullanımı şöyle.. 2000-2200 devir civarında düz yolda sürekli gidersin bu mülayim kullanım seklidir.. 2000 devirin altında genelde; hızlanma, rampa, sollama durumlarında bu devir bolgelerine bir, iki, bilemedin 3 saniye takılı kalırsın buda zaten berbat bişeydir bu esnada ki zaten 2000 devir altı uzun süreli kullanımlar motor için zaten sağlıklı değildir. ama ara ara uzun olmayan sürelerde 2000 devirin altına düşmek tabi motora zarar vermez yol şartları bazen 2000 devirin altına düşmemizi neden olur bu durum belki 500 metre belki 1 km belki daha az anlık sürecek onlar önemli değil motor sağlığı için..
düz yolda 2000-2200 devir gitmek ideal, üst vitese geçmek istiyorsan 3000 deviri motora göstermek ve bir üst vitese geçmek idealdir..
iyi bir rampada gidiyorsan bu değerlere bence en az 500 değer eklemelisin. buda alt limit 2500 devir üst limit ve üst vitese geçiş 3500 devir olmalıdır.. (motorun soğuksa bence bence yokuşa girmeden alt vitese gir derim ben öğle yepıyorum.)
@ ince5757 ye
bu yaz tatilinde bir günlüğüne sinoptaydım.. istanbuldan gelirken batı karadeniz sahilinden trabzona gitim sabah sinop da kahvaltı yaptım ve ardından bu burun tarafında uzunkum mu adını şimdi tam hatırlayamayacağım orda akşama kadar güneşlenip akşam tekrar yola döndüm.. sinop da çok fazla gp gördüm.. hatta tatil dönüşü hey sinoplular 57 ler buraya diye başlık açmayıda çok düşündüm hatta yapıcaktım ama bir türlü nasip olmadı.. gerçekten sinop da çok gp gördüm.. hatta sinop tofaş-fiat servisine dahi uğradım. arkadan cıngıl cıngıl bir ses geliyordu ne olduğu gerçi bulamadılar ama sonradan geçti.. herhalde çakıl taşı gibi bişey gitti sonradadan düştü herhalde. ince5757 hatta sizin bu samsun yoluna çıkarken sinoptan yollar biraz rampalı ve inişli-çıkışlı o rampalı bölgelerde en az 2500 deviri tercih etmelisin.. samsundan ankara yoluna girerken o rampaları en az 2500 devirle çıkarım.. mesela kırıkkaleden ankaraya gelirken meşhur elmadağ rampası vardır. elmedağ rampasını 3000 devirle çıkarım.. en doğru kullanımda budur zaten...
:))) anlattıkların yeterli gelmezse kendize uzun yol kamyon söförü bulun dim artık ..:::)))))

elbruz
22/08/2007, 15:23
belki hepimiz biliyordur ama yinede bir hatırlatma olsun.dizellerde özellikle ara hızlanmalarda sorun yaşamamak için aracı devirli kullanmak lazım,özellikle dizeller vites değiştirirken çabuk devirden düşer.aracınızı daha iyi tanıyarak hangi devir aralığında daha iyi ivmelenme olduğunu bulduktan sonra,sorun kalmıyacaktır.özellikle turbonun devreye girdiği devirin altına düşürmemek lazım.

hangi devirlerde vites değiştirmemiz lazım yani 3000 lerden aşağı düşmememiz mi lazım yakıtı artırmaz mı bu kadar devirli kullanmak....

ufukbzk84
22/08/2007, 15:26
ali kemal arkadaşım çok güzel bi şekilde anlatmış bizim dizellerin nasıl kullanılacağını bende bişiler katayım ozaman... mesela bizim puntolarda sollama yapacaksan gidişli gelişli yolda sakın olaki 2000 devirin altın sollamaya kalkma inanaılmaz zaman kaybedersin... rampalara girerken bana göre çok dik rampa olmadıktan sona eğer 2200 -2500 devir arası bile girsen deviri düşmüyo bursa istanbul arasında gidip gelenler bilir yalova bursa arasındaki dağlık yolları... ben hiç vites küçültmeden o rampaları çıkıyorum... işin özeti bu motoru 2000 devirin altında şartlar ne olursa olsun düşürmemeye özen göstermek gerekiyo yoksa hayal kırıklığına uğramış olursunuz...ama 2000 devirin üstü bence herkesin beklentilerine cevap vereblicek kadar yeterli...

ben daha çok rampa çıkarken 3500 devire çıkıp vites değiştiriyorum... normalde 3000 devirde vites yükseltiyorum...böylecene hiç bayılmıyo araba...

dejavu
22/08/2007, 15:35
hangi devirlerde vites değiştirmemiz lazım yani 3000 lerden aşağı düşmememiz mi lazım yakıtı artırmaz mı bu kadar devirli kullanmak....

hayır 3000 devirden aşağı düşmememiz değil.. bir üst vitese girmek istiyorsan motora 3000 deviri göstermen gerekiyor ideal kullanım için.. ama sürekli gider halde 2000-2200 devir normal kullanım devri için idealdir.. sen herhalde 2000 devirle giderken bir üst vitese geçmiyorsun değilmi.. bir üst vitese geçmen için motorun biraz devirli olması lazım.. motorda zaten bağırırken sana diyo beni bir üst vitese geçir diye..

ince5757
22/08/2007, 16:18
Ali Kemal keşke görüşseydik bir daha sinop a gelirsen beklerim,beni bulman çok kolay sinop merkezde Deniz Eczanesi.Eczaneyi bul benide bulusun.Tabi kapım sitedeki bütün arkadaşlara açıktır.Denize girdiğin yer karakum olsa gerek,aslında bende pazar günleri orada denize girerim ama arabanı görmedim,stikır lı puntoyu görse idim kesin sahibini bulurdum.Evet sinop ta punto çok var tanıdığım arkadaşlara siteden söz ediyorum bol bol anlatıyorum insanlara.iyi günler.....

candan
22/08/2007, 16:20
@ candan
@ ince 5757 özelliklede sana....

arkadaşalar diesel sürmek biraz daha araba bilgisi ister. ....

arabadan anlamadığım için, doğru mu yanlış mı yapıyorum bilemiyodum... bunun üstüne ilaç gibi geldi yazdıkların, teşekkürler :)...

(bi de, bi arkadaşımın "dizeller devirli kullanılır" lafından yola çıkarak ve arabamı dinlemeye/anlamaya çalışarak yukarda anlattıklarını kendim keşfettiğim için kendimle gurur duydum.. ne diyim, :) )

dejavu
22/08/2007, 18:41
arabadan anlamadığım için, doğru mu yanlış mı yapıyorum bilemiyodum... bunun üstüne ilaç gibi geldi yazdıkların, teşekkürler :)...

(bi de, bi arkadaşımın "dizeller devirli kullanılır" lafından yola çıkarak ve arabamı dinlemeye/anlamaya çalışarak yukarda anlattıklarını kendim keşfettiğim için kendimle gurur duydum.. ne diyim, :) )

evet diesel ler devirli kullanılır derdi eskiler.. yanlız o sözler tam olmasada biraz eskidi... artık motorların teknik verileri ve tabloları var onlara bakarak az çok ideal limitleri yakalayabilirsiniz.. 2000 devir aslında bizim motorlar için devirli sayılmaz aslında sadece ideal kullanım düzeyi diyebiliriz..

dejavu
22/08/2007, 20:06
Ali Kemal keşke görüşseydik bir daha sinop a gelirsen beklerim,beni bulman çok kolay sinop merkezde Deniz Eczanesi.Eczaneyi bul benide bulusun.Tabi kapım sitedeki bütün arkadaşlara açıktır.Denize girdiğin yer karakum olsa gerek,aslında bende pazar günleri orada denize girerim ama arabanı görmedim,stikır lı puntoyu görse idim kesin sahibini bulurdum.Evet sinop ta punto çok var tanıdığım arkadaşlara siteden söz ediyorum bol bol anlatıyorum insanlara.iyi günler.....

inşallah.. yolum düşerse muhakkak sana uğramadan gitmicem... evet denize girdiğim yer karakumdu. orda sahilde zinos hotelin bahçesinde süper bir kahvaltı yaptım ve hemen önündeki küçük koyda güneşlendim akşama kadar.. ben 26 temmuz perşembe günü ordaydım.. ayrıca üzülerek söylemek istiyorum arabamda sticer yok.. erdi vermedi ne yapım.. :)))

ABNEW
22/08/2007, 23:25

Mehmet, performans için vites öyle büyültülmeli ki bir üst viteste motor devri 2000 nin altına düşmesin.Bu yolun eğimine ve kullanıcının çabukluğuna göre değişir.Düz bir yolda belki (viteslerin oranlarına göre de değişebilir) 2750d/d 2. vites için kurtaracakken yokuşta belki 3500 ya da 4000d/d lara çıkmak gerekebilir...

Düz bir yolda ilerlerken ise 2000d/d nın üstünde kalmak şart değil.1500-1700d/d larda da gidilebilir...

magicpunto
22/08/2007, 23:48
E peki "dizeller bayıldıkça ayılır" diye bi laf vardır, ona ne oldu? Şaka bir yana devrili dediğimiz rakamlar da aslında devir sayılmaz. Örneğin bir honda vtec motorun 7800'leri gördüğünü düşünürsek, bizim 5000'de cutoff yapan motorlar aslında devirsiz kalıyor. Zaten uzun ömürlerini de belli bir oranda buna borçlular. Az devir = az sürtünme = uzun ömür.

Max torkun gerçekleştiği devir fabrika verilerine göre 1750, yani turbonun devreye girdiği an. Zaten farketmişsinizdir 1750'yi geçer geçmez motor coşuyor. Ben sollamalarda tan buraya denk getiriyorum. Hem max torktan hem de turbonun yeni başlayan etkisinden yararlanıyorum. Ama burası ince bir çizgi. İyi ayarlamazsan 1-2 saniye kaybetme riskin var. Hafif yarım debriyajla burayı hemen toplaman da mümkün. Örneğin çok dik bir yokuşa 2. viteste 1500'de girdin diyelim. hafif bir yarım debrijajla devri 1800'lere taşıdınmı gerisini turbo hallediyor zaten. Genelde pati atarak çıkıyorum böyle bi durumda.

Sonuç olarak yuvarlak hesap en az 2000 devir konusuna katılıyorum. O devir aralıklarında oynamak çok zevkli :)

ABNEW
22/08/2007, 23:58
magicpunto, debriyaj erken bitebilir bu durumda aman dikkat.Dediğin gibi dizeller benzinliler gibi rahat devirlenemezler ve max devirleri de düşüktür.Turboyu alırsak motor bile denemeyebilir dizele bence:)

dejavu
23/08/2007, 02:37
Mehmet, performans için vites öyle büyültülmeli ki bir üst viteste motor devri 2000 nin altına düşmesin.Bu yolun eğimine ve kullanıcının çabukluğuna göre değişir.Düz bir yolda belki (viteslerin oranlarına göre de değişebilir) 2750d/d 2. vites için kurtaracakken yokuşta belki 3500 ya da 4000d/d lara çıkmak gerekebilir...

Düz bir yolda ilerlerken ise 2000d/d nın üstünde kalmak şart değil.1500-1700d/d larda da gidilebilir...

kardeş açıkcası bizim motorlar düz yolda 1500-1700 devirlerde çalışır ama.. bu motor için sağlıklı olmaz... motorda kurumlanmaya sebep verir.. ben her zaman derim ne çok ne az... gereken kadar ver derim hep.. düz se düz yolun hakkını ver yokuşsa yokuşun hakkını ver.. fizik kuralları yokuşda araç senden gitmek için daha fazla güç isteyecek.. sen düz yolda mı daha rahat yürüyorsun.. yoksa rampadamı..

magicpunto
23/08/2007, 12:21
magicpunto, debriyaj erken bitebilir bu durumda aman dikkat.Dediğin gibi dizeller benzinliler gibi rahat devirlenemezler ve max devirleri de düşüktür.Turboyu alırsak motor bile denemeyebilir dizele bence:)

Canım her zaman da yarım debriyaj gidilmez tabii. Sadece dik yokuşa rağmen 2. viteste patiye kalkması çok hoşuma gittiğinden severim bu numarayı.

ABNEW
23/08/2007, 21:47
kardeş açıkcası bizim motorlar düz yolda 1500-1700 devirlerde çalışır ama.. bu motor için sağlıklı olmaz... motorda kurumlanmaya sebep verir.. ben her zaman derim ne çok ne az... gereken kadar ver derim hep.. düz se düz yolun hakkını ver yokuşsa yokuşun hakkını ver.. fizik kuralları yokuşda araç senden gitmek için daha fazla güç isteyecek.. sen düz yolda mı daha rahat yürüyorsun.. yoksa rampadamı..

Ali, her zaman söylediğim gibi sürekli düşük devirlerde araç kullanmak (Dizel-benzinli) motorda kurumlanma sebebidir.Ancak arada sırada üst devirleri zorlayarak bundan kurtulunabilir.Yoksa sürekli olarak dizeli 3000d/d larda kullanmak gereksiz.Ben 5000d/d lara da çıkıyorum 1700d/d larda da kullanıyorum aracı...