PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bagaj Yalıtımı

onryldrm
17/03/2013, 21:45
Herkese Merhaba ,

Sanırım Subwooferdan kaynaklı bagaj bölgesinden hafif bozuk zeminde tıkırtı ve cızırtılar gelmeye başladı. o kadar çok yere baktım ki artık çıldırmak üzereyim. Dün Bagaj döşemesini söktüm ve o tıngırtı hala geliyor. artık kafayı yemek üzereyim. bu işten anlayan biryer var mıdır ? Ya da ben anlarım diyen :) kendim başa çıkamıyorum artık bununla. . .

Öneri ve yorumlarınızı bekliyorum. . .

Ziyaretci040
17/03/2013, 21:52
Kardeşim geçmiş olsun o zıngırtı bagaj kağağının iç kısımındaki plastiklerden geliyor :) Tek çaresi söküp bildiğin sıva süngeri vb. malzemeler ile doldurulmasıdır :) Bende yapıcam ama bir türlü kısmet olmadı.

SteinGP
17/03/2013, 21:56
Ben bütün bagaj döşemesini, stepne havuzunu, bagaj kapağının arkasındaki plastik bakalitleri vs. söküp bitüself denen bir yalıtım maddesi ile kapladım. Bass vururken tıkırtı geliyorsa onu kesmeniz çok zor, ama genel olarak çok iyi bir yalıtım sağlıyor.

Ziyaretci040
17/03/2013, 21:58
Bass vururken ve arada bu kedi gözlerinden falan geçerkende geliyor. Önemli olan bassta değilde o yoldaki uyarı amaçlı monte edilmiş kedi gözü vb. şeylerin üzerinden geçerken gelen sesleri kesmek lazım.Ha bide pandizot sıkıntısı var onada bir çözüm bulursam tam süper olacak.

SteinGP
17/03/2013, 22:08
Pandizotun menteşelerine siyah elektrik bandı sarabilirsin.

Ziyaretci040
17/03/2013, 22:09

Deniyeceğim... :)

onryldrm
17/03/2013, 22:11
Kardeşim geçmiş olsun o zıngırtı bagaj kağağının iç kısımındaki plastiklerden geliyor :) Tek çaresi söküp bildiğin sıva süngeri vb. malzemeler ile doldurulmasıdır :) Bende yapıcam ama bir türlü kısmet olmadı.

Bagajın içini söktüm ve göz kararı birkaç noktaya çifttaraflı bant çektim ama yine fayda etmedi :S bir gün baya detaylıca açıp uğraşmam gerekecek sanırım.

Ben bütün bagaj döşemesini, stepne havuzunu, bagaj kapağının arkasındaki plastik bakalitleri vs. söküp bitüself denen bir yalıtım maddesi ile kapladım. Bass vururken tıkırtı geliyorsa onu kesmeniz çok zor, ama genel olarak çok iyi bir yalıtım sağlıyor.

Bass vururken kulağıma gelemediği için pek umrumda olmuyo ama Burak'ın dediği gibi hız düşürücülerden geçerken sanki çekiple kaputa vuruyorlar gibi gıcık bir ses geliyor. Bu bi tüself yalıtım maddesi dediğin nasıl bir şey ? yeniden sökülebiliyor mu? nasıl tatbik ediliyor ?

SteinGP
17/03/2013, 22:11
Deniyeceğim... :)

Ben denedim abi %100 çalışıyor :D

onryldrm
17/03/2013, 22:12

Dün ona benzer bi uygulama yaptım zaten ama yemedi :)

onryldrm
17/03/2013, 22:13
Ben denedim abi %100 çalışıyor :D

bagaj içi plastiği kaportaya sabitleyen menteşelerden bahsediyorsun dimi?

SteinGP
17/03/2013, 22:29
Evet o iki siyah menteşe. Sardıktan sonra üstüne biraz WD-40 sıkabilirsiniz. Kesin çözüm için kaplama şart tabi.

onryldrm
17/03/2013, 22:37
Evet o iki siyah menteşe. Sardıktan sonra üstüne biraz WD-40 sıkabilirsiniz. Kesin çözüm için kaplama şart tabi.

Orda 2 değil yaklaşık 7-8 tane menteşe var :) Hepsine yapıcaz anlaşılan. Şu Yalıtım malzemesini nereden bulabilirim peki?

SteinGP
17/03/2013, 22:49
Orda 2 değil yaklaşık 7-8 tane menteşe var :) Hepsine yapıcaz anlaşılan. Şu Yalıtım malzemesini nereden bulabilirim peki?

Koçtaş vs. yapımarketlerden bulabilirsiniz. Ben 40 liraya almıştım 10 metre uzunluğu 50 cm genişliği. Daha küçüğünü almayın zaten ancak yetiyor. Bir tarafı ziftli yapışkan diğer tarafı yalıtım malzemesiyle kaplı. Kendiniz uygulayabilirsiniz ama çok yapışkan bir malzeme olduğundan biraz uğraştırır.

Edit: 2 tane menteşe var hocam. Ben pandizotu tutan menteşelerden bahsediyorum.

onryldrm
17/03/2013, 22:58
Koçtaş vs. yapımarketlerden bulabilirsiniz. Ben 40 liraya almıştım 10 metre uzunluğu 50 cm genişliği. Daha küçüğünü almayın zaten ancak yetiyor. Bir tarafı ziftli yapışkan diğer tarafı yalıtım malzemesiyle kaplı. Kendiniz uygulayabilirsiniz ama çok yapışkan bir malzeme olduğundan biraz uğraştırır.

Edit: 2 tane menteşe var hocam. Ben pandizotu tutan menteşelerden bahsediyorum.

Teşekkür ederim hocam. ikimizde farklı yerlerden bahsettik sanırım. Sen bagaj ayırıcı pandizotu diyorsun bende bagaj kapağının içinde kalan plastik döşemeden bahsediyorum :)

Ziyaretci040
18/03/2013, 08:55
Onur bir ara parmaklıyalım bu işi beraberce ?

onryldrm
18/03/2013, 11:31
Onur bir ara parmaklıyalım bu işi beraberce ?

Tamam kardeşim o döşemeleri sök tak benim elim alıştı zaten :) hafta içi bile bigün ayarlayabiliriz artık havada geç kararıyor ;)

Ziyaretci040
18/03/2013, 12:04
Bu hafta zor benim için ama sonraki hafta parmak atalım o işede :)

orhflz
18/03/2013, 20:39
bagaj kapağınız kapalı iken arkadan elinizle bastırdığınızda oynama yapıyor ise genelde bahsettiğiniz tümseklerde bu ses yapıyor. arkadaşın bahsettiği menteşeleri gevşetebilirsiniz, diğer yerlerde bir sorun yoksa kilit mekanizmasına bol gress yağı

erosistanbul
18/03/2013, 21:09
bagaj ağzındaki kapağa basan lastiklerde zayıf kalıyor. bende de sorun olmuştu, akvaryum hortumunu sıvı sabunla laztiğin içine yerleştirdim. formu araştırırsan kapı arası lastiklerin içine hortum uygulaması var idi. aynı işlemi bagaj içinde uygularsan ses kesilir. yani bagaj kapağının lastikle jontalamış oluyorsun ve titreşim yapmıyor. tamamiyle ses kesildi.

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/35819-ruzgar-sesine-de-cozum-d-kafam-rahat-13.html

burayı bi incele, aynı uygulamayı bagaj için yap. ben yaptım sorun çözüldü.

blackhawk
20/03/2013, 12:46
plaka ses yapabilir çift taraflı bant sonrasında yerine takın ;en güzeli subwofer test cdsi hazırla mid ve tiz olmadığı için zırıltının kaynağını bulursun ...

onryldrm
20/03/2013, 16:35
Bugün pandizot ve bagaj içi plasttiği olmadan gezdim ve yine o tıngıtıyı duydum bagaj dayama lastiklerini sonuna kadar çıkardım bakalım akşam eve giderken ne olacak . En son contaları borulamak kalıyor heralde :)

önerileriniz için teşekkürler

Ziyaretci040
20/03/2013, 17:24
Onur akşam paslaşıyoruz biz starcityde 19:30 da orada olucaz gelmek istersen gel kardeş.

matadorcuk
20/03/2013, 20:10
Onur akşam paslaşıyoruz biz starcityde 19:30 da orada olucaz gelmek istersen gel kardeş.

lan nıye haber vermıon?

Ziyaretci040
20/03/2013, 21:19
Kanka ben seni çalışıyor biliyorum ya bide1 saat takıldık kusura bamya artık

onryldrm
20/03/2013, 22:00
Yaw burak tam osaatte oralardaydım çok pis bi trafik vardı neyapsam şaşırmıştım. Ama şimdi görüyorum yazdığını :( 05052670412 birdahakine burdan bi mesaj at yeter . . ;)

matadorcuk
20/03/2013, 22:13
Kanka ben seni çalışıyor biliyorum ya bide1 saat takıldık kusura bamya artık

Olum sabah 08:30 aksam 17:30 calısıom ben.:D

Ziyaretci040
20/03/2013, 22:36
Olum sabah 08:30 aksam 17:30 calısıom ben.:D

Ufuk ağzına Şener'in verdiği haydarla vurucam en son. Nispet yapıyor adama bak.

onryldrm
25/03/2013, 14:05
Sonunda tıngırtıyı kestim beyler :) Arka koltukların kilit mekenizmasının demirine Siyah elektrik antı sardım ve ses gitti :)

Ayrıca SubWoofer çalışırken yapan cızlamayıda Akvaryum hortumu ile çözüm. Bagaj fitilinin içine döşedim boruyu :) bagaj Zımba gibi kapanıyor ve cızlamalarda kayboldu...

yaklaşık 1 saatime mal oldu ve Metresi 1 liradan 4 metre boru :)

Deneyin pişman olmasınız...