PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 195/55/16 yerine 205/55/16 lastik olur mu ?

cucuko
16/03/2013, 13:23
Mrh,
195/55/16 ebatlarındaki lastiklerimi 205/55/16 ebat ile değiştirsem ne gibi bir sıkıntı olabilir ? Yakıt harcaması fazlalaşır sanırım, ama aracın gidişini veya çekişini etkiler mi ? Araç 2009 punto fire fun çelik 16" jantlı model.Yardım ve fikirlerinizi bekliyorum, saygılar.

ABNEW
16/03/2013, 13:43
Cüneyt Bey,yuvarlanma uzunluğu farkını en aza indirgemek için 205 55 16'' yerine size 205 50 16'' öneririm.Bu şekilde taban biraz genişlerken yuvarlanma uzunluğu çok az da olsa kısalmakta.Herhangi bir kayıp yaşamazsınız yani.Aksi halde hem taban genişleyecek hem de yuvarlanma uzunluğu biraz daha artacak...

cucuko
16/03/2013, 14:01
Cüneyt Bey,yuvarlanma uzunluğu farkını en aza indirgemek için 205 55 16'' yerine size 205 50 16'' öneririm.Bu şekilde taban biraz genişlerken yuvarlanma uzunluğu çok az da olsa kısalmakta.Herhangi bir kayıp yaşamazsınız yani.Aksi halde hem taban genişleyecek hem de yuvarlanma uzunluğu biraz daha artacak...

Ya aslında 55 yanak bile bana göre alçak...Ama lastikleri değiştirmek istiyorum bu iki ebat arasında 4 lastikte yaklaşık 150 TL fark oluyor, yani 195 yerine 205 olunca fiyat bayağı iniyor... Peki, sizin dediğiniz gibi yanak 50 olursa araç daha da yere yapışacak ve zaten yere basan taban da 1 cm genişlemiş olacak...

ABNEW
16/03/2013, 14:16
Benim önerdiğim lastikte yuvarlanma uzunluğunuz toplamda 1cm kadar azalmakta, sizin söylediğiniz ebatta (205 55 16'') ise 1cm kadar uzamakta.Yani performans kaybı olmaması için ve yol tutuşun da daha iyi olması için bence 205 50 16'' almalısınız.Tabi bu farkların kullanımda hissedilmesi imkansız gibi.Bu arada 205 55 16'' de düşünülebilir, olmaz diye birşey yok:) Ancak bana göre 205 tabanda en ideali benim yazdığım ölçüler.Fiyat nedir bilemiyorum...

OAGP1960
16/03/2013, 14:30
Ben size 205 taban kullanmanızı tavsiye etmem. Sürtünme miktarı, artan taban alanı ile birlikte artmış olacağından, hem sarfiyatınız artar, hem de performansınız düşer.

aykut_1914
16/03/2013, 15:04
195 ten 205 e geçiş bence yakıt olarak "gözle görülür" şekilde etki yapmaz

firars
16/03/2013, 17:24
195 ten 205 e geçiş bence yakıt olarak "gözle görülür" şekilde etki yapmaz

gözle görülür şekilde değiştiriyor.. son hızı 10 15 km aşağı çekiyor..

ayrıca 205 55 16 sürtüyor 50 yanak mecbur

ekleme: performansı düşürdüğünden bahsetmişken arabanın yere kaplan gibi sarıldığınıda eklemeliyim 195 yanakla 70le döndüğünüz virajı çok rahat 100le dönüyorsunuz

aykut_1914
16/03/2013, 18:22
konu yakıt mı son hız mı kemal?

elbruz
16/03/2013, 18:34
Ben 195 55 16 kullanıyorum gayet memnunum ayrıca fiyatı da uygun marka olursa uygun oluyor ben uygun fiyata almıştım...

ykaya1983
16/03/2013, 19:29
Ben 175/65/15 den 185/65/15 e geçtiğimde bile belirgin bir yakıt artışı ve performans kaybı yaşadığım için tekrar 175/65/15 e döndüm.Siz fire motor için 205/55/16 ya geçeyim diyorsunuz.1.3 90 hp puntolar için belirgin bir fark olmayabilir belki ama fire motor için 205/55/16 çok büyük bir ölçü olur.

E_N_D_E_R_
16/03/2013, 20:02
bende 195/55/16 kullanıyorum son derece memnunun. goodyer exelance vardı değiştirdim 4 lastik şimdi brigestone Turanza Er 300 ..tevsiye ederim.değiştirme derim...orjinal herzaman en iyi mühendislik sonucudur.

OAGP1960
16/03/2013, 23:09
Fizik açısından izah ettiğim gibi, 205 tabana geçiş, aracın gücüne göre sürtünme artışına bağlı olarak, kesinlikle belirgin bir performans kaybı ve dolayısıyla da yakıt artışı yapar fire motorda. Bu yüzden, tavsiye etmem.

ORKUN3453
16/03/2013, 23:26
arkadaslar

daha once kullandıgım 205/50/16r komho lastıklerımı 205/55/16r pırellı ıle degıstırdım sunu dıyebılırım kı arac ıcınde konfor arttı cukurlarda daha az ses ve gurultu ıcerı alıyor.yol tutusu zaten cok ıyı yanlız aracı hantallastırdı.bazı arkadaslar surmet felan yapıyor demıs bende boyle bır sorun olmadı ayrıca yerden yuksek gorunsede alcak bır arac olmasından dolayı punto tekerleklerı cok fazla ınceltmenızı tafsıye etmem ....

ıyı gunler dılerım...

mike51
16/03/2013, 23:46
orjinal ölçüden şaşma derim sonuçta belli hesaplamalar sonucunda ortaya çıkan ölçu bu en olarak olabilir tabi yani 195 den 205 e geçiş mantıklı performans kaybı dışında ama yanağı 50 ye düşürürsen lastiğinin dönüş çapında 5mm düşüş olucak km saatini bile ayarlatman gerekir naçizane fikrim

Du Hast
18/03/2013, 03:17
Fizik açısından izah ettiğim gibi, 205 tabana geçiş, aracın gücüne göre sürtünme artışına bağlı olarak, kesinlikle belirgin bir performans kaybı ve dolayısıyla da yakıt artışı yapar fire motorda. Bu yüzden, tavsiye etmem.
Hocam izninizle düzelteyim.
Sürtünme kuvvetinin yüzey alanı ile ilgisi yoktur. Fs=K x N (K sürtüme katsayısı, N ise araç ağırlığı olarak düşünebiliriz)
O zaman geniş taban lastik neden daha iyi yol tutuyor? Çünkü taban genişleyince, virajlarda lastik yanal kuvvetlere daha iyi dayanıyor (bir vazoyu mu daha kolay deviririz yoksa geniş tabanlı kovayı mı?), yanağa yatma dediğimiz olay gerçekleşmiyor ya da daha zor gerçekleşiyor. Ek olarak birim alanda ısınma miktarı azalıyor daha stabil hale geliyor.
Yakıt artışı genelde lastik ve jant ağırlığından dolayı meydana gelir.

OAGP1960
18/03/2013, 13:25
Hocam izninizle düzelteyim.
Sürtünme kuvvetinin yüzey alanı ile ilgisi yoktur. Fs=K x N (K sürtüme katsayısı, N ise araç ağırlığı olarak düşünebiliriz)
O zaman geniş taban lastik neden daha iyi yol tutuyor? Çünkü taban genişleyince, virajlarda lastik yanal kuvvetlere daha iyi dayanıyor (bir vazoyu mu daha kolay deviririz yoksa geniş tabanlı kovayı mı?), yanağa yatma dediğimiz olay gerçekleşmiyor ya da daha zor gerçekleşiyor. Ek olarak birim alanda ısınma miktarı azalıyor daha stabil hale geliyor.
Yakıt artışı genelde lastik ve jant ağırlığından dolayı meydana gelir.
Sevgili Can kardeşim, geniş tabanlı lastiklerin bugün yarış set-up ı içerisinde kullanılmasının nedeni, sedece yanal kuvvetlere mukavim olması değil, tabiki hamur özelliği ile birlikte düz yolda ve start da da yol tutuş özelliğini arttırmasıdır. Yani bu, biraz çok değişkenli, komplex bir kinetik fizik konusudur ve gayettabiki, kuru ve asfalt zemin için söz konusudur. Zaten aksi takdirde patinaj sorunu da güç söz konusu olduğundan aşılamayacaktır. Vermiş olduğunuz formülde de N zaten ağırlık değildir, tepki kuvvetidir ve direkt olarak araç gövdesi zemine basmadığından, eğer düşünülecekse N (araç ağırlığı değil, fizikde tepki kuvveti-Newton)araç ağırlığı değil, lastik ağırlığı olarak düşünülmelidir. Taban genişledikçe de lastik ağırlığının artması zaten kaçınılmazdır. Kuru bir zeminde ağır ve güçlü bir aracı dar tabanlı lastiklerle düşünürseniz, yol tutuşunun da ne kadar zayıflayacağını hesap edebilirsiniz. Bu nedenle burada araç ağırlığını değil, lastik ağırlığı ve tabanını düşünmek gerekir. Dolayısı ile, geniş tabanın kuru zeminde ''YÜZEY ALANI'' miktarından bağımsız olarak ''KİNETİK'' sürtünme kuvvetini arttıracağı açıktır ve direkt olarak alakası vardır. Örneğin, düz yolda koşulan çeyrek mil drag yarışlarında farklı hamur özelliği de olan slick yarış lastikleri hiçbir zaman dar tabanlı olmaz. Birim alanda ve dolayısıyla total olarak lastikde ısınma eğer artarsa, yarışlarda da görebileceğiniz şekilde sizin söyleminizin aksine, lastiklerde tutunma (stabilite) daha çok artacaktır, bu da diğer bir gerçektir. Örneğin bu gerçek, hava ısısına bağlı olarak tutunmayı etkilediğinden, yaz-kış lastiği kavramında da yer almaktadır. Tabiki bu veriler ile, artan lastik tabanı-ağırlığı-sürtünme kuvveti ve jant ağırlığı yakıt sarfiyatını arttıracaktır. Lastik taban genişliği, tamamen aracın gücü ve yol koşullarıyla ilgili bir konudur ve direkt olarak yakıt sarfiyatına ve de performansa etkili bir faktördür.

MethyLen
18/03/2013, 15:33
205 45 17 lastiğe yeni geçiş yapmış biri olarak yakıtta hem gözle görülür hem de elle tutulur bir artış söz konusu. Performans konusunda da hantallaştı fakat abartılacak boyutta değil. Ama yakıt cidden fena.

sfkbrtn
18/03/2013, 15:39
Lastik NET - Oto Lastik & 4x4 Lastik | Off - Road Lastikleri | BF Goodrich - Insa Turbo - Mickey Thompson - Federal - Cooper - Maxxis - Carlisle ... | En kaliteli ürünler en uygun fiyatlarla...|Lastik Hesap Modülü (https://www.lastiknet.com/icerik.asp?inf=25)

makeles
18/03/2013, 19:18
Mrh,
195/55/16 ebatlarındaki lastiklerimi 205/55/16 ebat ile değiştirsem ne gibi bir sıkıntı olabilir ? Yakıt harcaması fazlalaşır sanırım, ama aracın gidişini veya çekişini etkiler mi ? Araç 2009 punto fire fun çelik 16" jantlı model.Yardım ve fikirlerinizi bekliyorum, saygılar.

zor çevirir o lastiği. görüntü için istiyorsan o ayrı..

Du Hast
18/03/2013, 19:35
Sevgili Can kardeşim, geniş tabanlı lastiklerin bugün yarış set-up ı içerisinde kullanılmasının nedeni, sedece yanal kuvvetlere mukavim olması değil, tabiki hamur özelliği ile birlikte düz yolda ve start da da yol tutuş özelliğini arttırmasıdır. Yani bu, biraz çok değişkenli, komplex bir kinetik fizik konusudur ve gayettabiki, kuru ve asfalt zemin için söz konusudur. Zaten aksi takdirde patinaj sorunu da güç söz konusu olduğundan aşılamayacaktır. Vermiş olduğunuz formülde de N zaten ağırlık değildir, tepki kuvvetidir ve direkt olarak araç gövdesi zemine basmadığından, eğer düşünülecekse N (araç ağırlığı değil, fizikde tepki kuvveti-Newton)araç ağırlığı değil, lastik ağırlığı olarak düşünülmelidir. Taban genişledikçe de lastik ağırlığının artması zaten kaçınılmazdır. Kuru bir zeminde ağır ve güçlü bir aracı dar tabanlı lastiklerle düşünürseniz, yol tutuşunun da ne kadar zayıflayacağını hesap edebilirsiniz. Bu nedenle burada araç ağırlığını değil, lastik ağırlığı ve tabanını düşünmek gerekir. Dolayısı ile, geniş tabanın kuru zeminde ''YÜZEY ALANI'' miktarından bağımsız olarak ''KİNETİK'' sürtünme kuvvetini arttıracağı açıktır ve direkt olarak alakası vardır. Örneğin, düz yolda koşulan çeyrek mil drag yarışlarında farklı hamur özelliği de olan slick yarış lastikleri hiçbir zaman dar tabanlı olmaz. Birim alanda ve dolayısıyla total olarak lastikde ısınma eğer artarsa, yarışlarda da görebileceğiniz şekilde sizin söyleminizin aksine, lastiklerde tutunma (stabilite) daha çok artacaktır, bu da diğer bir gerçektir. Örneğin bu gerçek, hava ısısına bağlı olarak tutunmayı etkilediğinden, yaz-kış lastiği kavramında da yer almaktadır. Tabiki bu veriler ile, artan lastik tabanı-ağırlığı-sürtünme kuvveti ve jant ağırlığı yakıt sarfiyatını arttıracaktır. Lastik taban genişliği, tamamen aracın gücü ve yol koşullarıyla ilgili bir konudur ve direkt olarak yakıt sarfiyatına ve de performansa etkili bir faktördür.
Hocam N dediğimiz birim elbette tepki kuvvetidir. Tepki kuvveti aracın ağırlığı ile doğrudan ilgilidir. Çünkü tepki kuvveti yüzeyin üstünde bulundurduğu cisme uyguladığı cismin ağırlığı kadar olan dengeleyici kuvvettir. Aracın ağırlığı doğrudan tekerleklere iletildiği için tepki kuvveti kaçınılmaz olarak aracın ağırlığı ile alakalıdır. Ağırlık artarsa tepki kuvveti artar, sürtünmede artar, ağırlık azalırsa sürtünmede azalır.

İnternetteki bir makaleden alıntı:

Yuvarlanma direnci, tekerleğin yerle temas eden kısmındaki yassılıktan kaynaklanan ve hareketi engelleyen bir kuvvettir. Alt kısım ne kadar düz ise tekerlek o kadar zor yuvarlanır. Buna göre yuvarlanma direncini azaltmak için neler yapabiliriz? Bir çoğumuzun aklına hemen iki şey geliyor. Biri otomobilin ağırlığını azaltmak, diğeri tekerleğin içindeki hava basıncını artırmak. Etkili bir tasarım ile yuvarlanma direnci düşürülebilir. Yeri gelmişken yuvarlanma direncinde % 5 oranında azalmanın % 1 oranında yakıt tasarrrufu sağladığını da belirtelim.Hem kinetik sürtünme hem de yuvarlanma direncinin tekerleğin sıcaklığını artıracağına şüphe yok. Yüksek hızda giden otomobilde tekerlek sıcaklığı 90 santigrat dereceyi bulurken bir yarış otomobilinde bu değer 160, 180 dereceye kadar çıkabiliyor. Zaten bu değerin üstünde tekerlek alev alıyor. Yarış otomobillerinde daha enli tekerlek kullanımı bir yandan otomobilin yeri tutuşunu artırırken bir yandan da ısının daha geniş bir alana yayılmasını sağladığı için tutuşma tehlikesini azaltır.

Yarışlarda, kalkışlarda geniş ve yumuşak lastik kullanımının amacı dayanıklılıktır. 10 cm2 kesitte mi daha çok lastik hamuru bulunur yoksa 20 cm2 kesitte mi? Ayrıca yumuşak hamur sürtüme katsayısı olan K değerini artıracağı için tutuş iyileşmektedir.

Kısacası iyi bir yol tutuş için yüzey alanı genişlemek zorunda ancak bu sürtünme kuvveti ile alakalı değil diğer etmenlerden dolayıdır ve bu diğer etmenler çok fazladır.

Son olarak fizik kanunu hatırlatmak ister ve konuyu kendi açımdan bitirmek isterim :)
Sürtünme kuvveti sürtünen yüzeylerin büyüklüğüne bağlı değildir.

https://www.google.com.tr/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&ie=UTF-8#hl=tr&sclient=psy-ab&q=S%C3%BCrt%C3%BCnme+kuvveti+s%C3%BCrt%C3%BCnen+y% C3%BCzeylerin+b%C3%BCy%C3%BCkl%C3%BC%C4%9F%C3%BCne +ba%C4%9Fl%C4%B1+de%C4%9Fildir&oq=S%C3%BCrt%C3%BCnme+kuvveti+s%C3%BCrt%C3%BCnen+y %C3%BCzeylerin+b%C3%BCy%C3%BCkl%C3%BC%C4%9F%C3%BCn e+ba%C4%9Fl%C4%B1+de%C4%9Fildir&gs_l=hp.3...364910.369352.0.369571.2.2.0.0.0.0.363 .501.0j1j0j1.2.0...0.0...1c.1.6.psy-ab.Fzz5fe6Pzzk&pbx=1&bav=on.2,or.r_qf.&bvm=bv.43828540,d.ZWU&fp=6869ae7018d75393&ion=1&biw=1241&bih=593

--------------------------------

https://tr.wikipedia.org/wiki/S%C3%BCrt%C3%BCnme_kuvveti

ABNEW
18/03/2013, 21:32
Bu arada, ben de orjinal ölçülerden şaşılmaması taraftarıyım ama madem 205 taban düşünülüyor yakıt ve performans için en idealinin 205 50 16'' olacağını belirtmek istedim sadece.Yakıt miktarının, 195 55 16'' e göre değişiminin farkedilmesi imkansız bence.175 65 15'' ten 205 50 16'' e geçilirse belki bir ihtimal farkedilebilir...

OAGP1960
18/03/2013, 22:47
Hocam N dediğimiz birim elbette tepki kuvvetidir. Tepki kuvveti aracın ağırlığı ile doğrudan ilgilidir. Çünkü tepki kuvveti yüzeyin üstünde bulundurduğu cisme uyguladığı cismin ağırlığı kadar olan dengeleyici kuvvettir. Aracın ağırlığı doğrudan tekerleklere iletildiği için tepki kuvveti kaçınılmaz olarak aracın ağırlığı ile alakalıdır. Ağırlık artarsa tepki kuvveti artar, sürtünmede artar, ağırlık azalırsa sürtünmede azalır.

İnternetteki bir makaleden alıntı:

Yarışlarda, kalkışlarda geniş ve yumuşak lastik kullanımının amacı dayanıklılıktır. 10 cm2 kesitte mi daha çok lastik hamuru bulunur yoksa 20 cm2 kesitte mi? Ayrıca yumuşak hamur sürtüme katsayısı olan K değerini artıracağı için tutuş iyileşmektedir.

Kısacası iyi bir yol tutuş için yüzey alanı genişlemek zorunda ancak bu sürtünme kuvveti ile alakalı değil diğer etmenlerden dolayıdır ve bu diğer etmenler çok fazladır.

Son olarak fizik kanunu hatırlatmak ister ve konuyu kendi açımdan bitirmek isterim :)
Sürtünme kuvveti sürtünen yüzeylerin büyüklüğüne bağlı değildir.

https://www.google.com.tr/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&ie=UTF-8#hl=tr&sclient=psy-ab&q=S%C3%BCrt%C3%BCnme+kuvveti+s%C3%BCrt%C3%BCnen+y% C3%BCzeylerin+b%C3%BCy%C3%BCkl%C3%BC%C4%9F%C3%BCne +ba%C4%9Fl%C4%B1+de%C4%9Fildir&oq=S%C3%BCrt%C3%BCnme+kuvveti+s%C3%BCrt%C3%BCnen+y %C3%BCzeylerin+b%C3%BCy%C3%BCkl%C3%BC%C4%9F%C3%BCn e+ba%C4%9Fl%C4%B1+de%C4%9Fildir&gs_l=hp.3...364910.369352.0.369571.2.2.0.0.0.0.363 .501.0j1j0j1.2.0...0.0...1c.1.6.psy-ab.Fzz5fe6Pzzk&pbx=1&bav=on.2,or.r_qf.&bvm=bv.43828540,d.ZWU&fp=6869ae7018d75393&ion=1&biw=1241&bih=593

--------------------------------

Sürtünme kuvveti - Vikipedi (https://tr.wikipedia.org/wiki/S%C3%BCrt%C3%BCnme_kuvveti)
Can kardeş, fizik formülündeki N, yani tepki kuvveti, bizim örneğimizdeki stabilite konusu ile ilgili değil, çünkü konumuz sürtünen araç değil, döndüğünü düşündüğümüz tekerlek-lastik ve asfalt ve de ''sürtünen yüzeylerin cinsine göre değişen sürtünme katsayısı''. Sonuç olarak, yere temas eden yüzeyin lastik yüzeyler olması gerekçesiyle bu konuya tek başına uyarlanabilecek bir formül değil, çünkü bizim örneğimizde kinetik fizik açısından daha farklı faktörler söz konusu.
Geniş lastik tabanında daha fazla miktarda özel hamur bulunduğunu, dikkat ettiyseniz ben de belirtmiştim ve bu, direkt olarak sürtünme katsayısı ile ilgili olarak sürtünmeyi arttırdığından yol tutuşunu da arttıran bir faktör. Zaten lastik için tutuş stabilitesinin yapışma söz konusu olamayacağına göre, sürtünme dışında bir izahı da olamaz, konumuz lastik tabanı olduğuna göre de, temel ve basit manada yüzey alanı ile sürtünme ilişkisini düşünmeye de gerek yok.
Fizik kuralı olarak hatırlatmak istediğiniz konuda da, ben de size tekrar bahsetmekte olduğumuz örnekteki materyalin lastik ve asfalt olduğunu ve ''sürtünme kuvvetinin sürtünen yüzeylerin özelliğine göre değiştiğini'' ifade eden fizik kuralına bağlı olarak, artan yüzey ölçüsünde de daha fazla miktarda tutuş sağlayan silika mevcut olduğuna göre, sonuç olarak taban genişliğinin daha fazla yol tutuşuna ve de tabiki yuvarlanma direncine (sürtünmeye) yol açmakta olduğunu, böylece de yakıt miktarını arttırıp, performansı azaltmakta olduğunu hatırlatmak isterim.:)

AYTEK AYDIN
19/03/2013, 12:04
Bende linea için 205-55-16 alacağım ama sıkıntı olurmu diye tereddütlerim var, malumunuz 195-55-16 ya göre 205' ler daha ekonomik. yakıtı, performansı bir kenara acaba biraz olsun süspansiyon da yumuşama,konforda rahatlama olur mu ki ?

OAGP1960
19/03/2013, 14:36
Yanak ebadı aynı olduğundan ve fakat taban genişliği nedeniyle çok çok az farkedeceğinden, süspansiyonda yumuşama ve konforda iyileşme yok denecek kadar az olur ve farkedilmez.

Yagmuradam
19/03/2013, 15:17
Lastik fiyatları arasındaki farktan daha fazla yakıt tüketimi olmaz rahat olun.
205 alın daha mantıklı özellikle de fazla yol yapmıyorsanız.

Dikkat etmek gereken diğer unsur da bazı lastiklerin direnci yani yakıta etkisi farklı olabiliyor.
Yeni yönetmeliğe göre lastiklerde bu bilgi yer almakta.

ykaya1983
19/03/2013, 15:25
Arkadaşlar bu lastik değişiminde sadece taban değil lastik çapı da genişliyor.205/55/16 punto çamurluk içinde neredeyse birer parmak kalacak şekilde boşluk bırakacak çapı büyük bir lastik.195/55/16 da lastik profili taban gebişliğinin %55'i 205/55/16 da yine profil taban genişliğinin %55'i olduğu için 205/55/16 da profil genişliği artacağı için çap da artıyor.Bu nedenle araç büyük lastiği çevirirken daha fazla zorlandığı için yakıt ve performansı olumsuz etkiliyor.

ABNEW
19/03/2013, 15:59
Bende linea için 205-55-16 alacağım ama sıkıntı olurmu diye tereddütlerim var, malumunuz 195-55-16 ya göre 205' ler daha ekonomik. yakıtı, performansı bir kenara acaba biraz olsun süspansiyon da yumuşama,konforda rahatlama olur mu ki ?

Aytek, söylediklerim senin için de geçerli.Yuvarlanma uzunluğu farkını minimize etmek için bence sen de 205 55 yerine 205 50 16'' e geçmelisin.Tabi bu durumda da konfor bir miktar düşebilir ve yol tutuş bir miktar artabilir.Konforu arttırmak için yanak oranını arttırmak gerekiyor.Örneğin 195 55 16'' yerine 185 65 16'' gibi...

AYTEK AYDIN
19/03/2013, 16:25
Aytek, söylediklerim senin için de geçerli.Yuvarlanma uzunluğu farkını minimize etmek için bence sen de 205 55 yerine 205 50 16'' e geçmelisin.Tabi bu durumda da konfor bir miktar düşebilir ve yol tutuş bir miktar artabilir.Konforu arttırmak için yanak oranını arttırmak gerekiyor.Örneğin 195 55 16'' yerine 185 65 16'' gibi...
Bilgiler için teşekkür ederim. İşin aslı 205 lastiği tercih sebebim daha ucuz olmasıydı ama bu gidişle 195-55-16 ya bakacağım.

ABNEW
19/03/2013, 18:21
Bilgiler için teşekkür ederim. İşin aslı 205 lastiği tercih sebebim daha ucuz olmasıydı ama bu gidişle 195-55-16 ya bakacağım.

Aytek, ben orjinal ebattan yanayım hep.O yüzden bence de 195te kalman en doğrusu.Dediğim gibi 205 taban için yanağı 50 yapman mantıklı o zaman da konfordan ödün vermiş olacaksın.Bir miktar daha para verip 195 55 16'' le devam etmen daha mantıklı...

AYTEK AYDIN
19/03/2013, 19:56
Aytek, ben orjinal ebattan yanayım hep.O yüzden bence de 195te kalman en doğrusu.Dediğim gibi 205 taban için yanağı 50 yapman mantıklı o zaman da konfordan ödün vermiş olacaksın.Bir miktar daha para verip 195 55 16'' le devam etmen daha mantıklı...
Aynen doğru haklısınız.

jakopsVE207
19/03/2013, 20:25
yaysız olarak kullanan varmı 205/50/16 ve 205/45/17 varsa resim yükleyebilir mi arkadaşlar şimdiden teşekkür ederim

cucuko
20/03/2013, 02:08
zor çevirir o lastiği. görüntü için istiyorsan o ayrı..

Görüntü için değil... Lastikler eskidi değiştireyim diyorum ama fiyatlar 195/55/16 da biraz daha pahalı ve çeşit (marka) az.

kovboy
20/03/2013, 05:29
lineada 205 55 16 sıkıntısız kullanmıştım.benimde önerim orjinal ebad veya 205 50 16