PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cam kaldırma için tetik

sadece_erhan
15/03/2013, 00:41
Merhaba, sunroof kumandadan kapatma işlermlerim devam ediyor, ilk aşamayı tamamladım
2. aşaama için tetik almam lazım ya kumandadan camların kapanması sırasında motortdan tetik almaya çalıştım olmadı, zaten cam motorlarında sürekli +12 ve şase var, diğer kablolardan sinyal gidiyo ama çözemedim, kapı kilitlenirken kilit motorundan alayım dedim onuda beceremedim, aynı kablolarda hem + hem - elektrik var, kapanırkende açılırkende, kutuplarıda deiğişmiyor.

arkadaş denizi geçip derede boğuluyorum yaw.. yok mu cam kaldırma modülü falan taktıran, tetiği nerden aldınız ey forum üyeleri :)

sadece_erhan
16/03/2013, 18:20
Günceeeel, kimse bağlatmadımı alarm cam kaldırma modülü falan, allah allah :)

Sent from my iPhone 4s using

halils2
16/03/2013, 22:21
Merhaba, sunroof kumandadan kapatma işlermlerim devam ediyor, ilk aşamayı tamamladım
2. aşaama için tetik almam lazım ya kumandadan camların kapanması sırasında motortdan tetik almaya çalıştım olmadı, zaten cam motorlarında sürekli +12 ve şase var, diğer kablolardan sinyal gidiyo ama çözemedim, kapı kilitlenirken kilit motorundan alayım dedim onuda beceremedim, aynı kablolarda hem + hem - elektrik var, kapanırkende açılırkende, kutuplarıda deiğişmiyor.

arkadaş denizi geçip derede boğuluyorum yaw.. yok mu cam kaldırma modülü falan taktıran, tetiği nerden aldınız ey forum üyeleri :)

puntoyu kurcalamadım daha ama eski aracım tiponun kapı kilidi çalışmazken kurcalamıştım sağ kapıdaki(tipo için) kilit soketinde +- ve 2 tane boş uç var o boş uçlarıdan biri anahtar kilit içindeyken sağ çevirdiğinde diğeri sola çevirdiğinde diğeri kontak veriyor ama hangisi nerede hatırlamıyorum. dc motorlarda (hepsinde değil) rotoru ve statoru sargılı olanlarda uyartım sargısında sürekli elektrik olur ama sargıya istek olduğu sürece sürücüden kontaktörden veya röleden enerji gelir(endüstriyelde olanlar böyle sevmiyorum ama uğraştıklarımdan gördüğüm bu). yani sizin motorda baktığınız sokette 4pin olması gerekir. bunların 2si ana sargı 2 si yardımcı. zaten ölçüm yaparken cam motorunu çalıştırıp uçları kontrol ederseniz göreceksiniz.
en basiti kapı kilidinden almanız o uğraştığım kadarıyla daha basit. kullandığınız röleye emniyet için bir zaman rölesi ve mühürleme devresi kurmanız yeterli olur düşüncesindeyim ya da skyda varsa emniyet sivicini kullanırsınız.

sadece_erhan
17/03/2013, 01:15
Cam motorunda 5 pin var, 2 si pozitif, şemaya baktım termikde var motorda, ölçtüm ölçtüm afedersiniz bir ..k anlamadım, canım sıkıldı iyice bıraktım, kapı kilidi desen keza 6 pinli, o da aynı terane.

Ölçüp anlamayınca bütün kabloları tek tek kombine edip röle bağladım, farketmicek olsa da kutupları değiştim, röleye pozitifi direk aküden aldım negatifi bütün kablolardan denedim, olmayınca negatifi direk aküden aldım röleye, pozitifi kablolardan denedim, röleyi çalıştıran kablolar var ama hem kapı açıncA hem kilitleyince çalıştırıyor.

Valla usandım

halils2
17/03/2013, 03:36
Cam motorunda 5 pin var, 2 si pozitif, şemaya baktım termikde var motorda, ölçtüm ölçtüm afedersiniz bir ..k anlamadım, canım sıkıldı iyice bıraktım, kapı kilidi desen keza 6 pinli, o da aynı terane.

Ölçüp anlamayınca bütün kabloları tek tek kombine edip röle bağladım, farketmicek olsa da kutupları değiştim, röleye pozitifi direk aküden aldım negatifi bütün kablolardan denedim, olmayınca negatifi direk aküden aldım röleye, pozitifi kablolardan denedim, röleyi çalıştıran kablolar var ama hem kapı açıncA hem kilitleyince çalıştırıyor.

Valla usandım

cam motorunda sıkışma önleyici varsa onun kabloları da olabilir orada.
kapı kilidinin neden 6lı olduğunu bilemeyecem hiç sökmedim ama önceki msj da belirttiğim gibi açma ve kapatma yönünde 2 ayrı kablo olması gerek açıp kapadığını algılayabilsin. ama bu olay anahtarla kilitlemede geçerli. 6pin varsa 3üanahtala kilitlemede(1i+,2.si açma, 3.sü kapatmada sinyal gönderir) kullanılır diğer 3 ü kapı kilidine açma kapama yaptırır(1 i eksi, 2.si kilitle komutu, 3.sü aç komutu göndermesi gerek kilit motoruna). bu olay sol kapı için geçerlidir sanırım zira sağ kapıyı anahtarla açtığımda sadece sağ kapı açılıp kilitleniyor tabi sen kapı kilit motorunun kapatma komutunu kullanacağın için herhangi bir kapı kilidini kullanabilirsin. birde aklıma gelmişken sky kapalıyken sky motoruna enerji gitmemesi için de bir önlem alman gerek aksi halde motoru boş yere zorlar belki yakabilirsin de (sanırım sky motoru için fiat bir önlem düşünmüştür kapalıyken enerji gitmesin diye) zira active aracımda cam kapalı da olsa kapatma yönünü kullandığımda cam motoru komut alıyor :(

sadece_erhan
17/03/2013, 09:59
cam motorunda sıkışma önleyici varsa onun kabloları da olabilir orada.
kapı kilidinin neden 6lı olduğunu bilemeyecem hiç sökmedim ama önceki msj da belirttiğim gibi açma ve kapatma yönünde 2 ayrı kablo olması gerek açıp kapadığını algılayabilsin. ama bu olay anahtarla kilitlemede geçerli. 6pin varsa 3üanahtala kilitlemede(1i+,2.si açma, 3.sü kapatmada sinyal gönderir) kullanılır diğer 3 ü kapı kilidine açma kapama yaptırır(1 i eksi, 2.si kilitle komutu, 3.sü aç komutu göndermesi gerek kilit motoruna). bu olay sol kapı için geçerlidir sanırım zira sağ kapıyı anahtarla açtığımda sadece sağ kapı açılıp kilitleniyor tabi sen kapı kilit motorunun kapatma komutunu kullanacağın için herhangi bir kapı kilidini kullanabilirsin. birde aklıma gelmişken sky kapalıyken sky motoruna enerji gitmemesi için de bir önlem alman gerek aksi halde motoru boş yere zorlar belki yakabilirsin de (sanırım sky motoru için fiat bir önlem düşünmüştür kapalıyken enerji gitmesin diye) zira active aracımda cam kapalı da olsa kapatma yönünü kullandığımda cam motoru komut alıyor :(

Sky kontaksız çalışmıyordu, onu kontaksız çalışır duruma özellikle ben getirdim, çok salak bir olar yani, camlarla sky ı açık unutup indin bakkala girdin. Camları kumandadan kapatabiliyosun tavan kabak gibi acık kalıyor. Bir de sky 3 konumlu butona her basışında bir kademe açılıyor ya da kapanıyor. Basılı tutunca basılı tuttuğun kadar açılıyor ya da kapanıyor.yani tamamen açık bir sunroofu kapatmak için butona 20sn falan basılı tutmak gerekiyor. Camları zahmetsizce şipşak kapatan kumanda kolaylığına karşı kapanması için 20 sn basılı tutman gereken zorluğu vardı.

Bende sunroofa 5a sigortayla direk aküden elektrik verip body computer tarafına 6amper diyot koydum elektrik oraya kaçıp zarar vermesin diye.
2. Aşama olarak sunroof kapamak için butona 20.sn basılı tutma eyleminede kolaylık yaptım, sunroof kumandasında 5 kablo var. Sırasıyla ledbesleme12v - sunroofaçmasinyali - sunroofkapamasinyali - şase. Şaseyi açma ya da kapama kablosuna kısa devre yapınca aynen butonları simüle ediyor. Şaseyle kapama sinyali kablosunu 20 sn kısa devre yapabilirsem kendiliğinden kapanır dedim, gittim tofaş iç aydınlatma rölesi aldım. Sunroof kumandasının oraya yeni bir buton açtım, ordan röleye tetik veriyorum, röle benim yerime şaseyle sunroof kapama sinyal kablosunu 20 sn kısa devre yaptırıyor. Tek basışta komple kapatmış oluyorum, zaten kendi termiği var motorun. Özellikle denedim kapanırken önüne engel koydum, durup geri açıldı.

Şimdi ineceğim zaman butona bir kere basıyorum, kontak açık kapalı farketmiyor, kapanıyor yani.

halils2
17/03/2013, 10:11
sana sadece kapı kilidi kapatma sinyalinden bir tetik lazım kalanı kurmuşsun zaten onu da 6lı pini ölçerek bulacaksın. yalnız dikkat et tetik bir anlık gelir o yüzden ölçü aletiyle anlayamayabilirsin bunun için seri bir 12v lamba yap en azından doğru tetik pinini bulduğunda ölçü aleti kaçırsa bile lambada görsel olarak görürsün. lamba çlçü altetine göre daha pratik bazı yerlerde.

sadece_erhan
17/03/2013, 10:16
sana sadece kapı kilidi kapatma sinyalinden bir tetik lazım kalanı kurmuşsun zaten onu da 6lı pini ölçerek bulacaksın. yalnız dikkat et tetik bir anlık gelir o yüzden ölçü aletiyle anlayamayabilirsin bunun için seri bir 12v lamba yap en azından doğru tetik pinini bulduğunda ölçü aleti kaçırsa bile lambada görsel olarak görürsün. lamba çlçü altetine göre daha pratik bazı yerlerde.

Abi sıkıntı o zaten kapı kilidindeki sadece açınca gelen tetik var ama sadece kapatınca gelrn yok. Kapatırken verdiği tek tetiği aynı kablolarda açarkende veriyor.

OzzY
17/03/2013, 20:03
Abi sıkıntı o zaten kapı kilidindeki sadece açınca gelen tetik var ama sadece kapatınca gelrn yok. Kapatırken verdiği tek tetiği aynı kablolarda açarkende veriyor.

eminisin? puntoda açmanın ayrı kapamanın ayrı tetiği var. elearnde yazıyor. ama ya açıklama yada şema yanlış hatırlamıyorum. + tetikmi - tetik mi onuda hatırlamıyorum :D lambalı kablo ile bulmuştum ben.

sadece_erhan
17/03/2013, 20:54
O kadar cok denedim ki emimim artık yani, abi heralde o kablolar data sinyali gönderiyor

OzzY
18/03/2013, 00:07
elearnde ne yazıyor?

halils2
18/03/2013, 00:26

profilinde aracın bravo dediğim gibi punto ya da bravo açmadım ama reno 19 ve tipo kilidine göre söyledim. genel mantık o olması lazım elearndeki linki verirsen projesini bir inceleyelim ona göre fikir yürütmeye çalışalım. ama kapı kilidindeki elektrik motorunun tek tetikle açma kapatma yapabileceğini sanmıyorum anca mekanik bir hareketle bu işlem gerçekleştirilebilinir. eğer ki dediğin gibi tek tetik varsa senin işin zor. yani açmada da kapatmada da aynı tetik ise skya kurduğun kumanda hem açmada hem kapatmada kapatma sinyali verecek. bana göre istenmeyecek bir durum. kumandayı kafamda yaklaşık olarak kurdum ama bunun için senin işini görecek bir sayıcı gerek. sayıcı ilk hareketi görmeyip ikinci harekette çıkış tetiği verip kendini resetlemesi gerek endüstriyelde plc kullanılan alanda kolay bir durum ama iş sade bir cihaza kalınca uygun bir cihaz var mıdır bilemem. ilk önce proje üzerinde bir fikir yürütmek gerek. linki atarsan ya da projeyi jpeg olarak siteye eklersen belki fikir yürüten çıkabilir.

Ziyaretci035
18/03/2013, 01:13
Punto için yeşil kablo sürekli +12v, açıkmavi kablo -12v body den gelen tetik.