PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Jant Yamulması.

twentynine
18/08/2007, 16:48
Selamlar Arkadaşlar bugun yıllık bakım için servise gittim 85 ytl ye mal oldu(yağ değişimi-yağ filtresi+sıvı kontrolleri+rot balans). Birde aracımda 140 km den sonra düz pürüzsüz yolda dahi bir sarsılma oluşuyordu önce servis rotbalans ayarı bozuk dedi sonradan arka jantlarımın yamuk olduğu bu yüzden sallasığını söylediler işin ilginç tarafı sert kasislere falan kesinlikle girmemem farzedelimki girdim aynı sorun önlerdede olması gerekli uzun düşüncelerden sonra servis müdürü ve bazı tanıdıklar uzun yolculuklardan sonra aşırı ısınan jantlara su değdiği zaman ani soğuma ile bu turlu jant yamulmaları olabileceği dendi. Böyle bu durumla karşılaşan yada duyan varmı???:hmm:

h k
18/08/2007, 17:17
ısınan diske su geldiginde yamuldugu bilinirde bu sebepten jant yamulmasini ilk defa duydum.
kalitesiz malzemden yapmislar diyememsilerde bahane bulmuslar.

bende jant yamulttum ama derin cukura girince yamulttum , benimki normalde sizinki bana pek mantikli gelmedi.

misafir3
18/08/2007, 18:02
huseyın abıye katılıyorum bende mantıklı bulmadım acıkcasıı

gogigogi
18/08/2007, 19:13
müdür iyi sallamış jant ısınıyo yamuluyoda lastikler acaba yanıyomu:gatherin:

Er-NnN
18/08/2007, 21:59
yaw hayatımda bi kere jant yamulması yaşadım uzun yolda ankaradan çıkıp manisaya kadar tam gaz gidip manisa bi dengesiz yüzünden ani direksiyon kırdıımda başıma geldi mecburi eyw dedik o kasadaki araçla öle bi manevra yapınca yolu tutmasa zati ölmüştük ama ne biliyim ısınan jantın su yiyince eğilmesi... ne bu ya bu kadar mı kalitesiz malzeme kullanmışlar...

ABNEW
18/08/2007, 23:49
Arkadaslar birde uzun yol yaptıktan sonra ve balatalara su tututurmayın diyorlar.
Soğuduktan sonra su tutulması gerekiyormuş. Aksi taktirde balata da çatlama olabiliyormuş diye duydum.
Bilginiz var mı?

Saygılar.:busted_b:

Doğrudur Atilla.Böyle bir tehlike var disklerde...

şekerlioğlu
19/08/2007, 00:02
suya girince yamulan jantı ilk defa duydum aralıksız bin kilometre gittim(6 kere)suya'da girdik çamurada, onu söyliyen servis müdürü, üreticiden yazı getirsin(bu jantlar ısınınca yamulur diye) öyle konuşsun.

punto elx2001
20/08/2007, 08:33
isinan jant yamulurmu yaa, o servis muduru iyi atmis valla, iste boyle arkadaslar yeterli teknik bilgisi olamayan adamlar servis muduru olursa cevap veremedikleri soruya boyle sacma bir bahane hemen uydururlar, burada rusyada ozaman bizim hep yamuk jantla gezmemiz lazim eger onun soyledigi gibi ise

Misafir2
20/08/2007, 09:46
kampana ve disc lerın çatladığını duydum ancak cant yamulduğunu ilk kez duyuyorum

goldumut
20/08/2007, 10:10
başimıza birde jant çıktı hadi hayırlısı:=))ısıtmamak lazım arkadaslar jantı sonra nemelazım sudan falan gecerız:)

doritoch
20/08/2007, 13:37
Benim çok önceleri opel astrada başıma gelmişti,ama jant değil disklerde sorun olmuşdu.Sıcakken su tutturmayın demişlerdi,aynen 120 den sonra fren yapınca titreme oluyordu,diskleri değiştirince düzelmişdi,ama jantı duymadım.

Lordrivendel
20/08/2007, 14:24
kampana ve disc lerın çatladığını duydum ancak cant yamulduğunu ilk kez duyuyorum

Arkadaşlar affınıza sığınarak ters mantık yürütücem.
Sıcak soğuk farkından kopca metal diskin yamulmasına inandık ta,

Jantının yamulabileceğine neden inanmıyorsunuz? :)

brvhgt
20/08/2007, 17:40
müdür sallamış gibi geldi bana inanıpta jantlar dandik demek ne kadar doğru bilemem

yucelakar
20/08/2007, 17:46
ben patlak lastiğimi yaptırırken çukurlara çok dikkat et jantın çok adi malzemeden yapılmış demişti

brvhgt
20/08/2007, 17:55
ben patlak lastiğimi yaptırırken çukurlara çok dikkat et jantın çok adi malzemeden yapılmış demişti

yuhhhh artık onu diyene iki dakkada nasıl anlmış bravooo ne duruyor orda girsin fabrikada kalite kontrolcu olsun heyyyy allahım:frusty00:

the_Algn
20/08/2007, 21:01
İyi sallamışlar. Ticaret ahlakı diye birşey kalmadı herkes yalancı oldu çıktı , yazık müşteriyi ne sanıyorlar.

h k
20/08/2007, 22:09

disk frene basildiginda balata ile olan sürtünmesinden isiniyor. jant ise lastigin isisini üzerine alarak isiniyor. ikisinin arasinda büyük sicaklik farki var. uzun yol yapip sonra lastiklerinizi ellerseniz bir miktar isindiklarini görürsünüz ancak bu sicaklik bence kesinlikle janta zarar verecek derecede degildir ki zaten elinizle dokunabileceginiz derecelerdedir.
uzun süreli fren kullanimindan sonra elinizle diske dokunarak sicakligini kontrol edin demiyorum cünkü diskler elinizi yakacak derecede isinmis olacaktir :)

isinan diske basincli su tutarsaniz (özellikle yikamacilarda) diskleriniz yamulabilir , disklerin kalitesine göre bu yamulma cok veya az olabilir , genelde Tofaş gurubu araçlarda ve ucuz yan sanayi diskler ile incelmis disklerde yamulma daha fazla olmaktadir. yamulan disk yeterli kalinlikta ise torna edilerek bir süre daha kullanilabilir ama tavsiye edecegim bir uygulama degildir , asiri fren kullaniminda disk kirilmasi bile yasayabilirsiniz .

yogun fren kullanimli bir seyahatten sonra arabanizi yikatmak istiyorsaniz bir süre bekleyip aracin sogumasini sagladiktan sonra yikamaya sokmaniz cüzdan sagliginiz acisinindan iyidir :)

ABNEW
21/08/2007, 17:56

Ahmet, jantın sıcaklığı ile disk-kampanaların sıcaklığı arasında dağlar kadar fark var ama...

Hüseyin Bey de açıklama yapmış:)

brvhgt
21/08/2007, 18:10
hüseyin bey katılmadığım nokta şuki tofaş grubu araçlar demişsiniz bence bu genelleme yalnış bence

h k
21/08/2007, 21:04
hüseyin bey katılmadığım nokta şuki tofaş grubu araçlar demişsiniz bence bu genelleme yalnış bence

Ben hep tofaş-Fiat araçlar kullandığımdan kendi tecrübemi ve kanaatimi yazdım :)

önceki aracım olan palionun diskleri (ne marka takarsam takayım , servisin artık bu en iyileştirilmiş versiyonu dedikleri dahil) çabucak yamulurdu yada hemen aşınırdı. özellikle ilk seri palioların disklerinin döküm kalitesinin çok kötü olduğunu yetkili servisler bile kabul ediyordu. gp min diskleride bayağı aşındı , gerçi kilometremde 43 bine dayandı . inşallah 60 bine kadar dayanır.

elbruz
01/09/2012, 19:21
benim bir gün bile olmadan aldığım yeni jantlardan biri yolda taşa isabet etmesi sonucunda yamuldu gerçekten çok üzüldüm nasıl bu kadar kolay oldu anlayamdım hala taşı ben tam hissetmedim bile küçük bir taştı.......:(

benkimya
03/09/2012, 21:50
Bende de böyle bir sorun var, sadece aracı ani hzılandırmaya çalıştığımda (vites farketmiyor) sadece sağ ön tekerlekten bir sarsıntı geliyor. sanki yalpalıyor gibi. Kime gösterdiysem farklı şey söyledi... Jant yamuk denildi jantı düzelttirdik çözüm olmadı, z-rot değişti yine düzelmedi. Bilen varsa yardımcı olsun

elbruz
03/09/2012, 21:53
Bende de böyle bir sorun var, sadece aracı ani hzılandırmaya çalıştığımda (vites farketmiyor) sadece sağ ön tekerlekten bir sarsıntı geliyor. sanki yalpalıyor gibi. Kime gösterdiysem farklı şey söyledi... Jant yamuk denildi jantı düzelttirdik çözüm olmadı, z-rot değişti yine düzelmedi. Bilen varsa yardımcı olsun

jant saç jant mı

benkimya
03/09/2012, 22:59
Sayın elbruz, jantlar saç jant. Kış lastiği alırken hem ebatı düşürmeyi hemde en azından ön jantları da sıfır taktırmayı düşünüyorum. şu an 195 60 15 jant var, aldığım da öyleydi. 208 düşünüyorum biraz usandırdı derdinden

elbruz
03/09/2012, 23:13
Sayın elbruz, jantlar saç jant. Kış lastiği alırken hem ebatı düşürmeyi hemde en azından ön jantları da sıfır taktırmayı düşünüyorum. şu an 195 60 15 jant var, aldığım da öyleydi. 208 düşünüyorum biraz usandırdı derdinden

saç jant ise komple yeni bir takım alın, alaşımlı jant alın hem görsel açıdan da daha iyi olur....

Berkantonlu
04/09/2012, 20:07
arkadaşalr bugn gp min bakımını yaptırdım..castrol edge 5-40 turbo diesel+tüm filtreler+dunlop dp sport 01 185 60 r15 4 lastik toplam700 tl fiyat ödedim...internette ve farklı yerlerde bu lastik 180 ile 140 arası fiyat almştm bostancıda 125 tl lastik değişimi ve balans ayarıyla birlikte tanesini 125 e taktrdm nasıl sizce?

elbruz
04/09/2012, 21:05
Bence dunlop için iyi fiyat...