PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Linea mı Megane mı???

endrey
18/08/2007, 15:23
arkadaşlar sizlerden istediğim bişey var. bu bir nevi anket gibi bişey olacak
linea mı megan mı.???
performans konfor kullanılırlık açılarından değerlendirirsek sizce hangi araç lider.bizim aracımız da c seğmentinde ve megan da bu seğmentte.bizim açımızdan(fiatçılar olarak) tabiki linea ama biz bir de sizden duymak istedik.sizce linea nın durumu ne olur bu araç gidermi tutulurmu ya da beklemek mi gerekiyor.test sürüşü yapan arkadaşlar varsa nasıl beğendiniz mi.?performans yeterlimi.konfor nasıl
fikirlerinizi bekliyorum.
şimdiden teşekkürler...

Korhan
18/08/2007, 17:10
Ben 1.3 Emo ile test sürüşü yaptım. Güzel araba. Tasarım çok şık bence ve performans yeterli.
1.4 T-Jet daha da iyi olacak ve fiyatı da uygun.

C sınıfında Fiyat/performans olarak tartışmasız en iyi araç. ben C sınıfı sedan bir araç düşünsem hayatta Megane a falan bakmam. Kronik olarak çok sorunu var.

Ama ben de size birşey sorayım insanlar neden hep baz donanımı tercih ediyor? Okan Baş en çok emotion sattık demiş ama bana inandırıcı gelmedi. Bir de mayıs haziran temmuz dönemimde gerçekten hedef 3000 miydi yoksa 3000 küsur satınca hedefimizi geçtik demek için mi böyle dendi?

Fiat Linea dolu dizgin gidiyor (https://www.otomobilgazetesi.com/otomobil.php?id=4327)

Sadece dizel seçeneği olduğu halde 3280 adetlik satış fena sayılmaz. 1.4 Turbo ne zaman çıkacak? Fazla geç kalınmamalı kanımca :)

Size iyi çalışmalar. Umarım Linea C sınıfı lideri olur. Ama reklam hiç yok piyasada. Citroen bile satış rakamları düşük olmasına rağmen ne kadar reklam veriyor.

h k
18/08/2007, 17:23
bizim açımızdan(fiatçılar olarak) tabiki linea ama biz bir de sizden duymak istedik.

gp benim 3. Fiatim , baska marka arac almis degilim. ancak bundan sonra sedan bir arac alacak olsam linea almam. civic-corolla yada focus alamiyorsam kronik sorunlarina ve servis bagimli olmasina ragmen meganei lienaya tercih ederim. ben bir türlü sevemedim lineayi :S şişirilmiş albea gibi duruyor. albea bile kendi çapinda güzelken lienayi bir seye benzetemiyorum.

gogigogi
18/08/2007, 19:07
attan inip eşeğe binmem ikiside hayır şu bravoyu bi görelim bakalım

pascal
18/08/2007, 19:51
megane inanılmaz konforlu bir araç. babamım arabası megane fısrat buldukça kullanıyorum meganı gerçekten çok güzel bi araba. sürüş keyfi harika ve yol tutuşu çok iyi. içeri ses geçirmiyor, çukurlara da çok yumuşak giriyor, hissettirmiyor çukura girdiğini. tabi bunun yanında Hüseyin abinin dediği gibi bazı problemleri var. ama değer doğrusu...

dejavu
18/08/2007, 20:56
ben grande punto 75 hp ve 90 hp sini kullandım... linea yi kullanmadım ama bizim arabalardan pek farkı yok... o yüzden kullanmadığım için bilgi birikimi konusunda pek eksiğimin olduğunu düşünmüyorum.. fiat bence fiyat olarak diğer arabalardan farkı yok.. geçen kayınpedere 90 hp toyota corolla yeni kasa aldık.. araba 90 beygirlik olmasına rağmen o kasayı bizim 90 hp lerden daha iyi taşıyor gibi... ben gp nin 90 hp sinin toyata 90 hp sinin aynı olmadığı kanısındayım.. 90 hp toyota o 1300 kğ (tam emin değilim ama öğle olması lazım..) kasayla iyi gidiyor.. toyotayı kullandığımda benim altımdaki 75 hp den şüphe eder oldum @alper in 90 hp emosunu hemde power box la kullandım toyata ile kıyasladım bana sanki motor güçleri aynı değil gibi geldi.. içimden açıkcası kendi motorumu dyano ya (işi bilen bir yerde) sokmak geliyor.. bana göre fiat gp ye 1,3 motordan başka en az 1,6 diesel ve 1,6 benzinli bir motor daha koymalıydı.. 1,3 motor üzerinde oynama yapıp bu 75 hp buda 90 hp dememeliydi.. kilimayı açıyorum çoğu zaman yolda tıkanıyorum.. diesel kullanmasını bildiğim halde.. illaki devirli kullanmak gerektiriyor... toyata fiat veya toyota bence hepside verdiğin paranın karşılığını veriyor.. benim araba 28 bin ytl kayınpederin arabası 39 bin ytl bakıyorum.. arada 11 bin ytl fark var ama toyata bunu sana malzeme kalitesi ve ek donanımla zaten geri vermiş.. yani fark yok bana göre.. geçen toyotanın arka tamponunu değiştirdik tüm maliyet 550 ytl bizimkide 600 ytl civarı e dedim ne anlamı var benim fiat almamın bende keşke toyota alsan dedim içimden.. bir bakıyorum benim arabadan içeri ses geliyor kayınpederin motor sesi sanki anlaşılmıyor bile.. megan corolla cıvıc linea focus verdiğin parayı kıyasladığında hepsi aynı olcude ne verirsen onu veriyor.. az para verirsen fiat daki gibi performansın düşük ve malzeme kalitesi biraz daha kötü burdan da fiyat farkı ortaya çıkıyor sanki fiat daha ucuz bir arabaymış gibi gözüküyor ama değil.. babamda bir tane hundai panel van var valla benden daha iyi performansı var.. kalkarken bile araba kokluyor ve hemen olduğu yerden kafa kaldırıyor.. ondan sonra benim grandeye biniyorum kalkış yaparken araba sanki ağlıyor.. sakın ikiside aynı sekment aynı araba değil demeyin aradaki farkı düşünerek konuşuyorum.. benim ilk arabam ve şimdiye kadar 24 bin kilometre yol yaptım ve türkiyenin her koşulunda yol yaptım kışında, karında, yazında, asfaltında, yayla yolunda, dağında, patika yollarında ve açıkcası bir daha fiat almayı düşünmüyorum.. her arabanın kronik sorunu olabilir.. bir araba 10 bin satar bir arabada 25 bin satar. 10 bin satandan 100 tane arıza çıkar 25 bin satandan 200 tane arıza çıkar matamatiksel olarak kıyaslama yaparsanız 25 bin araç satan firma 200 arıza ile genede diğerine göre daha başarılıdır.. kalkıpta bizi salak yerine koyup bu firma daha çok arıza veriyor diye bizi kimse salak yerine koymasın.. diyorlarki meganın kronik sorunları var.. meganı sevmeme rağmen ve fiat gp fanatiği olmama rağmen.. diyorum ki o zaman bu insanlar neden gidip hala megan alıyor diyorum.. demekki bu işde bir iş var.. hala arabamı çok seviyorum ama sanıyorum bir daha fiat almıcam gibi geliyor içimden.. ve sanıyorum ikinci arabam ya toyota yada reno yada ford olacak.. ve içimden bir hisde yeni ford focus III geliyor büyük bir ihtimalle 2010 yılında türkiyede olur.. şu an 2008 modelleri diesel olanlar 110 beygir ve 2010 yılında bu 120 veya 125 beygir olur ve bu motorda focusda süper olur.. ve şimdiden kendimi bu arabaya ayarlıyorum allah nasip ederse... fiat hala gp de 1,3 motor sata dursun ama 1,9 120 hp motoru getirmesin... aylar önce linea yı çıkarsın ama 1,4 motor 120 hp eylülde gelecek desin.... fiat artık motorları çinlilere yaptıra dursun... bu politikalarda ancak 3 üncüleğe yada 4 üncülüğe oynarsınız.. ne dim artık... bravo yu türkiyeden önce avrupada çıkarsın.... ve bravo nun güçlü motorları hala vergiden dolayı getirmesin.. (sakin mesajıma hayır bravonun güçlü motoruda gelecek sen yanlışsın diyede cevap yazmayın.. ve bu şekildede yargılayıcı konuştuğum için kusura bakmasın)

bir üst yazımı yazıp gönderdikten sonra sayfaya bakıyorum ve forumda geziyorum.. bir kullanıcı demişki bu gögüsdeki gıcırtılar nasıl çözülecek.. gıcırtı yüzünden en az 4 defa servise gitmişimdir.. ve hala problemim çözülmüş değil... bir yeri yaptırıyorsun diğer yerden gelmeye başlıyor.. ne yapım bende artık vazgeçtim zırıltı sesi ile birlikte kullanıyorum arabayı servisede gitmiyorum.. ve müşteri hizmetlerinden aradığımdada ewet problemin çözüldü diyorum ne dim.. bir bakıyorum bir kullanıcı yeni başlık açmış fiat 1,9 hp yi ne zaman getirecek diye başlık açmış... ben bu lafı kaç defa duydum.. fiat bilmem kaç defa duymuştur.. anlamıyorum vergi farkıymış.. allah aşkına bu vergi farkını fiatmı verecek kullanıcı mı.. bırakda buna kullanıcı karar versin.. çünkü vergi farkını kullanıcı vercek... yoksa yanlışmı konuşuyorum.. ne yani vergi farkını biz veriyoruz size zararına arabamı veriyoruz diyecekti ... saçmalık bu ya... bak lüks markalar 5000 cc lik motor getiriyor.. sen buyuk motor getirmezsen her zaman ikinci marka olursun.. bırakda bunun kararını kullanıcı versin...

geçenlerde servisteyim... bir stilo kullanıcı arabasını satıyor.. arabada yok yok esp dahi var.. abi nesinden memnun değilsin diyorum.. motor bu arabayı kaldırmıyor diyor... geçen sezgintr arkadaşımız bu forumda bir stilo aracın satılık olduğunu yazmıştı.. herşey var donanım full süper ama 1,6 motor bu araçta biraz zayıf kalıyor diyordu.. birazda yakıyor demişti... ben şimdi neden gidipda ford focus almın.. kullanan da kullanmayanda abi süper kaçıyor araçlar diyor... istanbula gidiyorum.. yanımda focus benle dalga geçiyor.. benim zaten limit fabrika olarak 165 km hız yapar diyor 190 km hızla gidiyorum geçiyorum hemen ardından focus bir atak daha yapıp önüme geçip tekrar yavaşlıyor.. adam benle resmen dalga geçiyor... fiat bence; malzeme kalitesi, işçilik kalitesi, ve motor seçenekleri konusunda değişikliğe gitmeli...

GP61
18/08/2007, 21:33
tofaş hala doğan-şahin satmadığının farkına varamadı o kafada gidiyor işte bizim arabaları da doğan sandıkları için sorunlara çözüm de bulamıyorlar :) tofaş ne motor seçeneklerini getirtiyor ne de zengin donanım seçenekleri sunabiliyor.internetteki şikayet sitesine de bakarsanız tofaşın şikayetleri cevaplanma oranı sadece yüzde 4 dacia markası bile yüzde 50deyken düşünün yani içler acısı durumu.Bence tofaş bıraksın bu işi.Gitsin doğan şahin üretmeye devam etsin afrika ülkelerine.Bravo modeli avrupada 2.ele düşmüşken türkiye hala bekliyor.Bir de alfa romeo satıyor bunlar ama satmıyorda diyebiliriz canım güzel arabalar ayda parmaklarımız kadar arabayı zorla satıyor.Niye hep tofaşın ilgisizliği vurdumduymazlığı yüzünden :(

Unique_GOTH
18/08/2007, 21:41
geçenlerde servisteyim... bir stilo kullanıcı arabasını satıyor.. arabada yok yok esp dahi var.. abi nesinden memnun değilsin diyorum.. motor bu arabayı kaldırmıyor diyor... geçen sezgintr arkadaşımız bu forumda bir stilo aracın satılık olduğunu yazmıştı.. herşey var donanım full süper ama 1,6 motor bu araçta biraz zayıf kalıyor diyordu.. birazda yakıyor demişti... ben şimdi neden gidipda ford focus almın.. kullanan da kullanmayanda abi süper kaçıyor araçlar diyor... istanbula gidiyorum.. yanımda focus benle dalga geçiyor.. benim zaten limit fabrika olarak 165 km hız yapar diyor 190 km hızla gidiyorum geçiyorum hemen ardından focus bir atak daha yapıp önüme geçip tekrar yavaşlıyor.. adam benle resmen dalga geçiyor... fiat bence; malzeme kalitesi, işçilik kalitesi, ve motor seçenekleri konusunda değişikliğe gitmeli...

söylediklerinizde çok haklısınız fiat biraz değişikliğe gitmeli bence de

megane mi linea mı sorusuna geçersek ben olsam megane derdim hem malzeme kalitesi olarak hem sürüş keyfi olarak hem ses geçirmezliği olarak güzel bir araç bence hem lineayı da ben beğenmiyorum bana GP nun yandan yemişi gibi geliyo kısacası megane derim ben

Korhan
18/08/2007, 22:00
@dejavu

Ben yeni Corollayı kullandım. Dizelini. 90lık GP de kullandım. Söylediklerine maalesef katılamayacağım. 75 hp yi bilmem ama 90lık GP'den kesinlikle çok daha yavaş. İçeriye ses alıyor. Herşeyden önemlisi direksiyon kütük gibi ve vitesler sert. Süspansiyonlar sert ve eski tip. Ben GP'den sonra o arabayı özellikle şehiriçinde hayatta kullanamam. Sac jantlı, plastik oyuncak gibi duran (gördüğümde inanamamıştım) manuel klima düğmeleri olan, eski kasasına göre düşürülmüş plastik kalitesi ile orta donanımı 40 milyar lira. ne artısı var? EuroNcap ten 5 yıldız almış bir de o bir Toyota imiş. Ben 2 sene Corolla kullandım .Yolda da kaldım, termostat arızalandı.

Özetle 40 milyar ona vereceğime 37.800 alaşım janttan, far sensörüne, Blue&Me den krom kaplamalı kapı kollarına ve otomatik klimasına kadar herşeyi sunan Linea alırım.

nesi daha kötü? Motoru mu? Hayır. Multijet en az D4D kadar gelişmiş bir motor. + vergi avantajı var. Tork ve güç eğrileri de ortada.

Yürüyen aksam, motor donanım herşeyiyle Linea gelişmiş bir otomobil. Sadece 3 cm geniş diye ve adı Toyota diye alınmaz bence Corolla. Kaldı ki arka frenlerden ve benzin deposundan gelen sesler ve tıkırtılarla alakalı şikayetler var o araba hakkında.

ABNEW
18/08/2007, 23:41
Tasarım olarak Linea,performans Linea(1.4 T-Jet)
İşçilik, c sınıfına yakınlık olarak Megane derim.Tabi bu sınıfta tercihim hiçbir zaman Megane olmaz:)

Akincl
19/08/2007, 12:13
Fiat, 6 ay sonra 1.6 dizel eksiğini kapatıcak.

endrey
19/08/2007, 13:29
Ben 1.3 Emo ile test sürüşü yaptım. Güzel araba. Tasarım çok şık bence ve performans yeterli.
1.4 T-Jet daha da iyi olacak ve fiyatı da uygun.

C sınıfında Fiyat/performans olarak tartışmasız en iyi araç. ben C sınıfı sedan bir araç düşünsem hayatta Megane a falan bakmam. Kronik olarak çok sorunu var.

Ama ben de size birşey sorayım insanlar neden hep baz donanımı tercih ediyor? Okan Baş en çok emotion sattık demiş ama bana inandırıcı gelmedi. Bir de mayıs haziran temmuz dönemimde gerçekten hedef 3000 miydi yoksa 3000 küsur satınca hedefimizi geçtik demek için mi böyle dendi?

Fiat Linea dolu dizgin gidiyor (https://www.otomobilgazetesi.com/otomobil.php?id=4327)

Sadece dizel seçeneği olduğu halde 3280 adetlik satış fena sayılmaz. 1.4 Turbo ne zaman çıkacak? Fazla geç kalınmamalı kanımca :)

Size iyi çalışmalar. Umarım Linea C sınıfı lideri olur. Ama reklam hiç yok piyasada. Citroen bile satış rakamları düşük olmasına rağmen ne kadar reklam veriyor.

evet mayıs haziran ve temmuz aylarında hedefimiz 3000 di.bu hedef doğrultusunda çalışmalar yaptık.satış yarışmaları filan düzenlendi ayın satışçısı filan.bunun yanında yoğun bir şekilde tanıtımlar yaptık.her ilde her ilçede.reklamlar evet fazla değil ben de katılıyorum.
bu arada sadece dizel seçeneği yok benzinli de var.1.4 fire motor.77 Hp.
emotion modelinin daha fazla satılmasının sebebi bana göre görünümünün (aktiv ve dinamik modeline nazaran) göze hoş gelmesi ve donanımının fiyat olarak uygun olması.dikkat çekici bir araç emotion.linea için 17 inç alaşımlı jantlar da eylül ayında piyasada.

1.4 16v 120 Hp nin emotion fiyatı 35.400 ytl.
test sürüşü yaptım performansı çok iyi.
90-100 le giderseniz yakıt tüketimi az,performans isterseniz 120 Hp 16v.
vergiside uygun.

@dejavu

Ben yeni Corollayı kullandım. Dizelini. 90lık GP de kullandım. Söylediklerine maalesef katılamayacağım. 75 hp yi bilmem ama 90lık GP'den kesinlikle çok daha yavaş. İçeriye ses alıyor. Herşeyden önemlisi direksiyon kütük gibi ve vitesler sert. Süspansiyonlar sert ve eski tip. Ben GP'den sonra o arabayı özellikle şehiriçinde hayatta kullanamam. Sac jantlı, plastik oyuncak gibi duran (gördüğümde inanamamıştım) manuel klima düğmeleri olan, eski kasasına göre düşürülmüş plastik kalitesi ile orta donanımı 40 milyar lira. ne artısı var? EuroNcap ten 5 yıldız almış bir de o bir Toyota imiş. Ben 2 sene Corolla kullandım .Yolda da kaldım, termostat arızalandı.

Özetle 40 milyar ona vereceğime 37.800 alaşım janttan, far sensörüne, Blue&Me den krom kaplamalı kapı kollarına ve otomatik klimasına kadar herşeyi sunan Linea alırım.

nesi daha kötü? Motoru mu? Hayır. Multijet en az D4D kadar gelişmiş bir motor. + vergi avantajı var. Tork ve güç eğrileri de ortada.

Yürüyen aksam, motor donanım herşeyiyle Linea gelişmiş bir otomobil. Sadece 3 cm geniş diye ve adı Toyota diye alınmaz bence Corolla. Kaldı ki arka frenlerden ve benzin deposundan gelen sesler ve tıkırtılarla alakalı şikayetler var o araba hakkında.
toyota hakkındaki düşüncelerine katılıyorum.antalya daki lansmanda bizim grubun lineayla kıyasladığı araç toyota dizel di.araçtan performans alabilmeniz için limitlerinde kullamanız gerekiyor.ve içeriye fazlasıyla ses veriyor.yetersiz gibi geldi bana....

Korhan
19/08/2007, 13:39
evet mayıs haziran ve temmuz aylarında hedefimiz 3000 di.bu hedef doğrultusunda çalışmalar yaptık.satış yarışmaları filan düzenlendi ayın satışçısı filan.bunun yanında yoğun bir şekilde tanıtımlar yaptık.her ilde her ilçede.reklamlar evet fazla değil ben de katılıyorum.
bu arada sadece dizel seçeneği yok benzinli de var.1.4 fire motor.75 Hp.
emotion modelinin daha fazla satılmasının sebebi bana göre görünümünün (aktiv ve dinamik modeline nazaran) göze hoş gelmesi ve donanımının fiyat olarak uygun olması.dikkat çekici bir araç emotion.linea için 17 inç alaşımlı jantlar da eylül ayında piyasada.

1.4 16v 120 Hp nin emotion fiyatı 35.400 ytl.
test sürüşü yaptım performansı çok iyi.
90-100 le giderseniz yakıt tüketimi az,performans isterseniz 120 Hp 16v.
vergiside uygun.

1.4 benzinliyi biliyorum da alan var mı? Yok diye bahsetmedim. Kim alır ki? 1160 kg ve 77 hp.115 Nm tork.

endrey
19/08/2007, 13:42
arakadaşlar 1,9 motor c seğmentindeki bir araç için fazla değilmi.bence 1.5 motor bu sınıf için daha uygun lineada da 1.5 motor olsaydı daha ii olmazmıydı.tamamen farklı bir araç üretiyorsan bir devrim yap motorunu da 1.5 yap ondan sonra gör bakim nasıl satılıyo bu araç.performansıda mükemmel olur bence.küçücük bir hyundai getz de bile 1.5 110 hp motor var.
ne dersiniz????

brvhgt
19/08/2007, 13:44
1.4 120 bg kullandım motor acayip sesiz ama o turbo ıslığı süper içeriye yol bozukluklarını almıyor süspansiyon başarılı 1.4 megane kullandım allah sabır versin yakıtı içiyor mübarek 3 gün bir fiil anamı ağlattı motor sesi zaten direk beyninde 2006 avensis kullandım 3 gün yaklaşık 600 km bence o sınıfın en dandik arabası avensis passat mondeo ve diğerlerine göre yani toyota ve reno bizim ülkemizde çok abartılıyor bide şu var diğer markalar özellikle japonlar ve vw arabaların hepsini aynı yapıyor içini özellikle ama ne hikmetse fıat yapınca millet sallıyor yok şöyle yok böyle

endrey
19/08/2007, 13:51
1.4 benzinliyi biliyorum da alan var mı? Yok diye bahsetmedim. Kim alır ki? 1160 kg ve 77 hp.115 Nm tork.
1.4 benzinli alan var ama dizel gibi satışı yok genelde dizeli tercih ediyorlar.

1.4 120 bg kullandım motor acayip sesiz ama o turbo ıslığı süper içeriye yol bozukluklarını almıyor süspansiyon başarılı 1.4 megane kullandım allah sabır versin yakıtı içiyor mübarek 3 gün bir fiil anamı ağlattı motor sesi zaten direk beyninde 2006 avensis kullandım 3 gün yaklaşık 600 km bence o sınıfın en dandik arabası avensis passat mondeo ve diğerlerine göre yani toyota ve reno bizim ülkemizde çok abartılıyor bide şu var diğer markalar özellikle japonlar ve vw arabaların hepsini aynı yapıyor içini özellikle ama ne hikmetse fıat yapınca millet sallıyor yok şöyle yok böyle
fiatın doğan şahin döneminden mazisi kötü.ve müşteriler lineayı albeayla kıyaslıyorlar sanki albea nın yeni kasasıymış gibi
bir değişim süreci içindeyiz.gp yle başladık lineayla devam ediyoruz ve bravo aracımızla da devam edicez.:Ç

yakup1
19/08/2007, 15:00
şöyle lineanın çıktığı tarihten itibaren etrafınıza dikkatli baktıysanız,etrafta ne kadar orta ve düşük düzeyde meganlar çoğaldı.öyle ilk zamanlar gibi üst donanımlılar yok.bence bu lineanın kaliteyi bilememde fiyatından korkulduğu gösterir.

nasrettinhoca
19/08/2007, 16:06
Maalesef ikiside değil...Başka seçenekleri incelerdim..

the_Algn
19/08/2007, 20:26
arkadaşlar sizlerden istediğim bişey var. bu bir nevi anket gibi bişey olacak
linea mı megan mı.???
performans konfor kullanılırlık açılarından değerlendirirsek sizce hangi araç lider.bizim aracımız da c seğmentinde ve megan da bu seğmentte.bizim açımızdan(fiatçılar olarak) tabiki linea ama biz bir de sizden duymak istedik.sizce linea nın durumu ne olur bu araç gidermi tutulurmu ya da beklemek mi gerekiyor.test sürüşü yapan arkadaşlar varsa nasıl beğendiniz mi.?performans yeterlimi.konfor nasıl
fikirlerinizi bekliyorum.
şimdiden teşekkürler...
Lineanın test sürüşünü yaptım , 1.3 multijet 90 hp performans olarak grande 75lik multijete denk gibi geldi. Ara hızlanmaları gayet yeterli . Vites geçişleri net değildi sert sayılırdı (budurum test aracına özgüde olabilr.) , city modu yok direksiyon sert geldi , ne bilim araç beni etkilemedi dış görünüşünüde hiç beğenmedim. Fiyat faktörünü düşünmessek ben Megan derim.

ACTOROFTHEROAD
19/08/2007, 22:44
meGAne... renauLt tan nefreT etmeme ragmen:)

multijet
20/08/2007, 00:38
Toyota dizelin 90lık GP lerden daha hızlı ve daha seri olmadığını defalarca gördüm. BU sınıfta dizeller içinde sadece 207 1.6 HDİ bizim araçları zorlar, ibizia 1.9tdi ise dalga geçer. Benim araç şu an yaklaşık 65.000 km de ve düzde istediğim zaman ibreyi 200km/h a dayıyorum. Bazı arkadaşların söylediğinin aksine ben de aracın en az 90HP olduğuna inanıyorum. 2000cc araçlarla didiştiğimde bile ezilmiyorum.
Linea ise bana GP symbol :) gibi geliyor. Bende megane ı terci ederim ikisi arasında. Fakat bu sınıf araç alacaksam tercihim asla megane olmaz. Focus tdci bence bu sınıfın en iyi aracı. Corolla sorunsuz olabilir ama bence D-4D nin teknolojisi Multijetler veya PSA grubu motorlar kadar verimli değil...

brvhgt
20/08/2007, 00:42
ama şuda bir gerçek ibiza 1.9 ların hiç bir yönden ne vergi nede yakıt olarak artısı yok eski teknoloji 105 bg bir motor fıatın 1.9 ları 105 130 ve 150 bg olarak alfa fıat ve lancıada görev yapıyor 1.9 luk bir gp sınıfını silip süpürür halihazırda avrupada var ama türkiyede yok ah bir gelse

Korhan
20/08/2007, 08:43
Meganelar çok pahalı değil mi sizce? 1,6 baz donanım. Yanaynaları elle ayarlanan meganelar 35 milyar. hayatta almazdım ben megane o fiyata. Ama millet Reno olunca alıyor.

mustafa
20/08/2007, 10:00
Ben de GP almadan önce Toyota D 4D ile deneme sürüşü yaptım ve iddia ediyorum ki GP hissedilebilecek derecede daha seri TOyotadan.Zaten katalog verileride teyit ediyor dediğimi 0-100 km hızlanma değerlerine bakın farkı görürsünüz.

Ayrıca benim emotion donanımındaki bir Toyota ile aradaki fiyat farkı 8000 YTL civarı ki donanım olarak bir fazlası yok tipi de hoş değil ve cimrilik konusunda GP ile yarışamaz.

Ben C segmenti araç alacak olsam tdci focus Ghia alırdım.Para faktörünü devre dışı bırakaca olsam Golf veya leon alırdım.

ufukbzk84
20/08/2007, 11:54
ben ikisinide beğenmiyorum... megane artık çokfazla satıldı suyu çıktı gibi gerliyo tasarımı eskidi güncelliği kaybetti... linea beni tasarım olarak tatmin etmiyo çok garip duruyo ya... o sını9fta alacağım araba corolla veyaq focus olurdu ama gelelim b segmentine gpyi hiç kimseye rakip bile göstermem... sınıfının tasarım olarakta donanım olarakta güvenlik olarakta (iç malzeme kalitesi dışında) hiç kimseyle kıyaslamam segmentindeki bütün araçlar ya aynı yada düşük özelliklere sahip...

OzzY
20/08/2007, 12:11
linea ile megane arasında kalsam çooook düşünürdüm ama focus varken hepsi boş(veya corolla)
mareada bile iç plastik kalitesi çoook çoook daha iyi

ZFA_GO
20/08/2007, 21:26
İkisi arasında linea derim. Renoya kars alerjım var sulalede kımse kullanmaz zaten. Peder beyde 407 hdi var bır ust sınıf oluyor galıba ılk kez bır arac ıcıme sindi ve bende kullanıyorum.Kimse honda civic den bahsetmemıs bır bayan arkadasım sıfır sıyah sunrooflu almıs cok hos gercekten ama ne yazakkı honda dizel motor getırmıyor getirse ben favori honda derim

grande41
20/08/2007, 21:35
Corolla olabilir, Civic olabilir, Focus olabilir, Linea olabilir ama megane asla. Neden mi?

Çünkü dış dizaynı güzelir beğenirim ama içi Albea dan bile kötü bence..
Malzeme kalitesini abartmayın o kadar.

Şikayet sitelerini inceleyin. Yerli yabancı hepsini. Meganelerdeki sorunlara bakın. Fiatlardaki sorunlara bakın. (Şu gerçek Örneğin ,Opel en çok sikayet edilen marka olmasına rağmen Firma her şikayetle ilgilenmiş, hepsine cevap yazmış. Fiat hiçbirisine cevap dahi yazmamış. Ayıp gerçekten. Bu kafayla 15 yıldır Fiat alan beni bile zorla Toyota aldıracak bu fiat.)

Megane iyi araçtır kimse bunu inkar etmiyor. Renaulta en büyük eleştrim kullanım maliyetleridir.... Sözgelimi eniştemin Reno ya yıllık bakım yaptırdık. ve 275 ytl ödedik. Benim puntoya ise yıllık bakıma 108 ytl ödedik. Değişen ve yapılan tüm işlemler 1-2 nokta hariç aynı. Şimdi kimse renonun parçası daha uzun süre dayanıyor demesin. Sonuçta 1 yl sonra gene beraber bakıma gidicez ve aynı işlemleri yaptırıcaz. Peki aradaki 169 ytl lik farkı kim açıklayacak....

Başka bir örnek Renault Modusa ön sis farı taktıralım istedik. Servis tam 470 ytl fiyat istedi. Tahminim meganedede aynıdır. dün lineanın ön sis farlarını sordum 200 ytl ye takarız dedi servis. Bu fiyat farkı neden. Renaultun sis farları sisi yok mu ediyorda bu kadar pahalı??

Arkadaşın megane sinin kullanım kitabı yoktu. Renaulta mail attık, istedik. Gelen cevapta kullanım kitabının yedek parça kodu vardı gidin servisten ücreti karşılığında alın yazıyordu. (Fiyatıda iyiydi hani) Fiattan Albea için istedik 1 hafta sonra ücretsiz kargo ile kapımıza geldi.

Peki megane uçarak mı götürüyor insanı bu şekilde herşeyi pahalı. Aynı hizmeti aldıktan sonra neden fazla para vereyimde Reault alayım. Yol tutuşu Linea dan daha mı iyi. Koltukları Linea dan daha mı konforlu. Yoksa Fiyat/performans oranı daha mı iyi. O kadar para vereceksem gider Toyota alırım en azından dünyanın en sorunsuz arabasına binerim. Objektif olmak gerekir. Sınıfının en iyileri Toyota Corolla ve Honda Civictir. Sonra Jetta ve Focus gelir. Megane ile Linea arasında çok fark yoktur. Tek farkı fiyatlarıdır buda Linea almak için iyi bir sebeptir.

Yani sonuçta Megane mi Linea mı derseniz kesinlikle Linea. Ama c segmentinde bir araç derseniz kesinlikle Corolla. Linea ortalama 5000-7000 ytl fiyat farkı ile daha ucuz. bu yüzden bütçeleri zorlamamak adına tercih edilebilir. Sırf bu yüzden ve kullanım maliyetlerinin düşük olmasından dolayı otohaberin listesinde alınması en mantıklı otomobil olarak 1. sırada.

Megane Türkiyenin en çok satan araçlarından birisidir. Bunun sebebini en iyi Opel Türkiye Müdürü söylemiştir: "Türk insanı gördüğünü alır". Yani etrafta dolaşan megane arttıkça daha çok satar. Yoksa aynı fiyata satılan Corolla, Civic, Focus, C4 vs. arabaların her konuda gerisindedir megane. Bilmiyorum benim mantığım almıyor aynı fiyata yukarıda saydığım süper arabalar varken meganenin bu kadar çok satmasını.....

magicpunto
20/08/2007, 22:17
Arkadaşım Megane 2008'de yenilenecek, Linea ise GP'nin üzerine geliştirildiği için açıkçası yandan yemişi olarak görünüyor.

Benden sana sağlam bir tavsiye. Gidip Honda civic sedan ile bir test sürüşü yap. Ben haftasonu yaptım, dünyam değişti. Amerika'da da satılmasının bir sebebi varmış

Bol şans :)

ufukbzk84
21/08/2007, 15:53
valla benim anlamadığım bişi var ya bu renoyu alan arkadaşlar parça fiyatları için alıyosa valla çok büyük hata yalnışlık ve ahmaklık yapmış oluyolar bence... çünkü bu son çıkan modellerinde clio olsun megane olsun scenic olsun hepsinde ama hepsinde ve buna kangooda dahil parça fiyatları pahalı diğerlerine göre hatt parça fiyatları pahalı dediğimiz fordtan bile pahalı ama bu ülkede torostan filan gelen bi kanı var ucuz parça heryerde bulunan parça kanısı yok öle bişi reno şuanda parçası en pahalı arabaları üretiyo kaldıki koltuk başlarını ve saçma sapan bi kaç şey daha olan parçaları opsiyon olarak sunan bi marka... ben renonun ne samimiyetine nede arablarının kalitesine ve nede servis ucuzluğuna inanmıyorum... antipatik geliyo ve insanları türkiyedeki marka değerleriyle kandırıyo gibi geliyo... fiat marka değerini sağladığı ve sağlamaya çalıştığı imkanlarla arttırmaya çalışıken reno cepten yemeye başladı..clio III hb in satış rakamları ortada her anlamda liderken bu ülkede satış rakamı olarak şimdi kaçıncıdır acaba...

eyzira
21/08/2007, 16:08
megan,linea'yı hiçbir arabaya seçmem böyle kötü bir araba görmedim..sınıfının en uzun arabası diye pazarlanıyor birde yahu böyle bir amaçla pazarlanabilir mi?en uzun araba demek,park sorunu demek....

ABNEW
21/08/2007, 18:08
megan,linea'yı hiçbir arabaya seçmem böyle kötü bir araba görmedim..sınıfının en uzun arabası diye pazarlanıyor birde yahu böyle bir amaçla pazarlanabilir mi?en uzun araba demek,park sorunu demek....

Azer uzunluğu iyi de hiçkimse genişliğinden bahsetmiyor.Sınıfının en dar aracı:)

Akincl
21/08/2007, 18:17
Azer uzunluğu iyi de hiçkimse genişliğinden bahsetmiyor.Sınıfının en dar aracı:)

Nissan Almera dan geniş.:) eski kasa civic dan da geniş olabilir.

1.73 çok dar değil.boyuna göre dar.

bravo gibi 1.79 olsaydı daha iyi olurdu da malum uygun fiyatlı c segment araç

yapmak zor

SteinGP
21/08/2007, 22:05
45.000 ytl ye volvo S40 al bi ömür kullan derim ben..

gogigogi
21/08/2007, 22:48
megan için en az 100 bg motor lazım 1.5 dci arabayı çekmiyo ayrıca segmentin yüz karası ebatlarına bakıp karar vermeyelim işçilik kalitesi düşük içi uzak doğu aracı gibi duruyo ucuza satçam diye herşeyden kısmış reno :gun_band:bari :shuriken:bir ara torosta yaptığı gibi sağ aynayıda opsiyonel yapsınlar 150 kaat daha ucuza verirler::p:

Korhan
21/08/2007, 22:59
Yan aynalar hala elle ayarlanıyor baz donanımda. Kasetçalar vardı düne kadar. CD çalar yeni standart oldu meganeda. Sadece güvenlik ekipmanı iyi (6 hava yastığı standart ve 5 yıldızlı)
Ne Renoymuş ama ya tebrik ediyorum gerçekten. O arabaları o fiyatlara satıyolar ve senelerdir sınıf lideriler. 1.6 meganeın baz donanımı Civicten pahalı, ki Civicte otomatik klima vs. hepsi standart + çok iyi bir motor var. Göstergeler, koltuk döşemeleri hepsi çok daha iyi meganedan

Linos
22/08/2007, 00:16
Megane.

Senin sütten ağzın yanmadı sanırım henüz! :D

brvhgt
22/08/2007, 00:34
45.000 ytl ye volvo S40 al bi ömür kullan derim ben..

olum ömür dedğin neki bir çırpıda geçer ne bu ölene kadar aynı araba adamı sıkar o paralara 1.6 motorlu en baz volvoyu alırsın ondan sonra satcam diye ömrünü yersin

ufuk61
22/08/2007, 08:43
tabii megan

ABNEW
22/08/2007, 13:45
Nissan Almera dan geniş.:) eski kasa civic dan da geniş olabilir.

1.73 çok dar değil.boyuna göre dar.

bravo gibi 1.79 olsaydı daha iyi olurdu da malum uygun fiyatlı c segment araç

yapmak zor

Akın, onlar senin de dediğin gibi eski kasalar.Bizim GP ler de neredeyse bir önceki c sınıfı araçlar boyutunda.Demek istediğim 1730mm lik genişlik güncel kompaktların gerisinde.Bravo Tr ye gelince Linea ların safkan bir c sınıfı olmadığı daha kolay anlaşılacak.Her zaman dediğim gibi Tofaş Bravo dan yerli bir sedan üretmeliydi...

Korhan
22/08/2007, 14:00
Valla 2-3 cm den bence bişey çıkmaz.
Rakipleri 2-3 cm daha geniş hepsi bu. Lineanın bagajı 500 lt. Yeni Civic'in 389 lt. C sınıfı HB'lerden bile daha küçük. Kimse bunu dile getirmiyor. Diz mesafesinden de bahseden yok. Bence sadece Fiat olduğu için böyle eleştiriler yapılıyor. Benim arabada bile arkada 3 kişi oturttum. Gıkları çıkmadı. :siritma:

Daha geniş olsaydı o uzunlukla beraber şimdikinden 100 kg daha ağır olurdu. Daha fazla tüketim daha az performans vs. Mutlaka bunları düşünmüşlerdir.

SteinGP
22/08/2007, 20:13
ömür geçer yol geçmez muhterem başkan..ayrıca 45.000 ytl lik volvoda park sensöründen otomatik klimaya esp den 8 havayastığına baya bişiler var..fazla reklam oldu ama almayı planlıyoruzda bi araştırmanın eseridir yani :D

dejavu
22/08/2007, 21:03
ömür geçer yol geçmez muhterem başkan..ayrıca 45.000 ytl lik volvoda park sensöründen otomatik klimaya esp den 8 havayastığına baya bişiler var..fazla reklam oldu ama almayı planlıyoruzda bi araştırmanın eseridir yani :D

bide servis fiyatlarından haberler versen kardeş..... ::))))

brvhgt
22/08/2007, 21:07

len sarı çiyan:Çbizim 35.000 ytlik puntolardada ön yan perde diz hava yastığı abs ebd esp asr msr hba hillholder çift bölge dijital klima deri koltuk skydome mp3 set bodykit multijet motor park sensörü ve daha birürü şey var yani pek fark yok10 kağat cebine kalsın:cheers00:şaka bir yana tabiki volvo iyi araç ama üst sınıfa geçersem bu kesinlikle alfa olucak hele bugün serviste 3.2 6 silindir alfa gt görüp sesini duyunca kapaklarım kaydı mübarek çalışmıyor kükrüyor işçilik ise tam bir italyan şıklığında

endrey
22/08/2007, 22:34
Arkadaşlar lineanın 1.4 120 hp 16v motoru benzinli motorlarda yeni bir akım yaratabilir.yani hacim küçük ama beygir gücü yüksek.rakiplerimiz de bu konuda yeni motorlar çıkarabilir.test sürüşü yaptım araç baya bi iyi.
düşük yakıt tüketimi yüksek performans.
aracın 0-100 km hızlanma değeri 8.2 saniye.bu da küçük hacimli bir araç için çok iyi.
sizden istediğim linea megan kıyaslamasıydı ama araya başka araçlar da girdi.biz bu segmentte dişli rakip olarak meganı görüyoruz.sadece megan değil;corolla focus civic vs. bunlarda bizim rakiplerimiz.
verilen cevapların çogunda megan var.evet megan piyasa aracı tutuluyoda.performans olarak da iyi gibi gibi.bana göre çok büyükde fark yok aslında.
ama lineayı birde tofaş açısından değerlendirmek gerekiyo.
yeni bir araç(albeayla alakası yok)
yeni teknoloji
yeni bir yüz
yeni bir imaj(bitti artık doğan şahin)
artık araçlarımızın çoğunda güvenlik ön planda tutuluyor.
biz bu işe bravoyla devam edicez ve inanıyorum ki doğru yoldayız.
Lineada sizin de dediğiniz gibi eksiklikler var.bu eksikliklerinde giderilmesi imkansız değil.1.3 yerine 1.5 motor ya da 1.4 yerine 1.6 motor.baz modelinde arka koltuklarda başlıklar veya 4cam otomatiği.e araba birazda geniş olsaydı diyen arkadaşlar var.
vs.
Aracımızın reklamlarında ''sizi anlayan otomobil '' dedik.bu sözü sadece blue&me özelliğiyle özdeşleştirenler oldu.
Genel anlamda sizi anlayan otomobil:

*düşük yakıt tüketimi
*güvenlik
*stil (bence megandan daha fazla dikkat çekici bir araç)
*gelişmiş teknoloji
*uygun fiyat
*yerli üretim
*yaygın servis ağı
*sınıfında en geniş arka diz mesafesi (bence önemli)
*uygun yedek parça.

Türk tüketicisinin araç alımını etkileyen faktörler...
teşekkür ederiz....

ABNEW
22/08/2007, 23:38
Valla 2-3 cm den bence bişey çıkmaz.
Rakipleri 2-3 cm daha geniş hepsi bu. Lineanın bagajı 500 lt. Yeni Civic'in 389 lt. C sınıfı HB'lerden bile daha küçük. Kimse bunu dile getirmiyor. Diz mesafesinden de bahseden yok. Bence sadece Fiat olduğu için böyle eleştiriler yapılıyor. Benim arabada bile arkada 3 kişi oturttum. Gıkları çıkmadı. :siritma:

Daha geniş olsaydı o uzunlukla beraber şimdikinden 100 kg daha ağır olurdu. Daha fazla tüketim daha az performans vs. Mutlaka bunları düşünmüşlerdir.

20-30mm oldukça önemli bence.Kaldıki neredeyse 100mm geniş olanlar da var.Zaten platform Gp den.Bu yüzden hep söylediğim gibi safkan bir c sınıfı değil bence.Bagaj saplantılı bir ülke olduğumuz için ben Linea nın bagajının 500lt den çok daha büyük olacağını düşünmüştüm:) Tabi görünüş olarak birçok c sınıfından daha güzel...

Bu arada Linea ilk 3 ayda 3000 lik hedef satış miktarını aşmış (Sanırım 3280 adet satılmış) Tebrik ederiz Fiat ı...

Little F.K
22/08/2007, 23:40
Benim Fiatla ilgili önyargılarımı yıkan araba kesinlikle grande punto oldu.Bugün satmış olsamda bu sınıfta araç alıcak bir çok kişiye tavsiyem yine gp olucak.

Fakat Fiat,Linea ile Gp de yaptığı devrimi devam ettiremedi.Bravo bunu yapıcak gibi.

Dikici
23/08/2007, 13:14
20-30mm oldukça önemli bence.Kaldıki neredeyse 100mm geniş olanlar da var.Zaten platform Gp den.Bu yüzden hep söylediğim gibi safkan bir c sınıfı değil bence.Bagaj saplantılı bir ülke olduğumuz için ben Linea nın bagajının 500lt den çok daha büyük olacağını düşünmüştüm:) Tabi görünüş olarak birçok c sınıfından daha güzel...

Bu arada Linea ilk 3 ayda 3000 lik hedef satış miktarını aşmış (Sanırım 3280 adet satılmış) Tebrik ederiz Fiat ı...

ewet arda abi dün hürriyetin otoyaşam gaztesinin son sayfasında yazıyordu...

mustafa
23/08/2007, 13:20
Lineanın bluetotth sms okuma gibi teknolojileri çok gereksiz bence.O özelliklerini vurgulayacağına sürüş rahatlığı ,sağlamlık,performans gibi konularda yenilikler yapıp bunları vurgulayabilirdi.

elbruz
23/08/2007, 17:20
ben soruyo c sınıfı kıyaslama olarak ele alıyorum bu sınıftaki araçlara baktığımız da honda civic diyorum ama megan nın dizayini çok beğenmediğimden linea yı tercih edebilirim ama favorim bu sınıfta honda civic 125 bg motoruyla harikalar yarattığını kullanarak denedim bmw 316 ci yi rahat rahat geçmişti onu hatırlıyorum...:smartass::ryb::ryb::pirate::dj::sh uriken::grup::tooleet0:

stilo
24/08/2007, 09:03
Linea ilk çıktığında herkes şekil olarak çok begendi. iyi bir talep vardı
Fakat ister dizel e ister benzinliye binen performans olarak hayal kırıklığı yaşadı.

Megane hem dizel hemde benzinlide performan olarak çok iyi .

arabaya önden bakıldığında line dan daha oturaklı gözüküyor.

Fiat ilk çıkarttığında 120 bg yi de çıkaracaktı.

1.3 ile 77 bg benz. Performansını begenmeyenlere bakın 120 bg motorumuz var bunu deneyin diyebilmeliydi.

çok zaman kaybetti. Araba piyasasında diğer rakipler bunu çok güzel kullandı.

Ekim ayında 120 bg gelecekmiş.

Biraz iş işden geçmiş gibi gözüküyor. Çünkü Megane dışında Astra Sedan geliyor.

Eminin ki meganı tahtından zorlayacak bir araba

Biliyorsunuz geçen senenin en çok satan HB Astra idi .

Bu yüzden linea nın iş gerçekten zor.

Çok büyük bir pazarlama hatası yaptılar.

Korhan
24/08/2007, 12:03
1.4 Turboyu hemen pazara sürmeliydiler bence de. Ama sadece dizelle ( benzinli 77 hp alan yok pek galiba) elde ettikleri başarı bence iyi. T-Jetin satışını eylüle çekecekler. 1 aya kalmadan piyasada.Diğer opsiyonlar ve otomatik vites de satılmaya başlanacak. Megane'ın ve tüm opsiyonları ve 4 motor seçeneği satışta şu an . Öyle de bir avantajları var. Eylül ayında otomobil satışları hızlanacak. Yıl sonunda kadar da gittikçe artacak. Bakalım Linea tutacak mı?Tuttuğu kesin de lider olabilecek mi? Yıl sonunda belli olur.

negative
24/08/2007, 22:53
Bence multijet 90 hp o araca az geliyor.Sizinle aynı fikirdeyim t-jet baştan sürülmeliydi piyasaya.
Bir de benim aklıma takılan bi soru var neden fiat daha büyük hacimli motorlar kullanmıyor artık ya da niye Türkiye ye gelmiyor hep 1.3-1.4 motorlar kullanıyor 1.6-1.9-2.0 motorlara nldu? Bnce alternatif olarak sunulmalı.

the_Algn
24/08/2007, 23:27
Bence multijet 90 hp o araca az geliyor.Sizinle aynı fikirdeyim t-jet baştan sürülmeliydi piyasaya.
Bir de benim aklıma takılan bi soru var neden fiat daha büyük hacimli motorlar kullanmıyor artık ya da niye Türkiye ye gelmiyor hep 1.3-1.4 motorlar kullanıyor 1.6-1.9-2.0 motorlara nldu? Bnce alternatif olarak sunulmalı.
o motorların yakıt tüketimi yüksek ve vergi dilimlerinden dolayı maliyetli. oluyor ve araç fiyatı yükseliyor...o sebepten küçük hacimler odak noktaları. [kişisel düşüncemdir]

Misafir2
24/08/2007, 23:30

kaporta dökülür dıye heralde deyıp şakayla karısık bır gönderme yapayım barı:)) hocam vatandaşın araba alırken dıkkat etığı ilk 2 özellık artık vergı ve yakıt performası sebebı bu olabılır dıye düşünüyorum

GP61
25/08/2007, 00:02
artık küçük motor yüksek beygir gücü akımı var fiat grupta t-jet vw grupta tsi gibi.Mesela vw nin 1.6fsi motoru kaldırıp onun yerine 7hp güçlü 1.4tsi motor koycakmış.Bu da vw nin üçüncü 1.4tsi motoru ediyor.dediğim gibi artık yeni moda bu :)

negative
25/08/2007, 10:19
Evet dediğiniz gibi galiba...Ama linea nın rakiplerinin (focus-megane vs) 1.6 2.0 gibi motor seçenekleri varken fiatın bunu sunmaması bi eksiklik gibi geliyo bana.Çok tercih edilmeyebilir bu yüzden siparişle fln getirtilebilse çok iyi olur...
Sonuçta linea c sınıfnda büyük denebilecek bi araba..1.3 multijet gp ye yeterli olabilir çnkü hafif bi araç(linea ya göre) dobloda kullanılan 1,9 multijet de alternatif olarak sunulsa ne güzel olur büyük motor hacimli araç düşünenler için bi alternatif daha doğmuş olur...

Honor COOPER
25/08/2007, 14:05
Bu iki tercih arasında lineayı tercih ederdim tabiki emotion donanımlısı olması kaydıyla.
lakin c sınıf bir araç alacak olsam şu an c4 ler çok avantajlı 92hp Hdi=34000ytl.
110hp Hdi=38000 ytl kampayalı fiyatıyla bizim gp lerle aynı fiyat aralığında.kaldıki bir üst sınıf bir araç.donanım olarak 110 hp liklerin emotion dan eksiği yok benim bildiğim kadarıyla

negative
25/08/2007, 14:16
evet ama abi şu anda c4 92 hp 39.098- 110hp 42.838 ytl ye çkmış durumda(opsiyonsuz) bayaa fark etmiş ya :shocking:

:surrende:hehe yeni gördüm pardon ağustos kampanyası varmış orda bayaa bi iniyo

Korhan
25/08/2007, 16:49
O modellerde gövde rengi kapı kolu yok.
Park sensörü yok ve metalik boya ekstra ücrete tabi. Motor güzel ama Citroene de pek güvenilmez. Çıkalı 3 seneye yakın oldu hala arka süspansiyon sorununu ve bazı elektronik sorunları çözemediler.

mustafa
25/08/2007, 18:04
Bence Citroende ikinci el fiyatı çok düşer

Honor COOPER
25/08/2007, 23:09
O modellerde gövde rengi kapı kolu yok.
Park sensörü yok ve metalik boya ekstra ücrete tabi. Motor güzel ama Citroene de pek güvenilmez. Çıkalı 3 seneye yakın oldu hala arka süspansiyon sorununu ve bazı elektronik sorunları çözemediler.
bu yok dedikleriniz 250 ytlnin ucunda bir şey.bence 110 hp lik bir dizel ve dolu bir araba için çok uygun bir fiyat.

ABNEW
26/08/2007, 14:42
Evet dediğiniz gibi galiba...Ama linea nın rakiplerinin (focus-megane vs) 1.6 2.0 gibi motor seçenekleri varken fiatın bunu sunmaması bi eksiklik gibi geliyo bana.Çok tercih edilmeyebilir bu yüzden siparişle fln getirtilebilse çok iyi olur...
Sonuçta linea c sınıfnda büyük denebilecek bi araba..1.3 multijet gp ye yeterli olabilir çnkü hafif bi araç(linea ya göre) dobloda kullanılan 1,9 multijet de alternatif olarak sunulsa ne güzel olur büyük motor hacimli araç düşünenler için bi alternatif daha doğmuş olur...

Berkay Fiat ın büyük hacimli motorları yurtdışında var ama Tr ye yukarıda da bahsedilen nedenlerden dolayı gelemiyor...

grande41
29/08/2007, 23:43
Citroen en çok güvendiğim Fransız otomobilidir. C4 çok güzel bir araba. ama çok fazla elektronik. ,bu kadar çok elektronik korkutuyor beni...

omurkuru08
06/09/2007, 17:29
bence boşver lineayı bak ben tamamen şahsi görüşümü söyliym puntonun sedanını yapmışlar sanki başka bi model yapamıyomuş gbi zaten brawo piyasaya çıkmak üzre bi çıksın linea alan kalmazz hepsi hikaye olur bak punto çıktı stilo bitti böle düşün al meganını ama bak megane da pek iyi deil git corrolla honda ya falan bak baya iyi onlar

GP61
06/09/2007, 18:55
bence boşver lineayı bak ben tamamen şahsi görüşümü söyliym puntonun sedanını yapmışlar sanki başka bi model yapamıyomuş gbi zaten brawo piyasaya çıkmak üzre bi çıksın linea alan kalmazz hepsi hikaye olur bak punto çıktı stilo bitti böle düşün al meganını ama bak megane da pek iyi deil git corrolla honda ya falan bak baya iyi onlar

stilo oldum olası bitikti zaten :D

Dikici
23/09/2007, 12:15
linea neden ncap testlerine tabi tutlmadı?

mustafa
23/09/2007, 13:44
meganea vereceğim parayla leon alırım daha iyi

baycep
23/09/2007, 17:10
Arkadaşlar lineanın motor seçenekleri çok kötü 1,6 multijet yapmadıkları sürece tutulmaz .. su an satışlar çok kötüü..

Cnyt01
23/09/2007, 23:03
megane.

Korhan
23/09/2007, 23:34
Arkadaşlar lineanın motor seçenekleri çok kötü 1,6 multijet yapmadıkları sürece tutulmaz .. su an satışlar çok kötüü..

Linea'nın sadece dizel ve manuel vites satışları rakiplerinin otomatik-manuel , dizel-benzinli satışları kadar neredeyse. Nereden çıkardın satışlarının çok kötü olduğunu? Kaynak?
Bak burada bir belge var.

baycep
24/09/2007, 00:01
Linea'nın sadece dizel ve manuel vites satışları rakiplerinin otomatik-manuel , dizel-benzinli satışları kadar neredeyse. Nereden çıkardın satışlarının çok kötü olduğunu? Kaynak?
Bak burada bir belge var.

ilk birkaç ay ii oldu diye sonraları devam edeceği anlamına gelmiyor , Elazığdaki fiat bayisi büyük bayilerden bitanesi ancak adamlar satışlardan pek menun değil müşterilerin motor seçeneklerini beğenmediğini söylüyor. kasası ağır ken di c segmenti arabaları 1400 cc ve üzerinde iken bunun küçük olması dezavantaj olarak görülüyor . Ben şahsen almam ....

Korhan
24/09/2007, 00:12
Ben bu aracı takip ediyorum. Şunları söyleyebilirim.
- Bu aracın daha otomatik vitesli verisyonu çıkmadı. Ekimde çıkıyor.
-Benzinli motor yetersiz. Ama 1 hafta sonra 1.4 T-Jet çok uygun bir fiyatla çıkacak. Karşısında C sınıfının hiçbir 1.6'sı duramaz. üstelik yakıt tüketimi 1.6 lardan daha düşük.
ESP, Cruise control, 17'' jant opsiyonları da Ekimde çıkıyor. Bütün bunlarla birlikte satışlar daha da iyi olacak bence.

ABNEW
24/09/2007, 00:27
Korhana katılıyorum.1.4 T-Jet ler motor gamını zenginleştirecek.Tabi eleştirilebilecek nokta tüm motor seçeneklerini aynı anda sunmamış olmaları...

winstoncamel
25/09/2007, 16:27
lineada bu motor seçeneği olduğu sürece megane derim..
ama 1.4 t-jet motoru bekliyorum..

Yalın
25/09/2007, 22:24
www.sizianlayanotomobil.com (https://www.sizianlayanotomobil.com)

https://www.renault.com.tr (https://www.renault.com.tr)

2. aracın teknik özellikleri var inceleyin karar verin

recep_1994_35
16/11/2008, 19:08
Kardeşim bende linea t-jet test sürüşü yaptım yol müsaitti ve otomandı 180 lere kadar sorunsuz çıktım ve çok konforlu yol tutuşu süper bir araç siparişi verdim lav kırmızısı dynamic t-jet araba mı alacagım yakında...

mgraf
17/11/2008, 00:02
linea alacağına şahin 1.6 al.daha iyidir .az-öz cevap

kukart
17/11/2008, 00:09
.....
linea mı megan mı.???.........
...bizim açımızdan(fiatçılar olarak) tabiki linea ama biz bir de sizden duymak istedik......

Ozaman birde bizden duy:
Linea :)

Romeo_er2
17/11/2008, 00:16
grande punto benim 3. fiat ım ama ben derimki eğer işçilik ve daha çok kalite,sağlamlık bekliyorsan megane al ama..fiyat da artıyo tabiki..linea yı ben pek iyi bulmuyorum..

FeaRLeSsHunTeR
17/11/2008, 00:17
bende renault'un araclarını pek iyi bulmuyorum,forza fiat..

Romeo_er2
17/11/2008, 00:23
herzaman forza fiat :D o yüzden 3. arabam hala fiat :D ama linea pek güzel deil bence..

FeaRLeSsHunTeR
17/11/2008, 00:25
forza fiat dedik ama forza linea demedik :P :D bencede güzel deil linea..

Av.Efe
17/11/2008, 01:23
Linea bir kere aks mesafesi çok kısa o yüzden yoldan çıkma ve zorlanmada takla , kayma vs. kolay olur. ama eğer iki lastik arası mesafesi yani iz mesafesi daha geniş olsaydı linea çok güzel bir araba olacakmış ve ben de linea satın alırdım o zaman

kukart
17/11/2008, 11:09
Linea bir kere aks mesafesi çok da o yüzden yoldan çıkma ve zorlanmada takla , kayma vs. kolay olur. ama eğer iki lastik arası mesafesi daha geniş olsaydı linea çok güzel bir araba olacakmış ve ben de linea satın alırdım o zaman
Reno Megane ların ününden bahsediyon sandım ... gözümle şahit oldum takla atmış savrulmuş megane... en çok bilinen özelliklerinden, benim bildiğim megane nın, linea da taklacı ise aks mesafesi falan bilemem, daha yeni bi araç...

Ozaman birde bizden duy:
Linea :)
bizden duymak istediğin buydu o yüzden Linea, yoksa ne linea sı ... sedan araba başka marka model al derim şahsi fikrim...

mustafaf
17/11/2008, 11:16
bence lınea'nın sadece 1.6 Multıjet 105HP motoru tercıh edılmelı.daha once 1.3 emo 90HP kullandım test amaclı.performansı cok ıyı gelmemıstı bana.sanırım 1.6 motorda o eksıgıde kapatmıs olurlar.en guzel artısıda 1.6 motorlarda 6 vıtes...

Romeo_er2
17/11/2008, 17:23
size şöyle bi örnek göstereyim o zaman :D

https://img368.imageshack.us/img368/3191/n7824396228221412338kh2.jpg

Araba kağıt gibi yamuldu ama adamlar burunları kanamadan çıktılar..ufak tefek ezik çürük vs hariç tabi :D

byrvo
17/11/2008, 23:19
stoplar sağlam onlara bi el atmak lazım.. Para valla:D

Romeo_er2
18/11/2008, 00:27
motor tamamen sağlam :D çalışmayan parça yok aracın sağ tarafıda tamamen sağlam..ne kadara satıldı dersiniz..6000 ytl !!! hurda

alicanveliy
25/11/2008, 17:38
renaultu hiç sevmem ama megane2 sedan başka. tek sevdiğim arabası bu. tasarımı duruşu çok güzel, renk seçenekleri de çok güzel, özellikle iç donanımi ve uyumu harika, özellikle içi bej renk olanlarını çok beğeniyorum. görüntüsü bile yeter ya. genç patron arabası gibi duruyor :D. lineadan bir sürü eksisi olmasına rağmen mesela vergisinin daha fazla olması, servisinin ve parçalarının, kaskosunun pahalı olaması, yani kullanıcıya daha masraflı bi araç olmasına rağmen yine de kesinlikle megane2 sedan derim. bu arabanın station wagonu bile güzel ya.

xaphanes
27/11/2008, 16:03
ikisinide kullandım. kesinlikle megane. ama üçüncü ve daha iyi alternatif corolla

yakupca
28/11/2008, 10:54
megane güzel araç allah için şimdi.
sıkıntısız diye duyarım kullanıcılarından.

recep_1994_35
01/12/2008, 23:12
Knk bende aynı 2 araba arasında kaldım sonunda t-jet dynamic sp linea aldım allahın izniyle yarın plakaları çıkacak megane almamın sebebi benim tks taki araca düşk fiyat vermeleri,kasasının degişcek olması,ve 1.4 meganlar fazla tutulmaması , ve 1.4 tjet motorun performansı bana linea aldırttı daha sürmedim ama yarın elime geçtigi zaman sürdükten sonra sana gelip yazarım

lkkartal
14/01/2009, 00:29
Arkadaşımın dizel 85 hplik 2008 meganı ile benim 90 lık lineayı karşılaştıracak olursam hiç beğenmediğim renault markasının benim arabamdan daha iyi olduğunu söyleyebilirim.Kullanılan malzeme,motor sesi ve genel ses yalıtımı,yol tutuş gibi kriterlerde benim linea dizelden daha iyi.Ayrıca karşılaştırıyoruz yakıtta denildiği kadar linea daha tutumlu bir araç değil.şehir içinde özellikle kış aylarında megane'si daha az yakıyor.Ama linea bana göre uzun yolda daha konforlu geliyor bana.Ve Benim fikrim bu ama daha güzel görünüyor.

ABNEW
14/01/2009, 02:36
Linea her ne kadar c segmenti olarak lanse edilse de Gp dan türetilen ve bana göre b ile c segmenti arasında kalan bir araç.Görünüş olarak Megane dan daha iyi ama...

Stalker
14/01/2009, 10:43
Bence sıfırına 35 bin civarı parayı gözden çıkarıyorsan, o kadar para ödeyecek isen birkaç bin daha öde opel astra sedan ya da toyota corolla al derim. Bizimkiler hem toyota hem opel kullandılar/kullanıyorlar, her ikisinde hep memnundurlar. (Bende ara ara kullanırım :D).
Şu anda opel sıkışık durumda olduğu için ve sedan modellerinde satışları arttırmak için yüksek donanımlı modelleri bile uygun fiyat. Toyotanın da işçilik olsun, dayanıklılık olsun kalitesi su götürmez. Toyota'da çok fazla indirim yok şu aralar gerçi, donanımı iyi olan modelleri biraz pahalı.
Benim kendi görüşüm ama ben 35.000+ YTL parayı gözde çıkaracaksam, kafamın rahat olmasını isterim 3000-4000 daha veririm bildik markadan şaşmam...

Korhan
14/01/2009, 13:35
Opelle kafanız pek rahat olmaz ama... Hatta hiç olmaya da bilir. :D

smtg
14/01/2009, 14:37
ben olsam opeli hiç düşünmezdim.. teknik servisleri fiattan daha kötü.. ki ben şuandaki servisimden çok çok memnunum (evsan).. c segmentine gelecek olursam da "bence" c segmentinin kralı civic'dir.. sonra corolla ve megane gelir.. en son bence lineaya bakılmalıdır.. 4 aracada bindim ve sürdüm.. lineanın kotukları çok feci sert bikere.. arda oturması bile 1.80 boyundaki biri olarak kafam neredeyse tavana değecek gibiydi.. diz mesafesi o kadar iyi değil.. konforda da eksikleri var bu 3 modele göre.. açıkçası line alacağıma yine GP alırdım.. Her Açıdan Bizim araçlar lineadan kat ve kat üstün durumdalar bence.. özelliklede dış görünüşeri bakımından :) yeni corollalar ve meganeler birbine nispeden daha yakın araçlar.. gerek konforları gerekse özellikleri açısından bence kafa kafayalar.. bence en yenilikçi ve en klas c segmenti aracı civic.. bindiğim gün işte GPden sonra bu aracı alacağım dedim tek araçtır.. kişisel fikrim böyle :))

Stalker
14/01/2009, 18:31
ben olsam opeli hiç düşünmezdim.. teknik servisleri fiattan daha kötü.. ki ben şuandaki servisimden çok çok memnunum (evsan).. c segmentine gelecek olursam da "bence" c segmentinin kralı civic'dir.. sonra corolla ve megane gelir.. en son bence lineaya bakılmalıdır.. 4 aracada bindim ve sürdüm.. lineanın kotukları çok feci sert bikere.. arda oturması bile 1.80 boyundaki biri olarak kafam neredeyse tavana değecek gibiydi.. diz mesafesi o kadar iyi değil.. konforda da eksikleri var bu 3 modele göre.. açıkçası line alacağıma yine GP alırdım.. Her Açıdan Bizim araçlar lineadan kat ve kat üstün durumdalar bence.. özelliklede dış görünüşeri bakımından :) yeni corollalar ve meganeler birbine nispeden daha yakın araçlar.. gerek konforları gerekse özellikleri açısından bence kafa kafayalar.. bence en yenilikçi ve en klas c segmenti aracı civic.. bindiğim gün işte GPden sonra bu aracı alacağım dedim tek araçtır.. kişisel fikrim böyle :))

Evet Hondada güzel araçtır hem performans hem işçilik açısından ama yanlış hatırlamıyorsam onların sedan modeli yok.

ABNEW
14/01/2009, 18:44
Mert, Honda Civic Sedan satılmakta.Ben mi yanlış anladım yoksa :) ?

Hb le arada motor farkı var Tr deki modellerde.Hb ler 1.8lt., sedanlar ise 1.6lt...

Stalker
14/01/2009, 18:55
Ben 1.8 olunca otomatik olarak "yok" olarak hafızaya almışım :) Şimdilik max 1598cc'lik motorların vergisine katlanabilirim..
Zaten sedanları çirkin onların, HBleri şık ama hakkını vermek lazım.

Little F.K
16/01/2009, 01:07

Opelin servisi kötü de renault'nun çok mu iyi.Hiç birisi Toyota kadar karşılıksız müşteri memnuniyeti sağlayamıyor.Mutlaka biyerden götürüyorlar.

Burda bahsi geçen 4 araba haricinden Opel Astra,gerek malzeme kalitesi, tokluk hissi,sağlamlığı,sınıfına referans olmuş yol tutuşu ve frenleriyle bu 4 ünüde götürür.Satış rakamlarıda zaten ortada(hb modeller için).

Performans,tüketim,servis konusunda Toyota'nın eline ne opel ne renault su dökebilir.

Megane belkide corolla ile beraber sınıfının en rahat aracı.Fakat rahatlığı sağlayanlar süspansiyonlar aracın yol tutuşunu kısıtlıyor.Esp opsiyonel olarak bile alınamıyor.İnsanların karşısına 60000 km bakımlarında 1000 tl küsür bakım masrafları çıkabiliyor.Daha 30000 km ye gelmeden kapı kolları soyulmaya başlıyabiliyor vs vs.

C segmentinde tasarım göreceli olsada bencede en güzel araç civictir.Size katılabileceğim nokta burası.:)

palombaro
07/04/2009, 00:36
ben grande punto 75 hp ve 90 hp sini kullandım... linea yi kullanmadım ama bizim arabalardan pek farkı yok...
gp ve lınea nın kullanımlarında benzerlık yok kı farksız olsun. ben olsam megane ı secerdım.

reklama gerk yok
20/08/2009, 23:30
hertürlü MEGANE SEDANE :d

mert
22/08/2009, 19:24
tek olarak cıvıc..:D

mustafa
23/08/2009, 22:06
Niçin kimse bahsetmıyor bır c segmentı aracı olarak focustan bahsetmıyor. garibime gitti doğrusu...

ABNEW
24/08/2009, 00:32
Niçin kimse bahsetmıyor bır c segmentı aracı olarak focustan bahsetmıyor. garibime gitti doğrusu...

Mustafa, sanıyorum başlıktan ötürü iki araç arasında kalınmaya çalışılıyor...

precious55
03/10/2009, 18:04
konu başlığı megan mı linea mı olunca konuya böyle bakmak gerek bazı arkadaşlar diğer sedanlarıda işin içine katmışlar.evet linea mı megan mı?cevabı zor bir soru aslında megan yaptığı sedan kasasıyla ortalığı sildi süpürdü.bunu gören fiat da benzer bir araba yapmak için linea yı çıkardı.aslında o segmentte marea gibi güzel bir aracı varken o isimle o modeli geliştirebilirdi.zaten fiatın en büyük hatası bence modellerini kendisi bitiriyor durmadan isim ve model değişiklikleriyle.dış görünüş kişiye göre değişir bu sebeple dış görünüş kısmını bu iki arac arasında kalanlara bırakmak lazım.çünkü bende net olarak karar vermiş değilim.ama linea ya biraz daha yakınım.iç görünüş malzeme kalitesi açısından megan daha önce bence.linea dışına verdiği önemi içine vermemiş fiat.alelacele megan a rakip olsun idye yapılmış sanki.kararan aynanın kablosunun dışarda olması direksiyonla gösterge arasındaki o saçma sapan malzeme konsolun gösterişsiz olması vede iç malzemenin kalitesiz hissi vermesi eksi yanları.meganın kronik sorunları olduğunu duymadım ama iç mekandan özelliklede kapılardan fazla ses geldiği ve bunun kesilemediği söyleniyor.ama araç içeri yol yada lastik sesi almıyor bu çok önemli.oturma alanı bagaj rahatlık gibi konularda ikiside hemen hemen aynıdır.motor konusunda kesinlikle megan öndedir.1.5 dizel motor hem az yakıyor hemde iyi çekiyor arabayı.linea 1.3 olsada yakıt ekonomisi olarak 1.5 kadar verimli değil.kalkışlardada seri değil linea megan kadar.linea parçaları daha çok arıza yapıyor ama parçaları ucuz.ama reno nun parçaları gerçekten pahalı vede bakım masrafıda fazla.donanım olarak son dönemlerde işin suyunu çıkardılar helede megan.linea emotion donanımıyla alınabilir bir fiyatta megana göre.ama şuda gerçekki fiat pazarlama işini bilmiyor hep 1yada 2adım geride renodan reno şimdi meganı farklı sınıfa çekip fluence adıyla yeni sedanı çıkardı.böylece suyu çıkmış megan yerine yeni ad ve yeni kasayla yine işini götürecektir.reno kalite olarak bazı sorunlar yaşadığını kabul etti ve yeni otomobillerinde bu sorunu aştığını söylüyor. ki bencede öyle.

tall_gha
04/10/2009, 01:51
1.5 yıl megane II sahibi ve lineayıda bi arkadaşımda test etmiş biri olarak sana sunları söyliyebilirim. Benim megane hatcbackti ama birşey degişmiyor motor özellikler aynı ama sunu söyliyeyim yedek kartım kaybolmuştu araba malum kartla calışıyor duru dururken kart bozuldu arac 16 gün fransadan kart bekledi yani kapıda yattı + kart geldi cekiciyle aracı sanayiye cektirdim ve sanayide bilgiayara baglandı kart yazılımı yüklendi 30 servise 80 cekiciye 365tl karta para verdim ve arabadan sogudum daha sonra araba kendiliginden stop etmeye başladı araba bobin çatlatıyor sorun gözükmüyor fakat 15 günde bir bobin çatlattı bobinde 180 lira. ve bu bobin çatlatma işi cogu megane da var arkadaşımda vardı ben megane alcakken alma sakın demişti ben begendigimden gidip almıştım fakat sonu hüsran oldu aracta 11 tane beyin var cok elektronik arac bozuluyor usta bişe anlamıyor mecburen bilgisayara baglatıosun ve sadece arıza ne diye ögrenmek için 40 lira bayılıyosun ben megane tavsiye etmem ama linea mı yoksa megane mı diye sorarsan kesinlikle saglamlık 2.el ve konfor gibi konularda linea meganela bence yarışamaz ama megane alırkende düşünmek lazım cok masraf acabilir başına benim görüşüm megane mı linea mı sorusuna cevaben sedan bir arac alınacaksa kesinlikle ve kesinlikle o paralardaki bir vectra c kasa dır saygılar...

pdr42
04/10/2009, 16:39
en son 43 liraydı passat . en bosunda bile yok yok esp sidahil olmak uzere ne ugrasıyorsun ikiside gıcık bir araba al passatı keyfine bak sadece motoru tatmin etmez okadar .. yani performanslı bir motor deil

tall_gha
05/10/2009, 02:41
passata 43 milyar vermek yerine opel insignia alırım en boş paketi 43 milyardı en son sordugumda ama en boş derken araba özellik kaynıyor.Ben arkadaş linea ve megane deyince bütcesi 20 25 arası düşünerek 2.el bi vectra önerdim

recep_1994_35
29/10/2009, 23:54
konu çok hortlamış olacak ama yorumu yapmak istiyorum bazı megan hayranları veya fiat düşmanlarının dedigi meganın 1.4 motoru (98 bg) bile t-jeti rahat geçer diyorlar ve bu benim gibi bi t-jet kullanıcısının çok rahatsız ediyor en azından bi kişi bile bu yazıyı okuyup belki fikrini degiştirir diye yazıyorum bu yaz tatilinde ankaraya giderken bir megena 1.6 motrlu 110 bg olanı ben yolumda 140 gibi bi hızla rahat rahat konforlu bir yolculuk yaparken beni geçti sonrada benle ugraşmaya başladı fren yapıp fln hızımı kesiyordu hatta onun yüzünden kaza bile yapma tehlikesi geçirdim ve bu beni çok sinirlendirdi meganın yanına geldim bir tane genç çocuk kullanıyrdu böyle 25 yaşlarında en fazla herneyse ben yanına gelince sinrlendimi ne olduysa gaza basmaya başladı 130-140-150-160 derken o gaza tam basıyor ve benim ayagımın altında hala gaz var :) 170 e dogru araba tıkandı ve benim ayagımın altında hala gaz var :)) işte 170 e geldikten sonra kendisini yırtıyor beni geçmek içn ben hala yanındayım :D sonra gaza bi basmaya başladım sonrada bi görüyim yanımdaki araba dikiz aynamda kalmış :) buna benzer bi durup şu 115 bg mi ne dizel kangoylada geldi gine aynı şekil oda dikiz aynamda kaldı herneyse ilerde yemek yemek için ailemle bi restrontda durdugmda bizm arabayı görüp o çocukta durdu ve biz yemegimizi bitirene kadar beklemiş biz arabaya tam bincekken abi abi diye geldi yanımıza ve benden özür diledi senin araban neymiş öyle fln gibisinden sorular sordu ve bana kendisinin dedigi şey bundan sonra hiç bi arabayı küçümsemiyecegim heleki o araba bir fiat heleki lineaysa hiç yanına bile yaklaşmıcam dedi bunu bilen bilmeyenlere anlatsın sonrada bilip bilmeden laf atanlar olmasın lütfen çünkü çok gıcık oluyorum ben t-jetleri aylarca araştırıp bütün arabalarla kıyaslayarak aldım ama bazı antifiatçılar veya böyle bilip bilmeden konuşanlar oldumu deli oluyorum... Baya bi uzn oldu ama anlatmak istedim okuyan yada okumayan bütün fiatçılara teşekkür ederim...

arslan
30/10/2009, 00:03
ben güzele güzel demem;güzel benim olmayınca. benim puntom var.onun için gözüme çok güzel görünüyor.

ABNEW
30/10/2009, 00:24
Anıl, bizler olaya çok duygusal yaklaştığımızdan bg, tork, ağırlık, vites oranları gibi bilimsel kavramlara hiç dikkat etmiyoruz,

Halbuki bu değerleri daha iyi olan her araba diğerine göre performans olarak çok daha avantajlıdır ne marka olursa olsun...

Korhan
30/10/2009, 11:04
...
...
ama linea mı yoksa megane mı diye sorarsan kesinlikle saglamlık 2.el ve konfor gibi konularda linea meganela bence yarışamaz ama megane alırkende düşünmek lazım cok masraf acabilir başına ...

Sağlamlık derken? Araç ikide bir sorun çıkarıyosa neresi sağlam Megane'ın?

2. el olarak da Linea Megane'da kesinlikle daha fazla değer kaybetmiyor. Alıcısı çok.

zafer
12/04/2011, 00:12
ben grande punto 75 hp ve 90 hp sini kullandım... linea yi kullanmadım ama bizim arabalardan pek farkı yok... o yüzden kullanmadığım için bilgi birikimi konusunda pek eksiğimin olduğunu düşünmüyorum.. fiat bence fiyat olarak diğer arabalardan farkı yok.. geçen kayınpedere 90 hp toyota corolla yeni kasa aldık.. araba 90 beygirlik olmasına rağmen o kasayı bizim 90 hp lerden daha iyi taşıyor gibi... ben gp nin 90 hp sinin toyata 90 hp sinin aynı olmadığı kanısındayım.. 90 hp toyota o 1300 kğ (tam emin değilim ama öğle olması lazım..) kasayla iyi gidiyor.. toyotayı kullandığımda benim altımdaki 75 hp den şüphe eder oldum @alper in 90 hp emosunu hemde power box la kullandım toyata ile kıyasladım bana sanki motor güçleri aynı değil gibi geldi.. içimden açıkcası kendi motorumu dyano ya (işi bilen bir yerde) sokmak geliyor.. bana göre fiat gp ye 1,3 motordan başka en az 1,6 diesel ve 1,6 benzinli bir motor daha koymalıydı.. 1,3 motor üzerinde oynama yapıp bu 75 hp buda 90 hp dememeliydi.. kilimayı açıyorum çoğu zaman yolda tıkanıyorum.. diesel kullanmasını bildiğim halde.. illaki devirli kullanmak gerektiriyor... toyata fiat veya toyota bence hepside verdiğin paranın karşılığını veriyor.. benim araba 28 bin ytl kayınpederin arabası 39 bin ytl bakıyorum.. arada 11 bin ytl fark var ama toyata bunu sana malzeme kalitesi ve ek donanımla zaten geri vermiş.. yani fark yok bana göre.. geçen toyotanın arka tamponunu değiştirdik tüm maliyet 550 ytl bizimkide 600 ytl civarı e dedim ne anlamı var benim fiat almamın bende keşke toyota alsan dedim içimden.. bir bakıyorum benim arabadan içeri ses geliyor kayınpederin motor sesi sanki anlaşılmıyor bile.. megan corolla cıvıc linea focus verdiğin parayı kıyasladığında hepsi aynı olcude ne verirsen onu veriyor.. az para verirsen fiat daki gibi performansın düşük ve malzeme kalitesi biraz daha kötü burdan da fiyat farkı ortaya çıkıyor sanki fiat daha ucuz bir arabaymış gibi gözüküyor ama değil.. babamda bir tane hundai panel van var valla benden daha iyi performansı var.. kalkarken bile araba kokluyor ve hemen olduğu yerden kafa kaldırıyor.. ondan sonra benim grandeye biniyorum kalkış yaparken araba sanki ağlıyor.. sakın ikiside aynı sekment aynı araba değil demeyin aradaki farkı düşünerek konuşuyorum.. benim ilk arabam ve şimdiye kadar 24 bin kilometre yol yaptım ve türkiyenin her koşulunda yol yaptım kışında, karında, yazında, asfaltında, yayla yolunda, dağında, patika yollarında ve açıkcası bir daha fiat almayı düşünmüyorum.. her arabanın kronik sorunu olabilir.. bir araba 10 bin satar bir arabada 25 bin satar. 10 bin satandan 100 tane arıza çıkar 25 bin satandan 200 tane arıza çıkar matamatiksel olarak kıyaslama yaparsanız 25 bin araç satan firma 200 arıza ile genede diğerine göre daha başarılıdır.. kalkıpta bizi salak yerine koyup bu firma daha çok arıza veriyor diye bizi kimse salak yerine koymasın.. diyorlarki meganın kronik sorunları var.. meganı sevmeme rağmen ve fiat gp fanatiği olmama rağmen.. diyorum ki o zaman bu insanlar neden gidip hala megan alıyor diyorum.. demekki bu işde bir iş var.. hala arabamı çok seviyorum ama sanıyorum bir daha fiat almıcam gibi geliyor içimden.. ve sanıyorum ikinci arabam ya toyota yada reno yada ford olacak.. ve içimden bir hisde yeni ford focus III geliyor büyük bir ihtimalle 2010 yılında türkiyede olur.. şu an 2008 modelleri diesel olanlar 110 beygir ve 2010 yılında bu 120 veya 125 beygir olur ve bu motorda focusda süper olur.. ve şimdiden kendimi bu arabaya ayarlıyorum allah nasip ederse... fiat hala gp de 1,3 motor sata dursun ama 1,9 120 hp motoru getirmesin... aylar önce linea yı çıkarsın ama 1,4 motor 120 hp eylülde gelecek desin.... fiat artık motorları çinlilere yaptıra dursun... bu politikalarda ancak 3 üncüleğe yada 4 üncülüğe oynarsınız.. ne dim artık... bravo yu türkiyeden önce avrupada çıkarsın.... ve bravo nun güçlü motorları hala vergiden dolayı getirmesin.. (sakin mesajıma hayır bravonun güçlü motoruda gelecek sen yanlışsın diyede cevap yazmayın.. ve bu şekildede yargılayıcı konuştuğum için kusura bakmasın)

bir üst yazımı yazıp gönderdikten sonra sayfaya bakıyorum ve forumda geziyorum.. bir kullanıcı demişki bu gögüsdeki gıcırtılar nasıl çözülecek.. gıcırtı yüzünden en az 4 defa servise gitmişimdir.. ve hala problemim çözülmüş değil... bir yeri yaptırıyorsun diğer yerden gelmeye başlıyor.. ne yapım bende artık vazgeçtim zırıltı sesi ile birlikte kullanıyorum arabayı servisede gitmiyorum.. ve müşteri hizmetlerinden aradığımdada ewet problemin çözüldü diyorum ne dim.. bir bakıyorum bir kullanıcı yeni başlık açmış fiat 1,9 hp yi ne zaman getirecek diye başlık açmış... ben bu lafı kaç defa duydum.. fiat bilmem kaç defa duymuştur.. anlamıyorum vergi farkıymış.. allah aşkına bu vergi farkını fiatmı verecek kullanıcı mı.. bırakda buna kullanıcı karar versin.. çünkü vergi farkını kullanıcı vercek... yoksa yanlışmı konuşuyorum.. ne yani vergi farkını biz veriyoruz size zararına arabamı veriyoruz diyecekti ... saçmalık bu ya... bak lüks markalar 5000 cc lik motor getiriyor.. sen buyuk motor getirmezsen her zaman ikinci marka olursun.. bırakda bunun kararını kullanıcı versin...

konuyu hortlatıyorum biliyorum.
ama şu mesaj yazan arkadaşa sonuna kadar katıldığımı söylemeden edemedim.

belki içinizden o zaman bu forumda ne işin var diyebilir bazılarınız hemen söyliyim bu foruma yıllar önce grande punto lar ilk çıktığı zamanlarda üye oldum hoşuma gitmişti araba ve şu anda şirkette linea kullanıyorum 90 lık olandan ve ben böyle dandik motoru olan bi araba görmedim. şahsi aracım 2007 model clio symbol 1.4 8v 75 hp benzinli ve ben bu araçla 200 görüyorum otobanda kafama göre takılıyorum yeri geliyo bmw lerle kapışıyorum 5 4 yapa yapa ama bi şekilde kapışıyo beni yarıda komuyo yol tutuşu bile çok güzel ama fiat ın araçlarında bu yok motor olarak bakarsak dizellerinde bunların hiç biri yok albea dizelle geçen ay memleketime gittim az yakıyo diye arkadaşımın aracıyla oda aynı hiç bi fark yok ve bana göre de linea albeanın şiririlmiş hali hatta hep dikkat ediyorum istanbul otoban bağlantı yolundan meyve haline dönen bi yol var o yol bi köprüye bağlanıyo ordan her geçtiğimde aracın arkasının sağa sola hafiften attığını hissediyorum geçenlerde bi müşterim var araçta oda fark etti ben hiç bişey demedim kendi o anda söyledi arkayı atıyo araba diye yanisi arkadaşlar fiat bu kafayla giderse anca böyle az yakıyo diye şirketlerden başka bi tarafa açılamıycak olduğu yerde sayıcak yarın öbür gün daha az yakan bi dizel motor yapsa reno falan o zaman fiat ın hali ne olucak bakalım...

matushella
12/04/2011, 13:57
Linea'nın puntoyla uzaktan yakından bir alakası yok sadece mekan benzerliği var. Linea tamamen bir hata, keşke fiat böyle bir araba yapmasaydı. Şu ana kadar kullandığım en kötü arabadır linea. Yolda tutunamaz, dönmez, durmaz, hızlanmaz, hertarafı oynar tam anlamıyla bir facia. Puntoyla sakın karıştırmayın benziyor sadece :D

Megane'da kullandım, uzak olsun kim alıyorsa alsın ama renault bu zamandan sonra bana araba falan satamaz bitti :D

izoci
12/04/2011, 18:01
Megane ve Linea ise megane derim..

takres
12/04/2011, 18:39
linea nedense Allaha emanet gibi değişik bir duruşu var...

matushella
13/04/2011, 13:50
linea nedense Allaha emanet gibi değişik bir duruşu var...

Allaha emanet gidiyor zaten. Şeritte tutmak için çaba sarfediyorsun. Keşke üretilmeseydi :D

ykaya1983
13/04/2011, 19:06
Bence linea meganedan daha iyi bir araç.Geçen sene bir arkadaşım 2010 model megane almıştı.Gitti aracına lpg taktırdı.Ne olduysa ondan sonra oldu araç lpg takıldıktan sonra abs hava yastığı vs ışıkları yaktı beyin arızası verdi.En sonunda 4-5 aylıkken sattı kurtuldu.Dıesel benzinli farketmez megane ler ile ilgili hiç olumlu şeyler duymadım.Genel kanı bu araçların çok saorunlu olduğudur.Ayrıca fıatın araçlarının hepsi de renaultun araçlarından daha konforludur.Lineanın tek hatası eni dar olması.Aracın uzunluğuna bi diyecek yok. Sınıfının en uzunlarından fakat bu kadar uzun aracın genişliği 1728 mm olur mu?Yol tutuşunun kötü olmasının en önemli sebebi budur.İz genişliğinin az olası.Bu araç en az 1800 mm genişliğinde olmalıydı.

zafer
14/04/2011, 01:58
gerçekten allaha emanet gidiyo linea, albea da aynı hiç mi hiç güvenmiyorum fiat ın yol tutuşuna frenine hiç bişeyine. kısacası şu; bi renoyla fiat kıyaslanamaz bile her türlü renault; clio sundan tutta megane ına fluenca ına kadar ve bizim şirket lineasında abs var nasıl abs anlamadım geçen gün 60 la falan giderken ani frene bastım kuru yolda kaydı tekerler abs devreye girmedi. otobanda frene basıyorum hafiften direksiyon titremeye başlıyo hemen ön disklerde arıza var anladıkta direksiyonu o kadar nasıl etkiliyo ya anlaması güç bi araç ve şuda var baskı balata değişmedi hiç değişmesinede gerek yok en az 30 40 bin km daha gibi geliyo bana ama araç arada zorlanınca debriyajı kaçırıyo devirleniyo ama hızlanmıyo çok farklı bi araç ya bakıma girelide 3 bin km oldu daha :) gözünü seviyim clio mun ya

konuyu hortlatan benim kaç senelik konu bu fiatla renoyu kıyaslamışlar dayanamadım ya cevap yazdım kusura bakmayın arkadaşlar :)

DeNNis
16/04/2011, 15:44
bazı arkadaşlar sayesinde çöpe bindiğimi anladım, gözlerimi açtığınız için teşekkür ederim :D

t-jet emotion kullanıyorum, gidişinde, duruşunda hiçbir sıkıntı yaşatmıyor hatta performans olarak sınıfındaki birçok araçtan daha hızlı, 100-0 km/h fren mesafesi ilede başarısını kanıtlıyor. g. puntodaki malzeme kalitesi neyse lineada öyle, arada dağlar yok. yol tutuşuda yeterli bir aile aracı için. pek sakin kullandığım söylemez olduğu halde bir kere bile yüksek süratlerde girdiğim virajlarda üzmedi beni.

kısacası parasına göre daha iyi bir otomobil varsa söyleyin bizde bilelim.

kukart
16/04/2011, 22:31
gerçekten allaha emanet gidiyo linea, albea da aynı hiç mi hiç güvenmiyorum fiat ın yol tutuşuna frenine hiç bişeyine. kısacası şu; bi renoyla fiat kıyaslanamaz bile her türlü renault; clio sundan tutta megane ına fluenca ına kadar ve bizim şirket lineasında abs var nasıl abs anlamadım geçen gün 60 la falan giderken ani frene bastım kuru yolda kaydı tekerler abs devreye girmedi. otobanda frene basıyorum hafiften direksiyon titremeye başlıyo hemen ön disklerde arıza var anladıkta direksiyonu o kadar nasıl etkiliyo ya anlaması güç bi araç ve şuda var baskı balata değişmedi hiç değişmesinede gerek yok en az 30 40 bin km daha gibi geliyo bana ama araç arada zorlanınca debriyajı kaçırıyo devirleniyo ama hızlanmıyo çok farklı bi araç ya bakıma girelide 3 bin km oldu daha :) gözünü seviyim clio mun ya

konuyu hortlatan benim kaç senelik konu bu fiatla renoyu kıyaslamışlar dayanamadım ya cevap yazdım kusura bakmayın arkadaşlar :)

Henüz Grande Punton yok ki nerden bileceksin :))

operatormurat
17/04/2011, 00:14

zafer bey ogözünü sevdiğin cliodan bacanağımdada var 2005 model dizel,ara sıra kullanıyorum,evin önüne getirdiği gün hayırlı olsuna giittiğimizde kaputu yavaşça bırakıp eliyle kapatmak için bastırdığında kaputun ucu içeri göçtü,bagajı açıp içine baktığımda bagaj komple saç kumaş diye bişey kaplamamışlar,arka koltuğu kaldırdık ordada kumaş yok komple saç kaplanmış(!).arabaya 5 kişi binince mecburen ön koltukları en öne çekmen gerekiyor yoksa arkaya binilmiyor koltuk mesafesi yok gibi bişey,arkaya oturanlar başını eğmeden oturamıyor boyları kısada olsa tavana değiyor,hani komşunun kızı ön koltuğa otursa kesin hamile kalır,ön koltuktakiler omuz omuza gidiyor çünkü clio çoook dar zaferim,40,50 km yol gittikten sonra arabadan inince hertarafın tutulmuş olarak iniyorsun,içeri aldığı gürültüyü anlatmayayım sen zaten biliyorsun. senin şirketindeki linea gavur malı gibi kullanılmış olabilir,bunu bütün fiatlara mal etme,gel birde grande punto,bravo kullanda ondan sonra değer yargılarını birdaha yargıla bence...

Ziyaretci046
17/04/2011, 00:36
bence megane 2 iş yapmaz her yeri plastik kartla çalışıyo benzinlilerin eksantiriklerinde hep sorun çıkıyo ya da bogaz kelebeklerinde dizelleri motorları çok uzun ömürlü değil enjektör bozuyo 8v işcilikleri zor debriya yaptırayım desen megane 500 lira mallzemesi tutuyo linea dizeline 115 lira işciliği yarısı fiyatıda yani linea iyi kötü birşey demiyorm ama iyi bir linea dynamic bence megane 2 daha iyidir.sorun çıkartmaz misgibi de gider

ayrıca albea multijeti bu kadar kötülemeyelim arabadan ne beklediğinize bağlı bence gayet iyi araba piyasada devamlı aranıyo tr şartlarında mis.

Renonun arabaların içinde bugüne kadar tek sevdiğim bir araba var o da megane 1 ama makyajlı olucak metalik gri arka bagaj çıtası nikelajlı 2001 2004 arası 1.6 16v benzinli elektronik bogaz kelebegi yok gaz telli mis 4 airbag abs gerisi hikaye

ED235
17/04/2011, 20:47
linea gayet başarılı bi araç bence hem konforlu hem de iç döşemeler (emotion modellerde) göze hitap ediyor blue me keyfi de cabası 2 yıldır lineamız var hiç bir problem çıkartmadı maşallah :) ara sıra bende kullanıyorum gayet keyifli puntodan da çok bi farkı yok,biraz park sorunu oluyor sadece city modu olmadığı için :D ve puntoya göre büyük olduğu için ,megane deneyimim olmadı hiç sadece görsel olarak çok kaba göründüğünü söyleyebilirm tabi ki yine de zevk tercih meselesi

takres
17/04/2011, 21:04
bence megane 2 iş yapmaz her yeri plastik kartla çalışıyo benzinlilerin eksantiriklerinde hep sorun çıkıyo ya da bogaz kelebeklerinde dizelleri motorları çok uzun ömürlü değil enjektör bozuyo 8v işcilikleri zor debriya yaptırayım desen megane 500 lira mallzemesi tutuyo linea dizeline 115 lira işciliği yarısı fiyatıda yani linea iyi kötü birşey demiyorm ama iyi bir linea dynamic bence megane 2 daha iyidir.sorun çıkartmaz misgibi de gider

ayrıca albea multijeti bu kadar kötülemeyelim arabadan ne beklediğinize bağlı bence gayet iyi araba piyasada devamlı aranıyo tr şartlarında mis.

Renonun arabaların içinde bugüne kadar tek sevdiğim bir araba var o da megane 1 ama makyajlı olucak metalik gri arka bagaj çıtası nikelajlı 2001 2004 arası 1.6 16v benzinli elektronik bogaz kelebegi yok gaz telli mis 4 airbag abs gerisi hikaye

megane 1 gerçekten güzel bir araç zaten 2. eli en iyi araçlardan biri...

asil
17/04/2011, 22:30
renonun en iyi arabası velsatıs gerisi odun....

hakki
19/04/2011, 11:46
Megan'mı linea'mı derseniz ben iki aracıda kullandım.İkisininde birbirine göre artı ve eksileri var.Ama megan kötü araba,renoult'lar odun diyene de,Linea içinde allaha emanet gidiyor diyenede katılmıyorum.Linea fiyat ve donanım kıyaslamasında bence daha üstün ama sanki megan2 bana daha güven veren bir araç gibi geliyor. Bana kalsa tekrar o sınıf bir araç alacak olsam Linea tercih ederim ama eşim parklarda zorlandığı için ve yeni meganı çok beğendiği için herhalde megane alırdık.Tabi o anki para durumu daha önemli.

okokok
20/04/2011, 18:17
2 sene megane 2 kullanan biri olarak linea ile karşılaştırmanız bile imkansız. Linea kullandınız mı? Megane 2 kesinlikle öneririm.

piankhy
21/04/2011, 14:31
Yaklaşık 6 yıl boyunca kullandığım Grande Punto'mu geçtiğimiz hafta satmış ve 1 haftadır Megane sedan otomatik dizel araç kullanan biri olarak, aracın standart bir kullanıcı için gayet yeterli olduğunu söyleyebilirim. Linea kullanmadım ancak bindim. Genel itibariyle Punto'dan çok da farklı gelmedi bana. Bence karşılaştırma çok sağlıklı değil. Linea bire bir Megane'ın rakibi değil. Her ne kadar o amaçla üretilmiş olsa da aralarında ciddi bir fark var.

Satın almadan önce Megane şöyle, Megane böyle diye okuduğum yorumlar beni oldukça tedirgin etmişti ancak 1 haftalık kullanımda işin içyüzünün böyle olmadığını bizzat gördüm. Süper bir araç mı? hayır, ancak fiyatına ve sınıfına göre gayet güzel bir araç. Rahat, geniş, sessiz, vites geçişleri sarsıntısız. Eksisi ise ilk kalkışları hantal, ön göğüsden çıtırtı geliyor. Ama genel anlamda gayet yeterli bir araç izlenimi verdi bana.

bahattin__efe
21/04/2011, 18:07
2 sene megane 2 kullanan biri olarak linea ile karşılaştırmanız bile imkansız. Linea kullandınız mı? Megane 2 kesinlikle öneririm.

Aynen katılıyorum 3 yılda biz kullandık Megane II kıyak araba şu anda da fluence kullanıyoruz Megane'ı sattıgımızda üzüldüğüm kadar hiç bir arabamıza üzülmedim siyahtı makam aracı gibiydi full+full privilege modeliydi... Ve bu arada linea yla karsılastırılması sacma bi durum...

operatormurat
21/04/2011, 19:28
Aynen katılıyorum 3 yılda biz kullandık Megane II kıyak araba şu anda da fluence kullanıyoruz Megane'ı sattıgımızda üzüldüğüm kadar hiç bir arabamıza üzülmedim siyahtı makam aracı gibiydi full+full privilege modeliydi... Ve bu arada linea yla karsılastırılması sacma bi durum...
bahattin senin arabayı aksarayda tanımayan mı var,sen çarşıdan geçerken arkandan bakakalırdık bilader,ben yazın kurtuluşta oturuyorum...

tugrul.karaatli
22/04/2011, 15:01
linea..bence fren mesafesi yol tutuşu hakkında yorum yapan arkadaşlar bir test sürüşü yapsın esp kalitesi ebd kalitesi...bence linea özellikle tjet ve multijet teknolojisini de katarsak daha önde....

bahattin__efe
22/04/2011, 22:08
bahattin senin arabayı aksarayda tanımayan mı var,sen çarşıdan geçerken arkandan bakakalırdık bilader,ben yazın kurtuluşta oturuyorum...

Allah razı olsun kardeşim bende pınar mahallesinde oturuyorum işte o arabanın satılmasına cok üzülmüştüm de elden gelir bişey gelmedi işte şimdikinden de cok memnunuz Maşallah uçak gibi :)

TORnADO
22/04/2011, 22:23
linea..bence fren mesafesi yol tutuşu hakkında yorum yapan arkadaşlar bir test sürüşü yapsın esp kalitesi ebd kalitesi...bence linea özellikle tjet ve multijet teknolojisini de katarsak daha önde....
Kardeş,Megane 2 en iyi fren mesasfesine sahip araçlardan birisidir.100 km-0 km 37 m'dir.Aracın yol tutuşu ve freni,konforu Linea ile kıyaslanamaz.

2005 model Megane 2 sedane, tekno paket, 1.6 16V 115 bg, 0 km almış olduğum aracımı ev aldığım için sattım.Dört yıl bindim.Performansı,freni,konforu,yol tutuşu çok iyidir kendilerinin... Bir de Linea'nın muadili değildir Megane,şimdiki adıyla Fluence. Renault'un da 1.4 tce 130 bg motoru filan var.

tugrul.karaatli
23/04/2011, 21:14
benim bildiğim kadarıyla ikisi de c segmenti..benim kayın pederim 2006 yılında 0 1.5dci (100hp) exp. aldı faizi filan katarsak araba adama yaklaşık 45000 tlye mal oldu.hani pazardan pazara arabayı kendi uzatma kablosuyla balkondan uzatıp kendi elleriye yıkayan bi adam..neyse titizliğini anlatabilmişimdir sanırım.arabanın sökülen koltuk döşemesinden yırtılan değil sökülen..yerinden çıkan vites körüğüne kadar..lineayı geçtim adam benim puntomu kullandıktan sonra arabasına küsmüştü...

tayfux
23/04/2011, 21:24

cım sana katılıyorum bende onun coupesi vardı hemde 2001 en fullü sunroof falan çok fena bir araba motoru güçlü az yakan sorunsuz bir kasa..bu arada 2000 yılında o kasa avrupada en sağlam araç ödülü aldı ve renault servisi renault un bu zamana kadar yaptığı en sağlam kasa ve en sağlam motor diyor..(2001-2004)

PeterPAN
23/04/2011, 21:36
Fiatın arkasından atıp tutan bir arkadaşa atfen yazıyorum...

Fiat araçlarının Reno ile kıyaslanmaması gerektiğini yazmış :) her markanın kendi bünyesin de cidden güzel ve sağlıklı modelleri var fakat bu model reno da kesinlikle ama kesinlikle megane değil... teneke clio nun çok iyi olduğunu yazmış, kimse kusura bakmasın ama peynir tenekesine para vericeğime otobüse binerim.... fiat ın yol tutuşu için şole bole demiş, sadece gülüyorum 2004 model stilo sahibiyim bakın 2004 model !!! şu an bmw sinden tutun mercedes ine kadar benim aracım gibi fabrika çıkışlı stock halinde her araç ile viraja girelim bakalım, kim arkada kalır... fransız araçlarının hiç birisini sevmiyorum asla da fransızların arabalarına binmem para da vermem... kim ne derse desin italyanların yarattığı araçların bir ruhu var...

unutulmasın fiat ın bünyesinde, ferrari, alfa romeo, masserati, lancia gbi dünaynın en iyi markalarını bulundurur...

operatormurat
23/04/2011, 21:48
Fiatın arkasından atıp tutan bir arkadaşa atfen yazıyorum...

Fiat araçlarının Reno ile kıyaslanmaması gerektiğini yazmış :) her markanın kendi bünyesin de cidden güzel ve sağlıklı modelleri var fakat bu model reno da kesinlikle ama kesinlikle megane değil... teneke clio nun çok iyi olduğunu yazmış, kimse kusura bakmasın ama peynir tenekesine para vericeğime otobüse binerim.... fiat ın yol tutuşu için şole bole demiş, sadece gülüyorum 2004 model stilo sahibiyim bakın 2004 model !!! şu an bmw sinden tutun mercedes ine kadar benim aracım gibi fabrika çıkışlı stock halinde her araç ile viraja girelim bakalım, kim arkada kalır... fransız araçlarının hiç birisini sevmiyorum asla da fransızların arabalarına binmem para da vermem... kim ne derse desin italyanların yarattığı araçların bir ruhu var...

unutulmasın fiat ın bünyesinde, ferrari, alfa romeo, masserati, lancia gbi dünaynın en iyi markalarını bulundurur...
fatih babamda dynamıc stilo 2003,kardeşimdede 2004 3 kapı en fulunden stilo vardı,ben daha o stilo gibi rahat ne megane nede laguna gördüm ...

PeterPAN
23/04/2011, 23:28
fatih babamda dynamıc stilo 2003,kardeşimdede 2004 3 kapı en fulunden stilo vardı,ben daha o stilo gibi rahat ne megane nede laguna gördüm ...

dediğiniz gibi stilo cidden çok ama çok rahat ve kullanışlı bir araç... konforu en az mercedes gibidir ve donanım olarak bugün sıfır araçlardan donanımlıdır.

ZAK1980
24/04/2011, 00:38
lıneanın motoru kasayı tasımıyor yokuslarda kasılyor kasılmasa bıle fazla yakıyor megane al

tayfux
24/04/2011, 00:42
firmalar bir motor çıkarıyor ve bu motoru ufak arabaya da koyuyor büyük arabaya da koyuyor..bu olay aynı şuna benziyor mesleğimden örnek vereyim bir konu var bu konu bir çocuğa ağır gelirken bir çocuğa hafif gelir hemen anlar ama ağır gelen anlayamaz ne bu ya? der o çocuğa bireyselleştirilmiş eğitim yaparsınız onun seviyesine inersiniz o zaman o konuyu anlar..bu durumda aynen böyle kasaya bakarsınız motora torkuna beygirine bakarsınız ve ona göre motorun turbosunu falan büyütürsünüz yada küçültürsünüz..palio ile linea da aynı motorun kullanılması mantıklı mı? bu araba az yakar mı? arabanın suçu ne?az beygir az yakan diyen alıcının aklı nerde? bu kasaya bu beygir yada tork oranları yeter mi diye düşünmeyen alıcının aklı nerde?

TORnADO
24/04/2011, 13:23
firmalar bir motor çıkarıyor ve bu motoru ufak arabaya da koyuyor büyük arabaya da koyuyor..bu olay aynı şuna benziyor mesleğimden örnek vereyim bir konu var bu konu bir çocuğa ağır gelirken bir çocuğa hafif gelir hemen anlar ama ağır gelen anlayamaz ne bu ya? der o çocuğa bireyselleştirilmiş eğitim yaparsınız onun seviyesine inersiniz o zaman o konuyu anlar..bu durumda aynen böyle kasaya bakarsınız motora torkuna beygirine bakarsınız ve ona göre motorun turbosunu falan büyütürsünüz yada küçültürsünüz..palio ile linea da aynı motorun kullanılması mantıklı mı? bu araba az yakar mı? arabanın suçu ne?az beygir az yakan diyen alıcının aklı nerde? bu kasaya bu beygir yada tork oranları yeter mi diye düşünmeyen alıcının aklı nerde?

+2011 :) Gerçekten ya! Ben de hep kızarım firmalara, ya arabayı götürecek motor vardır,götürmeyecek motor vardır. 1.3 multijet bence Linea,Doblo,Opel Astra gibi araçlara konmamalı. Passat gibi büyük arabalara da 1.4 tsi 122 bg gibi motorlar konmamalı,en az 1.6 T 180 bg olmalı.Zaten Passat 1.4 170 Tsi motor kullanmıyor ne hikmetse.Büyük arabaya büyük motor,küçük arabaya küçük motor daha uygun bence.

asil
24/04/2011, 21:27
ewet aynen öyle bu gün 1.5 dci latude ye bindim şok oldum...araba d sınıfı deniyor ama kıyısından bile geçmiyor neden.araç 110 bg kasası 1.400 kg yakın. lastikler 17 inç 225 taban yakıt ise 8.9 lt motorin 2000 cc ise dizel otomatik ykıt deyerleri ise 7.5 lt/100 km. de 1.5 te motor sesi çok fazla içerde + yetersiz kalan motor konfor sağlamıyor ama sonuç içiç çok fazla lüx elit bir araba teknolojinin her detayı var resmen reno alfabeyi sıralamış ama motor vasat ve her türlü güzelliği gölgelio

tayfux
24/04/2011, 21:36
hocam zaten bmw nin de bakarsınız eğer değerlerine 3.16 nın 3.18 den fazla yaktığını göreceksiniz..Amerikada küçük motor hatta 4 silindirli motor görmeniz çok zor adamlar kasaya göre motor yapıyorlar motor zorlanmazsa zaten az yakar..

asil
26/04/2011, 12:01
hocam zaten bmw nin de bakarsınız eğer değerlerine 3.16 nın 3.18 den fazla yaktığını göreceksiniz..Amerikada küçük motor hatta 4 silindirli motor görmeniz çok zor adamlar kasaya göre motor yapıyorlar motor zorlanmazsa zaten az yakar..
aynen öyle tayfun abi

alpertugrahan
16/05/2011, 16:34
3 yıl boyunca fiat linea 1,3 dizel 90 hp kullandım. ilk ve son oldu. asla ama asla ne bir daha kullanırım ne de tavsiye ederim. araç gp lerde bulunan şanzuman oranlarına sahip değil, 1-2-3.vitesler bayılıyor. klima açıkken yokuş çıkışlarında ve kırmızı ışık kalkışlarında içler acısı. ayrıca benim gibi bel fıtığı olanlarda o kadar rahatsız bir koltuk süngeri, dizaynı var ki, insanı bitiriyor. iskemle mi koltuk mu belli değil.
isviçreden bir yabancı misafirim oldu, adam arabayı havalimanında gördü bu ne ? dedi..fiat ın böyle bir modelini almanya ve isviçre de daha önce görmemiş..3.dünya ülkelerine çakma model bu..
daha 3 bin km de debriyaj pedalı düştü?? yılda 5-6 kez stop lambaları patlıyor. ön sağ cam otomatiği bozuldu, kapı yuvası içine düştü. bayramda seyahatte rezillik dizboyu..koli bantı ile tutturdum.
motor ve şanzuman bu kasayı taşımayınca 7-7,5 litre yakıyor. daha seri kalkışlar isteyince bu yakıt tüketimi çıkıyor ortaya..fakat bu nedenle de debriyaj baskı balata 33 bin km de değişmek zorunda kaldı...
bu araç kesinlikle bir corolla, bir focus değil ve olamaz...
linea dan toyota ve focus a binince s class mercedes e biniyor gibi oluyorum bel fıtığı da olunca...bunu daha iyi hissediyor insan...
kesinlikle 1.jetta 2.astra 3.corolla 4.focus....arkasından fransızlar gelir...linea en son...

matushella
16/05/2011, 16:39
3 yıl boyunca fiat linea 1,3 dizel 90 hp kullandım. ilk ve son oldu. asla ama asla ne bir daha kullanırım ne de tavsiye ederim. araç gp lerde bulunan şanzuman oranlarına sahip değil, 1-2-3.vitesler bayılıyor. klima açıkken yokuş çıkışlarında ve kırmızı ışık kalkışlarında içler acısı. ayrıca benim gibi bel fıtığı olanlarda o kadar rahatsız bir koltuk süngeri, dizaynı var ki, insanı bitiriyor. iskemle mi koltuk mu belli değil.
isviçreden bir yabancı misafirim oldu, adam arabayı havalimanında gördü bu ne ? dedi..fiat ın böyle bir modelini almanya ve isviçre de daha önce görmemiş..3.dünya ülkelerine çakma model bu..
daha 3 bin km de debriyaj pedalı düştü?? yılda 5-6 kez stop lambaları patlıyor. ön sağ cam otomatiği bozuldu, kapı yuvası içine düştü. bayramda seyahatte rezillik dizboyu..koli bantı ile tutturdum.
motor ve şanzuman bu kasayı taşımayınca 7-7,5 litre yakıyor. daha seri kalkışlar isteyince bu yakıt tüketimi çıkıyor ortaya..fakat bu nedenle de debriyaj baskı balata 33 bin km de değişmek zorunda kaldı...
bu araç kesinlikle bir corolla, bir focus değil ve olamaz...
linea dan toyota ve focus a binince s class mercedes e biniyor gibi oluyorum bel fıtığı da olunca...bunu daha iyi hissediyor insan...
kesinlikle 1.jetta 2.astra 3.corolla 4.focus....arkasından fransızlar gelir...linea en son...

Dediklerinize aynen katılıyorum. Bunu birde "linea umduğundan daha iyiymiş" başlığı altında gp'den daha kaliteli olduğunu iddia eden arkadaşlarada yazarsanız daha iyi olabilir.

mesutf
16/05/2011, 18:02
Bence, megane ile bravo'yu karşılaştırmak daha doğru olur.

matushella
16/05/2011, 18:04
Bence, megane ile bravo'yu karşılaştırmak daha doğru olur.

yeni megane hb ile bravo kıyaslamak mantıklı ama bravo benim gözümde 1. tabiki ama bizim kıyas linea ile sedan eski meganlar diye düşünüyorum.