PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tıkırtılar hakkında yardım

ramazan oktay
12/03/2013, 23:20
mrb arkadaşlar arabamla yolda ilerler durumdayken tam olarakta emin değilim ama sol arka sağ arka bide bagaz tarafından çok az tıkırtılar mevcut ve kaynağını bi türlü bulamıyorum çok önemli bi sorun yüzünden geliyo gibi değil ama can sıkıyo sizce nedir böle şeylerle karşılaşanlardan yardım bekliyorum acaba nereden kaynaklanıyor...

EMK
12/03/2013, 23:57
merhabalar,puntoların standart donanımında bulunan tıkırtılar,sorun yok..müziğin sesini biraz açıp yola devam ediniz :) saygılar..

MethyLen
13/03/2013, 00:06
Kapılardan yada arka direklerden geliyordur. Metal yorgunluğu çabuk başlıyor GP'lerde. Müziğin sesini 20'den fazla açarsanız rahatsız olmazsınız :)))

halils2
13/03/2013, 01:09
mrb arkadaşlar arabamla yolda ilerler durumdayken tam olarakta emin değilim ama sol arka sağ arka bide bagaz tarafından çok az tıkırtılar mevcut ve kaynağını bi türlü bulamıyorum çok önemli bi sorun yüzünden geliyo gibi değil ama can sıkıyo sizce nedir böle şeylerle karşılaşanlardan yardım bekliyorum acaba nereden kaynaklanıyor...

arkadaşın araçta 2 senedir arıyoz o sesi daha bulamadık :)

Du Hast
13/03/2013, 01:11
Kapılardan yada arka direklerden geliyordur. Metal yorgunluğu çabuk başlıyor GP'lerde. Müziğin sesini 20'den fazla açarsanız rahatsız olmazsınız :)))
Hocam yapmayın ne metal yorgunluğu :)
Metal yorgunluğu dediğimiz olay çok daha fazla yaştaki araçlarda oluşur.
Tıkırtıların kaynağını araştırmak gerek. mesela bagaja bir arkadaşı atarak başlayabilirsiniz :)

altanasci
13/03/2013, 09:10
hocam o bagajın üzerini kapatan koltuk hizasındaki panzotun temas ettiği yerlerdeki lastik takozların biri düşmüştür büyük ihtimal orasıda tıkırtı yapar

ben aylarca aramıştım ve o takozun biri yokmuş oradan geliyormus lastik yapıştırdım oraya ses soluk kalmadı :)

MethyLen
13/03/2013, 09:51
Tıkırtıların kaynağını araştırmak gerek. mesela bagaja bir arkadaşı atarak başlayabilirsiniz :)

Hocam benim ki latife :) En az 20-25 yıl geçmesi lazım o olay için zaten.

fotobelit
13/03/2013, 09:57
Bagaj kapısı plastiği gevşemiş olabilir..Birde ona bakın..Eğer sorun oysa,sünger gibi bir madde ile ses giderilir..Tecrübe ile sabit :)

ramazan oktay
13/03/2013, 19:55
evet o koltuk hizasındaki bağaz üzerindeki şeyden geliyor ama birde kapının ordan bi yerden bi ses geliyor arka kapılardan onu tam olarak bilemiyorum neren kaynalanıyor acaba

serkandikici
14/03/2013, 09:05

+100 bi arkadaş itinayla bagaja yerleştirilir (tercihen minyon) ve sesin geldiği yer hassas kulaklar yardımıyla tespit edilir :D

Puntoda tıkırtımız eksik olmaz hatta ben bu tıkırtıların gp, evo ve punto için standart donanım olduğunu düşünüyorum, benzinli, dizel.. fire, dynamic, fun, emotion... tüm opsiyonlarda var çünkü :)

ramazan oktay
14/03/2013, 23:21
sizin yöntemi deneyecez artık uygun bi zamnda :)

tab
15/03/2013, 11:08
arka koltukların oturduğu pimleri, bagaj kapağında boşluk(2 adet takoz serleşmiştir) ve arka tekerler dingile bağlantı fişeği diye bir şey var(yüksek hıza çıkınca arka sallama yapıyorsa, rotcu ve balans yapanlara kontrol ettir) birde kapıların kilitlerine baktır boşluk olursa ses yapar

msi
15/03/2013, 17:28
valla aynı sorun bende de var ama bi türlü bulamadım.Alıştım artık arkadaşların dediği gibi müziğin sesini açınca bişey duymuyorum :))))

000111
15/03/2013, 18:37
Kapilardaki ses icin kapilarin oturdugu menteselere ve orda siyah bi demir var kapinin icine giren(adini bilmiyorum) onlari yaglayabilirsiniz bide o siyah demirde kapinin icine dogru sıkınca ses gidiyor bende bir de arka koltuklarin arkasindaki koltugu tutan menteseleri yaglamanizi tavsiye ederim.

ramazan oktay
17/03/2013, 20:54
benm arka koltugun sağ tarafı sanki yerinden biraz çıkık gibi ama tamda emin değilim koltuğu nasıl yerine oturtturabilirim ve o dediğiniz menteşeleri nasıl yağlayabilirim acaba..