PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Radyatör fanı çalışmıyor !!

nn504
10/03/2013, 11:13
arkadaşlar dün akşam şehir içindeyken aracımın ön tarafından takır tukur sesler gelmeye başladı durdum kaputu açıp baktım radyotör fanı pervanesi laçkalaşmış devreye girmiyor 2 saat sonra fln aracın harareti yükseldi sonra motoru soğuttum başına böyle bir olay gelen var mı yardımcı olursanız sevinirim..

na1407
10/03/2013, 11:22
arkadaşlar dün akşam şehir içindeyken aracımın ön tarafından takır tukur sesler gelmeye başladı durdum kaputu açıp baktım radyotör fanı pervanesi laçkalaşmış devreye girmiyor 2 saat sonra fln aracın harareti yükseldi sonra motoru soğuttum başına böyle bir olay gelen var mı yardımcı olursanız sevinirim..

geçmiş olsun. bahsettiğiniz takır tukur sesleri de göz önüne alınca sanki fanın bilyesi dağılmış gibi geldi bana ;)

nn504
10/03/2013, 11:24
geçmiş olsun. bahsettiğiniz takır tukur sesleri de göz önüne alınca sanki fanın bilyesi dağılmış gibi geldi bana ;)

banada öyle geliyor bunun tamiri varmıdır acaba onu merak ediyorum

na1407
10/03/2013, 11:35
banada öyle geliyor bunun tamiri varmıdır acaba onu merak ediyorum

var tabiki neden olmasın ;)

culudamar
26/03/2013, 15:37
Ben de bu sorunu yaşamıştım, fan çalışmıyordu, ama takur tukur bir ses de gelmiyordu. Sadece uzun süre yavaş gidince hararet artıyordu. En son karadeniz turumuzda Camili köyü yolunda (yolunu bilen bilir!) hararet yaşayınca dönüp Kars'taki sanayide İshak usta'ya yaptırmıştık, sağolsun elinde orijinal fan yoktu, albea fanını kestirip yapmıştı. Hala saat gibi çalışıyor.

Tamirden sonra farkettim, kışın bile bir süre yavaş gidip sonra aracı park edince fan sesi rahat şekilde duyuluyor.

erdiyilmaz
26/03/2013, 16:13
Benim de fan motoru bilye dağıtmıştı yalpa yapıyordu. Servise gittim ama ellerinde yokmuş, bir hafta sonrasına plastik aksamıyla komple getirtebileceğini söyledi, acil bir durum olduğu için sanayide palionun fan motorunu taktırttım. Ama eskisine göre biraz gürültülü çalışıyor. Orjinalinin daha iyi olduğunu söyleyebilirim.

görkem koçsan
26/03/2013, 16:31
orjinal fiyatı nedir bu bilyaların? bilgisi olan varmı?

halils2
26/03/2013, 19:42
orjinal fiyatı nedir bu bilyaların? bilgisi olan varmı?

10tl gibi bir fiyatı vardır tanensinin çok pahalı bir parça değil

halils2
26/03/2013, 19:48
geçen sene arkadaşın araçta başımıza geldi benzer bir olay; fan motoru çalışıyor takır tukur ses yapıyor ama fan dönmüyordu. sonra fanın plastiğini söktük baktık fanın önünde vida düşmüş ters diş m4 tü sanırım taktık takarken de loctite sürdüm hala daha kullanıyor :)
fan plastiği sökmek için; önce motor ilave su kabını söküyorsunuz hortumları sökmeden sonra fan plastiği üzerindeki radyatör hararet müşürünü ve son olarak da fan motoruna giden kabloyu soketinden ayırıyorsunuz. Eğer fan çıkmışsa dediğim gibi ters diş (yani normal somun sağa sıkılırken bu sola sıkılır) somun bulup takıyorsunuz eğer sorun fan motor rulmanlarında ise motoru dağıtıp rulmanları değiştirmeniz gerek çok da zor bir iş değil.