PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mercedes Yeni Nesil Benzinli Motorlar

the_Algn
17/08/2007, 22:30
Devrimci ‘DiesOtto’
Herkesin küçük hacimli motorlardan yüksek güç elde etme çabasında olduğu otomobil dünyasını sarsacak bir haber de Mercedes’ten geldi.
10.08.2007

DaimlerChrysler Araştırma geliştirme bölüm başkanı Prof. Dr. Herbert Kohler’in ‘Dizel ve benzinli motorların en güçlü yanlarını birleştirerek oluşturduğumuz ve bir dizel motorla aynı emisyon değerlerine sahip geleceğin benzinli motoru’ olarak tanımladığı DiesOtto konsepti seri üretime geçmek için gün sayıyor.

Mercedes Benz mühendisleri tarafından geliştirilen yeni motor çalışma prensibi olarak dizel motorlara benziyor. Adını dört zamanlı motorların mucidi August Otto ve dizel motorun mucidi Rudolph Diesel’den alan ‘DiesOtto’ benzinli motorların geleceği açısından önemli bir adım olarak görülüyor.

Otomobillerin de saldığı ve sera gazı etkisi yaparak küresel ısınmaya neden olan kirli gazlar, herkesin olduğu gibi otomobil üreticilerinin de bir numaralı gündem maddesi haline geldi. Ekonomi ve çevre temizliği hedefiyle ortaya çıkan yeni teknolojiler hız kesmeden yoluna devam ediyor. İlk olarak Toyota Prius’la adını duyduğumuz, daha sonra Honda Civic Hybrid modelinin ülkemizde satılmaya başlanmasıyla daha da iyi tanıdığımız çevreci otomobiller hep tüketim ve emisyon değerleri ile göz önündeydi. Daha sonra Volkswagen hibrid olmayan ancak ürettiği güce oranla çok az yakan TSI motorunu yollara sürerek çevrecilik rekabetine yeni bir boyut kazandırdı. Herkes tarafından çok beğenilen bu motorlar daha uzun süre en iyi güç/tüketim oranlarıyla liderliğini korur derken Mercedes’in o müthiş haberi geldi.

Volkswagen’in 1.4 lt 170 HP güç üretebilen TSI motoruna meydan okuyan Mercedes, 4 silindirli, direkt enjeksiyonlu, değişken subap zamanlamalı ve turboşarjlı 1.8 litrelik motordan tam 238 HP güç ve 400 Nm tork elde edebiliyor. Bunu yaparken harcadığı yakıt ise S serisi gibi büyük bir otomobile rağmen sadece 6.1 litre. Mercedes’in 2005 yılında tanıttığı çevreci Bluetec dizel motorlarının Amerika’da kazandığı büyük başarısını DiesOtto ile benzinli motorlarda yakalamasına kesin gözüyle bakılıyor.

Mercedes’in daha küçük otomobillerinde DiesOtto’yu kullanarak hem performansı hem de yakıt ekonomisini düşünen müşterilere yeni alternatifler üretmesi için ise biraz daha beklememiz gerekecek.

bahcelili_ali
17/08/2007, 22:35
walla tek yine o söz aklıma geldi,
mercedes ve diğerleri....

the_Algn
17/08/2007, 22:38
benzinli motor ve S serisi birleşiyor ve 100km de 6.1 litre benzin...hakkaten devrim. 400nm yide unutmayalım...

dejavu
18/08/2007, 21:55
fiat hala stiloların, lineaların, marea ların, bravoların neden satamadığını düşüne dursun...

Er-NnN
18/08/2007, 22:20
cidden çok güzel bi motora imza atmış merco...

yalnız ilk düşünceleri olan tfsi a rakip çıkartırken biraz sollamışlar sanki... :D

Korhan
18/08/2007, 22:20
@dejavu, Fiat motor teknolojisinde öncü firmalardan biri. Şu an kullandığın ve VW hariç tüm markaların kullandığı (mercedes dahil) Common Rail Diesel İnjection teknolojisini Fiat buldu. Eskiden beri küçük hacimli benzinli motorlara turbo uygulamasını Fiat başarıyla yaptı.

Linea sadece dizeli olmasına rağmen 3 ayda 3280 adet sattı.

Bravo 1996 da Car of The Year ödülünü aldı ve Avrupada çok sattı

Panda 2004 de Car of The Year ödülünü aldı ve sattı

Türkiyede satmadı diye başarısız denemez hiçbir modele. Türkiyedeki satışlar Avrupanın yanında yok farzedilebilecek kadar düşük zaten

GP 2006'da 10.096 adet sattı ve 3. oldu Türkiyede.
Ama Avrupada 430.000 adet sattı. %2 gibi bir etkisi var Türkiyenin yani.

ABNEW
19/08/2007, 00:03
Mercedes e göre 1.8 zaten küçük hacim:)

Tüketim ve güç değerleri güzel görünüyor, teşekkürler Ali...

Akincl
19/08/2007, 12:49
Devrim dediğin böyle oluuuur böyle oluuuur.

heryere yazıyorum buraya da yazayım

fiat ın beklenen 1.6 mjet motoruna 6 ay kalmıştır :)

the_Algn
19/08/2007, 20:47
Devrim dediğin böyle oluuuur böyle oluuuur.

heryere yazıyorum buraya da yazayım

fiat ın beklenen 1.6 mjet motoruna 6 ay kalmıştır :)
bizim devrim o olacakta ..inşallah fiat , bravonun fiyat poliitikasını iyi ayarlar ..bizi diğer segment araçlarıyla mukayese yapmak zorunda bırakmaz (Grande örneğinde olduğu gibi.)

Akincl
19/08/2007, 21:07
bizim devrim o olacakta ..inşallah fiat , bravonun fiyat poliitikasını iyi ayarlar ..bizi diğer segment araçlarıyla mukayese yapmak zorunda bırakmaz (Grande örneğinde olduğu gibi.)

Buranın konusu değil ama ben yinede yazayım :)

Bravo nun fiyatları iyi ayarlanmaya çalışılıyor.ancak donanım olarak linea dan çok daha zengin olacağı için fiyat konusunda fazla iyimser olmayın.

aracın sınıfı, kalitesi ,motor ve donanımı ne gerektitiyorsa bedeli ona göre olucak.

tofaş karar aşamasında.iki seçenek var.

eylül ayı içerisinde satışa çıkarsa 1.6 mjet olmayacak ve 1.4 t-jet ler ile fazla satış yakalanmaz.ancak piyasada var olması bile bence tofaşa katkı sağlar.

2008 mart ayında piyasaya çıkarsa 1.6 mjet de dahil olup çok iyi bir giriş yapacak.ancak 1 senelik bir gecikme bekleyenleri bezdirir.

benim düşüncem tofaş eylülde piyasaya vermeli ve vergi dezavantajına rağmen 120 hp lik 1.9 mjet i de getirmeli.en azından 1.6 mjet çıktığında fiyatlar birden düşeceği için talep artar.

the_Algn
19/08/2007, 21:17
Buranın konusu değil ama ben yinede yazayım :)

Bravo nun fiyatları iyi ayarlanmaya çalışılıyor.ancak donanım olarak linea dan çok daha zengin olacağı için fiyat konusunda fazla iyimser olmayın.

aracın sınıfı, kalitesi ,motor ve donanımı ne gerektitiyorsa bedeli ona göre olucak.

tofaş karar aşamasında.iki seçenek var.

eylül ayı içerisinde satışa çıkarsa 1.6 mjet olmayacak ve 1.4 t-jet ler ile fazla satış yakalanmaz.ancak piyasada var olması bile bence tofaşa katkı sağlar.

2008 mart ayında piyasaya çıkarsa 1.6 mjet de dahil olup çok iyi bir giriş yapacak.ancak 1 senelik bir gecikme bekleyenleri bezdirir.

benim düşüncem tofaş eylülde piyasaya vermeli ve vergi dezavantajına rağmen 120 hp lik 1.9 mjet i de getirmeli.en azından 1.6 mjet çıktığında fiyatlar birden düşeceği için talep artar.
Grandeyi alırken , 24600 ytl abs li fiesta vardı boya metalik değildi (500ytl) , yol bilgisayarı yoktu.... o zaman Grandeye 22,200ytl verdim . Tabi C segment bravoda bu kadar fark beklemiyorum 750-1000 ytl arası fark yeter çünkü araç donanım olarak eminim rakiplerinden iyi olacak bu durmda da donanım/fiyat olarak avantajlı olacak bizde gidip bravoyu alacağız

gogigogi
19/08/2007, 22:05
şöyle 1.6 mjet 150 hp motorları ne zaman görecez acaba fiatta1.4 90CV 1.9 MULTIJET 120CV

1,4 T-JET 150CV

1.9 MULTIJET 150CV

Akincl
19/08/2007, 22:08
şöyle 1.6 mjet 150 hp motorları ne zaman görecez acaba fiatta1.4 90CV 1.9 MULTIJET 120CV

1,4 T-JET 150CV

1.9 MULTIJET 150CV

1.6 mjet 150 hp ile ilgili şimdilik bilgi yok.çift turbo 1.9 180 ve 190 hp olarak iki tip üretilecek

1.6 mjet vgt turbo ile 125 hp verdiğine göre tst çift turbo teknolojisi uygulanırsa 150 hp yi verir.

o da 1.9 mjet tek turbo nun yerine geçer.