PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Merkezi Kilit Sistemi

alfaoz
08/03/2013, 14:01
Merhabalar.

Yeni bir puntocu olarak bişey merak ediyorum. Acaba aracı terk ettikten sonra kumandadan kapıyı kilitlemediğim zaman otomatik kilitleme özelliği var mı? Eğer böyle bir özellik varsa ne kadar süre sonra kitler ve ayarlanabilir bir özellik mi? Geçenlerde arkadaş anahtarı arabasında bıraktı ve bi süre sonra kapılar otomatik kitlendi. anahtar arabada kaldı eve kadar tabanladı yedek anahtar için. (Yedek ama Semih gibi yedek ;)) Hem böyle bi şey yaşamamak için hem de acaba kitlemeyi unuttum mu diye geri dönmemek için soruyorum. Bu aralar kafam çok dalgın. Geçenler de bi geri dönüş yaşadım ama kitlemişim şükür :)

fotobelit
08/03/2013, 14:35
Malesef böyle bir özellik yok..En azından ben grande ve evom da görmedim..

Ziyaretçi033
08/03/2013, 14:38
Aslında olması gereken, yeni modelli puntolarda var mı bilmiyorum ama, kumandadan açtık, herhangi bir kapı açılmazsa kendini geri kilitlese? Daha iyi olur sanki.

fotobelit
08/03/2013, 14:46
Toyota yaris vardı 2 ay önce,onda bu özellik vardı..20 Sn.sonra kapıları kilitliyordu..Olsa gerçekten iyi olur..En azından kilitedikmi,kilitlemedikmi düşünmeyiz..Zor olmasa gerek..AMa toyotadada araç hareket edince kapıları kitleme yok..Özel bir parça ile o özellik sağlanıyor..İlginç..

alixxx
08/03/2013, 14:46
Aslında olması gereken, yeni modelli puntolarda var mı bilmiyorum ama, kumandadan açtık, herhangi bir kapı açılmazsa kendini geri kilitlese? Daha iyi olur sanki.
Abi söylediğin alarm sistemlerinde bile var neden bizim araçlarda yokki :) ama ufak bir devre ile yapılır bence.

Ziyaretçi033
08/03/2013, 15:05
Bizim diğer araçta var wv cady, orjinalinden öyle, kumandadan açıyorsun, 30sn galiba, kapılardan biri açılmazsa geri kilirliyor. Ayrıyeten açma-kapama tuşuna basılı tutarsan camları açıp kapatabiliyor.

Araçtan indikten sonra kilitleme olayı sakat bence, arkadaşınız gibi olmak var :)

Bence bu kilitleme olayı yazılımsaldır. Modüle falan gerek yok bence.

Yine wv de, bizim araçta hareket ettikten sonra belirli bir hıza ulaşınca kapıları kilitleme özelliği yoktu, servisteki arkadaş, abi istersen böyle bir özellik var yükleyeyim dedi.
Burdan yola çıkarak yazılımsaldır diyorum.

altanasci
08/03/2013, 15:16
beyinden aktif pasif yapılabiliyor

alixxx
08/03/2013, 15:56
beyinden aktif pasif yapılabiliyor
Nerden yapılıyor Altan bey? Hangi fonksiyonu aktif etmemiz gerekiyor?

Yagmuradam
08/03/2013, 16:21
Benim lineada eğer kumandadan açarsan ve kapıyı açmazsan 1 dakika gibi bir süre sonra kapıları otomatik kilitliyor.
Onun dışında aracı bırakıp gittiğinizde aracı kilitleyip kilitlemeyeceğine neye göre karar verecek. Piknik vb yerde sorun olur.

alixxx
08/03/2013, 16:33
Benim lineada eğer kumandadan açarsan ve kapıyı açmazsan 1 dakika gibi bir süre sonra kapıları otomatik kilitliyor.
Onun dışında aracı bırakıp gittiğinizde aracı kilitleyip kilitlemeyeceğine neye göre karar verecek. Piknik vb yerde sorun olur.
O özelliği body computerden nasıl açabiliriz acaba bir bilginiz var mı?

therasmus
08/03/2013, 22:58
Tamamen yazılımsal oluyor bu özellikler tabii ki eğer aracınız destekliyorsa.
VW grubu araclarda cam kaldırma vs modülleri ile oynamak,Kontak anahtarını 2 konumuna getirince tüm ibrelerin sonuna kadar gidip gelmesi yada sinyal verirken o tarafın sis lambasının yanması yada stop lambalarının tipi vs vs. gibi birçok özellik bir program ve kablo ile yapılabiliyor ama fiat larda durum nedir bilemiyorum.Büyük ihtimal vardır diye düşünüyorum.

alfaoz
10/03/2013, 00:26
benim bu konudaki fikrim;
1- araç kapısı açıldıktan sonra kapılar açılmazsa kilitlenmesi gerekir
2- araç terkedildiğinde belirli bir süre sonra kilitlemeli (ki asıl önemli olan bu bence)
3- eğer açıksa aracın camlarını otomatik kapatmalı (ki bu da dün başıma geldi yan koltuktaki arkadaş kapatmayı unutmuş ve ben bu tarz konularda çok dalgınım)
4- bence araç hareket edince kapıların otomatik kapanması çok saçma işliyor. Bence durduğun zaman dışardan açılmaması iyi ama olması gereken içerden de açılmaması. yoksa hareket halindeyken akrobatlar arabama atlayıp kapıyı açmaya çabalamayacaksa eğer arka koltukta oturan çocuğumun kapıları açamayacağını bilmek isterim. Tabi bazı arkadaşlar çocuk emniyet kilidi var diyecek ancak, şunu düşünmeniz gerekir ki arkaya çocuk değil de yetişkin bir birey oturduğunda arka kapılarda çocuk emniyet kilidi aktifse resmen arka koltukta oturanın özel şoförü oluyorsunuz. çünkü kapılar içerden açılmıyor ve siz kalkıp kapıyı açmak zorunda kalıyorsunuz. Eğer ben bu özelliği yanlış biliyorsam da beni düzelten arkadaş olursa çok memnun olurum.
Kısa bir özet yapmam gerekirse; otomatik kapı kitlenmesinden beklentim kapıların dışardan açılamayacağı gibi içerden de açılmaması. Ön paneldeki kilit butonundan kapıların şoför tarafından kontrol edilebilmesi. Bu yazılımı yapan arkadaşların mantıklarını anlamak güç bence.

Kötü renault da kartlı sistem var. Kapı kilitlemek için bi şey yapmanıza gerek yok. Araçtan belirli bir mesafe uzaklaşmanız yeterli kapılar otomatik kilitleniyor. Etki alanına girdiğinizde de otomatik açılıyor kapılar. Kusura bakmayın ama renaultda böyle bi özellik varken bizim çözüm aradığımız konular yalnızca bana komik gelmiyodur sanırım.

ZAK1980
10/03/2013, 01:00
Beyler bu sıstem yok araclarda olması ayrı bır dert olmaması ayrı eskı sırket arasında vardı kısın derttı resmen motor ısınsın dıye rolantıde calıstırırken camlardakı karı ve buzu kazırken arac kılıtlenıyordu anahtar uzaktasya sıkıntı.
Bu arada gecen gun camlarda bır test yaptım hıyarı cam kapanır ıken cam ıle kaprta arasına koydum cam yuakrı dogru kapanmaya calıstı kendını ıptal etmedı camdan bırısı ıcerı veya dısarı sarkar ıken saka olsun dıye camı kapatayım dersenız veya farkında olmadan o cam bırının canını cok yakar

Ziyaretci035
10/03/2013, 01:18
benim bu konudaki fikrim;
1- araç kapısı açıldıktan sonra kapılar açılmazsa kilitlenmesi gerekir
2- araç terkedildiğinde belirli bir süre sonra kilitlemeli (ki asıl önemli olan bu bence)
3- eğer açıksa aracın camlarını otomatik kapatmalı (ki bu da dün başıma geldi yan koltuktaki arkadaş kapatmayı unutmuş ve ben bu tarz konularda çok dalgınım)
4- bence araç hareket edince kapıların otomatik kapanması çok saçma işliyor. Bence durduğun zaman dışardan açılmaması iyi ama olması gereken içerden de açılmaması. yoksa hareket halindeyken akrobatlar arabama atlayıp kapıyı açmaya çabalamayacaksa eğer arka koltukta oturan çocuğumun kapıları açamayacağını bilmek isterim. Tabi bazı arkadaşlar çocuk emniyet kilidi var diyecek ancak, şunu düşünmeniz gerekir ki arkaya çocuk değil de yetişkin bir birey oturduğunda arka kapılarda çocuk emniyet kilidi aktifse resmen arka koltukta oturanın özel şoförü oluyorsunuz. çünkü kapılar içerden açılmıyor ve siz kalkıp kapıyı açmak zorunda kalıyorsunuz. Eğer ben bu özelliği yanlış biliyorsam da beni düzelten arkadaş olursa çok memnun olurum.
Kısa bir özet yapmam gerekirse; otomatik kapı kitlenmesinden beklentim kapıların dışardan açılamayacağı gibi içerden de açılmaması. Ön paneldeki kilit butonundan kapıların şoför tarafından kontrol edilebilmesi. Bu yazılımı yapan arkadaşların mantıklarını anlamak güç bence.

Kötü renault da kartlı sistem var. Kapı kilitlemek için bi şey yapmanıza gerek yok. Araçtan belirli bir mesafe uzaklaşmanız yeterli kapılar otomatik kilitleniyor. Etki alanına girdiğinizde de otomatik açılıyor kapılar. Kusura bakmayın ama renaultda böyle bi özellik varken bizim çözüm aradığımız konular yalnızca bana komik gelmiyodur sanırım.

Kapıların içeriden açılmamasına deathlock denir ve araç hareket halinde iken güvenlik sebebiyle böyle bişey mümkün değildir.

Sony Ericsson Xperia Ray cihazından 2 ile gönderildi.

alfaoz
11/03/2013, 10:22
Kapıların içeriden açılmamasına deathlock denir ve araç hareket halinde iken güvenlik sebebiyle böyle bişey mümkün değildir.

Hangi güvenli sebebiyle hareket halindeki aracın kapılarının içeriden açılmamasını sakıncalı buluyorsunuz anlamak mümkün değil. Şöyle düşünün arka iki kapı da çocuk kilidiyle kilitlenebiliyor ve bu kapılar çocuk kilidi aktifse içerden açılmıyor. Araç hızı 20 km geçtikten sonra kapılar otomatik kapandığı için de dışardan da açılamıyor. Ben bu sistemin şoför tarafından kontrol edilebilir bir özellik olması gerektiğini düşünüyorum sadece. Araç içinden merkezi kilit butonuna basıldığında hem içerden hem dışardan açılması sağlanmalı. Yoksa bana kapıların otomatik kapanmasının hiç mantıklı bi yanı yok gibi geliyor. Kaza anında kapıların kilitli olması sakıncalı olacaktır diye düşünüyor olabilirsiniz ancak hava yastığının anında açılmasını sağlayan sistem kapı kilitlerinin de kaza anında açılması pek tabi sağlayabilir. Elbette olmayan ama bana göre kesinlikle bu teknolojide kesinlikle olması gereken bir konu üzerine beyin fırtınası yapıyorum. Nasıl olsa beyin bedava...

Ziyaretci035
11/03/2013, 10:57
Hangi güvenli sebebiyle hareket halindeki aracın kapılarının içeriden açılmamasını sakıncalı buluyorsunuz anlamak mümkün değil. Şöyle düşünün arka iki kapı da çocuk kilidiyle kilitlenebiliyor ve bu kapılar çocuk kilidi aktifse içerden açılmıyor. Araç hızı 20 km geçtikten sonra kapılar otomatik kapandığı için de dışardan da açılamıyor. Ben bu sistemin şoför tarafından kontrol edilebilir bir özellik olması gerektiğini düşünüyorum sadece. Araç içinden merkezi kilit butonuna basıldığında hem içerden hem dışardan açılması sağlanmalı. Yoksa bana kapıların otomatik kapanmasının hiç mantıklı bi yanı yok gibi geliyor. Kaza anında kapıların kilitli olması sakıncalı olacaktır diye düşünüyor olabilirsiniz ancak hava yastığının anında açılmasını sağlayan sistem kapı kilitlerinin de kaza anında açılması pek tabi sağlayabilir. Elbette olmayan ama bana göre kesinlikle bu teknolojide kesinlikle olması gereken bir konu üzerine beyin fırtınası yapıyorum. Nasıl olsa beyin bedava...

Araç denize düşüp, body computer su alırda kapı kilitleri elektronik olarak açılmazsa adamı yeniden müslüman yapar.

Ziyaretçi033
11/03/2013, 11:01
Bu içeriden açılmasını istemediğimiz olay, açıkça yazmak gerekirse :)

Çocuk kilidinin şöför tarafından aktif-pasif edilebileceği bir sistem :)

Aynı cam açma olayını kilitlemek gibi :)

Ziyaretçi033
11/03/2013, 11:02
Araç denize düşüp, body computer su alırda kapı kilitleri elektronik olarak açılmazsa adamı yeniden müslüman yapar.

Hocam bodycomputer su aldıktan sonra herşeyi yapabilir :) sistemin olmasına gerek yok ki :)

alfaoz
11/03/2013, 11:57

Elbette bu da bi ihtimal satgı duyarım. Ama biraz uç nokta ihtimali bence... Bu kadar ütopik düşüneceğimize benim düşüncem çok daha masum :)

Ziyaretci035
11/03/2013, 12:05
Elbette bu da bi ihtimal satgı duyarım. Ama biraz uç nokta ihtimali bence... Bu kadar ütopik düşüneceğimize benim düşüncem çok daha masum :)

Ama bu uç noktaları biz degil AB güvenlik standartları, mühendisler düşünüyor.

Akü bi şekilde kısadevre yapıp yangın bile çıkabilir.

Bu sebepten deathlock özelliği araç dışından aktif edilebilir.

alfaoz
11/03/2013, 12:56
Ama bu uç noktaları biz degil AB güvenlik standartları, mühendisler düşünüyor.

Akü bi şekilde kısadevre yapıp yangın bile çıkabilir.

Bu sebepten deathlock özelliği araç dışından aktif edilebilir.

anlaşılan siz tam olarak benim demek istediğimi anlamadınız. Tekrar söyleyim o zaman;

araba çocuk kilidi ile kilitli ve 20 km hızı geçtikten sonra (otomatik kilitleme aktifken) araç hem içerden hem de dışardan açılmıyor zaten. ister denize uçun ister akü kısa devre yapsın sizin bu dediğinizin bu kısmını avrupalı mühendisler düşünememiş sanırım.

Benim burda bahsettiğim şey şu tam ne t yazıyorum; kapıların dışarıdan açılmasına kontrol panelinden müdahale edilebildiği gibi içeriden açılmasına da kontrol panelinden müdahale edilebilmeli. Yani gerektiği yerde şoför kontrol panelinden çocuk kilidini kaldırabilmeli. Bu söylediğimin bahsettiğiniz deathlock ile alakası yok bence. Eğer varsa da arabada güvenlik sebebiyle aldığınız önlemler ile (çocuk kilidi ve otomatik kapı kilidi) zaten deathlock olayını yaşama riskiyle karşı karşıya kalmış oluyorsunuz.