PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Elektriksel problem aracım çarpıyor

ygttt54
06/03/2013, 14:48
arkadaşlar komik gelecek belki ama aracımdan her indiğimde kapıyı kapatmak için dokunduğumda çarpılıyorum, bunun nedeni çok yoğun bir gün geçirmem ve kazak veya her hangi bir giysinin sürtünmesine bağlamıştım. hatta o kadar alıştım ki çarpılmaya kapıyı kapatırken önce tırnağımı uzatıyorum, cızırtı geliyor sonra kapıyı tutuyorum.. çözüm olarak toprakta yalın ayak koştum stresten uzak durdum yalnız farkettim ki aracıma binen herkes bunu yaşıyormuş bgn arkadaşımın arabadan inerken panikle ettiği küfürden anladım noldu dedim çarpıldım dedi.. sonuç olarak bu arabada elektrik var ama kaçak yok, yıldırım düşmüş olabilir diyenler bile oldu, sizce bu araçtaki elektriği nasıl toprağa verebilirim lastikleri çıkarıp çayır çimen gezsem mi :D şaka bi yana komik gelcek ama ciddi problem çok canım yanıyor trafo gibi oldu araç

Ziyaretci035
06/03/2013, 15:00
Hava rüzgarlıysa yapar. Havada statik elektrik var.

Ziyaretçi033
06/03/2013, 15:10
:) Tankerler gibi arkadan zincir sarkıtın yere :P

Valla bende arada çarpılıyorum ama çok çok nadir.

Umarım çözebilirsiniz.

Porque
06/03/2013, 15:21
Hocam aynı problem bende de var ve bu problem kış aylarında oluyor. Bana yazın hiç denk gelmedi. Giydiğimiz ayakkabı, kazak ve benzeri şeylerden olduğunu düşünüyorum. Bu olaydan kurtulmak için benim artık refleks edindiğim bir çözümüm var. Kazağın kolunu elime geçirip kapatıyorum ve bunu bilinçli yapmıyorum artık :D Her defasında kapıyı kapatırken kazağın elime geçtiğini farkediyorum :D

serkandikici
06/03/2013, 15:54
kontrol kalemini bi aracınıza değdirsenize hatta varsa bi multimetre çok ilginç bi durum belki multimetreden elektriğin kaçaktan mı yoksa başka sebepten mi olduğuna karar verebillrsiniz.. Bu arada çok ilginç bi durum:) geçmiş olsun denir mi bilemedim valla ama sanki araç her elektrik çarpışında kıs kıs gülüyormuş gbi bi görüntü geldi gözümün önüne :D

blackpunt006
06/03/2013, 16:41
Ben de pazar günü fark ettim. Daha önce kapıyı kapatırken hiç bişey olmuyordu ama pazar gününden beri elektrik çarpıyor. nedenini anlayamadım ama .

fotobelit
06/03/2013, 17:55
Bence kontrol ettirmekte fayda var..Acaba bir yerde kaçakmı var..

ygttt54
06/03/2013, 17:58
kaçak gözükmüyor baktırdık statik elektrik varmış gibi geliyor ciddi ciddi arabayı toprağa gömmeyi düşünyrm hafif bi şekilde çünkü ciddi çıtır çıtır çarpıyor canım yanıyor

Ziyaretçi033
06/03/2013, 18:02
kaçak gözükmüyor baktırdık statik elektrik varmış gibi geliyor ciddi ciddi arabayı toprağa gömmeyi düşünyrm hafif bi şekilde çünkü ciddi çıtır çıtır çarpıyor canım yanıyor

Hocam iyi işte araçtan inince otomatik dürtüyor, kendine gel mayışma diye :) Gidiyorsun diye küsüyor trip atıyor :) Özle beni diyor sana :)

fotobelit
06/03/2013, 18:23
Ozaman eldiven tak :)

Du Hast
06/03/2013, 20:20
Arkadaşlar 12 volt elektirik ile insan çarpılmaz. Dizellerde zaten bobin olayı yok. Bildiğiniz üzere arabada 12 voltluk akü mevcut. İsterseniz + ve - kutup başlarına aynı anda dokunun birşey hissetmezsiniz.
Giydiğiniz elbiselerden tutun, arabadaki kullandığınız paspas, varsa koltuk kılıfı, park ettiğiniz yer v.s. herşey bu statik elektiriklenme mevzunu yapabilir.

abulbul08
06/03/2013, 20:49
Ayakkabılarını kauçuk taban değilde elektriği ileten tabanlı ile değiş hiç bir şey kalmaz.

LevenTgb
06/03/2013, 20:55
Bunun sebebi aracınızın hareket halindeyken rüzgar ile sürtünmeden yüklenen statik elektriktir. Her araçta zaman zaman olur, havanın durumuna göre...
Çözüm;
1- kapınızı kapı kolundan kapatın.
2- bunun için özel anahtarlıklar var onu kullanabilirsiniz.
3- benim aracımda var, olmayanlar kapı direğinin dış kısmına siyah kaplama yapabilirsiniz.
V.s v. s....

cluppunto65
06/03/2013, 22:14
valla kardeşim garip değil benide % 90 araca her dokunduğumda çarpıyor bende dedim kesin benden kaynaklı bişeydir yine puntomu suçlamadım iyi olmuş böyle bir konu açmışsın bende merak ediyorum bunu nasıl çözebilirim arabada kaçak olacağını sanmıyorum...araca binerken değilde indiğim zaman kesin çarpıyor :D

mywzz
06/03/2013, 22:24
bu sorun oncekı aracımda cok oluyodu ama puntoda hıc olmadı dek gelmedım gıysılerden kaynaklanan bısey yazın bıle bazen dırsegımle bırıne deydıgım zaman deydıgım kısı zıplıyor :)

sadece_erhan
06/03/2013, 22:45
bugün bende 2 kere çarpıldım, güneş patlamalarından mı acaba, uydular iletişim falan etkincek diyolardı :)

ygttt54
07/03/2013, 10:17
dün arabayı park edebilceğim harika bi su birikintisi buldum jantları suya değecek kadar hemen aracı bıraktım, akşam işten çıktım arabaya gittim parmağımı uzattım sorun yok arabaya bindim şehiriçinde toplasan 300 400 mtre gittm indim çatt işin garibi fotoselli su musluklarında da çarpılıyorum arkadaşlarımda tokalaşırkende çarpılıyorum bu araba beni trafo yaptı ki çoğu kişide de varmış bu sorun buna bi çözüm bulmamız lazım :S

aykut_1914
08/03/2013, 11:50

dün arabayı park edebilceğim harika bi su birikintisi buldum jantları suya değecek kadar hemen aracı bıraktım, akşam işten çıktım arabaya gittim parmağımı uzattım sorun yok arabaya bindim şehiriçinde toplasan 300 400 mtre gittm indim çatt işin garibi fotoselli su musluklarında da çarpılıyorum arkadaşlarımda tokalaşırkende çarpılıyorum bu araba beni trafo yaptı ki çoğu kişide de varmış bu sorun buna bi çözüm bulmamız lazım :S
:D
hocam araçla bir ilgisi yok, diğer başlıktada yazdıgım gibi insan vücudu yani sizden kaynaklı anlık bir elektrik atlaması bu :)

fotobelit
08/03/2013, 14:42
Bu kış aylarında Puntolarımız biraz gergin ve stresli sanırım :)..Genelde marketlerdeki sepet araçları çat çut çarpar..Onuda ben fazla alışverişe yorarım..Uyarı veriyor diye :)Şu ana kadar kendi aracımda çarpmadı Allah a şükür..

SUADOW
08/03/2013, 16:18
Merhabalar,

Aynı sıkıntıyla bizde son 1-1,5 aydır uğraşmaktayız. Kış Lastiklerinin (SnowWays) değiişmden sonra başlamış olabilir mi? Lastik’ten dolayı olma ihtimali var mı? Olmazsa yazlık lastikleri takıp, denemeyi de düşünüyorum...
Önceleri çok az çarpıyordu, şu an insanı rahatsız edecek kadar çarpıyor. Belki komik gelecek ama artık korkutmaya başladı. LPG olması da ayrı bir sıkıntı yaptırıyor.
Şunu da belirteyim; Araca binen ve daha sonra inen herkes çarpılıyor, çarpılıp ta irkilmeyen yok. Çünkü Rahatsız edici düzeye geldi.
Bir örnek daha vereyim; Aracı garajda çalıştırıyorum, garajdan çıkıp 3-4 metre yol kat ettikten sonra garaj kapısını kapatmak için inerken bile çattt çarpılıyorum.
Bugün servisi aradım. Onlarda bunun normal olduğunu, sıkıntı yapılacak bir durumun olmadığından bahsettiler. Ancak ısrar ettim ve yarın aracı servise götüreceğim. Bakalım problem tespit edebilecekler mi?
Umarım bu sıkıntı devam etmez. Yoksa ben bu arabayı satarım...
Saygılar.
Suat…

therasmus
08/03/2013, 23:02
Bu kış aylarında Puntolarımız biraz gergin ve stresli sanırım :)..Genelde marketlerdeki sepet araçları çat çut çarpar..Onuda ben fazla alışverişe yorarım..Uyarı veriyor diye :)Şu ana kadar kendi aracımda çarpmadı Allah a şükür..

Alışveriş arabalarının tekerleklerinin ürettiği enerji yani ne kadar dönerse o kadar enerji çığa çıkıyor.Diğer bir deyişle çok alışveriş yaptıgınızda uyarı veriyor.:):):)

fatihhhh
11/03/2013, 08:20
Merhabalar,

Aynı sıkıntıyla bizde son 1-1,5 aydır uğraşmaktayız. Kış Lastiklerinin (SnowWays) değiişmden sonra başlamış olabilir mi? Lastik’ten dolayı olma ihtimali var mı? Olmazsa yazlık lastikleri takıp, denemeyi de düşünüyorum...
Önceleri çok az çarpıyordu, şu an insanı rahatsız edecek kadar çarpıyor. Belki komik gelecek ama artık korkutmaya başladı. LPG olması da ayrı bir sıkıntı yaptırıyor.
Şunu da belirteyim; Araca binen ve daha sonra inen herkes çarpılıyor, çarpılıp ta irkilmeyen yok. Çünkü Rahatsız edici düzeye geldi.
Bir örnek daha vereyim; Aracı garajda çalıştırıyorum, garajdan çıkıp 3-4 metre yol kat ettikten sonra garaj kapısını kapatmak için inerken bile çattt çarpılıyorum.
Bugün servisi aradım. Onlarda bunun normal olduğunu, sıkıntı yapılacak bir durumun olmadığından bahsettiler. Ancak ısrar ettim ve yarın aracı servise götüreceğim. Bakalım problem tespit edebilecekler mi?
Umarım bu sıkıntı devam etmez. Yoksa ben bu arabayı satarım...
Saygılar.
Suat…

servis ten sonraki durumu burda bize de bildiriniz lütfen.

FeyyazYavuz
11/03/2013, 08:56
benim arabada çarpıyor önce tırnağımla dokunuyorum cızırt ediyo sonra kaportaya dokunuyorum. önce tırnağımla dokunmasam acayip çarpıyor

ygttt54
11/03/2013, 14:20
benim arabada çarpıyor önce tırnağımla dokunuyorum cızırt ediyo sonra kaportaya dokunuyorum. önce tırnağımla dokunmasam acayip çarpıyor

işte benim taktiğim hatta karanlıkta bunu yaparsan elektrik akımını görebilirsin :)