PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : El freni - Normal fren

Lordrivendel
17/08/2007, 08:59
Araç duruyorken eğer meğil varsa örneğin kırmızı ışıkta beklerken, frene basılı tutmak mı gerekir yoksa el frenini çekmek mi?

Hangisi daha yararlıdır?:play_bal:

Lordrivendel
17/08/2007, 11:05
Dostum ben de Bursa yokuslarinda aynisini yapiyorum, ancak kafama takiliyor. Yani telli el fren sistemi mi daha cabuk deforme olur yoksa normal fren mi? INternette de ic acici bir yorum bulamadim

the_Algn
17/08/2007, 11:07
Bir yarar sağlıyacağını sanmıyorum. eğer kalkışta geriye kaçırıyorsanız el frenini çekin. kırmızı ışık uzunsa ayağınızı yorgun hissediyorsanız el frenini çekebilirsiniz. onun dışında frende tutmanın zararı olmaz. Diskler dönmediği için balataları aşındıracağını sanmıyorum.

Lordrivendel
17/08/2007, 11:31
Peki disk aşınması dışında, sürekli fren halini bilgisayara ileten sistem yada ne bileyim fren hidrolik basıncı falan...

the_Algn
17/08/2007, 11:39
Peki disk aşınması dışında, sürekli fren halini bilgisayara ileten sistem yada ne bileyim fren hidrolik basıncı falan...
yok hocam kafanız rahat olsun hiçbirşey olmaz....

dejavu
17/08/2007, 13:03
birincisi araç dururken balatalar tükenmez.. araç yürür durumda fren yaparsanız ve fren pedalına dokunduğunuzda balatalar sürtünmeden dolayı deforme ve maddesel olarak bir miktar kayba uğrar.. balatalaların maddesel olarak kayba uğraması için fren esnasında araç tekerleğinin döner durumda olması lazım.. duran bir aracın balata kaybı sıfıra yakındır... diyelimki frene basmadın el frenini çektin.. sonuç değişmiyorki.. bu sefer el freninin balatalarını değişeceksin.. aynı şey yani.. önemli olan lambaları daha önceden görebilmek.. yüksek hızlarda... vitesi boşa alınmış araca fren basmamak gerekli.. ne kadar hız yuksekse ve arabada boşta ise balataların tükenme olayı artar...

@dejavu hocam sağol verdiğin bilgiler için.. Ben ışıkları görünce hep boşa atar sora fren yaparım demekki zararlıymış bundan sonra yapmıcaz...

bende hala boşa atıp fren yapıyorum.. zararlı demişsin.. zararlı değilde boş atıp frene basarsan balataların erken biter.... teşekkürler....

Lordrivendel
17/08/2007, 14:40
Arkadaşlar, fren balatasına takılıp kaldınız. Elbette duran aracta balatalar yıpranmaz ben daha teknik olarak duran aracta surekli fren pedalı basılı tutmanın yada el freni cekmenin aracta yaratacagi degisikliklerden soz ediyorum.

Benim yorumuma gore mesela, el frenini cektigimizde tel araciligi ile (teli cekis kadememize gore) balatalari disk uzerinde sikistiriyor. Eger cok fazla el freni kullanirsak bir sure sonra tel esnemeye baslar bu durumda araci sabitlemek icin her seferinde daha cok el frenine asilmamız gerekecektir (Sordugum soruya kendim cevap veriyorum) :)

Ayni sekilde fren pedalina bastıgımızda basma miktarımıza gore bilgisayar 4 tekere belirli seviyelerde fren kuvveti yolluyor surekli pedala basılı tutmak acaba yazılımsal yada fiziksel bir etkiye neden olur mu?

:)

ABNEW
17/08/2007, 20:08
Balata aşınması denildiği gibi hareket halinden duruna kadar gerçekleşir.El freni ile kalkmak sadece baskı balatanın bir miktar daha az zorlanmasını sağlar.(Doğru kullanılırsa) Bu durumda da el freni ayarını sık kullanımdan dolayı daha kısa sürelerde yaptırmak gerekir ve telli el freni sadece kampanaları tutar...

Av.Efe
18/11/2008, 01:23
Balata aşınması denildiği gibi hareket halinden duruna kadar gerçekleşir.El freni ile kalkmak sadece baskı balatanın bir miktar daha az zorlanmasını sağlar.(Doğru kullanılırsa) Bu durumda da el freni ayarını sık kullanımdan dolayı daha kısa sürelerde yaptırmak gerekir ve telli el freni sadece kampanaları tutar...
Arda arakdaşım,yine son noktayı koymuşsun teknik bir cümle ve bilgi ile... El freni sadece kampanaları tutar işte bu sorunun cümlesi ve cevabı bu...

ekorkut
18/11/2008, 09:58
Arka freniniz ne ise onu tutar. Diskse disk, kampana ise kampana. Ayrıca tutan kampana değil, fren balatasıdır. Kampana veya disk sadece balataya sürtünüp fren olayını sağlayacak bir alan oluşturur.

ABNEW
18/11/2008, 15:17
Arka freniniz ne ise onu tutar. Diskse disk, kampana ise kampana. Ayrıca tutan kampana değil, fren balatasıdır. Kampana veya disk sadece balataya sürtünüp fren olayını sağlayacak bir alan oluşturur.

Emre, benim mesajımı kastetttiysen ilgili konu için arkalar kampanadır.Yoksa haklısın tabi benim de önceden belirttiğim gibi el freni sadece arka frenlere (disk ya da kampana) kumanda eder.Dediğin gibi baskıyı meydana getiren balatalardır tabi.Ben basitçe kampana demiştim.

Umarım kampana ve balatanın ne olduğunu bilmediğimi düşünmüyorsundur:)

ekorkut
19/11/2008, 09:21
Emre, benim mesajımı kastetttiysen ilgili konu için arkalar kampanadır.Yoksa haklısın tabi benim de önceden belirttiğim gibi el freni sadece arka frenlere (disk ya da kampana) kumanda eder.Dediğin gibi baskıyı meydana getiren balatalardır tabi.Ben basitçe kampana demiştim.

Umarım kampana ve balatanın ne olduğunu bilmediğimi düşünmüyorsundur:)

Abicim sözüm sana değil merak etme )) Eheheheh

Ziyaretçi047
19/11/2008, 12:32
Hiçbir sorun olmaz.

Not: bizim aracın el freni normal frenin kampanasını kullanıyor. Yani ikisinin de sonu aynı yere çıkıyor.

femoli
19/11/2008, 13:58
Günkut bin yıllık bir konuyu canlandırmışsın :D

Kısaca elfreni balatalarıı harekete geçirip kampanaları sıkıştırıp hareket kabiliyetini 0 a indirir ,Frene basmak ise aynı şekilde hidrolik yardımı ile balataları sıkıştırır yine hareket kabiliyetini 0 a indirir. Yani uzun süreli basımlarda ayağınızı yormamak için el frenini çekebilirsiniz hiç birindede sorun teşkil etmez :)