PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lastik Üretim Tarihleri Hakkında...

elbruz
02/03/2013, 16:21
Merhabalar dostlar bu gün itibariyle zor da olsa iki adet sıfır lastik almış bulunmaktayım; fakat içimden geçen 2013 tarihli olanı almaktı fakat gittiğim lastikçi sağ olsun 2013 takılır diyerekten, üstünde 42 2012 yazan lastiği taktı; işte fabrikadan daha gelmemiş falan dedi geçiştirdi, ben de çok önemsemedim ama çok önemli midir bu üretim tarihleri yani benim için bir dezavantaj oldu mu diye merak ediyorum, bir de beni önerirsiniz formunuz da diyor sanki ben çok memnun kaldım da önereceğim bi de....

ABNEW
02/03/2013, 17:03
Mehmet, yeni lastikler hayırlı olsun:)

Lastiğin üretim tarihi önemli kesinlikle.Rafta bir yıl beklemiş lastiği almak çok mantıklı değil ama senin lastiklerin yaklaşık 4 aylık.Yani oldukça yeni sayılır.O yüzden kafana takacak birşey yok,

Kazasız sürüşler...

elbruz
02/03/2013, 17:24
Mehmet, yeni lastikler hayırlı olsun:)

Lastiğin üretim tarihi önemli kesinlikle.Rafta bir yıl beklemiş lastiği almak çok mantıklı değil ama senin lastiklerin yaklaşık 4 aylık.Yani oldukça yeni sayılır.O yüzden kafana takacak birşey yok,

Kazasız sürüşler...

Abi bilgi için de iyi dileklerin için de teşekkür ederim...

Budweiser
02/03/2013, 17:27
Tabi eski tarihli lastik almamakta fayda var ama sizinkisi çokta eski tarihli değil. 1 Sene öncesinin lastiği bile o kadar kalite olarak farketmez ama daha uygun fiyata veriyorsa düşünülebilir yada pazarlık edilir :) Kısacası tarihi eski sayılmaz güle güle kullanın.

yengecbaris
03/03/2013, 00:02
Hayırlı olsun önceki arkadaşlarında dediği gibi sıkıntı olmaz

AYTEK AYDIN
03/03/2013, 02:47
lastikleriniz hayırlı olsun, bende geçen hafta yazlık lastiklerimi aldım. üretim tarihi 10 ay önce. zaten ithal lastikler 2-3 ay geç geliyor. birazda burda bekleyebiliyor. ben bilerek ucuza aldım, sonuçta kullanılmamış sorun yok.

OzzY
03/03/2013, 19:02
Nedense Ankarada yeni tarihli bulmak lastik çok zor, geçen sene bulduğumun en yenisi 3 aylık filandı. İzmirde 3 haftalık bile denk geliyor :)

3-4 ay sorun değil tabii, ömrü 3-4 ay önce dolmuş olacak sadece.

SKELETER
04/03/2013, 09:53
Nedense Ankarada yeni tarihli bulmak lastik çok zor, geçen sene bulduğumun en yenisi 3 aylık filandı. İzmirde 3 haftalık bile denk geliyor :)

3-4 ay sorun değil tabii, ömrü 3-4 ay önce dolmuş olacak sadece.

Aynen benim başıma da gelmişti. Bende İstanbuldan almıştım.

elbruz
04/03/2013, 16:27
Bence önce elindekileri bitirip sonra daha yeni tarihli olanları satmaya çalışıyor bayiler....

Ayrıca bir lastiğin ömrü üretim tarihinden itibaren kaç yıldır acaba?

erenemre
04/03/2013, 16:55
ben şuan alacak olsam değil 2012 , aralık ayının sonunda üretilmiş olanı bile almam o kadar para vericem 2012 model lastik alıcam bu esnaf ne kadar adileşti anlamıyorum neyse lastikleriniz hayırlı olsun

kadir07
04/03/2013, 20:47
Bence önce elindekileri bitirip sonra daha yeni tarihli olanları satmaya çalışıyor bayiler....

Ayrıca bir lastiğin ömrü üretim tarihinden itibaren kaç yıldır acaba?Lastiğin raf ömrü 5 yıldır.5yıl boyunca lastik hiç kullanılmasa bile bu süreden sonra lastiğin içindeki kauçuk özelliğini yitirip sertleşeceği için konfor, yol tutuş ve performans olarak randıman alamazsın...

OzzY
05/03/2013, 02:40

Ayrıca bir lastiğin ömrü üretim tarihinden itibaren kaç yıldır acaba?

ben bunu 4-5 olarak biliyordum, şimdi kısa bir google araması yaptım çıkan sonuçlardan lassa ve bridgestoneun sitesine baktım.

Lassa diyor ki iyi saklanmışsa raf ömrü enaz 5 yıldır.

Bridgestone:
"Binek ve hafif ticari araçlara yönelik kullanılmış veya kullanılmamış (yedek-stepne dahil) lastikler üretim tarihinden sonra on (10) yaşını doldurmuş ise, gözle görünür herhangi bir hasara veya şekil bozukluğuna sahip olmasa dahi ya da diş dibi derinliği kullanım için yeterli gözükse dahi yenileri ile değiştirilmelidir."

biancoangelo
05/03/2013, 23:21
Aldığın lastik çok yeni hayırlı olsun kardeşim. 19 hafta önce üretilmiş. Kesinlikle eski değil. İzmirde daha yeni lastiği elbette bulabilirsiniz. Denizdeki gemiler boş gidip gelmiyor elbette :D ....İşin şakası.

Quattro
22/03/2013, 16:52
Ben de arama yaptım ve birkaç güvenilir sitede lastiğin raf ömrünün 5 yıl olduğunu ancak 5 yıldan sonra her yıl mutlaka kontrol edilmesi gerektiğini okudum hani çatlama yapmış mı vs. görmek için.. bence senin lastikler yeni ki zaten belki de 5 yıl içinde tekrar başka lastik alıcaksın (hani çok km yapıosan falan dedım) neyse hayırlı olsun =)