PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kalkarken araç titremesi sorunu

iboturka
02/03/2013, 10:51
Merhabalar,

1.4 Fire punto aracım var,

birinci viteste kalkarken arabanın heryeri titriyor patinaj mı çekiyo diye düşünüyorum ama o kadar hafif kalkış yapıyorum yine yapıyor. ara viteslerde de birden viteş düşürünce arada bir titreme yapıyor. debriyajı değişik şekilde kullanmayı deniyorum yine yapıyor alışamadım mı yoksa baskı-balata da mı sıkıntı var bilmiyorum :)

yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler:book0000:

fotobelit
02/03/2013, 11:21
Sanki baskı balata gibi..Bir ara benim aracta 1 e atarken titriyordu..Nerdeyse aracı durdurup öyle bire atıyordum titremesin diye..Bu arada titrememi sarsıntımı..Benim araç baya bir sarsıyordu..

khanunl
02/03/2013, 11:24
Merhabalar,

birinci viteste kalkarken arabanın heryeri titriyor patinaj mı çekiyo diye düşünüyorum ama o kadar hafif kalkış yapıyorum yine yapıyor. ara viteslerde de birden viteş düşürünce arada bir titreme yapıyor. debriyajı değişik şekilde kullanmayı deniyorum yine yapıyor alışamadım mı yoksa baskı-balata da mı sıkıntı var bilmiyorum :)

Vitesinizi boşa alın gaza ani yüklenin silkelenerek gazyemeye başlayıp sonra normale dönüyorsa Öncelikle avans ayarını düzenleyen elektronik ünite sonra bujiler ve sonrasında buji kablosundan şüphelenilir.Gaz yemede sorun yok ise debriyaj gaz oranını ayağınızla iyi ayarlıyamıyorsunuzdur.Baskı balatanız eski ise baskı yayı esnekliğini yitirmiştir buda kalkışta titremeye sebep olur,Set olarak değiştirmelisiniz.

airrage
02/03/2013, 11:39
vites atar ve kalkış yaparken titreme varsa debriyaj değişecek arkadaşım

vek66
02/03/2013, 11:47
Bencede debriyaj balatası gibi.

GT-S5830 cihazımdan 2 ile gönderildi

erosistanbul
02/03/2013, 12:25
soğukken çok az, araç ısınınca çok yapıyorsa balatanın arasına biraz mangır sıkışmış.

serkandemir
02/03/2013, 14:32
Merhabalar,

Puntonun kronik problemidir çoğu kişide var bu sorun baskı başlatabilir değiştirilmesi ile bir süre düzeliyor kısa bir süre sonra tekrardan başlıyor sorun volan dişlerinin yıpranması imiş aslında bilginiz olsun ben baya ugrasmistim punto varken o sorunla

Samsung Mobile ile gönderildi

abulbul08
02/03/2013, 16:44
Motorun altında uzanan demir var.Onu kontrol et muhtemelen motora değiyordur.Düşük viteste ses yapar yüksek viteste yapmaz.

iboturka
02/03/2013, 23:38
hepinize teşekkürler servise götüreyim baksınlar artık çok sağolun

celenlee
04/03/2013, 10:06
3 stepte bakıyoruz olaya:
1- Soğuk Balata
Yanık balata yüzeyi, balata soğukken (Yani ilk çalıştırmadaki kalkışlarda) kalkışlarda tam kavrama yapamadığı için titreyerek kalkarsınız.
2-Normal Isı
Balata biraz ısındığında herşey normale döner.
3-Yüksek Isı
Çok sıkışık trafiğe girdiğinizde de, balata çok ısınırsa, bu sefer de genleşme yüzünden kalkışlarda titreme olur. Bu da balatanın inceldiğini, soğuyamadığını gösterir.

Gün geçtikçe bu durumlar artar.
2.Stepte de araç kalkışlarda titreme yapar, bu noktada değişim iyice şart olmuş olur ;)

uurknkc
04/03/2013, 11:57
eğer geri vitese geçerken cart diye bir ses geliyorsa baskı balatanın değişmesi gerekir

phyevren
06/03/2013, 00:05
Balatayı indirmeden önce durum egr valfi olabilir benim başıma geldi. Deponda yarıma yakın benzin olsun düz bir yola çık mümkünse otobana 3.vitese al ve 5-6 dakika 5000 devire çok yakın devirde devam et aşırı ses yapacaktır.
Daha sonra normal olarak vites yükselt ve devam et..
Göreceksin titreşim gitti.
Ancak titreme halen devam ediyorsa ve her geçen gün daha da artıyorsa malesef baskı balatadan kaynaklanıyordur.

yasar01
24/05/2016, 22:25
merhaba sorun nerdeymis çözüldü mü acaba benim 1.4 fire 77 bg 8v ile de kalkislarda titreme yapıyor bir yerde gösterdim adam bindi el freni cekili sanırım yüksek viteste kalkmaya çalıştı ve debriyaj baski balata iyi sorun yok dedi

SM-G900FQ cihazımdan gönderildi

vek66
24/05/2016, 23:46
2011 model punto ilk 10 bin deyken başlamıştı titremeye. 3 ay önce baskı balata değişimini yaptırdım ama belli bir süre sonra tekrar başladı ve şuan eski haline geri döndü titreme. Servise gidip bilgisayara bağlanıp adaptasyon yapılınca düzeliyor ama daha sonra yaklaşık 150-200 km yol yapınca tekrar başlıyor titreme. Aracım 82 bin km de ve dizel bu arada.

E5553 cihazımdan gönderildi

kerpy
12/04/2019, 22:35
Arkadaşlar hala bu sorunu yaşayan var mı?

ATEM61
20/04/2019, 17:55
Acaba bu debriyaj balatasında ki silkeleme vs. punto evo yarı otomatikte de yapar mı? Benim araçta da aynı silkeleme yapıyor.

nasrettinhoca
25/04/2019, 20:57
Yukarıda sayılan nedenlerin yanında Şanzıman takozundan da olabilir .Bende de aynı sorun oldu Şanzıman takozunu değiştirince geçti.Hem kalkışta hemde yavaşlamaya başladığında tam duracak iken oluyordu..