PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : dizel arabaya benzin koysan ne olur

pdr42
16/08/2007, 15:18
arkadaşlar dun aksam arkadasın c4 une mazot yerine benzin almısız sonradan farkettik araba calsııyordu stop ettik bi daha caısmadı saat 4 e kadar ne taklalar attık yinede olmadı yahu bu arabyaı naıl calıstabiliriz yada ne yapabiliriz bi turlu olmuyor

ACTOROFTHEROAD
16/08/2007, 15:19
hadeee yaaa:( o motorunn cok şeyi deişecek amcamıon arbasına da aynı sey OLdu bayaa fazLA masraf edILdi ama tam OLragh napILdığını bILmıorum ö diLerim geçmış OLsun..

pdr42
16/08/2007, 15:23
yapma be bizede dediler 15 40 yag dok calkala sonra motorin dok sonrada bi daha calkala sonra bas marsa calsıır dedilr ne vallaha icimi kararttınkardes

ACTOROFTHEROAD
16/08/2007, 15:37
cok özür dİLEriM waLA:( sıkma canını abi ama bİLdiğim kadarıYLA o kadar basit bişi diiL çünkü amcam baya ugraşmıştı.

mustafa
16/08/2007, 15:44
Dost acı söyler .Nerde okuduğumu hatırlamamakla birlikte benzinli motorun dizelle fazla sorun çıkarmadan çalıştığını ancak tersi durumlarda yani dizel motora benzin konulması durumanda zararın büyük olduğunu okumuştum.

Allahtan opetlerde pompaların başları farklı benzinli pompanın başı istesenda dizel deposunun kapağına girmiyor.

ABNEW
16/08/2007, 15:51
Geçmiş olsun.Kontağı çevirmekle büyük hata yapmışsınız maalesef...

akin78
16/08/2007, 16:28
Abi ücreti öderkende nasıl farketmeniz ya ilginç.Geçmiş olsun.O istasyona gidip zararın bir kısmını karşılamalarını isteyin belki kabul ederler zor ama..

Er-NnN
16/08/2007, 16:45
kötü bi durum daha önce başımıza geldi de allahtan fark edip depodan çektirmiştik kolay gelsin ne diyim geçmiş olsun... :(

ACTOROFTHEROAD
16/08/2007, 17:29
Abi ücreti öderkende nasıl farketmeniz ya ilginç.Geçmiş olsun.O istasyona gidip zararın bir kısmını karşılamalarını isteyin belki kabul ederler zor ama..
etme ihtimaLLeri yüksek! amcamda petrOLe odetmişti masrafı

Lordrivendel
16/08/2007, 17:44
Bulabildiğim tek cevap bu:

Depends on how much gasoline is put in. When temperatures dipped below 25 degrees, truck drivers sometimes would add a small amount of gasoline to prevent the diesel from gelling. Now commercial additives are available.

Diesel fuel has a lower ignition temperature than gasoline, allowing combustion to occur simply by compressing the air/fuel mixture. Gasoline engines require a spark plug to ignite the fuel. Too much gasoline will not allow the engine to work efficiently and quite possibly not at all.

Also, diesel engines use an injector pump to pressurize the diesel so it will form a fine mist when pushed through the injectors. These require the lubrication of diesel to continue to work. Excess gasoline will cause failure in the injector pump and damage the injectors.

What happens if you accidently put gasoline a diesel... - Q&A (https://www.faqs.org/qa/qa-12004.html)

misafir3
16/08/2007, 17:59
Gecmis Olsun Cok Kotu Bi Olay...

nasrettinhoca
16/08/2007, 18:39
SKODA FUN TURKEY: mazot yerine benzin konursa... (https://www.skodam.com/forum_posts.asp?TID=739&PID=5110)

toful
16/08/2007, 19:10
20 yıl önce benzin istasyonunda muhasebesinde çalışırken tüm pompalarda çok yoğunluk vardı.bende yardım etmek istedim.bir araç geldi dizelmi benzinmi diye sordum."dalgamı geçiyon" diye sert çıkıştı.bende dedim herhal biliyor benzinliye yanaştı düşüncesiyle bir güzel doldurdum deposunu .adam aracına bindi istasyondan çıkmadan aracı stop etti.beni dövmek için yanıma geldi.araya girdiler zor kurtuldum elinden.sonradan öğrendimki o adam hergün gelirmiş ve herkes onu tanırmış ve dizel alırmış.böyle bir anım var.adam çok uğraşmıştı.pompacılara dikkat etmek lazım.benim gibi pompacı sizede çıkabilir.

bahcelili_ali
16/08/2007, 19:47
hoca sıkma canını bişey olmaması lazım benzin daha hafif bi yakıt dizel benzinle çalışır ama benzinli mazotla çalışmaz benzinliler bole bi durumda çok masraf yapıo bizim skoda ya bikere bu olmuştu. komple depoyu tapasından boşaltın mozat doldurun tekrar. diyeceğimde kardeşim dizel arabada bide hava yapma die bi sıkıntı var iyi bi usta işi kolay yoldan halleder belki havasını almak gerekebilir. bizim bi arkadaşın grand sh. mozat bitmişti hava yapmıştı walla bi abim var geldi uğraştık biraz filitreden mazot gondermiştik çalışmıştı:-)

osman
16/08/2007, 20:08
Geçmis Olsun Ne Diyelim Umarim Kisa Surede Duzelir

dagored
16/08/2007, 20:33
Bulabildiğim tek cevap bu:

Depends on how much gasoline is put in. When temperatures dipped below 25 degrees, truck drivers sometimes would add a small amount of gasoline to prevent the diesel from gelling. Now commercial additives are available.

Diesel fuel has a lower ignition temperature than gasoline, allowing combustion to occur simply by compressing the air/fuel mixture. Gasoline engines require a spark plug to ignite the fuel. Too much gasoline will not allow the engine to work efficiently and quite possibly not at all.

Also, diesel engines use an injector pump to pressurize the diesel so it will form a fine mist when pushed through the injectors. These require the lubrication of diesel to continue to work. Excess gasoline will cause failure in the injector pump and damage the injectors.

What happens if you accidently put gasoline a diesel... - Q&A (https://www.faqs.org/qa/qa-12004.html)

Depoya ne kadar benzin koyulduğu ile alakalıdır. sıcaklık 25 derecenin altına düştüğü zaman kamyon şöförleri bazen mazotun jel şekline girmesini önlemek için az miktarda benzin eklerlerdi. Şimdi ise ticar eklentiler mevcut.

Dizel yakıt , sadece hava yakıt karışımının sıkışması ile oluşan yanmaya müsade ederek, benzine göre daha az tutuşmaya sahiptir. benzinli motorlar yakıtın tutuşması için bujiye ihtiyaç duyarlar. çok fazla benzin motorun verimli ve belki de tamami ile çalışmasına izin vermeyecektir.

ayrıca dizel motorlar yakıtın enjeksiyonlara püskürtüldükleri zaman kaliteli bir buğu şekli alacağından dolayı yakıtı zorlayarak enjeksiyonlara pompalar. bu pompalamalar mazotun sürekli kullanımı için yağlanmaya ihtiyaç duyarlar. aşırı benzin enjeksiyon pompalarında güçsüzlüğe ve enjektörlerde zarara yol açar.

Çevirim doğru ise ben bu cevaptan pek bişey anlayamadım :S

civcivx
16/08/2007, 20:54
O İngilizce metinde diyor ki; dizelin ateşlenme derecesi daha düşüktür. O yüzden hava ve mazot karışımının sıkıştırılmasıyla ateşlenebilir. Ancak benzin ateşlenmek için bujiye ihtiyaç duyar. Bu yüzden, çok fazla benzin karıştıysa motor çalışmayacaktır.

Ayrıca mazot pompaları mazot sayesinde yağlanırlar ve yakıtı ince bir sis tabakası gibi püskürtürler. Aşırı benzin ise bu durumu engelleyecek ve mazot pompasına hasar verecektir.

viper
16/08/2007, 23:12
Mazot pompası ise eyvahhh:(
Geçmiş olsun:(

erdiyilmaz
16/08/2007, 23:35
internette araştırdım biraz ancak pek sagLıkLı bir biLgiye uLaşamadım. ancak geneLde sürücüye bagLamışLar suçu. firmaLar pek üstüne aLınmamışLar.

ufak bir biLgiLendirici resmi sizLerLe payLaşmak istedim. (5.maddeye dikkat :D "panige kapıLmayın")

https://img262.imageshack.us/img262/6817/depobld6.jpg

viper
17/08/2007, 00:07
internette araştırdım biraz ancak pek sagLıkLı bir biLgiye uLaşamadım. ancak geneLde sürücüye bagLamışLar suçu. firmaLar pek üstüne aLınmamışLar.

ufak bir biLgiLendirici resmi sizLerLe payLaşmak istedim. (5.maddeye dikkat :D "panige kapıLmayın")

https://img262.imageshack.us/img262/6817/depobld6.jpg
Şöyle değiştirelim, paniğe kapılmayın ve pompacıya direk dalın:D:D:D

Lordrivendel
17/08/2007, 08:30
Zaten Yeni pompalar artık dizel pompayı benzinliye girmiyor benzinli pompası dizele girmiyor değil mi?

mustafa
17/08/2007, 09:12
Benzinlinin ağzı daha büyük ve dizele girmiyor demişti Kasatmonudaki pompacı ama yine de dikkat edelim zaten orda boş yere bekliyoruz depo dolarken çıkalım ve başında duralım önemli çünkü..

alphaville
17/08/2007, 11:38
Aynı şey benim eski c4 ümede olmuştu Bp den almıştım.Ben benzinliğin dükkanından bir şeyler almaya gitmiştim geldiğimde işlem tamam lanmıştı fakat o zamanlar şirket karşılıyordu yakıtımı arabayla içinde biraz yakıt olduğu için 30m km yok yaptım başladı araba sallamaya.Ben kıllandım hemen işyerinden Bp yi aradım ve durumu anlattım hemen gelip baktılar ve arabnızda kurşunsuz benzin var dediler.Bu tür durmlara karşı sigortalarını olduğunu söyleyip çekici ile aracı alıp servise götürdüler ve tüm masrafları üstlendiler.Serviste depoda yakıt olduğu için ucuz kurtardığımız pompaların ve filtrelerin değiştirilerek hallettiklerini söylediler bir dahada zaten sorun çıkmadı.

pdr42
17/08/2007, 17:35
arakdaslar cevaplar için tesekkür edeirm arabayı ustaya bıraktık halletmiş naısl yaptıgını bilmiyorum ama szilere ogrenivnce acıkalrım ki basına gelen oldumu aynı yontemi islesin

toula
04/04/2011, 00:37
evet bende hata yaptım yapıyorumda.direk pompacıda da suş olabilir gelen müşteridede.
ben dikkatsiz olduğum zaman hata yapıyorum biliyorum ki hatalarım var.ben sıfırdan başladım 1 ayım yeni oldu.3 kere hatam oldu.
nedense dizellere benzin dolduruyorum.
yoğunlukta depoların kapaklarında birşekilde karışıklık yapabiliyorum.
ama daha başarılı olacagım zamanla.
dikkatsizliğimin cezasınıda çekiyorum.
şuna inanın her yaptığım hatada aracın sahibinden daha çok üzülüyorum.
oyüzden hatalarımı en aza indirmek için çalışıyorum.
zaman zamanda bilmeyerek yanlış yapıyorum.
hiç bir pompacı bilerek müşteriye yanlış yakıt vermek istemez.
o yüzden pompacıyı dövmek size ne kazandırır bilmiyorum ama zaten hata yapan pompacı zaten maddi veya manevi bir zararda olduğuna inanın.
ben yaptığım hataları farkettiğimde çok üzülüyorum.
ama insanız hata yapabiliriz.
hatalar yapılarak ders alınarak en aza düşürülür ve yapılmaz.
kimse ben şu işte hata yapmıyorum diyemez.buna pompacıda dahil.işverende.arabasına ne konulacağını daha durus bilmeyen müşteride.
zamanla her zorluk aşılır.
pompacı dövmek sorunu çözmez.

toula
04/04/2011, 00:43
ben bir pompacıyım evet bende hata yaptım yapıyorumda.direk pompacıda da suş olabilir gelen müşteridede.
ben dikkatsiz olduğum zaman hata yapıyorum biliyorum ki hatalarım var.ben sıfırdan başladım 1 ayım yeni oldu.3 kere hatam oldu.
nedense dizellere benzin dolduruyorum.
yoğunlukta depoların kapaklarında birşekilde karışıklık yapabiliyorum.
ama daha başarılı olacagım zamanla.
dikkatsizliğimin cezasınıda çekiyorum.
şuna inanın her yaptığım hatada aracın sahibinden daha çok üzülüyorum.
oyüzden hatalarımı en aza indirmek için çalışıyorum.
zaman zamanda bilmeyerek yanlış yapıyorum.
hiç bir pompacı bilerek müşteriye yanlış yakıt vermek istemez.
o yüzden pompacıyı dövmek size ne kazandırır bilmiyorum ama zaten hata yapan pompacı zaten maddi veya manevi bir zararda olduğuna inanın.
ben yaptığım hataları farkettiğimde çok üzülüyorum.
ama insanız hata yapabiliriz.
hatalar yapılarak ders alınarak en aza düşürülür ve yapılmaz.
kimse ben şu işte hata yapmıyorum diyemez.buna pompacıda dahil.işverende.arabasına ne konulacağını daha durus bilmeyen müşteride.
zamanla her zorluk aşılır.
pompacı dövmek sorunu çözmez.

krakercocuk
04/04/2011, 01:40
abicim 4 yıl önceki konuyu hortlatmışsın:D geçmiş olsun diyelim madem olaylar için:)

tayfux
04/04/2011, 01:40
tabikide haklısın kardeşim pompacı da nihayetinde bir insan..

muhammedçelik
04/04/2011, 10:01
2008 yılında benimde başıma gelmişti pompacı benzini doldururken kokudan anladım ve napıyorsun diye sordum benzin dolduruyorum abi dedi bende oku bakalım ne yazıyor orada dedim benzin kapağında hem diesel hemde motorin diye 2 sticker olmasına rağmen angut benzin doldurdu tabi ben aracı çalıştırmadım hemen usta çağırdılar usta tam faciaydı elektrik süpürgesinden bozma aletiyle depodan çekmeye ulaştı epey bende ses çıkarmadım yarım saat uğraştı full depodan 5 lt çekebildi :D enson dayanamadım usta dedim mazot filtresinin oradan çek hortumu çekti kontağı mar konumuna getirdim mazotu bir güzel boşaltık tekrar mazot fullediler yoluma devam ettim depomdan çektikleri mazotuda geri mazot tankına boşalttılar :D

ErdmG
04/04/2011, 16:12
Bizim yan komşumuzunda başına bu tarz bi olay gelmişti dizel i30 a benzin almış yanlışıkla 8 milyarlık bir hasar olmuştu.

boby
04/04/2011, 19:03
bu forumda yada bi başka yerde okumuştum, bu iş başına gelen bi arkadaş benzinle temas eden tüm parçaları değiştirmek zorunda kaldığını yazmıştı.. 8000 tl masraf çıkarmış..cidden çok dikkat etmek lazım..

ZAK1980
04/04/2011, 22:13
7000-11000 TL Arasında bır masraf cıkar olacagı bu

operatormurat
04/04/2011, 22:26
2008 yılında benimde başıma gelmişti pompacı benzini doldururken kokudan anladım ve napıyorsun diye sordum benzin dolduruyorum abi dedi bende oku bakalım ne yazıyor orada dedim benzin kapağında hem diesel hemde motorin diye 2 sticker olmasına rağmen angut benzin doldurdu tabi ben aracı çalıştırmadım hemen usta çağırdılar usta tam faciaydı elektrik süpürgesinden bozma aletiyle depodan çekmeye ulaştı epey bende ses çıkarmadım yarım saat uğraştı full depodan 5 lt çekebildi :D enson dayanamadım usta dedim mazot filtresinin oradan çek hortumu çekti kontağı mar konumuna getirdim mazotu bir güzel boşaltık tekrar mazot fullediler yoluma devam ettim depomdan çektikleri mazotuda geri mazot tankına boşalttılar :Dmuhammet bey benzinle karışmış olan mazotu tekrar mazot tankına döken o *****lardan bidaha mazot almamışınızdır inşallah...

hakan16
04/04/2011, 22:51
kardes kesinlikle yakıt istasyonuna git ve hakkını ara bence hata onların kardesim böyle şey olmaz bence herkesin basına gelebilir o yüzden hakkını ara bence geçmiş olsun

muhammedçelik
05/04/2011, 08:28
muhammet bey benzinle karışmış olan mazotu tekrar mazot tankına döken o *****lardan bidaha mazot almamışınızdır inşallah...

Son alışım oldu zaten konyada ünivden mezun olup adanaya döndüğüm son sabah başıma gelen bir olaydı :D