PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Geri Vites

msi
25/02/2013, 11:46
Arkadaşlar merhaba 2012 model easy model puntoya sahibim :))) aracımdan çok memnunum fakat kafama takılan bi sorun var araç normal viteslere geçerken herhangi bi sorunu yok, fakat diyelim ki park etmek için geri vitese taktığımda cartlama yapıyo bunun sebebi nedir acaba geri vitese takmadan evvel 1.vitese takıp geriye taktığımda herhangi bi sorun olmuyor. Bu konu hakkında bilgisi olan var mıdır?yorumlarınız ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim :))))

messi78
25/02/2013, 11:47
Debriyaja tam bas.

Ziyaretçi033
25/02/2013, 11:50
Debriyaja tam basın ya da bir basıp çekin sonra birdaha basın. :)

Tam alışamamış olabilirsiniz :)

msi
25/02/2013, 12:16
debriyaja tam basıyorum ondan eminim :)) ama basıp çekmeyi de deneyeceğim :)))

EMK
25/02/2013, 12:43
direk geri vitese takma esnasında oluşan cırtlama puntolarda kroniktir daha deneyimli arkadaşlar bilgi vericeklerdir,saygılar.

sinanuzun
25/02/2013, 12:52
Önce bire atın sonra geri vitese takın öyle olunca sorun olmuyor burada arkadaşlar paylaşmıştı sıfır puntoda aynı sorun var vitese bağlı bir parçanın taşlanması gerekiyormuş araç 50.000 den sonra zaten o parçada bir yer oluşuyormuş ve böylece o sesten kurtuluyormuşuz.

Ziyaretci040
25/02/2013, 13:33
Hocam aracımı 2. el aldım ve aynı sıkıntıyı yaşıyordum. Baskı balata değiştirdim ve sorun kalmadı . Muhtemelen aracınızın garantisi vardır. Bırakın halletsinler. Dişliler denk düşmediği için yapıyor bunu bildiğim kadarı ile. Arkadaşında dediği gibi bu problem ne yazık ki kronik.

msi
25/02/2013, 13:51
görüşleriniz için teşekkür ederim arkadaşlar ben alıştım önce 1 e takıp sonrada geri vitese takmaya :))) bunun kronik bi sorun olduğunu bilmiyordum öğrendiğim iyi oldu zaten eğer sorun yaratmaya başlarsa da servisin tepesine çökerim :))) otomotif çıkışlı makine mühendisi arkadaşımın da bu durumun normal olduğunu söyledi normal vites dişlileriyle geri vites dişlisinin farklı olması nedeniyle olabiliyormuş bu seste :)))

blackhawk
25/02/2013, 16:14
oluruna bırakıp tatlı tatlı geçirirseniz sorun olmaz.bir kere bile cartlama yaşmadım. birde araç durmadan vitesi geçirmeyin.

msi
25/02/2013, 16:31
oluruna bırakıp tatlı tatlı geçirirseniz sorun olmaz.bir kere bile cartlama yaşmadım. birde araç durmadan vitesi geçirmeyin.

tavsiyenize uyacağım :))))

byspayn
25/02/2013, 16:54
1 + geri vites en güzel çözüm ;) Ben öyle bir alıştım ki hangi araba olursa olsun otomatik yapıyorum artık :)

ile XPERIA Neo V'den gönderildi.

clax22
25/02/2013, 17:10
sadece punto değil fiatların genelindeki bir olay bu.önce 1.vitese atıp hemen geriye takınca cartlama sesi gelmiyor evet ben böyle alıştırdım kendımı bir sorun yasamıyorum.yok ben 1. vitese atmam derseniz debriyaja basıp bir iki saniye bekleyip geriye takın yine ses olmuyor

msi
25/02/2013, 17:17
bende zaten alıştım alışkanlık oldu önce birinci vitese takıp ardından geri vitese takmaya bi sorun yaşamıyorum :))) öncesinde de 87 model brodwayden kalma bi alışkanlıkta diyebiliriz buna :)))

Kanber Tastan
25/02/2013, 18:17
Oy oy o cartlama bende de var ama durmayınca yapıyor onu araç durunca bişi yok :)

Misafir046
25/02/2013, 19:37
Bendede aynısı oluyordu önceki aracımda.Önce 1'e takıp sonra geri vitese alman daha iyi dediğin gibi...

Bana servis onu demişti o zaman...

furkantezcan
25/02/2013, 20:06
Bizim araçların şanzımanları sonsuz dişli olduğundan böyle yapıyor ve olması gayet normal. araç tamamen durduktan sonra hemen anında vitesi geri takmayınız 3 saniye bekledikten sonra geri vitese takın. yani şanzımandaki dişlilerin tamamen durmasini bekleyin yoksa diş diş üstüne gelir ve bu sesi yapar.

maceraci95
25/02/2013, 20:38
Geri vites dişlilerinde senkromeç olmadığından arkadaşın dediği gibi dişli devri bitince takmaya çalışın. Tabi dişler karşılıklı gelmezse.

biancoangelo
25/02/2013, 20:49
Hiç sıkıntı etme cırklama sesiyle mutlu olmayı dene arkadaşım kronik bi sıkıntı. Ama cırklıyo diyede abanma... Zarar veririsin

kagibari
25/02/2013, 21:20
Geri vites dişlilerinde senkromenç olmadığından doğrudan vitese takmak istediğinizde dişli birbirine geçinceye kadar cartlama sesi çıkartır bu normaldir eğer sesi duymak istemezseniz yukarıda da tavsiye edildiği gibi önce 1 sonra geri vites yapabilirsiniz...

Porque
25/02/2013, 23:18
Ben 2. vitese taktıktan sonra geriye takıyorum. Ustam 2. vites ile geri vitesin aynı düzeyde olduğuna benzer bir şeyler söylemişti. O günden beri hem Renault Europa'da hem de Grande Punto'da önce 2. vites sonra geri yapıyorum ve bir problem olmuyor hocam. Diğer arkadaşlar 1. vites demiş ama ben 1. vitesi hiç denemedim, 2. vites ile çözdüm bu problemi...

msi
26/02/2013, 13:42
2.ci vitesi ilk defa duyuyorum onuda deneyeceğim :)))

khanunl
26/02/2013, 16:22
Arkadaşlar merhaba 2012 model easy model puntoya sahibim :))) aracımdan çok memnunum fakat kafama takılan bi sorun var araç normal viteslere geçerken herhangi bi sorunu yok, fakat diyelim ki park etmek için geri vitese taktığımda cartlama yapıyo bunun sebebi nedir acaba geri vitese takmadan evvel 1.vitese takıp geriye taktığımda herhangi bi sorun olmuyor. Bu konu hakkında bilgisi olan var mıdır?yorumlarınız ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim :))))

Arkadaşım aracınız garantide olduğu için yetkili servisler bu sorununuzu çözmek zorunda.Öncelikli olarak yetkili servise gidin.Arızalı parça (Hidrolik sistem-Baskı balata-Geri vites senkromeçi-Vites kol takımı) hangisi ise ücretsiz değiştirmek zorundalar.Bilginize.

msi
26/02/2013, 16:45
Arkadaşım aracınız garantide olduğu için yetkili servisler bu sorununuzu çözmek zorunda.Öncelikli olarak yetkili servise gidin.Arızalı parça (Hidrolik sistem-Baskı balata-Geri vites senkromeçi-Vites kol takımı) hangisi ise ücretsiz değiştirmek zorundalar.Bilginize.

şu anda bi sorun yok gibi duruyor ama sorun yaratacak olursa muhakkak tabi servise gider gösteririm şu anda pek zamanım yok iş dolayısıyla
ama en kısa zamanda tavsiyenize uyup gidip göstereceğim :))))

selcukkuvvet
26/02/2013, 17:09
Genelde arac tam duruyorken debriyaja tam basıtığın ses gelmiyor fakat park halinde hızlı şekilde ileri geri manevra yaptığımız için geri ye takmadan önce ileri yönde araç hafif hareket halindeyse geri vitese geçerken o sesi yapar.. Nerdeyse her araçta olur. bunada dikkat etmeni öneririm.

kopele35
26/02/2013, 17:10
1.2.3. vitese takıp sonra geri yaptıgınızıda ses cıkarmaz bu cartlama sesı yapıyosa ya baskıda sorun vardır yada debriyaj merkezınde yoksa dırek gerı taktıgınızda ses falan cıkarmaz kronıklede alakası yok sadece baskının omru max 50000 km

msi
26/02/2013, 17:18
Genelde arac tam duruyorken debriyaja tam basıtığın ses gelmiyor fakat park halinde hızlı şekilde ileri geri manevra yaptığımız için geri ye takmadan önce ileri yönde araç hafif hareket halindeyse geri vitese geçerken o sesi yapar.. Nerdeyse her araçta olur. bunada dikkat etmeni öneririm.

büyük ihtimalle benden gelen sesin nedeni bu hızlı bi şekilde park etmek isterken araç durmadan geriye takıyorum herhalde, normal sakin bi şekilde takarken ses gelmiyor araç daha yeni 4200 kilometrede bi sorununun olacağını düşünmüyorum :)))