PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Baskı Balata ne kadarda değişmeli?

dreamerdaddy
25/02/2013, 00:35
Arabayı 0 almıstım 2006 da yanlıs hatırlamıyorsam 1 kere değişti yokuslarda kavrama biraz sorun yasıyorum ama çok hissedilmiyor. Çok hissedilir dereceye gelinceye kadar beklemenin bir zararı olur mu baskı balata değiştirmek için? araç 130bin de

hakanozukacmaz
25/02/2013, 00:35
aracınız kac bin km de?

dreamerdaddy
25/02/2013, 00:40
editledim 130 bin arac

OzzY
25/02/2013, 00:45
tamamen kullanıma bağlı, kontrolu için çeşitli yollar var aramayala bulabilirsiniz. balatanın tamamen bitmesini beklerseniz volan değişimide gerekir.

dreamerdaddy
25/02/2013, 00:48
Anladım çok da beklememek gerekir daha pahalıya mal olur yani teşekkürler.

halils2
25/02/2013, 00:49
tamamen kullanıma bağlı, kontrolu için çeşitli yollar var aramayala bulabilirsiniz.
katılıyorum düzgün kullandıktan zorlamadıktan sonra belirli periyodu yok. fren balataları için en çok 30 binde bitiyor demişlerdi aracı aldığımda 40 bindeydi ve istanbuldan aldım fren balataları bitikti 42 43binde değiştirdim aracım 70binde şuan balatanın yarısı duruyor daha :) zaten bu balata değişiminde disklerde değişecek.

OzzY
25/02/2013, 00:51
Anladım çok da beklememek gerekir daha pahalıya mal olur yani teşekkürler.

yaşadığınız sorunlar başka nedenlerden de olabilir ben genel yazdım.

dreamerdaddy
25/02/2013, 00:51
katılıyorum düzgün kullandıktan zorlamadıktan sonra belirli periyodu yok. fren balataları için en çok 30 binde bitiyor demişlerdi aracı aldığımda 40 bindeydi ve istanbuldan aldım fren balataları bitikti 42 43binde değiştirdim aracım 70binde şuan balatanın yarısı duruyor daha :) zaten bu balata değişiminde disklerde değişecek.

Bende İstanbul a gelince debriyajdan biraz rahatsız oldum trafikden dolayı İzmir'de pek bir sorun yaşamıyordum açıkcası

halils2
25/02/2013, 00:57
Bende İstanbul a gelince debriyajdan biraz rahatsız oldum trafikden dolayı İzmir'de pek bir sorun yaşamıyordum açıkcası
bakım kmleri tuttuğum defeter evde tam km hatırlamıyorum ama50 bine yakın olamsı lazım trigeri ve baskı balatayı değiştirmiştim aracı aldıktan 6 ay sonra. ist sıkışık trafikte titreme yapıyordu araç çok rahatsız ediciydi mecbur değiştirdim sanırım volanı da değiştirmem gerekirmiş ama sonradan öğrendim o nedenle işlem yapmadım bunla ilgili kısmet artık. deiğiniz gibi ist trafiği yoğun olduğundan balata ısınınca titretme yapıyor çorluda şuan öyle bir sıkıntım yok çok şükür.

dreamerdaddy
25/02/2013, 01:06
bakım kmleri tuttuğum defeter evde tam km hatırlamıyorum ama50 bine yakın olamsı lazım trigeri ve baskı balatayı değiştirmiştim aracı aldıktan 6 ay sonra. ist sıkışık trafikte titreme yapıyordu araç çok rahatsız ediciydi mecbur değiştirdim sanırım volanı da değiştirmem gerekirmiş ama sonradan öğrendim o nedenle işlem yapmadım bunla ilgili kısmet artık. deiğiniz gibi ist trafiği yoğun olduğundan balata ısınınca titretme yapıyor çorluda şuan öyle bir sıkıntım yok çok şükür.
Evet titreme oldukça hissediliyor çok dur kalk yaptıktan sonra triger kayış galiba sizde dizelde zincir oldugundan 160 bin demişti servis bende yakında değiştiririm.

halils2
25/02/2013, 01:10
ewet kayış olduğundan 5 yıl /120bin km de değişmesi gerek ben erken değiştim. sizin 90 lıklarda kayış değilmiydi??? 75likler zincir 90 ve üzeri kayış die hayırlıyorum yanlış mı oldu acaba ??? :S

cihankardes
25/02/2013, 01:34
90lık puntonun balatası biraz pahalıdır ama çabuk bitmez. Anlayan bir usta baksın bence abi yoksa çok masraf açılır yada boşuna para harcamış olursun.

dreamerdaddy
25/02/2013, 12:18
ewet kayış olduğundan 5 yıl /120bin km de değişmesi gerek ben erken değiştim. sizin 90 lıklarda kayış değilmiydi??? 75likler zincir 90 ve üzeri kayış die hayırlıyorum yanlış mı oldu acaba ??? :S
Banada zincir dediler ama eğer kayıssa su an tehlikedeyim gerci yetkili servise sormustum dizel oldugu için zincir diye biliyorum.

dreamerdaddy
25/02/2013, 12:19
Zincir için sanayideki servis 500-600 tl ye olur demişti yetkili servis 1500 den kapıyı açtı.

halils2
25/02/2013, 13:50
Zincir için sanayideki servis 500-600 tl ye olur demişti yetkili servis 1500 den kapıyı açtı.

:S o ne ya 1500 tl??? çok fazlaymış birde arkadaşımıza sor bakalım fiyat olarak ne diyecek tahmini biir fikir verir.

makeles
25/02/2013, 20:25
bende bu soruyu merak edip duruyordum. 2 hafta önce istanbula geldiğinde kontrol etme fırsatı buldu ve baskı balatayı değiştirme dedi. 94bin km oldu. bu gidişle zincirle beraber değiştireceğim herhalde.

fren ve baskı balata ile ilgili şöyle bir deneyimim oldu.

fren için ustalar 40bin km den sonra her bakımda değiştirelim dediler. ben 90 bin km olana kadar hayır dedim. sonunda hadi değiştirin dedim. ötmese 15-20 bin daha binerdim. diskler sapasağlam.

bir ara sanki vites kaçırdı boşa geldi hissi oluşmuştu. balata değişmeli düşüncesine kapılmıştım. havalarda soğumuştu yakıt artmıştı kesin balata diyordum. sağolsun değiştirmeye gerek yok dedi. rahatladım.

uzun yol yapmamın ve yer çekimini çok sık kullanmamın avantajları.

araçlarımız aynı şanzıman sanırım. (6 ileri) ne kadar alışsamda yokuşlarda kalkış problemi ilk günden beri var. volantın küçüklüğü diye açıklanmıştı bi ara. son dişli oranı mıydı yoksa neyse.. :) baskı balata ile ilgili olmayabilir yani. şöyle bir şehir dışına çıkın tüm viteslerde sıkıştırın 15-20 dakika ciğeri açılsın.

kagibari
25/02/2013, 21:25
baskı balata ömrü tamamen kullanımla alakalıdır sürekli uzun yol yapanlar 100,000 km ye kadar değiştirmediği gibi 40,000 km de de baskı balata değiştiren kullanıcılar vardır debriyajda bir sertleşme ya da vites geçişlerinde bir sıkıntı yoksa kullanmaya devam et ancak 90 beygirlik puntoların debriyaj rulmanı hidrolik yapıda olduğundan belki ömrünü tamamlamaya yakında olabilir eğer çok aklın kalacaksa işi bilen birine kontrol ettirmeyi dene

kadir07
25/02/2013, 21:45
Öncelikle 90lık larda diğer m.jetler gibi zincirlidir kayışlı değil...
Baskı balata içinde 90 lıkların rulmanı hidrolikli olduğu için biraz tuzludur ayrca volantta biraz hassas olduğu için baskı balata ömrünü tamamlayınca fazla beklememek daha uygun olur zira sadece volant 900tl(işçilik hariç) gibi bir rakam tutuyor bilginize...

dreamerdaddy
26/02/2013, 01:00
Bugün amortisör takozu değişimi için sanayiye gittim debriyaj bitene kadar git boşa para verme şimdi dedi usta heralde daha idare eder.