PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Güzel Özellikler

memur02
24/02/2013, 14:53
Konu Açılmışmış olabilir kitapcıkta okuduğum özelliklerden bazıları

Kontağı kapattıktan sonra kapıyı açmadan önce camlar açık kalmışsa tekrar kontağı açmadan camları kapatabiliyorsunuz.

Hızınız artınca müzigin sesi kendiliğinden artıyor. (daha çok yüksek devirde araç kullanırken ses artıyor.)

Yağmurlu havalarda silecekler çalışırken geri vitese takınca arka silecek çalışıyor.

Hız artınca sileceklerin hızıda artıyor.

:thankyou:

ligdevi
24/02/2013, 15:41
CİTY modu açıksa bile hıza bağlı şekilde hızlandıkça direksiyon sertleşir, yavaşladıkça yumuşar, teybi açık unuttuğunda bi süre sonra teyp kendiliğinden kapanır,
kontaktan anahtarı çıkardınız ve bir kere sellektör yapınca follow me home devreye girip farları ayarlanan süre kadar açık tutup kapatıyor vs vs

malebow
24/02/2013, 16:05
bu kadar heralde :) halbuki güzel olabilecek basti özellikleri yazsak ne kadar güzel şeyler çıkardı :D otomatik kapanan dikiz aynaları, kumandadan kontrol edilebilen sunroof, far sensörü vs gibi

biancoangelo
24/02/2013, 17:45
bu kadar heralde :) halbuki güzel olabilecek basti özellikleri yazsak ne kadar güzel şeyler çıkardı :D otomatik kapanan dikiz aynaları, kumandadan kontrol edilebilen sunroof, far sensörü vs gibi

işte Ceee sekmenti.... hihi

aon
24/02/2013, 19:41
hız artınca sileceklerin hızının da arttığına emin misiniz ?

tayfux
24/02/2013, 20:00
hız artınca sileceklerin hızının da arttığına emin misiniz ?
Ali Osman hocam benim bildiğim kadarıyla yağmur sensörü olan araçlarda geçerli bir durum bu..

byspayn
24/02/2013, 20:30
Yağmur sensöründe artıyor hız arttıkça ama normalde de varsa çok güzel bir özellikmiş.

volume23
24/02/2013, 20:37
Kumandadan kapı açma tuşuna basılı tuttuğunuz zaman 4 camda açılıyor.Kapama tuşuna basıncada 4 cam kapanıyor.

aon
24/02/2013, 20:55
Ali Osman hocam benim bildiğim kadarıyla yağmur sensörü olan araçlarda geçerli bir durum bu..

anladım hocam ben de hiç fark etmedim diyordum :)

akca37
24/02/2013, 21:29
Belki bilinir ama birşeyde ben paylaşayım, yağmur sensörü olsun veya olmasın silecek kolunu yukarı kaldırıp basılı tuttuğunuzda silecekler hızlı hızlı silme görevini yapacaktır.

burYq
24/02/2013, 21:50
ani frenlerde dörtlüleri yakma özelliği var

tayfux
24/02/2013, 22:09
anladım hocam ben de hiç fark etmedim diyordum :)
sen yakında alırsın full evo o zaman fark edersin :)

halils2
24/02/2013, 22:15

abi active kullanıyorum ama sanırım bu özellik benim araçta var. hızlandıkça daha kısa sürede çalışıyor silecekler.

blackpunt006
24/02/2013, 22:32
viraj içi aydınlatma güzel bir özellik.

cluppunto65
24/02/2013, 22:40
bende fire active kullanıyorum sölediğinz özelliklerin bir bölümü heralde benim arbada yok :) pek fark etmedimm

tayfux
24/02/2013, 23:37
abi active kullanıyorum ama sanırım bu özellik benim araçta var. hızlandıkça daha kısa sürede çalışıyor silecekler.
active de olduğuna emin misin hocam rüzgarın hızıyla hızlanıyor olmasın? çünkü bu özelliğin olması için yağmur sensörü lazım diye biliyorum aracınız son seri gp lerden ise belki yağmur sensörünüz olabilir..

malebow
24/02/2013, 23:45
hıza bağlı çalışan silecekler çogu aracta var. yani kolu ilk konuma getirdiginizde hıza göre çalışır. yağmur sensörü olan araçlarda ise yagmurun şiddetine yani görüşün düşme derecesine baglı calısır

uurknkc
25/02/2013, 01:15
-Araç hareket halindeyken bagaj tuşuna bassanızda açılmıyor.
-Araç kitlendikten belli bir süre sonra herşeyin elektriğini kesiyor.

Evren_c
26/02/2013, 08:30
Orijinal navigasyonlu modellerde yakıt azaldığında "en yakın istasyona götüreyim mi abi?" diyor :)

hkngp
15/03/2013, 00:58
arkadaslar o özellik bnm aracımda da var ama bnm ki active yağmur sensörü yok . yüksek hızlarda yani 120 ve yukarısında silecek hızı artıyor bn de yeni farkettim. bilginize...

uurknkc
15/03/2013, 02:30
ilk yağmurda denicem :)

Evren_c
26/03/2013, 08:21
Blue&Me ve USB donanımlı modellerde iPhone'u kablo ile araca bağladığınızda bildiğiniz gibi telefon hafızasındaki şarkılar çalmaya başlıyor ve yol bilgisayarı/orijinal navigasyondan şarkıları kontrol edebiliyorsunuz.

Bugün denedim ve gördüm ki telefonunuzda online radyo programları yüklü ise (ben "Radyo" isimli programı ve Fizy'i denedim) bunları da araç hoparlörlerinden dinleyebiliyorsunuz. Hatta Radyo programında kanal adı ve şarkıcı/şarkı bilgileri de bulunduğundan aracın radyo ekranında bu bilgiler görünüyor. Böylece parazitli, düşük ses kaliteli radyo problemim kalmadı :) Üstelik Radyo programında favorilere kaydettiğiniz kanallar arasında direksiyondaki tuşlarla gezebiliyorsunuz, Fizy ve türevleri ile de ne isterseniz aratıp onu dinleyebiliyorsunuz.

Yalnız şöyle bir detay keşfettim; benim telefonum iPhone 4, eşimdeki 3gs. Eşimin telefon hafızasında şarkı yoktu, haliyle araca bağladığımda çalmaya başlamadı. Aynı Radyo programını çalıştırmama rağmen ses alamadım. Belki hafızada şarkı olmadığı içindir, belki de işletim sisteminden kaynaklanıyordur, bilemiyorum.

sinanuzun
26/03/2013, 13:36
Benim araçta daha önce hiç kimse tarafından yazılmayan bir özellik var: Aracın bagajını gece açınca bagaj karanlıktan gözükmüyor. Hırsızlar bagajdakileri görmesin diye yapılmış bir özellik sanırım.

Birde Kaza anında olurda insanlar elleri araç içi tutumaklarda olur o sırada tam tutamakların olduğu yere kesici parça taş vs gelirde yolcuların elleri yaralanır diye önlem olarak araç içi tutu konmamış. İşte özellik dediğin böyle olur.

Not: Bu arada ben tüm tehlikeleri göze alarak aracıma konmayan tutacakların siparişini verdim. Parçalar 170 TL tutuyor servis parça fiyatı 220 TL

cihankardes
26/03/2013, 14:55
Arkadaşlar blue and me dışında usb den ipod yönetebileceğimiz bir aparat takılabilir mi acaba orijinal teybe?

malebow
26/03/2013, 14:58
Benim araçta daha önce hiç kimse tarafından yazılmayan bir özellik var: Aracın bagajını gece açınca bagaj karanlıktan gözükmüyor. Hırsızlar bagajdakileri görmesin diye yapılmış bir özellik sanırım.

Birde Kaza anında olurda insanlar elleri araç içi tutumaklarda olur o sırada tam tutamakların olduğu yere kesici parça taş vs gelirde yolcuların elleri yaralanır diye önlem olarak araç içi tutu konmamış. İşte özellik dediğin böyle olur.

Not: Bu arada ben tüm tehlikeleri göze alarak aracıma konmayan tutacakların siparişini verdim. Parçalar 170 TL tutuyor servis parça fiyatı 220 TL

serviste montaj dahil ne kadar oluyorki acaba?

erenemre
26/03/2013, 15:13

çok ilginç aracınızın model yılı nedir ? bende 2008 gp multijet dynamic var kapı tavan tutamaçlarıda ( hem ön hem arka sürücü hariç) ve bagaj aydınlatmasıda mevcut ve arkadaşımdada dynamic var onunkide 2007 model mavi fiat logolu ve ondada söylenen parçalar mevcut ? çözemedim sizin araçta olmamasını :oops0000:

Evren_c
26/03/2013, 16:29
Arkadaşlar blue and me dışında usb den ipod yönetebileceğimiz bir aparat takılabilir mi acaba orijinal teybe?

Blue&me olmadan olmuyor sanırım :(
Aux girişi varsa şarkıları dinlersin tabii ama "kontrol" edemezsin. Bir de fm vericili modeller var ama bunların ses kalitesi kötüdür diye tahmin ediyorum. Sinyal analog olarak gidiyor zira. (Aux'ta da analog ama en azından kablolu)

sinanuzun
26/03/2013, 19:49
çok ilginç aracınızın model yılı nedir ? bende 2008 gp multijet dynamic var kapı tavan tutamaçlarıda ( hem ön hem arka sürücü hariç) ve bagaj aydınlatmasıda mevcut ve arkadaşımdada dynamic var onunkide 2007 model mavi fiat logolu ve ondada söylenen parçalar mevcut ? çözemedim sizin araçta olmamasını :oops0000:

Bende 2011 ful kit mjet var. O seri hep aynı çelik jant sis farı var ama ne bagaj lambası ne tutamak var. Açın fiat sitesine bakın adamlar 2013 modelde de bagj lambası ve tutamakalrı opsiyon koymuş. Fiat Punto (https://www.fiat.com.tr/modeller/sayfalar/punto.aspx) konfor fonksiyon sekmesine tıklayıp opsiyonlara bakın bagaj aydınlatma opsiyon oarada sorsan araç 2013 model

msi
26/03/2013, 20:03
Bende bugun bisey kesfettim viraj ici aydinlatmLar devrede iken saga yada sole dondugunuzde ne tarafa donerseniz o tarafin sisi yaniyo ya farlar acikken de ne tarafa sinyal verirseniz o tarafin sisi yaniyo :-)

magneta
27/03/2013, 01:08
Bende bugun bisey kesfettim viraj ici aydinlatmLar devrede iken saga yada sole dondugunuzde ne tarafa donerseniz o tarafin sisi yaniyo ya farlar acikken de ne tarafa sinyal verirseniz o tarafin sisi yaniyo :-)

viraj içi aydınlatmanın amacı zaten o. sistem sis farlarını kullanıyor aydınlatmada.

cihankardes
27/03/2013, 02:45
Blue&me olmadan olmuyor sanırım :(
Aux girişi varsa şarkıları dinlersin tabii ama "kontrol" edemezsin. Bir de fm vericili modeller var ama bunların ses kalitesi kötüdür diye tahmin ediyorum. Sinyal analog olarak gidiyor zira. (Aux'ta da analog ama en azından kablolu)

Haklısın evren abi. Kendim çok güzel aux kablosu yaptım ama acaba çin malı bile olsa bi modülle direksiyon tuşlarından kontrol edebilir miyiz diye düşündüm. Neyse evo alana kadar böyle idare :)

erenemre
27/03/2013, 07:16
Bende 2011 ful kit mjet var. O seri hep aynı çelik jant sis farı var ama ne bagaj lambası ne tutamak var. Açın fiat sitesine bakın adamlar 2013 modelde de bagj lambası ve tutamakalrı opsiyon koymuş. Fiat Punto (https://www.fiat.com.tr/modeller/sayfalar/punto.aspx) konfor fonksiyon sekmesine tıklayıp opsiyonlara bakın bagaj aydınlatma opsiyon oarada sorsan araç 2013 model

neyse çok önemli ve büyük maliyetli şeyler değil keşke benim araçtada tutamaç ve bagaj ışığı olmasada çelik jant olsaydı tutamaçı çıkmacıdan uygun fiyata alıp montajını kendiniz yapabilirsiniz bagaj lambası desen piyasan binbir türlü çeşidi var o yüzden çok önemli mühim şeyler değil

sinanuzun
27/03/2013, 10:47
neyse çok önemli ve büyük maliyetli şeyler değil keşke benim araçtada tutamaç ve bagaj ışığı olmasada çelik jant olsaydı tutamaçı çıkmacıdan uygun fiyata alıp montajını kendiniz yapabilirsiniz bagaj lambası desen piyasan binbir türlü çeşidi var o yüzden çok önemli mühim şeyler değil

Maliyetli değil mi ? çelik jantmı olsaydı ? ikisinin toplam maliyeti çelik jant maliyetiyle aynı; şöyleki tutamakalrı çıkmacıdan alırsanız bir işinize yaramıyor çünkü tutamak yerlerinde içi tutmayı sağlayacak aksam yok yani tutamakların yerinde bir plastik koruyucu var tutamakları takmak için onları çıkarttığınızda boş olan o yere somunu vidası vs de almanız lazım ve bunlar çıkmacıdan alınamıyor nedeni ise o vidanın bir kere monte edilmesi ve sökülememesi sökülünce işe yaramıyormuş. Tutamaklar ve iç tuttutma aparatlar servis fiyatı 200 TL felan işçiliğede 20 Tl koysanız 240 TL Gelelim bagaj lambası işine bagaj lambasının olduğu yer boş ve elektrik buraya çekilmemiş bunun servisteki ücreti bagaj kiliti değişecekmiş elektrik çekilecekmiş yaklaşık 6 ay önce 250 TL denmişti genel toplama bakalım 490 TL 500 Tl ye çelik jant alınır mı alınmaz mı siz karar verin.

Birde arabanıza her binen insanın kolunu tutmak için havaya kaldırdığında kolalrının havada kalması ve bu kadar para verdin bu yok mu demesi bir sorun oluyor. Ben daha arabamda çelik jant olduğu için ne güzel jantlar diyeni duymadım ama tutamağa uzanıpda yerinde bulamayanalrın selzenişlerinede sürekli şahit oluyorum. tutamak işini nasipse hallettik gibi. otomotivden 170 YL ye parçaları sipariş verdim sağolsunlar iyi teklif verdiler.

cihankardes
27/03/2013, 12:01
Yine bir "gizli özellikler" konusu daha "araçta olmayanlar"a dönüşmüş.

fotobelit
27/03/2013, 12:21
Bu giderken bagaj açılmama,sanırım belirli bir hız için geçerli..Ben yavaş giderken denedim açıldı..Gıcık oldum :) araçtan inip kapatmak zorunda kaldım..Acaba 20km/h ta kapılar otomatik kitleniyor,bagaj açılmama hızıda o mu?

kanky54
27/03/2013, 16:05
dualogic olanlarda araç hareket halinde kapıyı açarsanız vites boşa geçiyor ve ötmeye başlıyor

kartal3520
27/03/2013, 23:12
Emniyet kemeri takılı olmadığı zaman aracınızda start/stop varsa çalışmıyor.

jordanmert
27/03/2013, 23:19
Bu giderken bagaj açılmama,sanırım belirli bir hız için geçerli..Ben yavaş giderken denedim açıldı..Gıcık oldum :) araçtan inip kapatmak zorunda kaldım..Acaba 20km/h ta kapılar otomatik kitleniyor,bagaj açılmama hızıda o mu?

büyük ihtimal evet bende denemiştim 20km üstünde açılmıyor ama altında açılıyor..

erdiyilmaz
27/03/2013, 23:27
Bana göre en gizli özellik; dijital klimalı puntolardaki dijital klimanın iç sirkülasyon tuşuna uzun süre basıp ardından klima ekranından motor devri, hız, motor suyu sıcaklığı bilimum ıvır zıvırın öğrenilmesidir :)

Yeni 2013 Puntolarda anı durum devam ediyor mu bilmiyorum, denemek lazım.

biancoangelo
28/03/2013, 00:03
bi özellik aklıma geldi. Koltuklar antisubmarining yani kaydırmaz. Kaza anından çarpmanın şiddetiyle sürücüyü koltuğa sabitliyor. Yani popomuz kaymıyor :D

yengecbaris
28/03/2013, 08:43
Bana göre en gizli özellik; dijital klimalı puntolardaki dijital klimanın iç sirkülasyon tuşuna uzun süre basıp ardından klima ekranından motor devri, hız, motor suyu sıcaklığı bilimum ıvır zıvırın öğrenilmesidir :)

Nasıl yani :) ? Ayrıca bu klima açıkken mi oluyor yoksa kalorifer kullanılırken mi yoksa her ikiside oluyor mu?

erdiyilmaz
28/03/2013, 09:06
Nasıl yani :) ? Ayrıca bu klima açıkken mi oluyor yoksa kalorifer kullanılırken mi yoksa her ikiside oluyor mu?

Araç çalışır vaziyette ve klima açıkken olmakta. 25-30 civarı teknik veriye dijital klima ekranından ulaşılabiliyor. Yeni araçlarda var mı hiç denemedim açıkçası. Yeni puntosu olanlar bir deneyip bize bilgi verebilirler :)

Eski bir konu gerçi ama nasıl olduğunu merak edenler için linki bu: https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/244-yol-bilgisayari-hakkinda.html#post4346

yengecbaris
28/03/2013, 13:50
Sabah kalorifer konumundayken denedim ve olmadı. Klimada da denedim olmadı diyebilirim ama çok da kurcalama yapamadım gittiğim yol sürekli virajlıydı. Az sonra tekrar yazlıkları taktırmaya çıkacağım o zaman deneyeceğim inşallah kaşam yazarım.

erdiyilmaz
29/03/2013, 11:29
Sabah kalorifer konumundayken denedim ve olmadı. Klimada da denedim olmadı diyebilirim ama çok da kurcalama yapamadım gittiğim yol sürekli virajlıydı. Az sonra tekrar yazlıkları taktırmaya çıkacağım o zaman deneyeceğim inşallah kaşam yazarım.

Dediğim gibi yeni Puntolarda oluyor mu bilmiyorum denemedim hiç. Yukarıda linkini gönderdiğim konuda fotoğraflı anlatımı vardı. Belki de farklı bir tuş kombinasyonuyla olabiliyordur, bilemiyorum açıkçası. Zaten sürekli kullanılabilecek bir özellik değil merak edip bir kere bakarsın sonra insanın aklına bile gelmiyor.

ulusoy032
29/03/2013, 14:33
Kumandadan kapı açma tuşuna basılı tuttuğunuz zaman 4 camda açılıyor.Kapama tuşuna basıncada 4 cam kapanıyor.

benim 2013 easy'de bu özellik varmı yoksa benmi yapamıyom.

onryldrm
29/03/2013, 23:07
Cam suyunu püskürtüp 3 kere sildikten sonra 6 sn sonra aşağı akan damlaları toplamasına bayılıyorum. . .

uurknkc
30/03/2013, 00:39

2013 puntoya koymadılarsa benim 2007 de denemeye gerek yok :)

nakz
09/04/2013, 17:55
Yağmur sensörü olan araçlarda, hızın dolaylı olarak etkisi var; hız arttıkça cama vuran yağmur damlası sayısı arttığı için sanki hızlandığı için silecek çalışıyormuş gibi geliyor, ayrıca menü ayarlarından (1-2-3-4 kademe) yamur sensörü hızını seçebiliyorsun.

lektonstar17
09/04/2013, 18:06
Yağmur sensörü aracımda var ve çok işime yarıyor.

nakz
09/04/2013, 18:07
Sinyalde sis lambaları 50km nin altına düştüğünde yanıyor. yüksek hızda ilk etapta yanmıyor, sonradan devreye giriyor.

mburaky
09/04/2013, 18:07
o kademelerden hangisi hızlı hangisi yavaş bilginiz var mı? 1'den 4'e yavaş'tan hızlı'ya mı yoksa tersi mi?

nakz
09/04/2013, 18:17
o kademelerden hangisi hızlı hangisi yavaş bilginiz var mı? 1'den 4'e yavaş'tan hızlı'ya mı yoksa tersi mi?
1 daha yavaş tur attırıyor, 4 e doğru daha hızlı silecek turunu tamamlıyor.

nakz
09/04/2013, 18:19
otamatiklerde standart manuel viteslerde seçtikleri donanım seviyesine göre ESP Elektronik Stabilite Programı) var. bu da sınıfındaki araçlar arasında en iyi viraj dönme kabiliyetini ortaya koyuyor.

punto_multijet
09/04/2013, 23:04

2013 arkadasin 95lik puntoda var bence sizde de vardir. Buarada baska arkadasin sanirim 2006di full 90lik puntosunda da var

Wildfire S A510e cihazımdan 2 ile gönderildi

juventude
09/04/2013, 23:17
güzel özellik olarak sayılmayabilir ama dikkatimi çekti, yağmur sensörü olan araçlarda ön ve arka silecekler açıkken 2 kez ön silecek çalışıyor 1 kez arka silecek çalışıyor.

wordix
10/04/2013, 03:58
araç 20km hızı geçince 4 kapı otomatik olarak kitleniyor.

kimber
10/04/2013, 08:41

Nasıl devreye alıyoruz?

usaymaz
10/04/2013, 16:13
geçen gün tesadüfen fark ettiğim özellik anahtardan aracı kitlediğinizde konsoldan bagaj açma butonuna bastığınızda bagaj ı açmıyor.

Evren_c
10/04/2013, 17:39
Aslında araca özel bir durum değil, bagajı kumandayla açılan tüm araçlarda böyledir diye tahmin ediyorum ama belki bilmeyen vardır; kumandadan sadece bagajı açıp bagaj kapağını kapattığınızda otomatik kilitleniyor, Fiat logosundan tekrar açamıyorsunuz. Hem güzel hem de dikkat gerektiren bir durum, anahtar bagajda kalmasın :)

blackpunt006
10/04/2013, 18:05

Easy'de arka camlar otomatik olmadığı için yok malesef.

erenemre
10/04/2013, 21:00

+1:Ç

msi
10/04/2013, 21:58
Nasıl devreye alıyoruz?

Menuden corner isiklari diye bi secenek var onu aktif ettigimizde devreye giriyor :-)

halils2
10/04/2013, 22:04
güzel özellik olarak sayılmayabilir ama dikkatimi çekti, yağmur sensörü olan araçlarda ön ve arka silecekler açıkken 2 kez ön silecek çalışıyor 1 kez arka silecek çalışıyor.

aracımda yağmur sensörü yok ama yine de söylediğiniz gibi çalışıyor :)

korays6
10/04/2013, 22:41
Bende bi ozellik yazayim dualogic puntoda frene dibine kadar bastiginizda motor firenide kullaniyor ve dortluleri yakiyor :)

GT-I9300 cihazımdan 2 ile gönderildi

Evren_c
10/04/2013, 23:48
Nasıl devreye alıyoruz?

Viraj içi aydınlatmanın açık olması yeterli (yol bilgisayarından, durur vaziyetteyken ayarlanabiliyor açık/kapalı diye).

bora.sen
15/04/2013, 12:41

akşam ilk işim bunu kontrol etmek :)

mtlplt04
05/11/2017, 19:44
gizli özellikmi bilmiyorum da teyp de şöyle bir özellik var. audio da bass ve tre ayarı yapılıyor normalde. yani ben ilk aldıgımda benimki öyleydi. ekolayzeri user konumuna aldıktan sonra teyp de bulundan menu tusuna 3 sn basılı tutunca ince ayar kısmı acılıyor. oradan biraz daha detaylı ayar yapabilrsiniz. delphi teyp de bu şekilde.

Balamut
06/11/2017, 11:04
Triptonik viteste şöför kapısı açıksa veya tam kapanmamışsa aracı vetese taksanız bile hareket etmiyor boşa atarak kapının açık olduğu kapanması gerektiği şeklinde uyarı veriyor