PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Frene basıldığında arkadan gelen ses

tnrgen
23/02/2013, 00:27
arkadaşlar yaklaşık bir haftadır firene bastığımda arkadan gelen sesle uğraşıyorum. ses, arka balataları değiştirip kampanaları tornalattıktan sonra ortaya çıktı, ustalar bir sürü yorum yaptı her söken başka birşey söyledi, kimine göre taktırdığım balatalar sorun, kimine göre kampanam, çıkan ses gırç gırç gırç diye geliyor, sanki firene bastığım andan duruş annına kadar lastik dönerken bir demir başka bir demire sürter gibi. en son bir usta bu sesin balataylada kampanaylada ilgisi yok dedi, kampanaları söküp firen tablasını tutan 2vidayı sıktı ses kayboldu, 1gün sonra tekrar ses gelmeye başladı, bu kez o vidaları söküp yenilerini taktı ama ses 2gün sonra tekrar ortaya çıktı, çıldırmamak içten değil, evet bu son usta arızayı tespit etti ama tamirden 2gün sonra tam oh be diyecekken ses tekrar hortluyor :( böyle bir durum yaşayan varmı yada duyan fikri olan?

halils2
23/02/2013, 03:51
balataların sertliğinden yapar birde balatanın kampanaya alışması lazım kullan biraz düzelmezse balataları yenilersin :(

tnrgen
23/02/2013, 18:17
balataların sertliğinden yapar birde balatanın kampanaya alışması lazım kullan biraz düzelmezse balataları yenilersin :(

balataları değiştireli 500km yol yaptım, bu kilometre balataların oturması için yetmezmi sizce

halils2
23/02/2013, 19:38
balataları değiştireli 500km yol yaptım, bu kilometre balataların oturması için yetmezmi sizce

bugüne kadar uğraştığım fren denemelerimde çoğunda tam ayarı 1500kmlerin üzerinde yaptırdım kullanıma göre yetebilir. burdan yorum yaparak ezbere konuşuyorum aslında arka frenlerle ben de çok uğraştım en son lanet olsun ustasına da dedim şansa bi yer geldi tekrar torna yaptırdı ayarladı ben de bıraktım artık çok şükür bi sıkıntım yok. torna düzgün olmadığı için fren mekanizması fren yapınca arka taraftan öyle bi ses geliyordu ki millet dönüp bakıyordu ne geliyor diye aynı şekilde sende de tornalamadan dolayı sıkıntı olmuş olabilir. çok zorda kalınmadığı sürece kampana tornalatmayı önermiyorlar ben de geç öğrendim

tnrgen
24/02/2013, 15:51
bugüne kadar uğraştığım fren denemelerimde çoğunda tam ayarı 1500kmlerin üzerinde yaptırdım kullanıma göre yetebilir. burdan yorum yaparak ezbere konuşuyorum aslında arka frenlerle ben de çok uğraştım en son lanet olsun ustasına da dedim şansa bi yer geldi tekrar torna yaptırdı ayarladı ben de bıraktım artık çok şükür bi sıkıntım yok. torna düzgün olmadığı için fren mekanizması fren yapınca arka taraftan öyle bi ses geliyordu ki millet dönüp bakıyordu ne geliyor diye aynı şekilde sende de tornalamadan dolayı sıkıntı olmuş olabilir. çok zorda kalınmadığı sürece kampana tornalatmayı önermiyorlar ben de geç öğrendim
malisefki bir hata yaptık, bende şuan oluruna bıraktım, bir ilginç olanda araba soğukken sesi yapmıyor, yola çıkıyorum 3-5 kilometre gittikten ssonra yapmaya başlıyor, ses şuan sadece sol arkadan geliyor, neyseki ilk haline göre ses şiddeti daha azaldı, ilk halinde arkada oturan neoluyor diyordu, sıkıldım uğraşmaktan para harcamaktan tamamen kaybolmuyor bir türlü, yaptığınız yorumuda dikkate alarak biraz daha kilometre yapalım bakalım olmadı kampanaları balataları serviste orjinaliyle değiştiricez

malebow
24/02/2013, 15:59
aracın mekanik işlerinde türk işi çözümlerden biraz uzak duruyorum ben :) tornalatmak vs. bütün deneyimlerimde hangi marka aracı kullandıysam, uzun vadede serviste değilde dışarıda yaptırmak daha maliyetli oluyor. bu tip konularda servisten şaşmamanızı tavsiye ederim :)

bu arada balataların oturmasının km ile değilde ne kadar frene basıldıgıyla alakalıda olması gerekmezmi? sonucta 1000km yol giderek hiç frene bile basmayabilirim :D

halils2
24/02/2013, 22:22
aracın mekanik işlerinde türk işi çözümlerden biraz uzak duruyorum ben :) tornalatmak vs. bütün deneyimlerimde hangi marka aracı kullandıysam, uzun vadede serviste değilde dışarıda yaptırmak daha maliyetli oluyor. bu tip konularda servisten şaşmamanızı tavsiye ederim :)

bu arada balataların oturmasının km ile değilde ne kadar frene basıldıgıyla alakalıda olması gerekmezmi? sonucta 1000km yol giderek hiç frene bile basmayabilirim :D

:) mutlaka. km yi o yüzden uzun tutuyorlar sanırım ist trafiğinde günde 10 saat araç kullanılsa yaptığı yolu gözetmeksizin 1 hafta sonra çağırabilirsin. bu fren işiyle uğraşırken tak etmişti el freni yarım çekik gezdim 1 2 gün. 1 2 gün dediysek 2gün boyunca da değil ş.içi sağa sola giderken yapmıştım :D

halils2
24/02/2013, 22:24

Türkiye de öyle bir yol var mı abi??? hımm dur dur anladıııım aracı çekici sırtında taşıyacan seeen :D