PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Check Transmission sorunu ve hata kodları

revolver
20/02/2013, 16:43
Selamlar arkadaşlar, hatayı tarifim biraz uzun olacak, lütfen kusura bakmayın.

Yeni aldığım 2007 dualogic g.punto'm ilk ay sonrası beni üzmeye başladı, önce ABS, ESP, Hill Holder devre dışı kaldı, forumda yaptığım araştırmalarda sorunun fren müşürü kaynaklı olabileceğini öğrendim, hata aldığım bir gün aracın motorunu kapatmadan aracı alırken ekspertiz yaptırdığım serviste hatanın fren müşürü kaynaklı olduğunu teyit ettirdim, son olarak da Bostancı oto sanayide bir abimizde değiştirttim. Sorun ortadan kalktı.

Sonraki hafta araç Check transmission - See Handbook uyarısı vermeye başladı, bir süre veriyor, bazen arabayı durdurduğumda bazende yoldayken hatayı kaldırıp normal yoluma devam etmeme izin veriyordu. En uzun süreli verdiğinde aracı evin önüne park ettim, iki sabah sadece kontağı çevirerek sorunun devam ettiğini gördüm, ertesi sabah için işten izin aldım ve ertesi gün aracı yetkili servise götürmek için bindim, hata kalkmıştı :realmad: yine de servise gittim, her zamanki gibi yetkili servis kafası, bir şey anlamadılar ancak akü zayıflığı var dediler, 6,5 yaşında ve 60000 km de araba olduğundan açıkcası daha büyük sorunlar için korktuğumdan aküyü değiştirttim, ayrıca kitapçıkta yazan 60000 km veya 2 yılda bir değişmesi gerekiyor denilen robotize şanzıman yağını değiştirttim, aracı aldım, elektriksel fonksiyonlar iyileşmişti, sorun da çıkarmadı o gün, ertesi gün check transmission yandı, 15 dk sonra yoldayken söndü, bir sonraki gün yine yandı söndü, Salı sabahı yine yandı, direk aynı yetkili servise götürdüm, araç çalışır vaziyette iken bilgisayar bağlandı, verdiği hata kodları :

P1760
P0571
P1772

İlk ikisi fren ile ilgiliymiş (fren müşürü değişmişti gerçi 2 hafta önce) sonuncusu için eleman "vites kolu düğmeleri" gibi bir şey dedi ancak hatanın neye tekabül ettiğini veya nasıl çözüleceğini zannedersem bilmediğinden geçiştirdi, benim de acelem vardı,hataları sildirip çıktım, işe gittim, akşam iş dönüşü yaklaşık 3 dakika hata verdi ve sonra hata devreden çıktı.

Bu sorunu verdiğinde yaşadığım semptomlar (her seferinde farklı olabiliyor):

Bazen hareket halinde olduğunda vites yüksekken daha yükselmiyor, araba yavaşladığında 1 ve 2. viteste otomatik gidip gelebiliyor, elle 3 e de atmama izin veriyor ama daha yukarısı yok. Bir de 1-2 gecişinde 1000 devire kadar düşürüyor.

Yine aynı şekilde 1-2-3 izni verirken otomatik ve manuel versiyonlar çalışıyor, ya da en azından ekranda öyle gözüküyor.

Aracı hata varken kapattığımda ve sonra açtığımda hata devam ediyorsa örneğin boşa almıyor.

Hata devreden çıktığında ise 10 dk önce 1-2 -3 yapan araç cayır cayır gidiyor.

Bir iki sefer çalışmayı geciktirdi, hatta birinde deniyorum deniyorum marş yok ve "delayed ignition" yazıyor, ben de bilmediğimden araç kendini kilitledi zannettim, meğer frene sağlam basıp 6-7 saniye marş durumunda tutunca gecikmeli çalışıyormuş, haybeye çekici parası verdim.

Sorun enteresan olduğu için uzun yazdım, lütfen kusura bakmayın, forumda gördüğüm kadarı ile bu sorun biraz belirsiz kalmış, hata ve çözüm olasılıkları fazla anladığım kadarı ile,belki hata kodlarının da yardımı ile sorunun çözümüne yol gösterecek bir arkadaş bulunur. Zira görebildiğim kadarı ile servisler de bu konuda deneye deneye yol alıyor ki maliyet açısından işin sonu görünmeyebiliyor.

revolver
20/02/2013, 20:10
Arkadaşlar, bu konu farklı farklı başlıklarda geçmiş olsa da sorunlar farklı olabiliyor, konu hakkında teşhis geliştirme anlamında bilgi verebilecek birileri olursa mutlu olurum

revolver
21/02/2013, 17:07
son defa şansımı deniyorum, belki P1760 - P0571 - P1772 hata kodları ile ilgili diyecek bir şeyi olan vardır.

byspayn
21/02/2013, 17:38
Birazcık daha bekleyin ustalar cevap verecektir. Duologic bazen karın ağrısı bir sistem olabiliyor. Bu yüzden manuel tercih ettik biz de zamanında..

revolver
21/02/2013, 18:16
eyvallah byspayn, tercihinden ötürü seni kutlarım, biz zor yoldan öğrenmeyi seçmişiz :)

Yagmuradam
22/02/2013, 15:41
Aslında İstanbuldasınız ve düzgün bir yetkili servise giderseniz sorununuzu en kolay onlar çözer. Avrupa yakasında iseniz Haliç otoyu tavsiye ederim. Dışarıda dualogicten anlayan yok maalesef.

revolver
23/02/2013, 14:02
Aslında İstanbuldasınız ve düzgün bir yetkili servise giderseniz sorununuzu en kolay onlar çözer. Avrupa yakasında iseniz Haliç otoyu tavsiye ederim. Dışarıda dualogicten anlayan yok maalesef.

Üstadım çözümü konusunda önceden edinebildiğim kadar bilgiyi edinmeye çalışıyorum ki çözdürmeye gittiğim zaman en azından konuyu kavrayabileyim, haybeye bir dünya masraf çıkmasın, ondan hata kodları ile ilgili bilgi almaya çalışıyorum.

kanky54
23/02/2013, 18:51
selamın aleyküm abilerim aynı şeyleri bende yaşadım. servise aracı bıraktığımda hiçbirşey yok diyip geri verdikleri bile oldu.. en son bütün hatalar çıktığı anda servise girdim ve alın bakın dedim neyi var neyi yok..

chech transmission - asr dis - gear unalivable gibi yazılar çıkıyordu. motor arıza simgesi yanıyordu. kontak aç kapat belli bir süre bu hataları vermeden devam edebilirsem eğer herşey normale dönüyordu.
benim aracımın sorunu gaz bedalının motora komutu iletmemesiymiş. gaz pedalı değişti 340tl aldı yetkili servis. sorun çözüldü mü bilmiyorum cünkü araç iki ay hiç sıkıntı vermeden devam ediyordu. hala hata vermediği için mutluyum :)

revolver
25/02/2013, 19:41
selamın aleyküm abilerim aynı şeyleri bende yaşadım. servise aracı bıraktığımda hiçbirşey yok diyip geri verdikleri bile oldu.. en son bütün hatalar çıktığı anda servise girdim ve alın bakın dedim neyi var neyi yok..

chech transmission - asr dis - gear unalivable gibi yazılar çıkıyordu. motor arıza simgesi yanıyordu. kontak aç kapat belli bir süre bu hataları vermeden devam edebilirsem eğer herşey normale dönüyordu.
benim aracımın sorunu gaz bedalının motora komutu iletmemesiymiş. gaz pedalı değişti 340tl aldı yetkili servis. sorun çözüldü mü bilmiyorum cünkü araç iki ay hiç sıkıntı vermeden devam ediyordu. hala hata vermediği için mutluyum :)

Aman nazar değmesin kardeş, inşallah çözülmüştür ve hatasız/sıkıntısız kullanırsın

cuevas
31/07/2014, 11:37
hocam bende aynı sorunu yaşıorum siz sorununuzu giderebildinizmi bana bilgi verir seniz çok makbule gececek . adım turan akyurek 0544 213 21 22
şimdiden çok teşekkür ederim

tayfux
31/07/2014, 13:40
bu hatayı verdiğinde akünüzü kontrol ettirin..