PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Şarj dinamosundan gelen ses

aniltas07
19/02/2013, 18:19
Arkadaşlar öncelikle merhaba.Aracım G.Punto 1.3 Mjet.Şarj dinamosunun ordan sürekli çıtırdı tıkırtı gibi bir ses geliyor daha öncede başıma gelmişti 1 ay önce kadar sonra ses kesildi bende pek ilgilenmemiştim ondan sonra fakat şimdi tekrar ses gelmeye başladı bilgisi olan arkadaşlardan bir tevsiye alabilirmiyim acaba tehlikeli bir durummu büyük sıkıntılara yol açarmı

servt
19/02/2013, 18:41
Arkadaşlar öncelikle merhaba.Aracım G.Punto 1.3 Mjet.Şarj dinamosunun ordan sürekli çıtırdı tıkırtı gibi bir ses geliyor daha öncede başıma gelmişti 1 ay önce kadar sonra ses kesildi bende pek ilgilenmemiştim ondan sonra fakat şimdi tekrar ses gelmeye başladı bilgisi olan arkadaşlardan bir tevsiye alabilirmiyim acaba tehlikeli bir durummu büyük sıkıntılara yol açarmı
bu şarj dinamosu benzinlilerde de var mı?

kadir07
19/02/2013, 20:02
Şarj dinamosunun kasnağından yapabilir eğer sıkıntı varsa kontrol ettir ihmale gelmez kayışı kopartırsan baya masraf açar...

Tayfun-E30
19/02/2013, 20:10
Rulmanı dağılmıştır, işinin ehli bir elektirikçi yapar basit bir işlem ...

aniltas07
20/02/2013, 03:18
sağolun arkadaşlar biraz erteleyeyim diyordum sanayi işini ama anlaşılan daha büyük sıkıntılara yol açmadan çözmek yine sanayi yolu göründü bize

Ziyaretci046
20/02/2013, 13:36
şarz dinamosunun rulmanlarından büyük olasılık debriyajlı pulesinden ses yapar.klimayı açtığında daha da belirginleşir.

messi78
20/02/2013, 14:01
Benim eski arabamda da vardı aynı sorun. Şarj dinamosunun rulmanından geliyor büyük ihtimalle. Özellikle motor soğukken daha çok duyarsın sesi ve sürekli şıkır şıkır diye ses yapar. Yolda bile kalabilirsin hemen baktır aracına.

macman
20/02/2013, 14:21
Gecenlerde benim başımada geldi elektrikçide şarj dinomosunun rulmanı değişti ses kesildi

orhflz
20/02/2013, 23:39
Arkadaşlar cevabı vermiş, rulmanı elektrikçide değiştir sorun kalmaz

halils2
21/02/2013, 00:36
bu şarj dinamosu benzinlilerde de var mı?
her motorlu taşıtta şarj dinamosu vardır.

halils2
21/02/2013, 00:37
Şarj dinamosunun kasnağından yapabilir eğer sıkıntı varsa kontrol ettir ihmale gelmez kayışı kopartırsan baya masraf açar...
kayış ve şarj dinamosunun rulmanından başka ne gibi masraf çıkartabilir ki?

kadir07
21/02/2013, 09:43
kayış ve şarj dinamosunun rulmanından başka ne gibi masraf çıkartabilir ki?Eğer kayış kaparsa parçalanan kayış parçaları trigere sıkışıp sente bozabilir en basitinden.ayrıca kayış koptuğunda elerktirikte kesileceği için direksiyon falanda çalışmayacaktır...

halils2
21/02/2013, 09:51
75lik mjet zincirli triger o yüzden sente derdi yok ayrıca kayışlı olsa da üzerinde muhafaza kapağı var. elektrik dersen o da akü bitene kadar iyi kötü idare eder ama en güzeli kopmaması?

kadir07
21/02/2013, 10:06
75lik mjet zincirli triger o yüzden sente derdi yok ayrıca kayışlı olsa da üzerinde muhafaza kapağı var. elektrik dersen o da akü bitene kadar iyi kötü idare eder ama en güzeli kopmaması?Sente derdi yok derken..?

halils2
21/02/2013, 10:12
şöyle yok araç zincirli triger olduğu için muhafazalı o nedenle kayış kopsa da zincir arasına giremez ondan dolayı sente derdi yok yoksa mutlaka sente ayarına ihtiyacı var.

kadir07
21/02/2013, 11:51
şöyle yok araç zincirli triger olduğu için muhafazalı o nedenle kayış kopsa da zincir arasına giremez ondan dolayı sente derdi yok yoksa mutlaka sente ayarına ihtiyacı var.Kayış araç hareket halindeyken koparsa kayış parçları muhafazası olsada zincir yağlı olduğu için yapışıp sıkışma yapabilir...

halils2
21/02/2013, 12:46
o zincirin sağlıklı çalışabilmesi için yağını muhafaza etmesi ayrıca dışarıdan toz vb maddeler almaması gerekir o yüzden muhafaza kapağı var. triger gibi araçta hayati önem taşıyan bir parça ufak tefek sıkışma, sıkıştırma, darbelerle kopmaz. aracınızı kullanırken 90bg güç üretiyorsunuz kayış o zaman kopmuyor da alternatör kayışının kopan tozundan da kopmaz herhalde ;)
zincirlerin sadece boşluğu alınır 60bin de bir :https://forum.grandepuntotr.com/servis/14589-1-3-multijet-zincir-degismeli-degismemeli-mi.html

kadir07
21/02/2013, 13:04
o zincirin sağlıklı çalışabilmesi için yağını muhafaza etmesi ayrıca dışarıdan toz vb maddeler almaması gerekir o yüzden muhafaza kapağı var. triger gibi araçta hayati önem taşıyan bir parça ufak tefek sıkışma, sıkıştırma, darbelerle kopmaz. aracınızı kullanırken 90bg güç üretiyorsunuz kayış o zaman kopmuyor da alternatör kayışının kopan tozundan da kopmaz herhalde ;)
zincirlerin sadece boşluğu alınır 60bin de bir :https://forum.grandepuntotr.com/servis/14589-1-3-multijet-zincir-degismeli-degismemeli-mi.htmlZincirin kopacağını nerden çıkarttınız bilmiyorum ben öyle bir iddada bulunmadım konuyu tekrar okuyun isterseniz aynen şunu yazdım:
"Eğer kayış koparsa parçalanan kayış parçaları trigere sıkışıp sente bozabilir en basitinden.."
bu konu trigerle alakalı bir konu değil arkadaşın da gerekli yardımı aldığını düşünüyorum.Trigerle ilgili bir sürü konu mevcut forumda dikkatlice okumanızı tavsiye ederim...