PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : GP'sine Subwofeer Ekleyenler Bagaj İçin Ne Yaptı?

civcivx
15/08/2007, 21:05
Burada sorduğum şey; izolasyon arkadaşlar. Bununla ilgili birşeyler yazacağım aşağıya.

Bir süredir benim bagajdan gelen titreşimler canımı sıkıyordu. Bagajdaki subw. homurdandıkça bagaj kısmından zangır zangır sesler geliyordu. Bu sesi yapan şeyin, bagaj kapağındaki sert plastik olduğunu farkettim. Buna bir tür yalıtım uygulamak istedim ve genelde piyasada yer alan profesyonel yalıtım ürünlerinin uçuk fiyatlarda olduğunu görünce vazgeçtim. (100-250 dolar arası değişen şeyler)

Geçenlerde yolum Koçtaş'a düştü ve orada piramit ses süngerlerini gördüm. Bir alıp deneyeyim dedim. 15 YTL.ye 2 tabaka aldım (tanesi 7,5 YTL) ve bagaj kapağındaki plastiğe montajına giriştim. Bu plastik parçayı çıkartmak için sadece tek bir vida sökülüyor. O da el tutacağının içinde. Onu sökünce artık gerisi kas gücüne bakıyor :dribble0: Bu işe girişecek olanlar dikkat etsin yalnız, abanıp klipsleri kırmayın. Toplam 9 klipsle tutturulan bu parça çıkınca, neden ses yaptığını açıkçası bir çocuk bile anlar, çünkü sac ile arasında hiçbir yalıtım malzemesi yok, sadece klipsler tutuyor.

Sonra bu 2 tabaka piramit ses süngerini alıp o klipslere batırarak delip üzerlerine yerleştirdim ve doğal bir yapışkan varmış gibi bagaj plastiğine tutundu. Kenarlarda kalan azıcık açıklıkları da fazla gelen parçalar ile doldurdum ve plastiği yerine taktım. Takma işi biraz zorluyor, klipslerin yerini tutturmak lazım ama yine de bir şekilde halloluyor.

Plastik yerine geçtikten sonra şöyle bir elimle yokladım ve daha önce "tlang-tlang" diye gelen ses yerine, "tok-tok" diye bir ses geldiğini görünce, "işte budur abi" hissi kapladı içimi :surfing:

İş icraata geldi ve cd çalarımı kökledim, içeride sesten durulmaz hale geldi ama o eski rahatsız edici rezonansları duymuyordum, oysa 2 saat önce arabanın içi türbülansa girmiş gibiydi.

Daha sonra aracın dışına çıktım ve bagaj kapağından daha önce gelen "zzrarar-zzrara-zrarar" seslerini bulmaya çalıştım. Ama nafile. Sadece çok hafif bir zırıltı geliyordu ve onun kaynağını da bulmam zor olmadı. Bizim arka silecek yerinde duramıyor, zıpladıkça da zırlıyordu. Sileceği kaldırınca hiçbir rezonans vs kalmadığını tamamen teyit ettim. Az önce içimi kaplayan his, gerçekmiş :thumbup1:

Ön kapılar ile ise herhangi bir sorunum yok. Orada JBL p6550c takımı olduğu ve 2x150W amfi tarafından beslendikleri halde, herhangi bir zırıldama-rezonans falan olmuyor. Tabi bunda comp.takımın HPF modunda çalışmasının da büyük etkisi var ama şu etapta kapılar için izolasyon gerekmiyor. Zaten kapılara bu dediğim sünger biraz zor uygulanır, çünkü kapıların içi girintili-çıkıntılı. Bagaj gibi düz değil.

Bagajıyla ilgili böyle bir sorunu olanlar ve izolasyon işine el atmamış olanlar, bence denesin derim. Aşağıda bir siteden bulduğum, piramit ses süngerinin nasıl bir şey olduğunu gösteren bir foto var, fikir sahibi olursunuz. Ben gri olanını uyguladım, zaten başka renk yoktu.

https://www.ersansunger.com/foto/haber/DSCN7049.jpg

erdiyilmaz
15/08/2007, 21:32
seLamLar

basit ve işLevseL bir uyguLama oLmuş, eLine sagLık cem abi.
uzun süre bagajdaki zırıLtıLar benim de kafamı kurcaLıyordu. ancak içerdeki zırıLtıLardan çok dışardakiLer beni düşündürüyordu, sokakta arabadan bass ses yerine kaporta zırıLtısı çıkıyordu.

en son çare oLarak dediğin şekiLde bagaj iç kapagı ufak bir kas gücüyle söküLdü ve bagaj kaportasının iç kısmı Würth izoLasyon kapLaması sıcak hava tabancasıyLa kaportaya yapıştırıLarak bagaj kapLandı. arka Logonun da ses yaptıgını farkettik. onu da söktük. siLikonLayıp, aLt kısmındaki boşLuğu aLıp geri monte ettik. pLastik bagaj iç kapagını geri yerine takmazdan evveL, tek tarafı yapışkanLı süngerLe, kapagın tüm kenarLarından geçtik, böyLece kapak yerine kapanınca kaportaya temas etse biLe sünger vasıtasıyLa titreşim zırıLtıLarı önLenmiş oLdu.

sonuç ne oLdu? bagajdan siLecek dışında ses veren bir yer kaLmadı. şimdi de tavanın da bagajdan kaLır yanının kaLmadıgını farkettim... onun izoLasyonunu ne zaman yaparız biLmiyorum.. hayırLısı bakaLım.

keyifLi diskoLar : )

https://img413.imageshack.us/img413/7595/wurthch6.jpg

Er-NnN
15/08/2007, 21:57
güzel bi çözüm zaten sub woofer koyanların en büyük derdi... :)

misafir3
15/08/2007, 22:09
ewet aynı dert bendede varr ben kendım bıseyler yapmaya calsıtım ama ıstedgıım gıbı olmadı erdı nın dedıgı würth sırketıyle ılıskımız var ama ısın ılgınc yanı ben hıc bılmıyodum onların ızolasyon mazemelerı urettıgını bız onlardan cıvata pul vb malzemeler alırdık sımdı bı goruselım ..onlarla bılgıler ıcın cok tsk..guzel paylasım cok yararlı olduu..

civcivx
16/08/2007, 11:15
Bu Würth ürünü ön kapılara rahatlıkla uygulanabilir o halde, değil mi Erdi? Yumuşak ve ısıtınca şekle giren birşeymiş anladığım kadarıyla.

Katalog bilgisine göre pakette 4 tabaka 100x50x1.1 cm ürün varmış. (Bayağı da kalınmış yav) Forumda alialgan 90 YTL civarında fiyatı var diye yazmış, fiyatı bu mu?

Bülent A.
20/08/2007, 12:03
Tesisatı olan yaptırıyor abi.
Yapın yapın.

the_Algn
20/08/2007, 12:23
Bu Würth ürünü ön kapılara rahatlıkla uygulanabilir o halde, değil mi Erdi? Yumuşak ve ısıtınca şekle giren birşeymiş anladığım kadarıyla.

Katalog bilgisine göre pakette 4 tabaka 100x50x1.1 cm ürün varmış. (Bayağı da kalınmış yav) Forumda alialgan 90 YTL civarında fiyatı var diye yazmış, fiyatı bu mu?
Evet aramıştım...

erdiyilmaz
20/08/2007, 13:08

ön yan kapiLara rahatLikLa uyguLanabiLir niteLikte. aLt yuzeyi yapiskanLi ve sicagi gorunce iyice yumusuyor. direkt kaportaya yapisiyor.

fiyati dediginiz gibi 90-100 ytL civarinda ancak kaLinLigi 1.1cm degiL. biraz daha ince 0.5 cm oLmaLi.

the_Algn
20/08/2007, 13:46
alternatif daha ucuz bir ürün vardır ama bulamıyoruz...

civcivx
20/08/2007, 17:43
Valla Ali bunun alternatifi ve daha ucuzu, olsa olsa şu rulo top şeklinde satılan ziftli kaplamalardır. Topu 40-50 YTL gibi bir fiyata satılıyor yapı marketlerde. Ama 1 top dediysem, bununla forumun tüm tesisatlı araçları izole edilebilir kanımca :D
Gerçi bu ürünler su yalıtımı amaçlı diye satılıyor.

Bülent, konu dışı ama senin şu 608GTi'leri de merak ediyorum doğrusu. Yabancı dergilerde iyi yorumlar almış, Focal 165 K2P'yi geçmiş.

https://img118.imageshack.us/img118/8052/capture2dl1.jpg

tempesty
20/08/2007, 19:40
Focal çok iyi bir markadır..onu geçtiyse eğer vardır bişeyler

Bülent A.
21/08/2007, 11:00
Cem Aslında Jbl Gti serinin en üst versiyonu.
Sanırım diğer modellerde o markanın en üst versiyonu ama ses kalitesi olarak ses gücü olarak jbl de kulakla bile fark edilebilcek üstünlük söz konusu.
Ama bazı sebeblerden dolayı (kar marjı gibi) arka plana atılan bir ürün.Ben aşırı yüklendiğim halde bugüne kadar herhangi bir sorun yaşamadım.Üstelik 2 senedir bu cihazı kullanıyorum ve bu 3 ncü arabaya montajı.

Hele birde yeni çıkan serisi varki Sorma

JBL Car & Marine Audio (https://www.jbl.com/car/products/product_detail.aspx?prod=660GTI&Language=ENG&Country=US&Region=USA&cat=COS&ser=GTI)

civcivx
21/08/2007, 11:09
Ya evet JB'lerin dayanıklılığı konusunda sana katılıyorum. Ben de p6550c'yi (90 Wrms)120-130 Wrms ile beslediğim halde bana mısın demiyor. Aslında amacım bir süre sonra c608gti'a geçmek, tam da amfimin gücünde zaten. Umarım ses kalitesini de bir gün duyma imkanı duyarım.

Bu arada 660gti'ı hiç hatırlatma, o nasıl bir crossover'dır öyle :D

civcivx
28/08/2007, 21:06
Bugün Bauhaus'a gittim ve ses izolasyon ürünleri diye isimlendirilen standlarında kalın ve normalden biraz değişik bir süngerle karşılaştım. Elinizle dokununca yağlı gibi bir his veriyor ve bastırınca hemen eski halini almıyor, biraz daha yavaşça geri geliyor. Hani şu visko yastıklar vardır, kullananlar bilir, onları andırıyor. Ayrıca hassas bir şey olmasa da, sert bir şekilde katlarsanız kırılıp kopabiliyor, ilginç.

100x100 ebatlarında ve 6, 10 ve 15 mm olmak üzere 3 ayrı kalınlıkta satılıyor. 15 mm olan gözüme çok kalın geldi ve 2 top 10 mm.lik aldım. Bir tabakası 15 YTL. Eve geldim, bir arkadaşın da yardımıyla kapılara bir güzel döşedim. Yaklaşık 1,5 saatte işimizi bitirdik. Çift taraflı bant ta almıştım ama hiçbir yapıştırıcı-ısıtıcı vs. kullanmadım, gerek kalmadı. Kapıdaki girinti-çıkıntılara göre ayarlayınca yerinden çıkmıyor zaten. Kalan 2 büyük parça ile bir kapı daha rahatça kaplanır veya bagaj kapağı.

İşim bitince kapıların kapanış sesinin bile değiştiğini gördüm, kapı artık vump diye kapanıyor. Ön kapılar normalde pek ses yapmıyordu ama çalan müzikte basın şiddeti artınca vibrasyona neden oluyordu. Artık o da tarihe karıştı.

https://img402.imageshack.us/img402/8932/57375087ia9.jpg

https://img524.imageshack.us/img524/9387/17463686og9.jpg

the_Algn
28/08/2007, 22:40
Cem abi ürünün adı nedir. bende bakim internetten..

civcivx
29/08/2007, 09:04
Valla Ali öyle çok ayırıcı bir ismi yok gibi. Rulo şekline sokmuşlar, üzerinde de sadece Bauhaus'un barkodlu etiketi var. Etikette "Ses Yalıtım Echomod" yazıyor.

memat
29/08/2007, 10:48
izolasyon olmasa ne gibi sorunlar olur

civcivx
29/08/2007, 15:43
Sesin şiddeti yükseldikçe kapı içindeki gevşek parçalar, ya da boşta duran kablolar vs. titreşim yapmaya başlıyor. Ayrıca metaller de titreşime maruz kalıyor. Özellikle subwoofer bunu katmerliyor. Arkada çalsa bile aracın her yanını titreşime maruz bırakıyor.

Bu titreşim de, dinlediğimiz müziğin içinde davetsiz bir misafir olarak kulaklarımıza kadar geliyor. Yüzlerce watt gücünde çalan müziğin içinde araçtan kaynaklanan titreşimler olduğunu belki anlamayabilirsiniz ama kulaklarınız yanılmaz. Ses iyice artınca aracın içi oldukça rahatsız etmeye başlar sizi. Birşeylerin ters olduğunu veya müziğin içinde olmaması gerektiğini hissedersiniz. Özellikle kaliteli müzik arayışında iseniz ve bu tür sistemlere (ev veya araç farketmez) kulağınız alışık ise.

Aracın muhtelif yerlerine izolasyon yapınca bu titreşimi engellemiş oluyoruz. Sadece müzik dinlemiş oluyoruz, ses oldukça tok gelmeye başlıyor.

Tabi araç içinde en çok ses yapan yerlerin başında kapılar geliyor. Çünkü içlerindeki parça sayısı fazla. Ben bu gazla, başlamışken -pek ses yapacak öğeler barındırmasa da- şu arka kısıma da geçeyim diyorum da gözüm pek yemiyor:whistlin: Çünkü benim arabanın arkasında kapı yok ve arkadaki kaplamalar nasıl sökülür, hiçbir fikrim yok. Biraz inceledim de, C sütunundan başlayıp, orta dikmeye kadar olan tek bir plastik parça var galiba. Belki can sıkıntısı yaşadığım bir gün el atarım :friendship:

the_Algn
29/08/2007, 18:15
[quote=civcivx;110509
Tabi araç içinde en çok ses yapan yerlerin başında kapılar geliyor. Çünkü içlerindeki parça sayısı fazla. Ben bu gazla, başlamışken -pek ses yapacak öğeler barındırmasa da- şu arka kısıma da geçeyim diyorum da gözüm pek yemiyor:whistlin: Çünkü benim arabanın arkasında kapı yok ve arkadaki kaplamalar nasıl sökülür, hiçbir fikrim yok. Biraz inceledim de, C sütunundan başlayıp, orta dikmeye kadar olan tek bir plastik parça var galiba. Belki can sıkıntısı yaşadığım bir gün el atarım :friendship:[/quote]
.
abi foto var belki fikir verir :))
.

https://img402.imageshack.us/img402/7951/230920062743er4zq8.jpg (https://imageshack.us)

.
bu arada merak ettim bizim arabalarda tweterlar neden görünmüyor yani neden süngerin arkasında????
.
https://img402.imageshack.us/img402/8295/230920062742zj0em6jw9.jpg (https://imageshack.us)

civcivx
29/08/2007, 20:12
Off arka kısım bayaa kasar valla. Gözüm yemedi, baksana koltuğu falan sökmüşler :D
Zaten arkada ses yapacak pek bişey yok di mi, hehe :whistlin:

Tweeter konusuna gelince; ön kapılarda kapı açma kolunun hemen önündeki delikli kısım tweeter'ın yuvası. Arka kapılarda ise kimse boşuna aramasın, çünkü yok :-(

cewo
13/09/2007, 11:21
bugün bahsedilen piramit ses süngerinde almayı düşünüyorm bagaj yalıtımı için inş. işe yarar bende çok rahatsızım bu konudan. aracın içinde basstan zırıltı bile duyulmuyo ama dışından çok kötü..

civcivx
13/09/2007, 18:09
Aslında aracın içide de oluyor o zırıltı ama farketmek zor oluyor. İzolasyondan sonra zırıltı kesilince anlıyorsun, daha önce ne kadar çok olduğunu.

mehmetzengi
19/09/2007, 18:16
ciddi sistem yapılan arabalarda izolasyon şart özellikle bagajı geniş araçlarda! ve ciddi izole edilen arabalarda değil koltuk hemen hemen bütün döşeme sökülüyor ama cem beyin kendi ürettiği olay çok hoşuma gitti gerçekten.bide plakalık çok etkiler arkadaslar bagajında woofer olanlar kesinlikle plakalıgını çıkarıp silikonla plakasını yapıştırmalı baya bi etkiliyor çok zırıltı yapıyor...

cewo
26/09/2007, 23:47
bahsedilen pramit ses süngerlerinden almaya gittim ve görewli bana o süngerlerin sesi izole deil stüdyo vb.. yerlerde tawana döşenerek sesin eşit dağılımını sağlamak için kullanıldıını söledi ve siyah çok narin kolay yırtılabilen belli kalınlıkta çeşidi olan bi ses izolasyon malzemesi verdi bagajın içinde stop lambasının ve silecein kabloları plastik aparatlarla kaportaya bağlanmış ve bu aparatlar gevşek ses yapanlardan bi tanesi bu ikincisi bagaj kapaının tüm boş yerlerini o süngeri parçalayarak doldurmaya çalıştım.
bagajdan çıkardıım plastik parçanın ilk önce köşelerini süngerle doldrdum ve daha sonra büyük bi parça döşedim kesmeden bütün bi parça.
soora plastiği yerine taktım. ve çok zor takabildim bunu da söliyim :)
tamamen kesmedi sileceğe çare bulamadım gerçi serwistekiler sileceği iptal edelim faln dediler ama :)
tawsiye ederim ama profesyonel bi sonuç beklemeyin çünkü sadece bagaj deil sağlam bi bass ınız varsa arabanın heryeri zırıldıyo :)

--GNS--
04/10/2007, 01:28
benimde arabada 3 kapiliydi arkalari degistirmek bayag bi zorluyor ama sonra guzel oluyor bence... bende cok tereddutte kalmistim ama yaptirdiktan sonra iyiki yaptirmisim dedim... buarada tweeterlar kapi icini sokunce kapinin icinde takili duruyor ustu ortulu degil yani...